Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Γνωρίζει κάποιος τι ειναι σωστό νομικά, όταν αφήνεις ενα όπλο σε οπλουργο;
Δηλαδή αφήνεις άδεια κατοχής; η φωτοτυπία; το δηλώνεις στην αστυνομία κτλ ;
Εγώ πέρυσι που έστειλα το SKB στον οπλουργό στην Αθήνα, μου είχε πει να βάλω μέσα μόνο μια φωτοτυπία της άδειας κατοχής, τίποτα άλλο !!! Του το έστειλα με ACS, και μου το επέστρεψε με ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ, και απ' ότι θυμάμαι χωρίς τη φωτοτυπία (αλλά με το τιμολόγιο) !!!! Δεν υπήρξε κανένα θέμα, ούτε οι Courier ζήτησαν κάτι άλλο ...
 
GiannosHunter
14 λεπτά πριν

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..δηλαδη αν παρω το οπλο ενος φιλου με θεωρημενη αδεια δεν υπαρχει προβλημα? Παρολο που δεν ειναι στο ονομα μου?

View attachment 2484 Like Απάντηση
Select for moderation Report •••
Reactions:You

[IMG alt="Kostas Winchester SX"]https://www.hunterslife.gr/forums/data/avatars/m/1/1531.jpg?1547044406[/IMG]
Kostas Winchester SX
Moderator

5 λεπτά πριν

Εμ βέβαια και δν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Να σιγουρευτείς όμως πως θα'ναι θεωρημένο...Μην τη πατήσεις από αδιανή μεριά....;)
Παιδια επειδη αυτη την εποχη ειμαι κοντα στον αρμοδιο περι οπλων στο AT της περιοχης μου σας ενημερωνω οτι,για να κυνηγησει καποιος με ενα αλλο οπλο πρεπει πρωτιστως η αδεια κατοχης του οπλου να ειναι θεωρημενη απαραιτητα θα φερεις μαζι σου την αδεια κατοχης και σε περιπτωση που δεν εχεις ο ιδιος θεωρημενη αδεια οπλου η καθολου αδεια κατοχης οπλου στο ονομα σου πρεπει να εχεις εκδοσει σε αυτη την περιπτωση ΚΟ 6 και να το εχεις κοντα σου.Αυτο σου δινει το δικαιωμα να κυνηγας με αλλου οπλο χωρις προβλημα.
 
Καλησπερα, τυχαινει να γνωριζει καποιος τι ακριβως ειναι το αποχαρτο?

GZf7vb1b_o.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε όλοι καλά.Ερωτηση.Εχω μια beretta es 100 black synthetic κ όταν επωμιζω το μάτι μου δεν έρχεται στην ευθεία τις ριγας γιατί είναι ίσο κ δεν βλέπω κ Ρίγα γιατί είναι χαμηλό.Μπορειτε να μου πείτε ένα τρόπο να το πάω λίγο δεξιά το κοντακι κ επάνω.Μην μου πείτε για οπλουργο όλοι μου λένε δεν γίνεται.Ρωταω αν ξέρετε καμία πατέντα.....Να βάλω κάτι στο χτένι?Ένα κομμάτι λάστιχο ίσως τη λέτε...Θέλω να ψηλοτουφεκαει.....Περιμένω Απαντήσεις ευχαριστώ
 
η ΕS 1OO DELUXE νομιζω οτι ειχε φλατζες αλλαγης κλισεων ,ισως στην
νομιζω οτι η Es 100 Deluxe ειχε φλατζες αλλαγης κλισεως ισως στην
beretta hellas να διατιθονται φλατζες αν υπαρχουν σαν στοκ
 
Όχι δεν κάνουν στην δικιά μου μου είπαν πήρα κ ρώτησα.....Καμία ιδέα κανείς;Αν το τρίψω με κάτι λέτε να γίνει δουλειά.
 
Ίσιο εννοώ το κοντακι κ δεν έχει κ φλαντζες αλλαγής κρίσεως για να το φέρω...Ξέχασα να αναφερω
Οπως λέει και ο Σταύρος μπορεί να υπάρχουν φλάντζες και απλά να μην πουλιόταν μαζί με το όπλο. Ρώτα την αντιπροσωπεία. Αν δεν βρείς υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνεις καμιά δικιά σου φλάντζα. Ισως να είναι η λύση σου. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Αρκεί η τρύπα της τζαβέτας να είναι αρκετά φαρδιά που να επιτρέπει την τζαβέτα να πάρει κλίση. Επίσης κομβικό είναι και το σημείο που το μπουλόνι της τζαβέτας βιδώνει μέσα στο κοντάκι. Αν είναι κολλημένο σε κάποιο τοίχωμα είναι δύσκολη περίπτωση.

Επίσης υπάρχουν και τα πρόσθετα της Beartooth όπως αυτό :
https://www.ebay.co.uk/itm/Beartoot...noa=1&pg=2047675&_trksid=p2047675.c100623.m-1

Μάλλον κάτι τέτοιο ψάχνεις. Εγώ δεν τα προτιμώ γιατί φυλακίζουν υγρασία και στο τέλος επηρεάζουν το ξύλο του κοντακιού αλλά για συνθετικό κοντάκι δεν έχεις πρόβλημα. Μια φορά που χαμηλοτουφεκούσε ένα όπλο μου τα χρησιμοποίησα και είδα αποτελέσματα. Θέλει λίγο προσοχή όταν βάζεις το μαξιλαράκι κάτω από το ελαστικό να το βάζεις έτσι ώστε να σου αλλάζει την διάσταση που θέλεις μόνο. πχ αν θέλεις να το ανεβάσεις και βάλεις μαξιλαράκι πάνω στο χτένι αυτό εκτός θα σε ανεβάσει πάνω, αλλά, θα σε πετάξει και λίγο αριστερά. Με λίγη προσοχή και δοκιμές θα το βρεις.
 
Ωραίο αυτό ευχαριστώ.Το έχω ανοίξει το κοντακι κ έχει τρία σιδεράκια που μπαίνουν μέσα στο κοντακι στην Ένωση εννοώ εκεί που σε αλλά μπαίνουν οι φλαντζες.Πως εννοείς να κάνω δικές μου φλαντζες
 
Back
Top