Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Αν όμως δεν βαριέσαι, καλύτερα είναι μετά το σχολαστικό καθάρισμα να βάλεις αντισκωριακό αστάρι μετάλλων (Rust Primer) και μετά όποιο χρώμα προτιμάς
Aν προτιμήσεις τον συνδυασμό δυο υλικών, για σιγουριά βάλε προϊόντα της ίδιας εταιρείας, έχουν προκύψει (σπάνια) ασυμβατότητες
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.
Ειναι τα κλασσικα με σωληνα και 10-12 μασιφ ενδιαμεσα με σχεδιο;
Η ειναι στρανζαριστα;
Σε ρωταω για να καταλαβω ποσο εχει εμβαθυνει η σκουρια
Στα πρωτα κανε ενα ελαφρυ τριψιμο και περασε τα hammerite μπογια του γουστου σου απευθειας
Πριν βαψεις ενα περασμα με διαλυτικο
Ειναι πολυ ανθεκτικη και θα σε παει ανετα 5-6 χρονια
Εαν εχεις στραντζαριστα εξαρταται σε τι βαθμο εχει περασει η σκουρια
Εαν εχουν σχεδον τρυπησει( συνηθως βαζουν τα ελαφρυ του 1μιση χικιοστου) επειδη δεν κρατανε βαρος και στην ποσοτητα που εχουν οι πολυκατοικιες συμφερει) τοτε θα χρειαστεις σιδηροστοκο πρωτα και μετα τριψιμο και βαψιμο
Θα σου προτεινα σε αυτη τη περιπτωση να περασεις ενα ασταρι μεταλλων και μετα την hammerite εστω και αν δεν χρειαζετε(και το ασταρι να ειναι hammerite)
Στο λεπτο στραντζαριστο ειναι πιο καλα ετσι

Εαν δεν ειναι μεγαλο το καγγελο με πολλα σχεδια καντο στο χερι μπογια και τριψιμο
Εαν ειναι μεγαλο και εισαι εξεικιωμενος τριψε με τροχο. Εαν βρισκεις με ρυθμιστη στροφων ειναι καλυτερο ειδικα εαν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια

Βαψιμο η θα κανεις με μικρο ρολο οπως σου ειπαν πιο πανω η με πινελο

Εννοειτε με πιστολι εαν το κατεχεις
Ειναι πολυ πιο γρηγορο και βολικο και ετσι βαφω εγω
 
Αν κ δεν είναι ακριβώς το καταλληλότερο θέμα θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Νίκο Π για μια μεγάλη εξυπηρέτηση που μου έκανε και για την όρεξη κ τον κόπο που έκανε... Ότι είναι πολύ καλός άνθρωπος κ ότι πολλές φορές αδικείται από τον γραπτό λόγο του τό είχα πει κ παλιότερα κατά ίδιαν και για ακόμα μία φορά ήρθε κ η ώρα να του το ξαναπώ κ να τό αποδείξει κ στην πράξη...
Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά, να είσαι καλά πραγματικά κ να κάνεις πράγματα που αγαπάς εύχομαι μέσα από την καρδιά μου... .shake hands.
 
Αν κ δεν είναι ακριβώς το καταλληλότερο θέμα θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Νίκο Π για μια μεγάλη εξυπηρέτηση που μου έκανε και για την όρεξη κ τον κόπο που έκανε... Ότι είναι πολύ καλός άνθρωπος κ ότι πολλές φορές αδικείται από τον γραπτό λόγο του τό είχα πει κ παλιότερα κατά ίδιαν και για ακόμα μία φορά ήρθε κ η ώρα να του το ξαναπώ κ να τό αποδείξει κ στην πράξη...
Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά, να είσαι καλά πραγματικά κ να κάνεις πράγματα που αγαπάς εύχομαι μέσα από την καρδιά μου... .shake hands.

Αρη μου , Το ιδιο θα εκανες και εσυ φιλε μου....και ειμαι σιγουρος γι'αυτο !!!:cool:
Να εισαι παντα καλα και με την Παναγιά παντα διπλα σου....για τα καλα σου λογια !!! :)

Τωρα οσον αφορα τον γραπτο μου λογο....Τι να κανω ρε φιλε , ετσι γραφω....αλλα οποιος με γνωριζει
καλα ξερει οτι γραφω δεν το γραφω ουτε για αντιπαραθεση ουτε για τσακωμό !!
Του λυκου πρωτα φευγει η ψυχη....και μετα το χουι...φιλε!!!
Υγεια να εχουμε ....να κανουμε αυτο μας αρεσει....και να βοηθαμε και φιλους αυτο εχει σημασια !!!:)
 
Από χθες το βράδυ, το οικιακό ψυγείο δεν έχει ψύξη καθόλου η συντήρηση. Είναι ένα indesit no frost δίπορτο. Ακούγεται να δουλεύει ένα μοτέρ, αλλά είναι μόνο ο ανεμιστήρας μάλλον. Η θερμοκρασία εντός, είναι σταθερή στους 22 βαθμούς. Κάποιος φίλος, να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει; Έπεσε και μέσα στο Σαββατοκύριακο.
 
Από χθες το βράδυ, το οικιακό ψυγείο δεν έχει ψύξη καθόλου η συντήρηση. Είναι ένα indesit no frost δίπορτο. Ακούγεται να δουλεύει ένα μοτέρ, αλλά είναι μόνο ο ανεμιστήρας μάλλον. Η θερμοκρασία εντός, είναι σταθερή στους 22 βαθμούς. Κάποιος φίλος, να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει; Έπεσε και μέσα στο Σαββατοκύριακο.
φοβάμαι οτι πας για συμπιεστή, έχουμε εδώ όμως έμπειρο ψυκτικό τον Άρη, που δεν ξέρω αν το διαβάσει γιατί ασχολείται κυρίως με τα σκοπευτικά θέματα, που είναι ο πλέον αρμόδιος
 
Από χθες το βράδυ, το οικιακό ψυγείο δεν έχει ψύξη καθόλου η συντήρηση. Είναι ένα indesit no frost δίπορτο. Ακούγεται να δουλεύει ένα μοτέρ, αλλά είναι μόνο ο ανεμιστήρας μάλλον. Η θερμοκρασία εντός, είναι σταθερή στους 22 βαθμούς. Κάποιος φίλος, να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει; Έπεσε και μέσα στο Σαββατοκύριακο.
Αν σου δουλεύει η κατάψυξη κάνε μια απόψυξη 48άωρη.
 
Άρη, είναι no frost. Δεν έχει διακόπτη για απόψυξη. Εννοείς να το βγάλω από το ρεύμα για 48 ώρες;
Ναί με ανοιχτες τις πόρτες.
Ο πάγος δεν φαίνεται.
Είναι μεταξύ συντήρησης κ κατάψυξης.(στο στοιχείο).
Αν σπυ δουλεύει η κατάψυξη το πιθανότερο εναι να εχει μπουκώσει πάγο.
Αλλη πιθανότητα να μήν δουλεύει ο ανεμιστ του στοιχείου.
Οταν τελειώσει η απόψυξη το κουμπωνεις στην πρίζα και σε 1 24άωρο το πολύ θα δεις ψύξη.
Αν όχι καλείς τεχνικό.
Αν ναί (το πιθανότερο),
σε 15 περίπου μέρες καλείς τεχνικό γιατί θ στο ξανακάνει.
Πρεπει να σου δεί το κύκλωμα της απόψυξης(κλίξον αντιστάσεις χρονοδιςκόπτης ) για να δεί τί φταίει.
 
Ναί με ανοιχτες τις πόρτες.
Ο πάγος δεν φαίνεται.
Είναι μεταξύ συντήρησης κ κατάψυξης.(στο στοιχείο).
Αν σπυ δουλεύει η κατάψυξη το πιθανότερο εναι να εχει μπουκώσει πάγο.
Αλλη πιθανότητα να μήν δουλεύει ο ανεμιστ του στοιχείου.
Οταν τελειώσει η απόψυξη το κουμπωνεις στην πρίζα και σε 1 24άωρο το πολύ θα δεις ψύξη.
Αν όχι καλείς τεχνικό.
Αν ναί (το πιθανότερο),
σε 15 περίπου μέρες καλείς τεχνικό γιατί θ στο ξανακάνει.
Πρεπει να σου δεί το κύκλωμα της απόψυξης(κλίξον αντιστάσεις χρονοδιςκόπτης ) για να δεί τί φταίει.
Ευχαριστώ Άρη. Μάλλον θα καλέσω έναν τεχνικό αύριο, γιατί όπως μου γράφεις και συ δεν βλέπω να τον γλυτώσω.
 
Θα το κάνω Στράτο, απλά σκέφτηκα, αν είναι να το ξανακάνει, να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα.
Εμένα το είχε κάνει 2 φορές μέσα σε ένα χρόνο και μετά δεν το ξανάκανε... Πριν το πάω για επισκευή επικοινώνησα με τον άνθρωπο που τα επισκευάζει εδώ και μου το είπε....
 
Ναι Γιάννη. Έκανα ότι μου είπε ο Άρης, το άφησα ένα 24ωρο εκτός ρεύματος με ανοιχτές πόρτες και μετά το έβαλα να δουλέψει. Μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά. Τώρα, αν ξανακάνει τα ίδια και έχει ακριβή επισκευή θα πάει στα κομμάτια να τελειώνουμε.
 
Ναι Γιάννη. Έκανα ότι μου είπε ο Άρης, το άφησα ένα 24ωρο εκτός ρεύματος με ανοιχτές πόρτες και μετά το έβαλα να δουλέψει. Μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά. Τώρα, αν ξανακάνει τα ίδια και έχει ακριβή επισκευή θα πάει στα κομμάτια να τελειώνουμε.
Δεν είναι ακριβή ΑΝ χρειαστεί επισκευή.
Στα οικιακά ψ η χειρότερη βλάβη είναι η διαρροή φρέον.
 
Back
Top