Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Δεν είναι ακριβή ΑΝ χρειαστεί επισκευή.
Στα οικιακά ψ η χειρότερη βλάβη είναι η διαρροή φρέον.
Ευχαριστώ Άρη. Παρακολουθώ την θερμοκρασία του είναι γύρω στους 8 βαθμούς. Αν δω ότι ανεβαίνει, θα καλέσω εναν τεχνικό και ότι μου πει. Ελπίζω μόνο, να μην είναι πάλι Σαββατοκύριακο.:)
 
Δεν είναι ακριβή ΑΝ χρειαστεί επισκευή.
Στα οικιακά ψ η χειρότερη βλάβη είναι η διαρροή φρέον.
Έχω εγώ ένα ψυγείο που θέλω να επισκευάσω που έχει τριχωειδη και σταδιακά σε 3 μήνες παρέδωσε πνεύμα.Μου είπαν για "φώκια" και συμπλήρωση φρεον.Με την λειτουργία περνάει και φράζει τον τριχωειδη.Ισχυει?
 
Ευχαριστώ Άρη. Παρακολουθώ την θερμοκρασία του είναι γύρω στους 8 βαθμούς. Αν δω ότι ανεβαίνει, θα καλέσω εναν τεχνικό και ότι μου πει. Ελπίζω μόνο, να μην είναι πάλι Σαββατοκύριακο.:)
Η σωστή συντήρηση είναι κάτω από 4°.
Ιδανικά 2-4.Εκεί κοιμούνται όλα.
Πάνω από 4 αρχίζει ο χορός πάνω στα τρόφιμα κ χαλάνε γρήγορα..
 
Έχω εγώ ένα ψυγείο που θέλω να επισκευάσω που έχει τριχωειδη και σταδιακά σε 3 μήνες παρέδωσε πνεύμα.Μου είπαν για "φώκια" και συμπλήρωση φρεον.Με την λειτουργία περνάει και φράζει τον τριχωειδη.Ισχυει?
Σε όλα τα οικιακά η εκτόνωση γινεται με τριχωειδή.
Εγώ φώκια δεν βάζω γιατί έχουμε βουλώματα.
Προτιμώ να πρεσσαρω με άζωτο ή στην χειρότερη φώσφορο μπάς κ βρώ κάπου εξωτερική διαρροή κ επισκευάζεται.
Γενικά οι διαρροές είναι εσωτερικές στα καινούρια ψυγεία.
Είναι πιτουρα όλα.
Αυτό ισχύει κ στα επαγγελματικά που φτιάχνω περισσότερο.
Οσο ποιό παλιά τόσο ποιό καλά.
Τι ψυγείο έχεις?
 
Σε όλα τα οικιακά η εκτόνωση γινεται με τριχωειδή.
Εγώ φώκια δεν βάζω γιατί έχουμε βουλώματα.
Προτιμώ να πρεσσαρω με άζωτο ή στην χειρότερη φώσφορο μπάς κ βρώ κάπου εξωτερική διαρροή κ επισκευάζεται.
Γενικά οι διαρροές είναι εσωτερικές στα καινούρια ψυγεία.
Είναι πιτουρα όλα.
Αυτό ισχύει κ στα επαγγελματικά που φτιάχνω περισσότερο.
Οσο ποιό παλιά τόσο ποιό καλά.
Τι ψυγείο έχεις?
Οικιακό LG.
 
Οικιακό LG.
Ωραία.
Αν θέλεις να ρισκάρεις ν πιάσεις την διαρροή με την φώκια πριν μπεί το φρέον κ η φώκια ,να γίνει κενό στο κύκλωμα τουλάχιστον 45+λεπτα.
Η φώκια χονδρικά είναι ένα υλικό που μαζί με το φρέον κ λίγο ψ5κτέλαιο κυκλοφορεί στο κύκλωμα και οπου βρεί να φύγει πολυμερίζεται με τον αέρα κ βουλώνει την τρύπα.
Αν βρεί αέρα μέσα στο κύκλωμα τα κάνει μουνί όλα...
Εκεί την πατούν οι περισσότεροι τεχνικοί.
Θέλει χρόνο υπομονή κ καλή αντλία.
Αν είναι ψιλή η διαρροή κάποιες φορές έχει επιτυχία.
 
Ωραία.
Αν θέλεις να ρισκάρεις ν πιάσεις την διαρροή με την φώκια πριν μπεί το φρέον κ η φώκια ,να γίνει κενό στο κύκλωμα τουλάχιστον 45+λεπτα.
Η φώκια χονδρικά είναι ένα υλικό που μαζί με το φρέον κ λίγο ψ5κτέλαιο κυκλοφορεί στο κύκλωμα και οπου βρεί να φύγει πολυμερίζεται με τον αέρα κ βουλώνει την τρύπα.
Αν βρεί αέρα μέσα στο κύκλωμα τα κάνει μουνί όλα...
Εκεί την πατούν οι περισσότεροι τεχνικοί.
Θέλει χρόνο υπομονή κ καλή αντλία.
Αν είναι ψιλή η διαρροή κάποιες φορές έχει επιτυχία.
Έγινε, ευχαριστώ!
 
Καλημερα....εχω φιλο πολυ καλο και μπορω να ρωτησω....Πες τι προβλημα εχεις ???
Καλημέρα Νίκο,θέλω να κάνω κάποια μαζέματα στο αμάξι βασικά θέλω να φτιάξω τους προφυλακτήρες είναι πλαστικοί όχι σπασμένοι,απλά γδαρμένοι απλώς θέλουν τρίψιμο & βάψιμο συν το κάθισμα του οδηγού έχει σπάσει προν λίγες μέρες ένα σιδερο & κουνιέται.
Ρωτάω εδώ πρώτον να στηρίξουμε κάποιον συνάδελφο & δεύτερον όπου ρώτησα μου έχουν πεί κάτι νούμερα εξωφρενικά.
 
Καλημέρα Νίκο,θέλω να κάνω κάποια μαζέματα στο αμάξι βασικά θέλω να φτιάξω τους προφυλακτήρες είναι πλαστικοί όχι σπασμένοι,απλά γδαρμένοι απλώς θέλουν τρίψιμο & βάψιμο συν το κάθισμα του οδηγού έχει σπάσει προν λίγες μέρες ένα σιδερο & κουνιέται.
Ρωτάω εδώ πρώτον να στηρίξουμε κάποιον συνάδελφο & δεύτερον όπου ρώτησα μου έχουν πεί κάτι νούμερα εξωφρενικά.

Ειμαστε μακριά....Ωστοσο μεχρι το μεσημερι θα σου απαντησω για τις τιμες βαφης των προφυλακτητων και
την επισκευη του καθισματος ωστε να εχεις μια ιδεα !!! :)
 
Ευχαριστώ πολύ!

Να εισαι καλα !!!
Λοιπον καθε προφυλακτηρας 150 ευρω με εξαγωγη και τοποθετηση μαζι με τα υλικα που θα χρειαστει
με χρωμα ακρυλικο διπλης το βαψιμο.
Σε περιπτωση που βαφτουν επανω στο αυτ/το 120 ευρω ο καθε ενας...
Το καθισμα ειναι περισσοτερο θεμα ταπετσερη !!
 
Να εισαι καλα !!!
Λοιπον καθε προφυλακτηρας 150 ευρω με εξαγωγη και τοποθετηση μαζι με τα υλικα που θα χρειαστει
με χρωμα ακρυλικο διπλης το βαψιμο.
Σε περιπτωση που βαφτουν επανω στο αυτ/το 120 ευρω ο καθε ενας...
Το καθισμα ειναι περισσοτερο θεμα ταπετσερη !!
Νίκο,καλημέρα!
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
 
Ψάχνω για σοβαρό υδραυλικό, ο οποίος δεν θα πρέπει να γκρεμίσει τους τοίχους για να βρεί από που περνούν οι σωλήνες νερού - υπάρχουν και ανιχνευτές σωληνώσεων. Εργασίες που θα γίνουν είναι η σωστή ανακαίνηση μπάνιου (υδραυλικά, είδη υγιεινής κλπ) και πιθανόν η αλλαγή σωλήνων κεντρικής παροχής - από τον μετρητή στο πεζοδρόμιο, μέχρι τον τέταρτο όροφο. Περιμένω ΠΜ.
 
Last edited:
Ψάχνω για σοβαρό υδραυλικό, ο οποίος δεν θα πρέπει να γκρεμίσει τους τοίχους για να βρεί από που περνούν οι σωλήνες νερού - υπάρχουν και ανιχνευτές σωληνώσεων. Εργασίες που θα γίνουν είναι η σωστή ανακαίνηση μπάνιου (υδραυλικά, είδη υγιεινής κλπ) και πιθανόν η αλλαγή σωλήνων κεντρικής παροχής - από τον μετρητή στο πεζοδρόμιο, μέχρι τον τέταρτο όροφο. Περιμένω ΠΜ.
Θοδωρη μιλώ και σου στέλνω ΠΜ
 
Back
Top