Ελιές στο μπουκάλι

Μια και είναι ο καιρός τους, μοιράζομαι μαζί σας μια εύκολη συνταγή!

Αν έχουμε ελιές ή μας φιλέψουνε ή αγοράσουμε στη λαϊκή ή τζουρνέψουμε από τίποτα δέντρα,

1634242271335.jpg
καλό είναι να είναι κρουστές/σκληρές, για να μην τραβήξουν νερό και σαλαπουριάσουν

1634242284286.jpg
τις ξεπλένουμε λίγο
1634242262270.jpg
τις βάζουμε σε μπουκάλια του 1.5 λίτρου (κάθε μπουκάλι παίρνει 900γρ ελιές περίπου)
προσθέτουμε 1 κουταλιά της σούπας αλάτι ημίχονδρο και 1 κουταλάκι του γλυκού ξινό σε κάθε μπουκάλι

1634242254839.jpg
απογεμίζουμε με νερό και ένα δάχτυλο ελαιόλαδο να μην πιάνει πέτσα
1634242242460.jpg
Αποθηκεύουμε τα μπουκάλια σε σκιερό μέρος (εγώ τα βάζω σε μια κούτα) και τα αφήνουμε 40 μέρες.
Προσοχή: στην αρχή με τη ζύμωση που γίνεται παράγεται αέριο (διοξείδιο του άνθρακα) και πρέπει να έχουμε τα πώματα χαλαρα για να φεύγει. Μετά τα σφίγγουμε τέρμα και μπορούν να διατηρηθούν έως 1.5 χρόνο τουλάχιστον. Για βρώση των ελιών, κόβουμε το μπουκάλι, ρίχνουμε όλο το περιεχόμενο (ελιές + ζουμί) σε ένα ανάλογο μπολ και μετά στο ψυγείο. Είναι ότι πρέπει και για πεσκέσι!
Καλή επιτυχία!
 
Μια και είναι ο καιρός τους, μοιράζομαι μαζί σας μια εύκολη συνταγή!

Αν έχουμε ελιές ή μας φιλέψουνε ή αγοράσουμε στη λαϊκή ή τζουρνέψουμε από τίποτα δέντρα,

View attachment 34128
καλό είναι να είναι κρουστές/σκληρές, για να μην τραβήξουν νερό και σαλαπουριάσουν

View attachment 34129
τις ξεπλένουμε λίγο
View attachment 34130
τις βάζουμε σε μπουκάλια του 1.5 λίτρου (κάθε μπουκάλι παίρνει 900γρ ελιές περίπου)
προσθέτουμε 1 κουταλιά της σούπας αλάτι ημίχονδρο και 1 κουταλάκι του γλυκού ξινό σε κάθε μπουκάλι

View attachment 34131
απογεμίζουμε με νερό και ένα δάχτυλο ελαιόλαδο να μην πιάνει πέτσα
View attachment 34160
Αποθηκεύουμε τα μπουκάλια σε σκιερό μέρος (εγώ τα βάζω σε μια κούτα) και τα αφήνουμε 40 μέρες.
Προσοχή: στην αρχή με τη ζύμωση που γίνεται παράγεται αέριο (διοξείδιο του άνθρακα) και πρέπει να έχουμε τα πώματα χαλαρα για να φεύγει. Μετά τα σφίγγουμε τέρμα και μπορούν να διατηρηθούν έως 1.5 χρόνο τουλάχιστον. Για βρώση των ελιών, κόβουμε το μπουκάλι, ρίχνουμε όλο το περιεχόμενο (ελιές + ζουμί) σε ένα ανάλογο μπολ και μετά στο ψυγείο. Είναι ότι πρέπει και για πεσκέσι!
Καλή επιτυχία!
Πολυ καλό ,πάνω απ' όλα εύκολο......δεν χρειάζεται να αλλάζουμε νερό πολλές φορές.... Με αυτόν τον τρόπο ξεπικριζουν...... Αν και προσωπικά μου αρέσουν αρκετά πικρές....
 
Μια και είναι ο καιρός τους, μοιράζομαι μαζί σας μια εύκολη συνταγή!

Αν έχουμε ελιές ή μας φιλέψουνε ή αγοράσουμε στη λαϊκή ή τζουρνέψουμε από τίποτα δέντρα,

View attachment 34128
καλό είναι να είναι κρουστές/σκληρές, για να μην τραβήξουν νερό και σαλαπουριάσουν

View attachment 34129
τις ξεπλένουμε λίγο
View attachment 34130
τις βάζουμε σε μπουκάλια του 1.5 λίτρου (κάθε μπουκάλι παίρνει 900γρ ελιές περίπου)
προσθέτουμε 1 κουταλιά της σούπας αλάτι ημίχονδρο και 1 κουταλάκι του γλυκού ξινό σε κάθε μπουκάλι

View attachment 34131
απογεμίζουμε με νερό και ένα δάχτυλο ελαιόλαδο να μην πιάνει πέτσα
View attachment 34160
Αποθηκεύουμε τα μπουκάλια σε σκιερό μέρος (εγώ τα βάζω σε μια κούτα) και τα αφήνουμε 40 μέρες.
Προσοχή: στην αρχή με τη ζύμωση που γίνεται παράγεται αέριο (διοξείδιο του άνθρακα) και πρέπει να έχουμε τα πώματα χαλαρα για να φεύγει. Μετά τα σφίγγουμε τέρμα και μπορούν να διατηρηθούν έως 1.5 χρόνο τουλάχιστον. Για βρώση των ελιών, κόβουμε το μπουκάλι, ρίχνουμε όλο το περιεχόμενο (ελιές + ζουμί) σε ένα ανάλογο μπολ και μετά στο ψυγείο. Είναι ότι πρέπει και για πεσκέσι!
Καλή επιτυχία!
Πολύ ωραίος ο Γιάννης ένας από τους πολλούς τρόπους που γίνονται/κάνουμε!!! Η γιαγιά πάνω στο χωριό τρομερό μυαλό και εφευρετική έφτιαχνε μέχρι και τις αγριελιές!!!
 
Last edited:
Αναλυτικοτατος ο Γιάννης.Μπραβο.
Χρήστο έχω φτιάξει κι εγώ κανα δύο χρονιές αγριελιές και ήταν φανταστικές. Μικτές βέβαια αλλά άλλη γεύση.
Ευτυχώς μου το θυμισες και μες το ΣΚ πάω να βρω και να μαζέψω.
 
Μια και είναι ο καιρός τους, μοιράζομαι μαζί σας μια εύκολη συνταγή!

Αν έχουμε ελιές ή μας φιλέψουνε ή αγοράσουμε στη λαϊκή ή τζουρνέψουμε από τίποτα δέντρα,

View attachment 34128
καλό είναι να είναι κρουστές/σκληρές, για να μην τραβήξουν νερό και σαλαπουριάσουν

View attachment 34129
τις ξεπλένουμε λίγο
View attachment 34130
τις βάζουμε σε μπουκάλια του 1.5 λίτρου (κάθε μπουκάλι παίρνει 900γρ ελιές περίπου)
προσθέτουμε 1 κουταλιά της σούπας αλάτι ημίχονδρο και 1 κουταλάκι του γλυκού ξινό σε κάθε μπουκάλι

View attachment 34131
απογεμίζουμε με νερό και ένα δάχτυλο ελαιόλαδο να μην πιάνει πέτσα
View attachment 34160
Αποθηκεύουμε τα μπουκάλια σε σκιερό μέρος (εγώ τα βάζω σε μια κούτα) και τα αφήνουμε 40 μέρες.
Προσοχή: στην αρχή με τη ζύμωση που γίνεται παράγεται αέριο (διοξείδιο του άνθρακα) και πρέπει να έχουμε τα πώματα χαλαρα για να φεύγει. Μετά τα σφίγγουμε τέρμα και μπορούν να διατηρηθούν έως 1.5 χρόνο τουλάχιστον. Για βρώση των ελιών, κόβουμε το μπουκάλι, ρίχνουμε όλο το περιεχόμενο (ελιές + ζουμί) σε ένα ανάλογο μπολ και μετά στο ψυγείο. Είναι ότι πρέπει και για πεσκέσι!
Καλή επιτυχία!
Και τελείως σφιχτά να είναι τα πώματα, από την αρχή, δεν πειράζει. Απλά θέλει λίγο προσοχή όταν έρθει η ώρα να τις ανοίξεις, ώστε να μην έχεις το φαινόμενο της κουνημένης coca cola. Η συνταγή του Γιάννη φτιάχνει φοβερές ελιές. Δοκιμασμένη.
 
Να συμπληρώσω , το καλό ξεσκαρτάρισμα που πρέπει να γίνει στις ελιές πριν μπουν στα μπουκάλια ή όπου αλλου. Χτυπημένες έστω και λίγο τις πετάμε καθώς και όσες έχουν δάκο. Είναι λίγο χρονοβόρο και επίμονο αλλά θα μας αποζημίωσει το αποτέλεσμα.
 
Πολύ ωραία συνταγή φίλε Γιάννη και με βλέπω να την φτιάχνω σήμερα κιόλας. Μου είχε πει ένας μπάρμπας μια παραλλαγή αυτής της διαδικασίας. Μου λέει γέμισε το μπουκάλι με ελιές και μετά με θαλασσινό νερό. Ένα μήνα μετά είναι έτοιμες. Αλλά δεν το έχω κάνει να σου πω την αλήθεια.
 
Πολύ ωραία συνταγή φίλε Γιάννη και με βλέπω να την φτιάχνω σήμερα κιόλας. Μου είχε πει ένας μπάρμπας μια παραλλαγή αυτής της διαδικασίας. Μου λέει γέμισε το μπουκάλι με ελιές και μετά με θαλασσινό νερό. Ένα μήνα μετά είναι έτοιμες. Αλλά δεν το έχω κάνει να σου πω την αλήθεια.
θαλασσινό νερό; την έχει δοκιμάσει ο θείος την συνταγή ή κάνει πειράματα;
 
θαλασσινό νερό; την έχει δοκιμάσει ο θείος την συνταγή ή κάνει πειράματα;
Αν υποθέσουμε ότι το μπουκάλι θα πάρει μισό λίτρο νερό, τότε με ένα κουτάλι αλάτι 15γρ. έχει παραπλήσια περιεκτικότητα όση και το θαλασσινό, δηλ. 35γρ./λίτρο. Μιά χαρά το βρίσκω, θα έχει και ιώδιο...
 
Το πρόβλημα με το θαλασσινό νερό είναι ότι στις μέρες μας μπορεί να είναι και μολυσμένο...
Ένας θείος μου φτιάχνει με θαλασσινό νερό, θέλει απλά περισσότερες μέρες "ψήσιμο" η ελιά όπως προείπατε.
Εμείς το κάνουμε με το πόσιμο και διαλύουμε ημίχονδρο αλάτι με τη βοήθεια του ... αυγού!
Διαλύουμε λίγο λίγο το αλάτι και τσεκάρουμε αν είναι σωστή η αλατότητα βάζοντας μέσα στη λεκανίτσα με το νερό ένα αυγό.
Μόλις αυτό μπορεί να επιπλεύσει το αλάτι είναι στη σωστή ποσότητα.
Τα υπόλοιπα ακριβώς όπως τα είπε και ο Γιάννης στο αρχικό ποστ. Ξινό εμείς δε βάζουμε, δεν αρέσει στους γονείς μου, εγώ έχω φάει και μου άρεσε πάντως.
 
δεν είναι θέμα η μόλυνση του νερού σήμερα... ανέκαθεν το θαλασσινό νερό ήταν γεμάτο με τεράστιους αριθμούς μικροβίων κ άλλων μικροοργανισμών... έχει ακούσει κανείς ότι δεν κάνει να το πιούμε; κ φυσικά οχι λόγω αλμυρας αλλά εξαιτίας αυτών των οργανισμών...
 
Αν και το θέμα εδώ δεν είναι το θαλασσινό νερό, εγώ δεν θα το φοβόμουν καθόλου. Φυσικά δεν θα πάω να πάρω νερό από το λιμάνι, αλλά από μια παραλία που τη θεωρώ όσο γίνεται πιο καθαρή.
Εξάλλου τα ψαράκια μας και τα θαλασσινά μας, μια χαρά τα καταβροχθίζουμε χωρίς ενδοιασμούς για την ποιότητα του θαλασσινού νερού... ;)
 
Οταν λετε ξινο
Εννοειτε λεμονι;
Επισης περαν απο μαυρες ελιες στην αλμυρα
Εκει εχετε τις τσακιστες τις πρασιμες που φτιαχνουμε εμεις;
Ναι, οι τσακιστες οι πράσινες είναι οι αγαπημένες μου, τις τρώμε τώρα τέτοια εποχή, εδώ και κάνα μήνα ήδη περίπου.
Το ξινό είναι γεύση λεμονιού ας το πούμε σε σκόνη και βοηθά στη συντήρηση https://www.sheblogs.eu/ksino/
 
Ναι, οι τσακιστες οι πράσινες είναι οι αγαπημένες μου, τις τρώμε τώρα τέτοια εποχή, εδώ και κάνα μήνα ήδη περίπου.
Το ξινό είναι γεύση λεμονιού ας το πούμε σε σκόνη και βοηθά στη συντήρηση https://www.sheblogs.eu/ksino/
Εγω τις φτιαχνω οπως λετε αλλα βαζω κανονικο λεμονι
Λιγο
Εναρξη κυνηγιου χωρις ελια ταακιστη δεν γινεται
Βασικα ελια τσακιστη( ολοχρονα τις τρωμε οπως και μαυρες) , ροδι, μανταρινι, κουλουμπρα σημαινουν οτι το κυνηγι του ενδημικου ξεκιναει
:)
 
Μια και είναι ο καιρός τους, μοιράζομαι μαζί σας μια εύκολη συνταγή!

Αν έχουμε ελιές ή μας φιλέψουνε ή αγοράσουμε στη λαϊκή ή τζουρνέψουμε από τίποτα δέντρα,

View attachment 34128
καλό είναι να είναι κρουστές/σκληρές, για να μην τραβήξουν νερό και σαλαπουριάσουν

View attachment 34129
τις ξεπλένουμε λίγο
View attachment 34130
τις βάζουμε σε μπουκάλια του 1.5 λίτρου (κάθε μπουκάλι παίρνει 900γρ ελιές περίπου)
προσθέτουμε 1 κουταλιά της σούπας αλάτι ημίχονδρο και 1 κουταλάκι του γλυκού ξινό σε κάθε μπουκάλι

View attachment 34131
απογεμίζουμε με νερό και ένα δάχτυλο ελαιόλαδο να μην πιάνει πέτσα
View attachment 34160
Αποθηκεύουμε τα μπουκάλια σε σκιερό μέρος (εγώ τα βάζω σε μια κούτα) και τα αφήνουμε 40 μέρες.
Προσοχή: στην αρχή με τη ζύμωση που γίνεται παράγεται αέριο (διοξείδιο του άνθρακα) και πρέπει να έχουμε τα πώματα χαλαρα για να φεύγει. Μετά τα σφίγγουμε τέρμα και μπορούν να διατηρηθούν έως 1.5 χρόνο τουλάχιστον. Για βρώση των ελιών, κόβουμε το μπουκάλι, ρίχνουμε όλο το περιεχόμενο (ελιές + ζουμί) σε ένα ανάλογο μπολ και μετά στο ψυγείο. Είναι ότι πρέπει και για πεσκέσι!
Καλή επιτυχία!
Έφτιαξα σήμερα 4 μπουκάλια με τον τρόπο που γράφεις Γιάννη. Να σαι καλά που το ανέφερες γιατί είχα χρόνια να φτιάξω.
Υπομονή τώρα να γίνουν...
 
δεν είναι θέμα η μόλυνση του νερού σήμερα... ανέκαθεν το θαλασσινό νερό ήταν γεμάτο με τεράστιους αριθμούς μικροβίων κ άλλων μικροοργανισμών... έχει ακούσει κανείς ότι δεν κάνει να το πιούμε; κ φυσικά οχι λόγω αλμυρας αλλά εξαιτίας αυτών των οργανισμών...
Ναι έτσι τις φτιάχνει σίγουρα. Θαλασσινό νερό αν πιεί ένας ναυαγός ας πούμε από απελπιστική δίψα ( δεν βρίσκω άλλο λόγο) θα καταστρέψει τα νεφρά του πιστεύω λόγο του αλατιού, είναι απαγορευτική η ποσότητα αλατιού που περιέχει. Δεν μιλάμε για μια γουλια που όλοι έχουμε πιεί κατά λάθος. Έχεις δίκιο εννοείται ότι το θαλασσινό νερό μπορεί να περιέχει βακτήρια κλπ. Όπως λέει και ο σοφός λαός, " στη θάλασσα κατουρεις; Στο αλάτι θα το βρεις! " :)
 
Back
Top