Επαναληπτική καραμπίνα

Μα στο 410 δεν επιβαλλεται το φουλ λογω μικρης διαμετρου της κατανομης?

Ποια εχεις τωρα ρε φιλε?
Στα 14 μέτρα με μπαικαλ φουλ , 18 γρ νο 10...τα παει μπάλα......
20210313_141341.jpg
Απ'οσα εχω δει και εχω διαβάσει Μάριε, ειναι λάθος το τόσο κλειστό τσοκ σε αυτο το διαμέτρημα.
Το δραστικό βεληνεκές του 410 ειναι σαφώς μικρότερο σε σχέση με τα μεγαλύτερα διαμετρήματα, πιστεύω μέχρι τα 20-25 μέτρα ειναι καλά, ισως το 3αρι τσοκ του ταιριάζει καλύτερα.
Δεν εχω εμπειρία απο το 410 , ισως κάποια παιδιά με εμπειρία απο το διαμέτρημα μας γράφουν τις εμπειρίες τους.
 
Τώρα εχω μονο την itaca 37 σε διαμ 16
Που την βρηκες ρε? Θρυλικα οπλα!
Ανοιξανε παλι το εργοστασιο και τις ξαναφτιαχνουν!

Σκεφτηκες να δοκιμασεις το πριονι στο baikal? Φανταζομαι ειναι μονοκανο...
Κοψε ενα εκατοστο και μετρα.

Ετσι καναμε με ενα 12αρι δικανο και τωρα εχει 4αρια και στις 2 κανες.
Περιπου 5 ποντους επρεπε να κοψουμε.

Πρεπει να συναντηθουμε οταν ερθω!!!
 
Γεια σας θα ειθελα την γνώμη σας για ένα επαναληπτικό είμαι μεταξύ Mossberg 500. Με ghost ring κλεισιοσκοπιο και ψυκτρα η το maverick 88seciurity τι θα προτείνατε ευχαριστώ όλα είναι 51cm Kανη πιο είναι καλύτερο για αγορά αν κ έχω είδη ένα mp153 baikal ευχαριστώ κ αναμένω
 
Γεια σας θα ειθελα την γνώμη σας για ένα επαναληπτικό είμαι μεταξύ Mossberg 500. Με ghost ring κλεισιοσκοπιο και ψυκτρα η το maverick 88seciurity τι θα προτείνατε ευχαριστώ όλα είναι 51cm Kανη πιο είναι καλύτερο για αγορά αν κ έχω είδη ένα mp153 baikal ευχαριστώ κ αναμένω
Ως κυνηγετικά είναι δύσχρηστα τα συγκεκριμένα. Σχεδόν ακατάλληλα για την πλειοψηφία των ειδών κυνηγίου στην Ελλάδα. Η φιλοσοφία και των δύο αυτών όπλων είναι για χρήση από σώματα ασφαλείας. Τα 3 κύρια μειονεκτήματα τους είναι ότι 1ο έχουν πολύ κοντή κάνη 2ο δεν δέχονται τσοκ και 3ο και σημαντικότερο δεν έχουν φλαντζες αλλαγής κλίσεων κοντακιου για να μπορείς να τα προσαρμόσεις στο σωματότυπο σου. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Γεια σας θα ειθελα την γνώμη σας για ένα επαναληπτικό είμαι μεταξύ Mossberg 500. Με ghost ring κλεισιοσκοπιο και ψυκτρα η το maverick 88seciurity τι θα προτείνατε ευχαριστώ όλα είναι 51cm Kανη πιο είναι καλύτερο για αγορά αν κ έχω είδη ένα mp153 baikal ευχαριστώ κ αναμένω
Φίλε τσέκαρε και την Benelli supernova που είναι στα ίδια "κυβικά" με την Mossberg 500 αλλά πιο οικονομική και δίνουν πλέον και 10 χρόνια εγγύηση...
 
Σας ευχαριστώ για της πληροφορίες τώρα ανάλογος θα δω τι θα κάνω απλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ Mossberg 500 /590η maverick 88 security. Όπως σας ανέφερα έχω είδη μια Baikal mp 153 αλλά θα ειθελα μια επαναληπτική απλά πια είναι η ποιο καλή μεταξύ αυτών που ανέφερα .υγ το baikal ειναι σκυλί πολλά κυνήγια κ ούτε μια εμπλοκή
 
Σας ευχαριστώ για της πληροφορίες τώρα ανάλογος θα δω τι θα κάνω απλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ Mossberg 500 /590η maverick 88 security. Όπως σας ανέφερα έχω είδη μια Baikal mp 153 αλλά θα ειθελα μια επαναληπτική απλά πια είναι η ποιο καλή μεταξύ αυτών που ανέφερα .υγ το baikal ειναι σκυλί πολλά κυνήγια κ ούτε μια εμπλοκή
Μεταξύ των 2 πιο ποιοτική είναι η mossberg. Έχει βέβαια την άχρηστη ψυκτρα από πάνω και τα σκοπευτικά που ναι μεν βοηθούν μερικούς σε βολές με μονοβολα αλλά σε περιορίζουν σε βολές με σκάγια.
 
Σας ευχαριστώ για της πληροφορίες τώρα ανάλογος θα δω τι θα κάνω απλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ Mossberg 500 /590η maverick 88 security. Όπως σας ανέφερα έχω είδη μια Baikal mp 153 αλλά θα ειθελα μια επαναληπτική απλά πια είναι η ποιο καλή μεταξύ αυτών που ανέφερα .υγ το baikal ειναι σκυλί πολλά κυνήγια κ ούτε μια εμπλοκή
Η διαφορα ειναι χρηματικη κυριως.
Η 590 ειναι το σκυλι της παρεας ενω η Μαβερικ θα κανει την δουλεια της στην αυτοαμυνα.
Οποιο και αν διαλεξεις ειναι καλο απλα το ερωτημα ειναι τι θες εσυ να πληρωσεις.
Η μαβερικ 88 ειναι απλα φτιαγμενη
-η παπια ειναι πανω στο σιδηροδρομο με πριτσινια
-Η βαφη ειναι Blueing
-Οι αορτηριουχοι ειναι εξτρα
- δεν παιρνει ραγες για σκοπευτικα κλπ

Η 590 ειναι πιο "τακτικη"
-Η βαση εχει ετοιμες τρυπες (με ταπες) για ραγες
-παπιες αλλαζουν ευκολα για τοποθετηση εξαρτηματων
-Η βαφη ειναι ματ
-αορτηριουχοι ειναι πανω
-παιρνει ξιφολογχη (αν αυτο σε φτιαχνει βεβαια)
-Το κοντακι ειναι πιο στιβαρο (της 88 ειναι καπως κουφιο αλλα επαρκης βεβαια)

Οσο για τα τσοκ βλεπε φωτο απο κατω...αλλο οπλο θα γινει αμα κανεις την μετατροπη.
Πλεον κυνηγαω τσιχλες,κοτσυφια, γουρουνια και ανεπιθυμητους χωρις προβλημα.
 

Attachments

  • Γκρας-Σουρταρης.jpg
    Γκρας-Σουρταρης.jpg
    855,3 KB · Προβολές: 49
Μεταξύ των 2 πιο ποιοτική είναι η mossberg. Έχει βέβαια την άχρηστη ψυκτρα από πάνω και τα σκοπευτικά που ναι μεν βοηθούν μερικούς σε βολές με μονοβολα αλλά σε περιορίζουν σε βολές με σκάγια.
Συμφωνω.
Mod #50645 και #50665 και αφαιρεις ψυκτρα.
 
Η διαφορα ειναι χρηματικη κυριως.
Η 590 ειναι το σκυλι της παρεας ενω η Μαβερικ θα κανει την δουλεια της στην αυτοαμυνα.
Οποιο και αν διαλεξεις ειναι καλο απλα το ερωτημα ειναι τι θες εσυ να πληρωσεις.
Η μαβερικ 88 ειναι απλα φτιαγμενη
-η παπια ειναι πανω στο σιδηροδρομο με πριτσινια
-Η βαφη ειναι Blueing
-Οι αορτηριουχοι ειναι εξτρα
- δεν παιρνει ραγες για σκοπευτικα κλπ

Η 590 ειναι πιο "τακτικη"
-Η βαση εχει ετοιμες τρυπες (με ταπες) για ραγες
-παπιες αλλαζουν ευκολα για τοποθετηση εξαρτηματων
-Η βαφη ειναι ματ
-αορτηριουχοι ειναι πανω
-παιρνει ξιφολογχη (αν αυτο σε φτιαχνει βεβαια)
-Το κοντακι ειναι πιο στιβαρο (της 88 ειναι καπως κουφιο αλλα επαρκης βεβαια)

Οσο για τα τσοκ βλεπε φωτο απο κατω...αλλο οπλο θα γινει αμα κανεις την μετατροπη.
Πλεον κυνηγαω τσιχλες,κοτσυφια, γουρουνια και ανεπιθυμητους χωρις προβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε μάλλον με βλέπω για την mossy 500με ψυκτρα και τακτικάλ σκοπευτικά ghost ring την βρηκα στα 550 e άρα αξίζει να είσαι καλά.τωρα για να βάλω Τσοκ στη μοζι αυτό δε το γνώριζα θα δω αν όπως είπα έχω είδη ένα σκυλί το mp153 οπότε θα δω για τσοκ
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε μάλλον με βλέπω για την mossy 500με ψυκτρα και τακτικάλ σκοπευτικά ghost ring την βρηκα στα 550 e άρα αξίζει να είσαι καλά.τωρα για να βάλω Τσοκ στη μοζι αυτό δε το γνώριζα θα δω αν όπως είπα έχω είδη ένα σκυλί το mp153 οπότε θα δω για τσοκ
Να'σαι καλα και συ και η τιμη καλη ακουγεται.
Φανταζομαι για να ειναι η 500 ο κατοχος την εχει "ντυσει"...
 
Γεια σας θα ειθελα την γνώμη σας για ένα επαναληπτικό είμαι μεταξύ Mossberg 500. Με ghost ring κλεισιοσκοπιο και ψυκτρα η το maverick 88seciurity τι θα προτείνατε ευχαριστώ όλα είναι 51cm Kανη πιο είναι καλύτερο για αγορά αν κ έχω είδη ένα mp153 baikal ευχαριστώ κ αναμένω
Καλησπέρα. Ποια θα είναι η χρήση τους;
 
Γεια σας θα ειθελα την γνώμη σας για ένα επαναληπτικό είμαι μεταξύ Mossberg 500. Με ghost ring κλεισιοσκοπιο και ψυκτρα η το maverick 88seciurity τι θα προτείνατε ευχαριστώ όλα είναι 51cm Kανη πιο είναι καλύτερο για αγορά αν κ έχω είδη ένα mp153 baikal ευχαριστώ κ αναμένω
Καλησπερα και απο μενα. Οπως ειπε και ο Γιαννης πρωτα πρεπει να ξερουμε για ποια χρηση προοριζεται γιατι τα οπλα ειναι εργαλεια και καθε εργαλειο προοριζεται για συγκεκριμενη χρηση.
 
Back
Top