"Εμπλουτισμός Βιοτόπων 2020"

Εύγε κύριοι.
Το κακό είναι ότι, όπου υπάρχουν γουρούνια, ή ζώα ελευθέρας βοσκής,δεν μένει τίποτα.
Παλιότερα, είχα φτιάξει σπορόφυτα πυράκανθου και τα είχα φυτέψει στην Πεντέλη,που πήγαινα εκπαιδευτικά για πέρδικα.Πέρασαν τα κατσίκια και τα ρήμαξαν.
Εδώ, έχει, έναν χρήσιμο οδηγό.


https://www.dkose.gr/draseis/melete...ou-tis-oreinis-perdikas-kai-tou-agriochoirou/
 
Αυτο ειναι κραταιγος. Στα μερη μο και σε υψόμετρο γύρω στα 1700 ,ειναι δεντρα ολοκληρα . Αρχες Νοεμβρη ειναι πολυ ομορφα. Εχουν πεσει τα φυλλα και ειναι δεντρα κόκκινα απο τους καρπούς ,οι οποίοι τρώγονται πολυ ευχαριστα.
Ναι κράταιγος ή μουρτζιά ή τρικουκιά ή ξανθή τσαμπουρνιά όπως διαβάζω
 
Αυτο ειναι κραταιγος. Στα μερη μο και σε υψόμετρο γύρω στα 1700 ,ειναι δεντρα ολοκληρα . Αρχες Νοεμβρη ειναι πολυ ομορφα. Εχουν πεσει τα φυλλα και ειναι δεντρα κόκκινα απο τους καρπούς ,οι οποίοι τρώγονται πολυ ευχαριστα.
Ακριβώς.
 
Αγαπητοί φίλοι όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε την πανίδα εύκολα κι ανέξοδα, θα σας πω τι κάνει η αφεντομουτσουνάρα μου
Ένα φυτό που προσφέρει τροφή και κάλυψη είναι ο πυράκανθος.
Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν στα πάρκα φυσικοί φράχτες από πυράκανθο.
Είναι αυτός ο θάμνος που κάνει κάτι πορτοκαλί "μπιλάκια" σαν "μηδενικά" - λεπτοί ψήφοι
Αυτόν τον καρπό τον τρώνε όλα τα άγρια ζώα και πτηνά
Από σπίνοι μέχρι γουρούνια. Πέρδικες και φάσσες ιδίως
View attachment 38230
κάθε χρόνο (εκτός πέρυσι και φέτος ελέω κοβιντ) μαζεύω σακούλες από αυτά
η σακούλα της φωτο είχε πάνω από 5.000 σπόρους και χρειάστηκα δεύτερη και τρίτη
η ωρίμανσή τους συμπίπτει με την κυν. περίοδο (φθινόπωρο)
και σε κάθε κυνηγετική έξοδο παίρνω μαζί μου και φυτεύω 100-200 -500 σπόρους
είναι πανεύκολο σκάβεις λίγο με το άρβυλο ρίχνεις μερικούς σπόρους τους σκεπάζεις κι είσαι οκ, δευτερόλεπτα θέλει
κάποτε κρατούσα και στατιστικά σταμάτησα όταν έφτασα στα πολλά ψηφία σπόρων.....
προσπάθησα να βγάλω και φυτά αλλά απέτυχα λόγω έλλειψης χρόνου και προσοχής
Αν υπάρχει κάποιο μέλος γεωπόνος ας μας βοηθήσει πως μπορούμε να παράξουμε φυτά........
Καλησπέρα Μάριε, από τους πυράκανθους που έχεις φυτέψει έχουν φυτρώσει και επιβιώσει κάποιοι ;
 
https://www.cyprusalive.com/el/mosfilia-krataigos-azarolos

Μοσφιλια την λεμε εδω
Το πιο κοινο της ειδος ειναι το κιτρινο
Πραγματι το τρωνε παρα πολυ ολα τα ζωντανα και αποτελει αγαπημενο εδεσμα του λαγου

Παρατηροντας τους πεσμενους καρπους μπορει καποιος να μαθει πολλα για τους λαγους της περιοχης

Φτιαχνει υπεροχη μαρμελαδα

Ειναι αγαπημενος αγριος καρπος της μανας μου και παντα οταν βρω μαζευω για να της παω

Οσο αφορα τις σπορες
Προσωπικα εχω μαζι μου διαφορους σπορους
Οταν βρω καποια καταλληλη περιοχη ειναι πανευκολο αυτη την εποχη να τραβηξω ενα αυλακι και να τους σπειρω

Το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο

Διαλεγω τοποθεσιες που θα πιασει τοπο η σπορα οσο αφορα το θηραμα αλλα και να ειναι καταλληλες

Πχ για τος περδικες προτιμαω σημεια με υψομετρικη διαφορα, φρυδια στην πλαγια κλπ και χωρις πυκνη βλαστηση

Ετσι το κοπαδι εαν καποιος θηρευτης παραμονεψει μπορει αμεσως να φυγει στον κατηγορο
 
Σήμερα προχωρήσαμε σε αποστολή των σπόρων σε κάποια από τα άτομα που είχαν δηλώσει ενδιαφέρον (@Dr V, @wingmaster). Οι σπόροι επανασυσκευαστηκαν για να μπορούν να μεταφερθούν.
View attachment 38173
Xαρηκα πολύ που έστω και σύντομα γνώρισα το Θοδωρή @thedoorz μπροστά στη μεταφορική όταν ηρθε για να πάρει και αυτός τους σπόρους του.

Ευχαριστουμε το Μάριο @Prowler® που θα οργανώσει μαζική σπορά με τους σπόρους μας σε βιότοπους της περιοχής του μετά τις γιορτές με άλλους συγκυνηγους και εθελοντές.
Ολοι σας κάνετε αξιέπαινη δουλειά!
 
Last edited:
Καλησπέρα Μάριε, από τους πυράκανθους που έχεις φυτέψει έχουν φυτρώσει και επιβιώσει κάποιοι ;
ερώτηση φαρμάκι
ελάχιστοι
τα ρημάζουν τα κατσίκια
γι αυτό θέλω φυτά να τα φυτεύω αφού κατέβουν στα χειμαδιά

Εύγε κύριοι.
Το κακό είναι ότι, όπου υπάρχουν γουρούνια, ή ζώα ελευθέρας βοσκής,δεν μένει τίποτα.
Παλιότερα, είχα φτιάξει σπορόφυτα πυράκανθου και τα είχα φυτέψει στην Πεντέλη,που πήγαινα εκπαιδευτικά για πέρδικα.Πέρασαν τα κατσίκια και τα ρήμαξαν.
Εδώ, έχει, έναν χρήσιμο οδηγό.


https://www.dkose.gr/draseis/melete...ou-tis-oreinis-perdikas-kai-tou-agriochoirou/
πως τα έφτιαξες τα σπορόφυτα δώσε πληροφορίες
 
Σήμερα προχωρήσαμε σε αποστολή των σπόρων σε κάποια από τα άτομα που είχαν δηλώσει ενδιαφέρον (@Dr V, @wingmaster). Οι σπόροι επανασυσκευαστηκαν για να μπορούν να μεταφερθούν.
View attachment 38173
Xαρηκα πολύ που έστω και σύντομα γνώρισα το Θοδωρή @thedoorz μπροστά στη μεταφορική όταν ηρθε για να πάρει και αυτός τους σπόρους του.

Ευχαριστουμε το Μάριο @Prowler® που θα οργανώσει μαζική σπορά με τους σπόρους μας σε βιότοπους της περιοχής του μετά τις γιορτές με άλλους συγκυνηγους και εθελοντές.
Μόλις παρέλαβα στο πιτς φυτίλι! Για να δούμε, ελπίζω να καρποφορήσουν οι σπόροι μας!
 
ερώτηση φαρμάκι
ελάχιστοι
τα ρημάζουν τα κατσίκια
γι αυτό θέλω φυτά να τα φυτεύω αφού κατέβουν στα χειμαδιά


πως τα έφτιαξες τα σπορόφυτα δώσε πληροφορίες
Τα σπόρια, τα φύτεψα τον Φεβρουάριο,σε μεγάλη ζαρντινιέρα,με κομπόστ, τύρφη και περλίτη.
Τα είχα σε εσωτερικό, αεριζόμενο χώρο, με ήλιο.
Άργησαν να βγούν.Μεσα Μαίου,έσκασαν.
Τα φύτεψα, τέλη Αυγούστου.Εις υγεία των κατσικιών!
Ο καλύτερος τρόπος απ'ότι διάβασα, είναι ο πολλαπλασιασμός,με μοσχεύματα.
 
Αυτόν τον καρπό τον τρώνε όλα τα άγρια ζώα και πτηνά
Από σπίνοι μέχρι γουρούνια. Πέρδικες και φάσσες ιδίως
View attachment 38230
Και εμείς τα τρώγαμε όταν ήμουν δημοτικό. .pray to God.

Υπήρχαν πολλά φυτεμένα στο μέρος που ζούσα.
Έχω πολύ καιρό να δώ.
Θα το κάνω αν βρω.
 
Back
Top