Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Αφού έχω μαζέψει ένα σωρό κυνηγετικά τσόκ και ήδη έχω δώσει μερικά και ακόμη δίνω, σήμερα παρέλαβα και κάτι διαφορετικό:
808KQQJ.jpg
 
Υπαρχει καμια γνωμη για τα briley helix? Πως λειτουργουν ακριβως?
Τσοκ φρένου είναι και αυτά το διάτρητο μέρος του τσοκ φρενάρει και περιστρεφει το κυαθιο, αυτά λέει η εταιρεία. Αν δεν κάνω λαθος το έχει ο Γιάννης Χανιά είχε ποστάρει και μερικές δοκιμές.
 
Υπαρχει καμια γνωμη για τα briley helix? Πως λειτουργουν ακριβως?
Εγώ θα έλεγα: Όπως ακριβώς λειτουργούν όλα τα τσοκ που έχουν ανοίγματα (τρύπες) γύρω - γύρω !!! ;) Άσχετα με το σχήμα που έχουν οι τρύπες, και την κλίση τους ως προς την κάννη (κάθετες, λοξές προς τα μπρος, ή προς τα πίσω)... άσχετα με την ονομασία που τους δίνουν (φρενάτα, ported, κλπ.) ... και άσχετα με τις ευφάνταστες περιγραφές και θεωρίες που έχουν επινοήσει οι διάφοροι κατασκευαστές για να υποστηρίξει ο καθένας τη δική του "πατέντα" ...
Όλα βασικά την ίδια δουλειά κάνουν: Εκτρέπουν προς τα πλάγια μια ποσότητα των αερίων της καύσης, απομακρύνοντας τα από το πίσω μέρος της στήλης των σκαγιών.
Τα αέρια κάνουν το σκόρπισμα, γιατί τη στιγμή που βγαίνουν από το στόμιο αποκτούν πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από την γόμωση και την προσπερνούν - διαπερνούν, ενώ συγχρόνως προκαλούν κι ένα σπρώξιμο της στήλης από το βύσμα, το λεγόμενο "εμβολισμό" της γόμωσης ... Όταν λοιπόν δοθεί διέξοδος ώστε η κύρια μάζα των αερίων να διαφύγουν προς τα πλάγια, η στήλη των σκαγιών επηρεάζεται λιγότερο, φεύγει πιο συμπαγής, με αποτέλεσμα να δίνει αυξημένη συγκέντρωση με πυκνό κέντρο, κοντή άτρακτο, και έτσι να δίνει την αίσθηση μεγαλύτερης δύναμης κρούσης στο στόχο.
Αυτή τη δουλειά κάνουν οι τρύπες ... Δεν είναι στο "ξύρισμα" - "φρενάρισμα" - "στραπατσάρισμα" του βύσματος το μυστικό, αλλά στα αέρια της καύσης ...
Όσο περισσότερες και μεγαλύτερες οι τρύπες, τόσο μεγαλύτερη ποσότητα αερίων εκτρέπεται προς τα πλάγια, και επομένως μακριά από τα σκάγια ... Εκεί στηρίζεται και η υπεροχή των Kicks που τόσο έχουν συζητηθεί ... δε λέει τίποτα το "ξυρισμένο"κυάθιο ... ;)
Αυτή είναι η δική μου άποψη, μπορεί να φαίνεται αιρετική ... αλλά και με κάποια άτομα (πολύ πιο ψαγμένα από μένα σε θέματα βλητικής και που εκτιμώ τις απόψεις τους), που το έχω συζητήσει, σε αυτό το συμπέρασμα έχουν καταλήξει.
 
Υπαρχει καμια γνωμη για τα briley helix? Πως λειτουργουν ακριβως?
Δυστηχως κυνήγι δεν το έχω δουλέψει παρά μια φορά..τρομερα μάκρυνα σκοτωματα ειδα εκείνη τη μέρα,και κοντά δεν σταύρωνα πουλί στην αρχή..όσα πουλιά πήρα κοντά τα διέλυσε...το τσοκ το είχα στην Benelli Centro και ήταν LM αλλα έβγαινε κοντά M γιατί το είχα μετρήσει.πιθανον να ήταν για 18,3 άυλο ενώ εμενα έχει 18,4.το τσοκ εχει έξοδο 17,95..στο σκοπευτήριο έχω ρίξει καμία 15αρια πουλες με άριστες εντυπώσεις...στον πίνακα επισης μου άρεσε πολύ.ειναι το μόνο τσοκ aftermarket που κράτησα για την Benelli και είχα δοκιμάσει πολλα.μου δίνει την αίσθηση ότι η τουφεκια έχει τρομερή δύναμη..
 
Στέλιο νομίζω πως αν θελουμε να εκτονώσουμε τα παραγόμενα αέρια στην κάννη μας το porting ειναι μονόδρομος έτσι ακριβώς όπως γίνεται στα σκοπευτικά μερικούς πόντους πίσω από το στόμιο της κάννης. Διαφορετικά οποίος δεν πάρει τέτοια κάννη παίρνει τα τσοκ τα οποία όντως φρενάρουν δια της τριβής τον συγκεντρωτηρα πάνω τους. Μερικά χιλιοστά πριν την έξοδο του δεν νομίζω να έχουν νόημα οι τρύπες του τσοκ για την διαφυγή αερίων.
 
Στέλιο νομίζω πως αν θελουμε να εκτονώσουμε τα παραγόμενα αέρια στην κάννη μας το porting ειναι μονόδρομος έτσι ακριβώς όπως γίνεται στα σκοπευτικά μερικούς πόντους πίσω από το στόμιο της κάννης. Διαφορετικά οποίος δεν πάρει τέτοια κάννη παίρνει τα τσοκ τα οποία όντως φρενάρουν δια της τριβής τον συγκεντρωτηρα πάνω τους. Μερικά χιλιοστά πριν την έξοδο του δεν νομίζω να έχουν νόημα οι τρύπες του τσοκ για την διαφυγή αερίων.
Σε αυτό το βιντεάκι δείχνει την διαφορά μεταξύ τρυπιων και συμβατικών νομίζω δείχνει και το helix .
 
Καλημερα, ειμαι κατοχος της μπ 155 εδω κ 3 χρονια, βλεπω οτι υπαρχει μια συνχισει μεταξυ φιλων για τις διαστασεις των τσοκ!
Καταρχην τα τσοκ της απλης με την σουπρ μαγνουμ εχουν τεραστιες διαφορες κ πολλοι δεν ξερουν καν με τι τσοκ κυνηγουν! Στη σουπερ μαγνουμ η αναγραφωμενη συσφιξη ειναι για ατσαλινα σκαγια κ το φουλ αντιστοιχη με 3* σε μολυβδενια! Στην απλη που εχω ειναι εσωτερικα τα τσοκ, ενω στην σουπερ εσω - εξω! Στην απλη το 1* ειναι 17, 4 το 3* 18,0 το 4* 18, 2 κ κοβει μια χαρα το οπλο, το 4* απο 15 - 30+ μετρα σκουπιζει! Επειδη λειπει το 2* κ το 5* εγω θα προτυμουσα κατι φθηνο σε εσω για το 5* κ εσω εξω Τζεμινη για το 2* με 30€
 
Καλημερα, ειμαι κατοχος της μπ 155 εδω κ 3 χρονια, βλεπω οτι υπαρχει μια συνχισει μεταξυ φιλων για τις διαστασεις των τσοκ!
Καταρχην τα τσοκ της απλης με την σουπρ μαγνουμ εχουν τεραστιες διαφορες κ πολλοι δεν ξερουν καν με τι τσοκ κυνηγουν! Στη σουπερ μαγνουμ η αναγραφωμενη συσφιξη ειναι για ατσαλινα σκαγια κ το φουλ αντιστοιχη με 3* σε μολυβδενια! Στην απλη που εχω ειναι εσωτερικα τα τσοκ, ενω στην σουπερ εσω - εξω! Στην απλη το 1* ειναι 17, 4 το 3* 18,0 το 4* 18, 2 κ κοβει μια χαρα το οπλο, το 4* απο 15 - 30+ μετρα σκουπιζει! Επειδη λειπει το 2* κ το 5* εγω θα προτυμουσα κατι φθηνο σε εσω για το 5* κ εσω εξω Τζεμινη για το 2* με 30€

Καλως ήρθες Κώστα, πέρνα και από εδώ να μας συστηθείς καλύτερα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-355
 
Καλημερα, ειμαι κατοχος της μπ 155 εδω κ 3 χρονια, βλεπω οτι υπαρχει μια συνχισει μεταξυ φιλων για τις διαστασεις των τσοκ!
Καταρχην τα τσοκ της απλης με την σουπρ μαγνουμ εχουν τεραστιες διαφορες κ πολλοι δεν ξερουν καν με τι τσοκ κυνηγουν! Στη σουπερ μαγνουμ η αναγραφωμενη συσφιξη ειναι για ατσαλινα σκαγια κ το φουλ αντιστοιχη με 3* σε μολυβδενια! Στην απλη που εχω ειναι εσωτερικα τα τσοκ, ενω στην σουπερ εσω - εξω! Στην απλη το 1* ειναι 17, 4 το 3* 18,0 το 4* 18, 2 κ κοβει μια χαρα το οπλο, το 4* απο 15 - 30+ μετρα σκουπιζει! Επειδη λειπει το 2* κ το 5* εγω θα προτυμουσα κατι φθηνο σε εσω για το 5* κ εσω εξω Τζεμινη για το 2* με 30€
Το gemini 2* + 5 ποντους ειναι φωτια δεν πεζεται
 
Κι εγω σημερα με ενα gemini im... Με το ic παρα πολυ ευχαριστημενος...
Μαυρο ερχεται μονο το im, υλικα και απο λειανση κατα πολυ ανωτερο, απ οσο καταλαβαινω απ αυτο που βλεπω και πιανωμ μονο αυτο βγαινει ετσι
 
Back
Top