"Εμπλουτισμός Βιοτόπων 2020"

Καλημέρα σε όλους. Υπάρχει η εκκρεμότητα της σποράς. Λόγω της πανδημίας πήγε πίσω το ζήτημα και σκεφτόμασταν σαν διαχείριση τι μπορεί να γίνει. Για τον λόγο αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όποιο μέλος θέλει να του σταλούν κάποιοι σπόροι εκτός Αθήνας να δηλώσει συμμετοχή στο παρόν θέμα. Για όσους σπόρους περισσέψουν θα κανονίσουμε ένα από τα επόμενα ΣΚ να συναντηθούμε κάπου στην Αθήνα και να πάμε να κάνουμε την σπορά σε κάποιο μέρος που γνωρίζουμε ότι η φύση το έχει ανάγκη και το οποίο χρησιμοποιείται από τους κυνηγούς είτε για κυνήγι είτε για εκπαίδευση σκύλων.

Να είστε όλοι καλά και καλή συνέχεια.
Δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες, π.χ. πότε, πού και πώς μπορούν να φυτευθουν οι σπόροι, χοντρικά: υψόμετρο, έδαφος (στεγνό, αμμωδες κλπ), υγρασία / πάγος / ρέματα / μακρυά από βοσκοτόπια κλπ. Εχω διάθεση να συμμετάσχω, λόγω όμως περιορισμένου χρόνου πρέπει να "οργανωθώ", τουλάχιστον χρονικά.
 
Θερμά συγχαρητήρια, τώρα μόλις το πήρα χαμπάρι
Εαν οι σπόροι ευδοκιμούν σε υψόμετρο πάνω από 650μ μέσα κι εγώ, καθότι το ελάχιστο υψόμετρο της περιοχής μου είναι 624μ........

Δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες, π.χ. πότε, πού και πώς μπορούν να φυτευθουν οι σπόροι, χοντρικά: υψόμετρο, έδαφος (στεγνό, αμμωδες κλπ), υγρασία / πάγος / ρέματα / μακρυά από βοσκοτόπια κλπ. Εχω διάθεση να συμμετάσχω, λόγω όμως περιορισμένου χρόνου πρέπει να "οργανωθώ", τουλάχιστον χρονικά.
Συνάδελφοι όταν επιλέξαμε τα είδη των σπόρων είχαμε δυο βασικούς άξονες επιλογής. Να είναι σημαντική πηγή τροφής για μεγάλο εύρος θηραμάτων και να βλασταίνουν κατά πλειοφηφία σε ένα μεγάλο εύρος υψομέτρων και κλιματικών συνθηκών. Το τριφύλλι και ο ζωχός τα πανε καλυτερα στα πιο θερμά μέρη, το ραδίκι στα πιο πολλά ενώ η βρώμη, το λαθούρι και ο βίκος αντέχουν έως και στους -12. Όλα θέλουν ανοιχτά μέρη, λάκες δηλαδή, όπου θα μπορέσουν να λαμβάνουν βροχή και ήλιο για να βλαστήσουν και να είναι και σε μέρη που θα μπορούν τα θηράματα (πτερωτά και τριχωτά) να τα βρουν και τα φάνε.

Δεν μας πειράζει το έδαφος κάτω καθώς τα έχουμε βάλει σε χώμα και βιολογικό λίπασμα οπότε θα έχουν ό,τι χρειάζονται για να βλαστήσουν. Φυσικά όσο πιο πολύ χώμα έχουν κάτω τόσο πολύ θα μεγαλώσουν, αλλά και σε σχετικά πετρώδες έδαφος και αν είναι με ελάχιστες κοιλότητες χώμα θα δώσουν φαί σε αυτά τα τόσο δύσκολα μέρη... Το μόνο που πρέπει να γίνει είναι να κόψουμε τις χωματοσπορομερίδες σε μικρότερα κομμάτια και να "σπείρουμε" αυτά τα στον εκάστοτε τόπο.

img_20201017_080901-jpg.17430

img_20201017_125159-jpg.17442

img_20201023_100945-jpg.17711
 
Σήμερα προχωρήσαμε σε αποστολή των σπόρων σε κάποια από τα άτομα που είχαν δηλώσει ενδιαφέρον (@Dr V, @wingmaster). Οι σπόροι επανασυσκευαστηκαν για να μπορούν να μεταφερθούν.
IMG_20211222_074425.jpg
Xαρηκα πολύ που έστω και σύντομα γνώρισα το Θοδωρή @thedoorz μπροστά στη μεταφορική όταν ηρθε για να πάρει και αυτός τους σπόρους του.

Ευχαριστουμε το Μάριο @Prowler® που θα οργανώσει μαζική σπορά με τους σπόρους μας σε βιότοπους της περιοχής του μετά τις γιορτές με άλλους συγκυνηγους και εθελοντές.
 
Σήμερα προχωρήσαμε σε αποστολή των σπόρων σε κάποια από τα άτομα που είχαν δηλώσει ενδιαφέρον (@Dr V, @wingmaster). Οι σπόροι επανασυσκευαστηκαν για να μπορούν να μεταφερθούν.
View attachment 38173
Xαρηκα πολύ που έστω και σύντομα γνώρισα το Θοδωρή @thedoorz μπροστά στη μεταφορική όταν ηρθε για να πάρει και αυτός τους σπόρους του.

Ευχαριστουμε το Μάριο @Prowler® που θα οργανώσει μαζική σπορά με τους σπόρους μας σε βιότοπους της περιοχής του μετά τις γιορτές με άλλους συγκυνηγους και εθελοντές.
Μπράβο παιδιά!!!! Συνεχίζουμε γερά και στηρίζουμε έμπρακτα τια καλές προσπάθεις για το τώρα αλλά και το μέλλον!!!!
 
Αγαπητοί φίλοι όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε την πανίδα εύκολα κι ανέξοδα, θα σας πω τι κάνει η αφεντομουτσουνάρα μου
Ένα φυτό που προσφέρει τροφή και κάλυψη είναι ο πυράκανθος.
Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν στα πάρκα φυσικοί φράχτες από πυράκανθο.
Είναι αυτός ο θάμνος που κάνει κάτι πορτοκαλί "μπιλάκια" σαν "μηδενικά" - λεπτοί ψήφοι
Αυτόν τον καρπό τον τρώνε όλα τα άγρια ζώα και πτηνά
Από σπίνοι μέχρι γουρούνια. Πέρδικες και φάσσες ιδίως
DSCF5425.JPG
κάθε χρόνο (εκτός πέρυσι και φέτος ελέω κοβιντ) μαζεύω σακούλες από αυτά
η σακούλα της φωτο είχε πάνω από 5.000 σπόρους και χρειάστηκα δεύτερη και τρίτη
η ωρίμανσή τους συμπίπτει με την κυν. περίοδο (φθινόπωρο)
και σε κάθε κυνηγετική έξοδο παίρνω μαζί μου και φυτεύω 100-200 -500 σπόρους
είναι πανεύκολο σκάβεις λίγο με το άρβυλο ρίχνεις μερικούς σπόρους τους σκεπάζεις κι είσαι οκ, δευτερόλεπτα θέλει
κάποτε κρατούσα και στατιστικά σταμάτησα όταν έφτασα στα πολλά ψηφία σπόρων.....
προσπάθησα να βγάλω και φυτά αλλά απέτυχα λόγω έλλειψης χρόνου και προσοχής
Αν υπάρχει κάποιο μέλος γεωπόνος ας μας βοηθήσει πως μπορούμε να παράξουμε φυτά........
 
Αγαπητοί φίλοι όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε την πανίδα εύκολα κι ανέξοδα, θα σας πω τι κάνει η αφεντομουτσουνάρα μου
Ένα φυτό που προσφέρει τροφή και κάλυψη είναι ο πυράκανθος.
Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν στα πάρκα φυσικοί φράχτες από πυράκανθο.
Είναι αυτός ο θάμνος που κάνει κάτι πορτοκαλί "μπιλάκια" σαν "μηδενικά" - λεπτοί ψήφοι
Αυτόν τον καρπό τον τρώνε όλα τα άγρια ζώα και πτηνά
Από σπίνοι μέχρι γουρούνια. Πέρδικες και φάσσες ιδίως
View attachment 38230
κάθε χρόνο (εκτός πέρυσι και φέτος ελέω κοβιντ) μαζεύω σακούλες από αυτά
η σακούλα της φωτο είχε πάνω από 5.000 σπόρους και χρειάστηκα δεύτερη και τρίτη
η ωρίμανσή τους συμπίπτει με την κυν. περίοδο (φθινόπωρο)
και σε κάθε κυνηγετική έξοδο παίρνω μαζί μου και φυτεύω 100-200 -500 σπόρους
είναι πανεύκολο σκάβεις λίγο με το άρβυλο ρίχνεις μερικούς σπόρους τους σκεπάζεις κι είσαι οκ, δευτερόλεπτα θέλει
κάποτε κρατούσα και στατιστικά σταμάτησα όταν έφτασα στα πολλά ψηφία σπόρων.....
προσπάθησα να βγάλω και φυτά αλλά απέτυχα λόγω έλλειψης χρόνου και προσοχής
Αν υπάρχει κάποιο μέλος γεωπόνος ας μας βοηθήσει πως μπορούμε να παράξουμε φυτά........
Το είχα ανεβάσει τότε όπως είχα πει και μου απάντησαν ο Γιώργος οτι πρόκειται για πυράκανθο.Τα τσιχλοκότσυφα στο χωριό έπεφταν σαν τρελά.Ήδη έχω βάλει έναν στο χωράφι να δω πως θα πάει.Έπεται και συνέχεια.Επίσης, είτε φράκτης είτε δέντρο που έχω δει στολισμένο με χιλιάδες καρπούς δίνει άλλη νότα κυρίως χριστουγεννιάτικη!!!! :)
 
Τα τσάπουρνα είναι μαυρα, τα μυρτλλα ή μπαλλοτίνια (Κρήτη) ή Μπαμπίνκες (Μακεδονία)
Τσαπουρνιά λέμε αυτό της φώτο εμείς όχι να είναι μαύρα.Άλλο η μυρτιά εδώ.Κράταιγος είναι η επίσημη ονομασία.Πυράκανθο έχεις φάει; Λένς ότι γίνεται και μαρμελάδα...
 
Τσαπουρνιά λέμε αυτό της φώτο εμείς όχι να είναι μαύρα.Άλλο η μυρτιά εδώ.Κράταιγος είναι η επίσημη ονομασία.Πυράκανθο έχεις φάει; Λένς ότι γίνεται και μαρμελάδα...
όχι μυρτιά μύρτιλλο
Αν εχω φάει λέει; πιτσιρικάς στο δημοτικό τόνους!
Ακόμα τρώω και πορτοκαλί και κόκκινα
 
Και σήμερα το εφεραν κ το έβαλαν στο βάζο λόγω των ημερών... Δεν ξέρω την ονομασία του αλλά μάλλον αυτό που λέτε πρεπει να είναι...
Ουτε κ το ήξερα πως φυτεύονται κ "πιανουν" οι σπόροι του, θα το έχω υπόψιν..

View attachment 38241
αυτό Τάσο είναι Σουρβιά ή Σούρδο
κι αυτό καλό είναι το τρώνε τα πουλιά
 
Επίσης υπάρχει στην φύση αυτό το δέντρο που το ονομάζω "άγριο πυράκανθο"View attachment 38235
Αυτο ειναι κραταιγος. Στα μερη μο και σε υψόμετρο γύρω στα 1700 ,ειναι δεντρα ολοκληρα . Αρχες Νοεμβρη ειναι πολυ ομορφα. Εχουν πεσει τα φυλλα και ειναι δεντρα κόκκινα απο τους καρπούς ,οι οποίοι τρώγονται πολυ ευχαριστα.
 
Και σήμερα το εφεραν κ το έβαλαν στο βάζο λόγω των ημερών... Δεν ξέρω την ονομασία του αλλά μάλλον αυτό που λέτε πρεπει να είναι...
Ουτε κ το ήξερα πως φυτεύονται κ "πιανουν" οι σπόροι του, θα το έχω υπόψιν..

View attachment 38241
Αυτο ειναι αλλο Τάσο
 
Back
Top