Επαναληπτική καραμπίνα

Μιας και η ομάδα πήρε μπρος. Τι προέλευσης είναι η παρακάτω; https://www.car.gr/35964601?utm_sou...facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia
με έδρα το Rottendorf / Γερμανία ιδρύθηκε το 1988. Για 32 χρόνια, η Norconia ανήκει μεταξύ άλλων στο Norinco, τον μεγαλύτερο και κορυφαίο κατασκευαστή πυροβόλων όπλων στην Κίνα.
 
Μιας και η ομάδα πήρε μπρος. Τι προέλευσης είναι η παρακάτω; https://www.car.gr/35964601?utm_sou...facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia
Μην σε δελεάζει η τιμή..
Δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτο...
Και ο κόπος που θα κάνεις για την Ακκο...
Ουτε ανταλλακτικά δεν θα βρεις εδώ...

Κινέζικη είναι κ τέτοια όπλα(Norinco) που είναι ίδιας κατασκευής έφερνε παλια ο Ασπρογερακας κ ήταν παμφθηνα, αν θυμάμαι καλά κατά περίπου 40.000 δρχ φθηνότερα από μια maverick......
 
Last edited:
την μαβερικ την εχω 10 χρονια..

κυνηγαω μπεκατσα ορτυκι..και εχω ριξει αρκετα φυσιγγια σε καρακαξες και τενεκεδες..ειναι μια χαρα οπλο..πρωτη φορα την ελυσα φετος στην καραντινα..μονο κανη καθαριζα

το μπλουινγκ του ειναι λιγο φθηνιαρικο, αλλα την εχω παντα καθαρη λαδωμενη δεν εχει παθει τιποτα..

300 καινουριο τοτε..ενα επαναληπτικο δεν παει χαμενο..
 
Να γράψω εδώ ότι τελικά τα επαναληπτικα όπλα είναι για το κυνήγι τα απόλυτα όπλα, κ οταν λέω απόλυτα το εννοώ, όσοι δεν τα έχουν κυνηγησει τώρα θα λένε τι γράφει ο πονηριδης, όσοι τα έχουν όμως κυνηγησει ξέρουν τι γραφω κ αν έχω δικιο
 
Να γράψω εδώ ότι τελικά τα επαναληπτικα όπλα είναι για το κυνήγι τα απόλυτα όπλα, κ οταν λέω απόλυτα το εννοώ, όσοι δεν τα έχουν κυνηγησει τώρα θα λένε τι γράφει ο πονηριδης, όσοι τα έχουν όμως κυνηγησει ξέρουν τι γραφω κ αν έχω δικιο
Συμφωνω και επαυξανω...και το εχω πει πολλες φορες, αν μου ελεγες στα παιρνω ολα
και κρατας μονο ενα η Mossberg 590 θα ηταν η επιλογη μου.
 
Να γράψω εδώ ότι τελικά τα επαναληπτικα όπλα είναι για το κυνήγι τα απόλυτα όπλα, κ οταν λέω απόλυτα το εννοώ, όσοι δεν τα έχουν κυνηγησει τώρα θα λένε τι γράφει ο πονηριδης, όσοι τα έχουν όμως κυνηγησει ξέρουν τι γραφω κ αν έχω δικιο
Αν κυνηγάς μόνο με επαναληπτικό κανείς δεν θα πει τί λέει ο πονηρίδης. Κυνηγας;
Γιατι ξέρεις, είναι λίγο περίεργο να είναι ασχετο το 99% των κυνηγών...
 
Mossberg 590
Αν κ δεν μου αρέσουν τα όπλα στρατιωτικου τυπου....
Έχει την ιστορία του.....
Το μοντέλο που το 1987 κατάφερε να περασει τις σκληρές δοκιμασίες που του επέβαλαν οι Αμερικανοί πεζοναυτες, και για αρχή παραγγειλαν 1.500 αντίτυπα για να εξοπλισουν τα τμήματα κρούσης τους....
Και βέβαια με αυτό τον τρόπο έδειξαν κ την εμπιστοσυνη τους στην Mossberg που ήταν κ είναι το μεγαλυτερο εργοστάσιο επαναληπτικων οπλων......
 
Last edited:
Αν κυνηγάς μόνο με επαναληπτικό κανείς δεν θα πει τί λέει ο πονηρίδης. Κυνηγας;
Γιατι ξέρεις, είναι λίγο περίεργο να είναι ασχετο το 99% των κυνηγών...
Βέβαια κ κυνηγάω κ σκοπευτήριο πηγαινα με αυτό, εσυ παντα με τον καλό λόγο είσαι φίλε για μένα
 
Βέβαια κ κυνηγάω κ σκοπευτήριο πηγαινα με αυτό, εσυ παντα με τον καλό λόγο είσαι φίλε για μένα
Οκ πάσο ρε φιλε. Αφού κυνηγάς και πας σκοπευτήριο μόνο με χραπα χρούπα, έχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις αυτά τα όπλα και να προσπαθείς να αλλάξεις γνώμη στο 99%.
Αλλιώς είναι περίεργο, κατάλαβες τι ήθελα να πω; Δεν μπορεί να λες ότι το απόλυτο όπλο για κυνήγι ειναι το επαναληπτικό και εσύ ο ίδιος να κυνηγάς με κάτι άλλο.
Πού είδες να μιλήσω ασχημα; Αν το έκανα δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
 
Έχω κυνηγήσει με επαναληπτικό ,μπαμ χρακ πίσω το κλείστρο,ο άδειος δεν εξολκευθεικε ,χρακ μπροστά το άλλο απ' την αποθήκη...ξανά πίσω να πετάξω το γεμάτο ξανά μπροστά να βγάλω το άδειο κάλυκα κ ξανά χρακ να γεμίσω θαλάμη με άλλο φυσίγγιο της αποθήκης.....όλο αυτό δεν κράταγε πάνω από 1 δεύτερο....τόσο πολύ είχα γίνει ένα με αυτού του είδους την εμπλοκή‼️όχι δεν ήταν θέμα εξολκεα...τον άλλαξα κ είχα ενισχύσει κ το ελατήριο του περνώντας κ άλλο μέσα....7 είδη εμπλοκών αυτό δεν ήταν όπλο ήταν 7 χρόνια φααααααγουρα maverick ξύλινη έκδοση....η πλαστική τους η μαύρη Απροβληματιστη
 
Έχω κυνηγήσει με επαναληπτικό ,μπαμ χρακ πίσω το κλείστρο,ο άδειος δεν εξολκευθεικε ,χρακ μπροστά το άλλο απ' την αποθήκη...ξανά πίσω να πετάξω το γεμάτο ξανά μπροστά να βγάλω το άδειο κάλυκα κ ξανά χρακ να γεμίσω θαλάμη με άλλο φυσίγγιο της αποθήκης.....όλο αυτό δεν κράταγε πάνω από 1 δεύτερο....τόσο πολύ είχα γίνει ένα με αυτού του είδους την εμπλοκή‼️όχι δεν ήταν θέμα εξολκεα...τον άλλαξα κ είχα ενισχύσει κ το ελατήριο του περνώντας κ άλλο μέσα....7 είδη εμπλοκών αυτό δεν ήταν όπλο ήταν 7 χρόνια φααααααγουρα maverick ξύλινη έκδοση....η πλαστική τους η μαύρη Απροβληματιστη
Εννοείται ότι άμα ένα όπλο έχει πρόβλημα μόνιμης φύσεως τότε ότι πλατφόρμα και ναναι...
 
Τα
Αν κ δεν μου αρέσουν τα όπλα στρατιωτικου τυπου....
Έχει την ιστορία του.....
Το μοντέλο που το 1987 κατάφερε να περασει τις σκληρές δοκιμασίες που του επέβαλαν οι Αμερικανοί πεζοναυτες, και για αρχή παραγγειλαν 1.500 αντίτυπα για να εξοπλισουν τα τμήματα κρούσης τους....
Και βέβαια με αυτό τον τρόπο έδειξαν κ την εμπιστοσυνη τους στην Mossberg που ήταν κ είναι το μεγαλυτερο εργοστάσιο επαναληπτικων οπλων......
Τασο σωστά μιλάς. Αλλά μιλάμε για τος κυνηγετικές εκδόσεις πιο πολύ.
Η 590 που έχω είναι όντως «στρατιωτικού τύπου» αλλά για 320 ευρώ καινούργια δεν μπορούσα να πω όχι !
 
Κυριοι τα επαναληπτικα οπλα που κανετε την αναφορα σας ειναι κατα την αποψη μου τα WILLYS των κυνηγετικων οπλων.
Όλα τα λεφτά η τοποθέτησή σου.

Αν κυνηγάς μόνο με επαναληπτικό κανείς δεν θα πει τί λέει ο πονηρίδης. Κυνηγας;
Γιατι ξέρεις, είναι λίγο περίεργο να είναι ασχετο το 99% των κυνηγών...
Αυτο ισχύει μόνο για Ελλάδα. Και να σκεφτεί κανείς ότι η οικονομία μας είναι σε μαύρα χάλια αλλά παρόλα αυτά δεν πλησιάζουμε ένα όπλο πολύ πιο οικονομικό και ισάξια ικανό από επωνυμους Κατασκευαστές.
 
Συλλογη επαναληπτικων εχεις Γιαννη?
Παντα ειχα μια στον οπλοβαστο μου Μάριε. Μου αρεσε αυτός ο τύπος όπλου, το μονο τους μείον, για μένα προσωπικά, το αυξημένο βάρος τους, ειδικά στα πολυωρα περπατητα κυνήγια μου. Η μοναδική πιο ελαφριά ποθωεοχα ποτέ ηταν η maverick 61 εκ αρίγωτη.
 
Στο κοντινό μέλλον θελω να κανω μια αγορά σε διαμέτρημα 410, υπάρχει η Mossberg 500 σε διαμέτρημα 410 αλλα με φρενάρει το σταθερό φουλ στη κανη.
Αν έβγαινε με τσοκ πολυ πιθανό να την ειχα αγοράσει ηδη.
Μα στο 410 δεν επιβαλλεται το φουλ λογω μικρης διαμετρου της κατανομης?

Ποια εχεις τωρα ρε φιλε?
 
Παντα ειχα μια στον οπλοβαστο μου Μάριε. Μου αρεσε αυτός ο τύπος όπλου, το μονο τους μείον, για μένα προσωπικά, το αυξημένο βάρος τους, ειδικά στα πολυωρα περπατητα κυνήγια μου. Η μοναδική πιο ελαφριά ποθωεοχα ποτέ ηταν η maverick 61 εκ αρίγωτη.
https://www.pervolarakis.gr/gr/products_view/984/1/2/189/Fabarm_SDASS_Composite

Τσεκαρε βαρος
 
Back
Top