Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Σκέφτομαι να κάνω ένα Brain Τσοκ δωράκι στην Benelli Raffaello Crio το οποίο ναι είναι σαφώς καλύτερο από το 3* μαμά που έχω επάνω σε όλα μου τα κυνήγια καρτεριού.
Είμαι ανάμεσα στα 2 παρακάτω : ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για αναβάθμιση στο υπάρχον τσοκ?
MR: Medium Range (4/10 mm / 0,016”) αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ ελαφρύ ντεμί και ντεμί
TM: Tight Medium (6/10 mm / 0.024”) αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ ντεμί και βελτιωμένο ντεμί
ή να πάω στο ποιο κάτω ?
LR: Long Range (8/10 mm / 0.032”) αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ βελτιωμένο ντεμί και φουλ
Ευχαριστώ,
Συνάδελφε τι εννοείς σαφώς καλύτερο; Σε ομοιόμορφη κατανομή σε σχέση με αυτό που έχεις ή σε βελινεκές; Μην πεις και τα δυο, δεν γίνεται...

Με βάση αυτό που έχεις αν θες καλύτερη, πιο ομοιόμορφη και "γεμάτη" κατανομή, το ΜR. Το έχω και είμαι πλήρως ικανοποιημένος όποτε το έχω χρησιμοποιήσει έχοντας στο νου ότι έχω ένα καλό τσοκ 3* που γεμίζει την κατανομή.

Αν θες κάτι για πιο μακριά, πας στα άλλα, αλλά είναι πιο αυστηρά σκοπευτικά. Δεν είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους, κάθε ένα για άλλη δουλειά...
 
Συνάδελφε τι εννοείς σαφώς καλύτερο; Σε ομοιόμορφη κατανομή σε σχέση με αυτό που έχεις ή σε βελινεκές; Μην πεις και τα δυο, δεν γίνεται...

Με βάση αυτό που έχεις αν θες καλύτερη, πιο ομοιόμορφη και "γεμάτη" κατανομή, το ΜR. Το έχω και είμαι πλήρως ικανοποιημένος όποτε το έχω χρησιμοποιήσει έχοντας στο νου ότι έχω ένα καλό τσοκ 3* που γεμίζει την κατανομή.

Αν θες κάτι για πιο μακριά, πας στα άλλα, αλλά είναι πιο αυστηρά σκοπευτικά. Δεν είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους, κάθε ένα για άλλη δουλειά...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση,
Ακριβώς το δεύτερο που είπες θέλω δηλαδή μια πιο ομοιόμορφη και ''γεμάτη'' κατανομή στην υπάρχουσα απόσταση που ρίχνω με το 3* μαμά.
Θα δοκιμάσω και εγώ το MR.
 
Ένας διευρυμένος αυλός για την sx3 ή maxus τη θα ήταν καλύτερο Μήτσο;;;
Κυνηγετικό τσοκ για all around τερέν....μόνιμα βηδομένο ας πούμε.
Οι διευρυμενοι δίνουν κοντές ατρακτους κ δεν έχουν ανάγκη τσοκ φρενατα, πιο πολυ τα έχουν ανάγκη οι συμβατικοι αυλοι , σε διευρυμένο μόνιμα βιδωμενο για κυνήγι ; ένα Teague θα ήταν λουκουμι, η ένα ταπεινό Briley η Midas, να δώσει κέντρα
 
Αξίζει δλδ η αγορά του για κυνήγι μπεκάτσας?? Με μάλλινες ιδιογομωση κυνηγάω...
Νικο δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου μπεκατσα δεν το δοκιμασα ,ορτυκι τσιχλα , δουλεψε καλα . Αλλα αφου γεμιζεις γιατι δεν δοκιμαζεις καποια πατεντα με διασπορεα.
 
Νικο δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου μπεκατσα δεν το δοκιμασα ,ορτυκι τσιχλα , δουλεψε καλα . Αλλα αφου γεμιζεις γιατι δεν δοκιμαζεις καποια πατεντα με διασπορεα.

Εχω φτιαξει ενα διασπορας πολυ καλο με μάλλινη και πάνω αναποδο σταυρό τύπου D-Max αλλα δεν δουλευει με ανοιχτά τσόκ θέλει 3αρι και πάνω και ελεγα αντι να ανεβάζω τσοκ και πιέσεις για να πάρω διασπορές να ανοιγα με αλλους τρόπους την συγκέντρωση ...
 
Εχω φτιαξει ενα διασπορας πολυ καλο με μάλλινη και πάνω αναποδο σταυρό τύπου D-Max αλλα δεν δουλευει με ανοιχτά τσόκ θέλει 3αρι και πάνω και ελεγα αντι να ανεβάζω τσοκ και πιέσεις για να πάρω διασπορές να ανοιγα με αλλους τρόπους την συγκέντρωση ...
Για μένα να βάλεις ελικοειδή διασπορεα.
 
Εχω φτιαξει ενα διασπορας πολυ καλο με μάλλινη και πάνω αναποδο σταυρό τύπου D-Max αλλα δεν δουλευει με ανοιχτά τσόκ θέλει 3αρι και πάνω και ελεγα αντι να ανεβάζω τσοκ και πιέσεις για να πάρω διασπορές να ανοιγα με αλλους τρόπους την συγκέντρωση ...
Ισως ενα τσοκ με αρνητικη συσφιξη σου δωσει την κατανομη που ψαχνεις σε αυτη την απόσταση.
 
Ισως ενα τσοκ με αρνητικη συσφιξη σου δωσει την κατανομη που ψαχνεις σε αυτη την απόσταση.

Το skeet που εχω αναφέρει εχει αρνητική σύσφιξη! Ο ελικοειδής διασπορέας έδωσε ποιό κλειστό κύκλο απο τον αναποδο σταυρό που γράφω τυπου Max-D
 
Back
Top