Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Δεν εννοώ μονοβολο , είπαμε τα μονοβολα με 5* ! Τώρα για τα διασποράς πρέπει να αλλάζω το τσοκ η μπορώ να ρίχνω και διασποράς με 5*;
Α οκ εγώ κατάλαβα λάθος.....όχι κανένα θέμα αλλά ρίξε και σε πίνακα να δεις πως πάνε μπορεί με πιο σφιχτό να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο όπλο σού
 
Αν εννοείς διασποράς φυσίγγια γενικά ρίξε με ότι τσοκ θες αρκεί να βολεύει εσένα το αποτέλεσμα με λίγα φυσιγγακια σε πίνακα θα καταλάβεις τι γίνεται
Ωραία σε ευχαριστώ πολυ και μια τελευταία ερώτηση πχ αν έχω τσοκ 3*** και ρίξω μονοβολο τι μπορεί να γίνει ρωτάω γιατί από το μαγαζί που το αγόρασα που είπε ότι μπορώ να ρίχνω με το τριάρι ενώ στον έγειριδιο λέει μόνο με 5*
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολυ και μια τελευταία ερώτηση πχ αν έχω τσοκ 3*** και ρίξω μονοβολο τι μπορεί να γίνει ρωτάω γιατί από το μαγαζί που το αγόρασα που είπε ότι μπορώ να ρίχνω με το τριάρι ενώ στον έγειριδιο λέει μόνο με 5*
Δεν θα γίνει κάτι από άποψη ζημίας αλλά ίσως χάσεις σε θέμα ευθηβολιας αλλά σου κάνε δοκιμή σε πίνακα το κάθε όπλο είναι διαφορετικό
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολυ και μια τελευταία ερώτηση πχ αν έχω τσοκ 3*** και ρίξω μονοβολο τι μπορεί να γίνει ρωτάω γιατί από το μαγαζί που το αγόρασα που είπε ότι μπορώ να ρίχνω με το τριάρι ενώ στον έγειριδιο λέει μόνο με 5*
Αν το εγχειρίδιο λέει μόνο 5* θα ακολουθήσεις το εγχειρίδιο. Σχεδόν όλο τα μονοβολα -εξαιρέσεων που το αναφερουν έχουν βλιθει από τσοκ 17.1 που έχει το κανονάκι
 
Αν το εγχειρίδιο λέει μόνο 5* θα ακολουθήσεις το εγχειρίδιο. Σχεδόν όλο τα μονοβολα -εξαιρέσεων που το αναφερουν έχουν βλιθει από τσοκ 17.1 που έχει το κανονάκι
Γιάννη θα συμφωνήσω όμως νομίζω ότι η εταιρεία το αναφέρει καθαρά για το θέμα της ευθηβολιας και τίποτα άλλο....
 
Δεν θα γίνει κάτι από άποψη ζημίας αλλά ίσως χάσεις σε θέμα ευθηβολιας αλλά σου κάνε δοκιμή σε πίνακα το κάθε όπλο είναι διαφορετικό
Μην το ξανά πεις αυτό. Τα μονοβολα έχουν περιμετρικά ραυδοσεις με τέτοιο βάθος ώστε να παραμορφονοντε για να περάσουν από τις σθενοσεις του τσοκ. Αν αυτές οι ραυδοσεις ο κατασκευαστής σου λέει δεν περνάν από το τσοκ ρισκάρεις την καννη σου6023
 
Μην το ξανά πεις αυτό. Τα μονοβολα έχουν περιμετρικά ραυδοσεις με τέτοιο βάθος ώστε να παραμορφονοντε για να περάσουν από τις σθενοσεις του τσοκ. Αν αυτές οι ραυδοσεις ο κατασκευαστής σου λέει δεν περνάν από το τσοκ ρισκάρεις την καννη σου
Εννοώ ότι και με 3*-4* δεν θα έχει θέμα δεν είπα να το ρίξει με φουλ τσοκ ......το θέμα είναι επειδή έχει στενό αυλό Καλά είναι να έχει το 5*
 
Cyl είναι τα ***** σωστά ;; Και αν θέλω και μονοβολα και διασποράς πάλι το ίδιο ;;;
cylinder ναι ειναι τα *****, μηδενική σύσφιξη δηλαδή.
Τα φυσίγγια διασποράς καλό ειναι να τα ρίχνεις με σχετικα πιο σφυχτό τσοκ γιατι το ***** με διασπορας θα σου σκορπάει πολύ τα σκάγια, αν και καλό ειναι να ρίξεις και σε ενα χαρτόνι να δεις πως παει το φυσίγγι με το καθε τσοκ σου και να επιλέξεις αυτο που θα σου αρέσει καλύτερα.
 
Μια ακόμα ερώτηση μπορείς να ρίξεις και χωρίς τσοκ ;, δλδ είναι απλά για να βελτιώνουν την βολή ή είναι αναγκαστικά ρωτάω γιατί στην φωτογραφία του μόνο όλου πιο πάνω λέει να μην χρησιμοποίητε με τσοκ
 
Ο
Μια ακόμα ερώτηση μπορείς να ρίξεις και χωρίς τσοκ ;, δλδ είναι απλά για να βελτιώνουν την βολή ή είναι αναγκαστικά ρωτάω γιατί στην φωτογραφία του μόνο όλου πιο πάνω λέει να μην χρησιμοποίητε με τσοκ
Οχι εκεί εννοεί τον κύλινδρο, χωρίς σθενοση δηλαδη
 
Βλέπεις την διαφορά πάχους κ βάθους; 5 σου λέει 5* θα βάλεις. Εκτός αν έχεις διευρυμένο αυλο κ έχεις μετρήσει το βλήμα ότι κολυμπάει στην καννη σου
View attachment 6024View attachment 6025
Ναι Γιάννη κατάλαβα από την αρχή τι εννοείς!!
 
Μια ακόμα ερώτηση μπορείς να ρίξεις και χωρίς τσοκ ;, δλδ είναι απλά για να βελτιώνουν την βολή ή είναι αναγκαστικά ρωτάω γιατί στην φωτογραφία του μόνο όλου πιο πάνω λέει να μην χρησιμοποίητε με τσοκ
γιαννη εχεις ξανακυνηγηση?για τι κυνηγια ενδιαφερεσαι?εχεις βγαλει αδεια κυνηγιου?
 
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας, σε κάννη 61εκ όπου έχω μεγάλη αναπήδηση σε γομωσεις 34γρ και άνω, τι θα βελτίωνε καλύτερα την κατάσταση; Ένα έσω έξω τσοκ της Τζεμινι +5εκ (χωρίς τρύπες) ή το +2εκ με τρύπες; Με ενδιαφέρει αποκλειστικά η μείωση αναπήδησης κάννης.
 
Back
Top