Επαναληπτική καραμπίνα

Κάποιος που κυνηγάει σε πυκνά δάση μέσα στα δέντρα-έλατα που δεν υπάρχουν χωράφια η ανοικτές εκτάσεις θα δει κάποια διαφορά με 66 από οτι με 71-76 στη ταχύτητα σκόπευσης ? Δε μιλάω για ευκολία στη μεταφορά αλλά σε ταχύτητα επώμισης-στόχευσης σε διερχόμενο στόχο χωρις να υπάρχει περιθώριο να σκοπεύεις οπως σε χωράφια με λίγο χρόνο πριν εξαφανιστεί το έκαστο θήραμα ?
Εγώ πιστεύω ότι θα έχει διαφορά, μικρή αλλά θα έχει. Καλά για 76 δεν το συζητώ καν να αγοράσω καραμπίνα προσωπικά.Γι'αυτό συνήθως αυτοί που κυνηγάνε στις συνθήκες που περιγράφεις, επειδή και ντουφεκανε αστραπή αλλά και το κουβαλάνε όλη μέρα το όπλο,προτιμάνε τις κοντές κάννες. Τώρα άμα μιλάμε για όπλο με στόχο το γενικό κυνήγι νομίζω το 66 υπερτερεί. Στο τέλος όμως είναι κάποια πράγματα και θέμα συνήθειας.
 
Κοίτα για μένα το έντονα μπροστοβαρο όπλο μου δημιουργεί μια δυσφορία, δεν το θέλω. Σε άλλους μπορεί να είναι και θεμιτό. Πέντε εκατοστά κάννη δεν ξέρω ακριβώς πόσο ζυγίζει αλλά φαντάζομαι τουλάχιστον 100 γραμμάρια. 100+ γραμμάρια από την άκρη της κάννης λιγότερο είναι σημαντικό για μένα. Ας πούμε πήρα στα χέρια μου μια super Nova με 61 πόντους κάννη ρίγα και τσοκακια και τη βρήκα αρκετά εμπροσθοβαρη όση ώρα της κρατούσα και την επωμιζα στο μαγαζί. Αν είχε ακόμα πέντε εκατοστά θα ήταν φαντάζομαι δυσάρεστη η αίσθηση.Αν βάλεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά των όπλων τις διαφορές βάρους ανάλογα το μήκος της κάννης, θα δεις ότι παίζει ρόλο. Για καρτέρι και μόνο, δεν το συζητώ, πάρε και 81 πόντους κάννη
Είχα βρει το 1187 με 66εκ. Αλλά επειδή τα κυνήγια που κάνω είναι περισσότερο καρτέρι σε χωράφια όπου είναι ανοιχτό πεδίο προτίμησα να το πάρω με 71 εκ. Στο βουνό όταν πάω θα πάρω το 870 με τη slug 51εκ. είναι ποιο γρήγορο στην επωμιση και πολύ ποιο μανιτζεβελο έχω παρατηρήσει.
 
Να πω και εγώ τι έχω δει με το δικό μου όπλο. Έχει κανη 71 εκ. Που κυνηγάω συνήθως. Όταν θέλω κάτι παραπάνω, του βιδωνω ένα τσοκ 10 εκ. Που το έχω κάνει φρένου. Η αίσθηση είναι σαν να έχεις βάλει βαρίδια μπροστά στην κανη. Και όταν σημαδεύεις τραβέρσατα και έχεις πάρει φόρα. Νομίζεις ότι δεν θα το φρενάρεις και θα σε γυρίσει κουλούρα. Καλώ αλλά κουραστικό για πολλές τουφεκιές.
 
🪚🪚🪚🪚✂️✂️✂️✂️
Κοίτα για μένα το έντονα μπροστοβαρο όπλο μου δημιουργεί μια δυσφορία, δεν το θέλω. Σε άλλους μπορεί να είναι και θεμιτό. Πέντε εκατοστά κάννη δεν ξέρω ακριβώς πόσο ζυγίζει αλλά φαντάζομαι τουλάχιστον 100 γραμμάρια. 100+ γραμμάρια από την άκρη της κάννης λιγότερο είναι σημαντικό για μένα. Ας πούμε πήρα στα χέρια μου μια super Nova με 61 πόντους κάννη ρίγα και τσοκακια και τη βρήκα αρκετά εμπροσθοβαρη όση ώρα της κρατούσα και την επωμιζα στο μαγαζί. Αν είχε ακόμα πέντε εκατοστά θα ήταν φαντάζομαι δυσάρεστη η αίσθηση.Αν βάλεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά των όπλων τις διαφορές βάρους ανάλογα το μήκος της κάννης, θα δεις ότι παίζει ρόλο. Για καρτέρι και μόνο, δεν το συζητώ, πάρε και 81 πόντους κάννη
 

Attachments

  • Screenshot_20240117-030918.png
    Screenshot_20240117-030918.png
    58,6 KB · Προβολές: 6
Πιστεύετε ότι αξίζει πλέον οικονομικά η αγορά επαναληπτικής καραμπίνας σε σχέση με τις τιμές των ημιαυτόματων;
Επειδή έχω κυνηγήσει πολλά χρόνια με επαναληπτική, δεν θα κοιτούσα το οικονομικό. θέλω να πω ότι θέλει πολύ εξάσκηση για να μπορείς να την δουλέψεις. Τι έχω δει εγώ από την εμπειρία μου με αυτό το όπλο, ενώ το δούλευα καλά, καταλάβαινα ότι πολλές φορές σταματούσα το όπλο, με αποτέλεσμα να μένω πίσω στις τουφεκιές μου, είχα βγάλει χουκι που ζοριστικα πολύ για να το κόψω όταν πίρα ημιαυτόματο. Αν με ρωτουσες αν θα ξαναεπερνα επαναληπτική, θα σου απαντούσα όχι.
 
Πιστεύετε ότι αξίζει πλέον οικονομικά η αγορά επαναληπτικής καραμπίνας σε σχέση με τις τιμές των ημιαυτόματων;
Οικονομικά όχι με τίποτα εκτός και βρεις κάτι στα μεταχειρισμένα ειδάλλως η αναλογία απόδοση ως προς τιμή καθιστά τα ημιαυτόματα μονόδρομο! Προσωπικά προτιμώ χράπα χρούπα όχι γιατί είναι καλύτερη αλλά επειδή είχα κόλλημα από μικρός εξαιτίας βιντεοπαιχνιδιών, ταινιών κ.α Τέλος δεν είναι όλες οι επαναληπτικές το ίδιο κάποιες είναι εξαιρετικές με πολύ μαλακό σύστημα οπλίσματος κάποιες έχουν μεγάλη αντίσταση και κάποιες άλλες θέλουν πολλά φυσίγγια μέχρι να στρώσουν.
 
Ξέρει κάποιος να μου πει τις διαφορές της Remington 870 wingmaster με την express;
Έχουν ακριβώς την διπλή τιμή βλεπω...
Καλύτερη λείανση και γυαλιστερή βαφή ξύλο καρυδιάς και μεταλλική σκανδάλοθηκη για wingmaster. Το express έχει ματ βαφή δεν είναι τόσο λειασμενη από το εργοστάσιο αλλά με το καιρό θα γίνει. Ξύλα hardwood πλαστική σκανδάλοθηκη.
 
Καλύτερη λείανση και γυαλιστερή βαφή ξύλο καρυδιάς και μεταλλική σκανδάλοθηκη για wingmaster. Το express έχει ματ βαφή δεν είναι τόσο λειασμενη από το εργοστάσιο αλλά με το καιρό θα γίνει. Ξύλα hardwood πλαστική σκανδάλοθηκη.
Και...
παχύτερη(και βαρύτερη)κάννη η express, με πιο ελαφρύ (λόγω οξιάς)κοντάκι - βαση.
Έρχεται πιο "μπροστόβαρη" η express.
 
Διάφορες εξπρές με wingmaster. Το wingmaster έχει πολύ καλή λείανση σε όλα τα μεταλλικά μέρη, μεταλλική πλάκα σκανδάλης και όχι πλαστική, χρωμιομενο κλείστρο είναι ελαφρύτερη και έχει καλύτερα ξύλα και πολύ μαλακό πέλμα στο κοντάκι. Επίσης ποιοτικότερη βαφή.Στο χιλιάρικο καινούργια αξίζει και το τελευταίο ευρώ, 1300€ όχι, ούτε εγώ θα τα έδινα. Πρέπει να πούμε και κάτι άλλο. Η έκδοση police που δεν εισάγεται γιατί έχει 48 πόντους κάννη έχει ακόμα και ελατήρια διαφορετικά, πιο βαρεου τύπου. Η wingmaster με λίγα λόγια είναι η premium κυνηγετική έκδοση. Και επειδή έχω και Mossberg 590 θα πω ότι η πάπια της είναι χαρχαλο σε σχέση με τη ρεμι. Στη Ρεμί δεν παίζει καθόλου η πάπια έχει πιο σφιχτές εφαρμογές.
 
Πιστεύετε ότι αξίζει πλέον οικονομικά η αγορά επαναληπτικής καραμπίνας σε σχέση με τις τιμές των ημιαυτόματων;
Θα σου πω. Υπάρχουν επαναληπτικές στα 350 έως 600 ευρώ και είναι αξιόπιστες. Με αυτά τα λεφτά στην καλύτερη θα αγοράσεις μια 155 μπαικαλ με χάλια βαφή( από ότι λένε, δεν το έχω το όπλο) και ρυθμιζόμενο πιστόνι. Στην επαναληπτική δεν ρυθμίζεται τίποτα και τα ρίχνει ΌΛΑ. Από μισοριξιες μέχρι σούπερ μάγκνουμ ( αν το όπλο είναι σούπερ μάγκνουμ). Αν κυνηγάς γουρούνι πχ ή φερμα, μια Benelli nova 51 πόντους κάννη κύλινδρο κοστίζει 400 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά θα πήγαινες αναγκαστικά σε τουρκάλα. Θα νόμιζες ότι έχεις όπλο αλλά θα είχες αγοράσει μια ωραία κονσέρβα. Τώρα να δώσεις 900 ευρώ για επαναληπτική ενώ με αυτά τα λεφτά αγοράζεις Benelli αδράνειας είναι λίγο κάπως. Εμένα η επαναληπτική μου αρέσει και την κυνηγάω χωρίς να υστερεί πουθενά σε όλα τα κυνήγια, οποιος λέει το αντίθετο δεν έχει κυνηγήσει με τέτοιο όπλο. Σου λέει ότι έχει ακούσει. Α και μην ξεχνάμε τη συντήρηση! Η επαναληπτική αποτελείται από πολύ λίγα κομμάτια, δεν διαθέτει ελατήριο στο κοντάκι και ειδικά αν έχει χρωμιομενη κάννη, καθάρισε την όποτε το θυμηθείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν λέμε για τη μπενελι ότι λειτουργεί ακαθάριστη, ακούγεται υπερβολή αν συγκριθεί με μια επαναληπτική που έχει ακόμα πιο απλό μηχανισμό.Είναι όπλα για βαριά χρήση με ελάχιστη συντήρηση πρακτικά.
 
Last edited:
H wingmaster έχει light contour κάνη;
Ακριβώς!
Για αυτό μπόρεσα να κόψω κ να φέρω το σπείρωμα του τσοκ πίσω,(53cm) σε δική μου παλιά express.
Στη wingmaster δεν υπήρχε περιθώριο στο πάχος για τροποποίηση.
Πίσω από τα τσοκ έχει αφαιρεθεί όλο το περίσσιο μέταλλο.
 
Last edited:
Ακριβώς!
Για αυτό μπόρεσα να κόψω κ να φέρω το σπείρωμα του τσοκ πίσω,(53cm) σε δική μου παλιά express.
Στη wingmaster δεν υπήρχε περιθώριο στο πάχος.
Πίσω από τα τσοκ έχει αφαιρεθεί όλο το περίσσιο μέταλλο.
Και στο 1187sportsman έχω την heavy contour κάνη, για να ελαφρύνει το όπλο αφαίρεσαν όσο μέταλλο έπερνε ώστε να είναι το όπλο ασφαλές στα light contour αλλά δεν έχει περιθώρια τροποποίησης η κάνη.
 
Θα σου πω. Υπάρχουν επαναληπτικές στα 350 έως 600 ευρώ και είναι αξιόπιστες. Με αυτά τα λεφτά στην καλύτερη θα αγοράσεις μια 155 μπαικαλ με χάλια βαφή( από ότι λένε, δεν το έχω το όπλο) και ρυθμιζόμενο πιστόνι. Στην επαναληπτική δεν ρυθμίζεται τίποτα και τα ρίχνει ΌΛΑ. Από μισοριξιες μέχρι σούπερ μάγκνουμ ( αν το όπλο είναι σούπερ μάγκνουμ). Αν κυνηγάς γουρούνι πχ ή φερμα, μια Benelli nova 51 πόντους κάννη κύλινδρο κοστίζει 400 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά θα πήγαινες αναγκαστικά σε τουρκάλα. Θα νόμιζες ότι έχεις όπλο αλλά θα είχες αγοράσει μια ωραία κονσέρβα. Τώρα να δώσεις 900 ευρώ για επαναληπτική ενώ με αυτά τα λεφτά αγοράζεις Benelli αδράνειας είναι λίγο κάπως. Εμένα η επαναληπτική μου αρέσει και την κυνηγάω χωρίς να υστερεί πουθενά σε όλα τα κυνήγια, οποιος λέει το αντίθετο δεν έχει κυνηγήσει με τέτοιο όπλο. Σου λέει ότι έχει ακούσει. Α και μην ξεχνάμε τη συντήρηση! Η επαναληπτική αποτελείται από πολύ λίγα κομμάτια, δεν διαθέτει ελατήριο στο κοντάκι και ειδικά αν έχει χρωμιομενη κάννη, καθάρισε την όποτε το θυμηθείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν λέμε για τη μπενελι ότι λειτουργεί ακαθάριστη, ακούγεται υπερβολή αν συγκριθεί με μια επαναληπτική που έχει ακόμα πιο απλό μηχανισμό.Είναι όπλα για βαριά χρήση με ελάχιστη συντήρηση πρακτικά.
Τι βάρος εχει η wingmaster ??
 
Back
Top