Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Η κόλα δεν ειναι στα κουφώματα (που ειναι άσπρα).
Έχουν μείνει πανω σε 3-4 τζάμια, σαν μια σκιά
Άμα είναι κόλα μπορείς να δοκιμάσεις να την μαλακώσεις με ένα πιστολάκι μαλλιών και μετά να την τρίψεις και να φύγει.Δεν ξέρω λέωω..
 
Εγώ σπίτι χρησιμοποιώ συνδυασμό πετρέλαιο με κλιματιστικό. Αλλά φέτος θα είναι ο πρώτος χειμώνας με τον μικρό στο σπίτι και νομίζω πως αν αντέξει η τσέπη θα ανοίγω μόνο το πετρέλαιο. Επίσης εγώ μένω στον Πειραιά που εχει αρκετά γλυκό κλίμα συγκριτικά με τα βόρεια. Έχω διαβάσει στο Ίντερνετ ότι για το πετρελαιο η πιο οικονομική επιλογή είναι να το έχεις ανοικτό όλη μέρα στους 20-21 βαθμούς αρκεί να έχεις ρυθμίσει σωστά και τους θερμοστάτες. Οι θερμοπομποί καλοί σχετικά αλλά αργούν να ζεστάνουν και προσωπικά μου ξεραίνουν το αναπνευστικό εξίσου με τα κλιματιστικά.
Βασιλη ετσι ειναι οπως τα λες , απλα τωρα με το παιδι καλα ειναι ενα παραθυρο στην ανακληση στο σπιτι
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
Φιλε μου κανε και μια δοκιμή να κόψεις ενα λεμόνι φυσικό και να το τριψεις επάνω στα σημάδια .
 
Last edited by a moderator:
Η κόλα δεν ειναι στα κουφώματα (που ειναι άσπρα).
Έχουν μείνει πανω σε 3-4 τζάμια, σαν μια σκιά
είσαι σίγουρος ότι είναι εξωτερικό και όχι ανάμεσα στα τζαμια η σκιά? οτιδήποτε είναι εξωτερικό πάντως φεύγει με σπατουλα ξυράφι.
 
Η κόλα δεν ειναι στα κουφώματα (που ειναι άσπρα).
Έχουν μείνει πανω σε 3-4 τζάμια, σαν μια σκιά
Σπύρο σε περίπτωση που δεν το δοκίμασες, κάνε μια δοκιμή με ζεστό νερό (ή οινόπνευμα) και την παρακάτω ξύστρα τζαμιών.

stanley-4-98-020.jpg
 
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
Σπυρο νομίζω οτι η durostic εχει καποια καθαριστικά για τέτοιου ειδους κολλες.
Παρε τους τηλέφωνο στην εξ.πελατων
 
Καλημέρα & καλή εβδομάδα!
Μια ερώτηση να κάνω μιας & υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες στην παρέα.
Υπάρχει κάποιος που ασχολείται με επισκευή αναλογικών κοντέρ αυτοκινήτων;
Έχω βρει κάτι αλλά θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος εδώ να τον προτιμήσουμε!!
Ευχαριστώ!
 
Υπαρχει καποιος που να εχει ενταχθει απο τη δουλεια του στο μηχανισμο ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ;
Στη εταιρια που δουλευω μας εχουν βαλει στο προγραμμα αυτο και ενω ανακοινωνει πληρωμη το κρατος στο λογαριασμο δε μπαινει ουτε σεντς...
Αν καποιος γνωριζει κατι ας ενημερωσει...
 
Πολυ ωραιο topic,δεν το ειχα ξαναδει!Ας κανουμε την κινηση κ ας στηριζουμε συναδελφους κυνηγους που διαθετουν επιχειρησεις η οποιαδηποτε αλλη εργασια!Εγω διαθετω επιχειρηση espresso bar κ χειροποιητες πιτες στο μετρο της Νικαιας οποιος φιλος μενει κοντα κερναω καφε να μιλησουμε κ για την τρελα μας!Με την ευκαιρια αν υπαρχει φιλος ελαιοχρωματιστης με ενδιαφερει γιατι κανουμε μια ανακαινιση!Καλο απογευμα σε ολους τους φιλους
 
Ζητούνται από εταιρεία υψηλής τεχνολογίας στην Καλλιθέα (Τζιτζιφιές) μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι απόφοιτοι ΤΕΙ ή τεχνικών σχολών και Πολυτεχνείων με τις ακόλουθες 3 εξειδικεύσεις και αντίστοιχα προσόντα :

1. Embedded Software Engineer.

RESPONSIBILITIES :

  • Design and implement software of embedded devices and systems from requirements to production and commercial deployment
  • Design, develop, code, test and debug system software
  • Review code and design
  • Analyze and enhance efficiency, stability and scalability of system resources
  • Integrate and validate new product designs
  • Support software QA and optimize I/O performance
  • Provide post production support
  • Interface with hardware design and development
  • Assess third party and open source software
REQUIREMENTS QUALIFICATIONS :
  • Proven working experience in software engineering
  • BS degree in Computer Science or Engineering
  • Experience in hands-on development and troubleshooting on embedded targets
  • Solid programming experience in C or C++
  • Proven experience in embedded systems design with preemptive, multitasking real-time operating systems
  • Familiarity with software configuration management tools, defect tracking tools, and peer review
  • Excellent knowledge of OS coding techniques, IP protocols, interfaces and hardware subsystems
  • Adequate knowledge of reading schematics and data sheets for components
  • Strong documentation and writing skills

2. Hardware Design Engineer.

RESPONSIBILITIES :

  • Design and Develop Hardware Components
  • Modify Existing Hardware
  • Test Components
  • Create Documents and Specifications
  • versee Manufacturing Processes
  • Collaborate with Software Developers
REQUIREMENTS QUALIFICATIONS :

Hardware design engineers need a high level of attention to detail paired with excellent technical and analytical skills. A bachelor’s degree in Electrical Engineering or related field, along with the following skills are needed:
  • Prototyping experience
  • Process enhancement
  • RF Engineering
  • Analytical thinking
  • Communication skills

3. Installation Engineers.

Job Description

Installation engineer is required to perform Remote Monitoring System installations on client’s vessels and his/her job typically includes, assessing feasibility, determining whether existing equipment, components, and tools require modifications, preparing the equipment and making sure successful installations are completed within specified strict time limits. He or she will be in charge of preparing and handling information needed for the produced documentation after the installation acting as a liaison between the engineers and the clients.

Requirements:
  • Bachelor or Technological Institute Degree in Electrical Engineering, Automation or equivalent field.
  • Demonstrable experience (minimum of 3 years) supporting electromechanical equipment onboard.
  • Competencies sought including:
- Sound understanding of electrical engineering principals,
- Sound understanding of controls & instrumentation,
- Good understanding of essential Hardware & Software Management,
- Good ability to read and interpret vessel blueprints,
  • Good in English (speaking and writing), able to produce and deliver detailed installation technical manuals and reports,
  • Flexible to be travelling worldwide,
  • Military Obligations fulfilled (Men).
  • Desired Skills:
  • Strong critical thinking and problem-solving skills, as well as the ability to interact well with many people from different background on strict project-based limits,
  • Background or previous experience in Installation Department or Industrial Automation positions is highly preferable,
Ability to work independently in a fast-paced environment driving consensus between multiple internal and external customer demands in a matrixed organization
Αποστολή βιογραφικών (στα Ελληνικά ή Αγγλικά) στο :
ibd@prisma.gr in attention of Mr. Theodorakopoulos Dimitris


Περισσότερες πληροφορίες : https://www.prismaelectronics.eu/index.php/en/profil-en/careers
 
Καλησπέρα σε όλους, πολύ καλή όντως η κίνηση,

Παρέχω τις γνώσεις και την επαγγελματική εμπειρία μου στον τομέα της πληροφορικής (επισκευή - αναβάθμιση - επίλυση προβλημάτων Η/Υ, Laptops, κτλ, γλώσσες προγραμματισμού, θέματα λογισμικού και λειτουργικών συστημάτων) σε όποιον έχει ανάγκη. Αν κάποιος χρειάζεται κάτι ας μου στείλει μήνυμα.
 
Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν είχα δει έως σήμερα αυτό το thread. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ασφάλεια ζωής, σύνταξης, επενδύσεις, αλλά και αυτοκινήτου, πυρός, αστικής ευθύνης κλπ. είμαι στην διάθεση του. Είμαι 28 χρόνια στο επάγγελμα και θα χαρώ να συνεργαστούμε. Την εκτίμηση μου σε όλη την κυνηγετική κοινότητα και καλή υπομονή την περίοδο αυτή.
 
Επειδή κάλλιο αργά παρά ποτέ, δηλώνω κι εγώ πρόθυμος να βοηθήσω σε θέματα πολιτικού μηχανικού. Όποιος χρειάζεται βοήθεια, ας μου στείλει πμ με το πρόβλημα και το τηλέφωνό του για να μιλήσουμε.
Υ.Γ.: Επίσης παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα ψησίματος στη σχάρα και στη σούβλα bbq2
 
Ούτε λεφτά για σπίτι ούτε κόρη για πάντρεμα (προίκα-σπίτι) υπαρχει Παντελή.
Όσο για το 2ο πακέτο (Υ/Γ) εχω επάρκεια απο μικρός.
Η καραντίνα και η απουσία παρέας όμως, μου τα χαλάει.

Και όσοι τρέξετε να πείτε πως είστε έτοιμοι για να μου κάνετε παρέα, ειμαι μέσα!!!!
Ξεκινώντας ομως απο το σπίτι σας (Πονηρούληδες !!!!)

Υ/Γ : Ρε που νε να ...καραγκιοζάκια με τα φαρδιά χαμόγελα;;;;
 
Όσο για το 2ο πακέτο (Υ/Γ) εχω επάρκεια απο μικρός.
Η καραντίνα και η απουσία παρέας όμως, μου τα χαλάει.
Σπύρο δεν απευθυνόμουν στους βετεράνους σαν και σένα (έχω δει και αρκετούς άλλους εδώ)!
Μάλλον θα βάλω κι άλλη κατηγορία, "ανταλλαγή τεχνικών και μυστικών ψησίματος" :)

Και όσοι τρέξετε να πείτε πως είστε έτοιμοι για να μου κάνετε παρέα, ειμαι μέσα!!!!
Ξεκινώντας ομως απο το σπίτι σας (Πονηρούληδες !!!!)
Με μεγάλη χαρά μόλις μας αμολήσουν, δηλώνω διαθεσιμότητα bbq2 beer

Υ/Γ : Ρε που νε να ...καραγκιοζάκια με τα φαρδιά χαμόγελα;;;;
.sarcastic..very funny..big smile..yelling.

Αυτά έψαχνες;;;; .my man.
 
Κανενας γνοστης για σηνδεση μοτερ πλυντιριου σε χαμηλες στροφες?? Μου εδοσαν ενα αλα δεν τοχο με τα υλεκτρικα.κανο σηνδεσης αλα πευτη η ασφαλια .big smile.
 
Back
Top