Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Περιοχή
Αττικη
Όνομα
Σπύρος
Η κόλα δεν ειναι στα κουφώματα (που ειναι άσπρα).
Έχουν μείνει πανω σε 3-4 τζάμια, σαν μια σκιά
Άμα είναι κόλα μπορείς να δοκιμάσεις να την μαλακώσεις με ένα πιστολάκι μαλλιών και μετά να την τρίψεις και να φύγει.Δεν ξέρω λέωω..

Όνομα
THEO
Εγώ σπίτι χρησιμοποιώ συνδυασμό πετρέλαιο με κλιματιστικό. Αλλά φέτος θα είναι ο πρώτος χειμώνας με τον μικρό στο σπίτι και νομίζω πως αν αντέξει η τσέπη θα ανοίγω μόνο το πετρέλαιο. Επίσης εγώ μένω στον Πειραιά που εχει αρκετά γλυκό κλίμα συγκριτικά με τα βόρεια. Έχω διαβάσει στο Ίντερνετ ότι για το πετρελαιο η πιο οικονομική επιλογή είναι να το έχεις ανοικτό όλη μέρα στους 20-21 βαθμούς αρκεί να έχεις ρυθμίσει σωστά και τους θερμοστάτες. Οι θερμοπομποί καλοί σχετικά αλλά αργούν να ζεστάνουν και προσωπικά μου ξεραίνουν το αναπνευστικό εξίσου με τα κλιματιστικά.
Βασιλη ετσι ειναι οπως τα λες , απλα τωρα με το παιδι καλα ειναι ενα παραθυρο στην ανακληση στο σπιτι
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
Φιλε μου κανε και μια δοκιμή να κόψεις ενα λεμόνι φυσικό και να το τριψεις επάνω στα σημάδια .

Last edited by a moderator:
Περιοχή
Θεσσαλονίκη - Βοιωτία
Όνομα
Kostas
είσαι σίγουρος ότι είναι εξωτερικό και όχι ανάμεσα στα τζαμια η σκιά? οτιδήποτε είναι εξωτερικό πάντως φεύγει με σπατουλα ξυράφι.

Περιοχή
Κομοτηνή
Όνομα
Χρήστος
Σπύρο σε περίπτωση που δεν το δοκίμασες, κάνε μια δοκιμή με ζεστό νερό (ή οινόπνευμα) και την παρακάτω ξύστρα τζαμιών.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
Σπυρο νομίζω οτι η durostic εχει καποια καθαριστικά για τέτοιου ειδους κολλες.
Παρε τους τηλέφωνο στην εξ.πελατων

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Καλημέρα & καλή εβδομάδα!
Μια ερώτηση να κάνω μιας & υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες στην παρέα.
Υπάρχει κάποιος που ασχολείται με επισκευή αναλογικών κοντέρ αυτοκινήτων;
Έχω βρει κάτι αλλά θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος εδώ να τον προτιμήσουμε!!
Ευχαριστώ!