Ελαστικά

Τα είχα σε τετρακίνητο SUV πριν. Δεν ξέρω με την κατανάλωση τι κάνουν γιατί έτσι κι αλλιώς έκαιγε πολύ το αμάξι και του φορούσα πάντα all terrain.
Τi φοράει τώρα και σε ποια διάσταση; Ισως τα hankook ra 33 που λέει ποιο πάνω ο OFFROAD σου κάνουν
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και είδα το τοπικ; Για SUVακι δικινητο που φοράει καθαρά ασφάλτινα προς το παρόν, τι θα μπορούσα να φορέσω που να το λέει λίγο παραπάνω η περδικουλα του αλλά να μην ανεβάσει πολύ την κατανάλωση;
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ και με απέτρεψαν όλοι οι λαστιχαδες. Θα χαλάσεις τη συμπεριφορά μου είπαν. Όλοι.
Ακόμα το σκέφτομαι.
Ίσως ένα χειμερινό για κάποιους μήνες.
 
Τα είχα σε τετρακίνητο SUV πριν. Δεν ξέρω με την κατανάλωση τι κάνουν γιατί έτσι κι αλλιώς έκαιγε πολύ το αμάξι και του φορούσα πάντα all terrain.
Λίγο παραπάνω από τα ασφάλτινα σίγουρα θα έχουν,αλλά είναι ανεκτό,τα φοράει θείος μου στο grand vitara, δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από το μαμά,ο κουμπάρος μου τα έβαλε στο terios και σε σχέση με τα bridgestone a/t που φορούσε είδε αρκετή διαφορά υπέρ του michelin,τα συγκεκριμένα είναι 65/35 σύμφωνα με την εταιρεία
 
Λίγο παραπάνω από τα ασφάλτινα σίγουρα θα έχουν,αλλά είναι ανεκτό,τα φοράει θείος μου στο grand vitara, δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από το μαμά,ο κουμπάρος μου τα έβαλε στο terios και σε σχέση με τα bridgestone a/t που φορούσε είδε αρκετή διαφορά υπέρ του michelin,τα συγκεκριμένα είναι 65/35 σύμφωνα με την εταιρεία
Το ξέρω. Βέβαια στη λάσπη δεν λένε και τίποτα. Για πέτρα είναι μαλακό ελαστικό γενικά το Michelin, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
 
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ και με απέτρεψαν όλοι οι λαστιχαδες. Θα χαλάσεις τη συμπεριφορά μου είπαν. Όλοι.
Ακόμα το σκέφτομαι.
Ίσως ένα χειμερινό για κάποιους μήνες.
Όταν φοράς ένα λάστιχο a/t είναι εις γνώσιν σου ότι δεν θα έχει την ίδια συμπεριφορά στην άσφαλτο,ειδικά στην βρεγμένη,αν το χρειάζεσαι λόγω εδαφών που πας,μόνο τότε το βάζεις
 
Το ξέρω. Βέβαια στη λάσπη δεν λένε και τίποτα. Για πέτρα είναι μαλακό ελαστικό γενικά το Michelin, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Αν θες κάτι πιο εκτός δρόμου κοίτα και τα cooper discoverer att, αυτά φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι λίγο πιο ήπια από τα discoverer at, 60/40 τα δίνει η εταιρεια
 
Αν θες κάτι πιο εκτός δρόμου κοίτα και τα cooper discoverer att, αυτά φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι λίγο πιο ήπια από τα discoverer at, 60/40 τα δίνει η εταιρεια
Τα hankook ra 33 που προτείνει ο φίλος OFFROAD,ο οποίος είναι επαγγελματίας,κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς, επισης εχω ακούσει καλά σχόλια.
 
Τα hankook ra 33 που προτείνει ο φίλος OFFROAD,ο οποίος είναι επαγγελματίας,κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς, επισης εχω ακούσει καλά σχόλια.
Τα είδα, αλλά ο ίδιος ο κατασκευαστής τα δίνει για 100% άσφαλτο, παρότι έχουν σήμανση M&S.
 
Pirelli scorpion Verde all season m+s έχω στην χ3 αλλα είναι 4χ4 περισσότερο για κανένα βατό χωματόδρομο .Σε δικινητο ότι και να βάλεις δεν πας μακριά .
 
πες μας και για τι χρήση το θές με ποσοστά αν γίνεται για να καταλαβουμε
Άσφαλτο 95% πατημένο χώμα 5%. Θέλω κάτι να συμπεριφέρεται άψογα στην άσφαλτο, να είναι οικονομικό σε κατανάλωση και να φθείρεται πιο αργά το πέλμα του από το χώμα. Τώρα, αν περνάει και καμία νορμάλ λασπουλα, ακόμα καλύτερα.
 
Άσφαλτο 95% πατημένο χώμα 5%. Θέλω κάτι να συμπεριφέρεται άψογα στην άσφαλτο, να είναι οικονομικό σε κατανάλωση και να φθείρεται πιο αργά το πέλμα του από το χώμα. Τώρα, αν περνάει και καμία νορμάλ λασπουλα, ακόμα καλύτερα.
Εκει που μένεις, εχετε χιόνια το χειμώνα?
 
Σταύρε έχουν λίγο ψωμί ακόμη αλλά το σωστό είναι να αλλαχτούν κάποια στιγμή. Πρόσφατα πήγα στον λαστιχά που τα είχα βάλει γιατί είχα πατήσει μια βίδα. του είπα για τα χρόνια και τα χιλιόμετρα που έκαναν και μου είπε χαριτολογώντας "τι λες ρε φίλε τότε να το κλείσω το μαγαζί. και ακόμη έχουν ψωμί...". Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο μπαίνει σε κγαράζ χειμώνα - καλοκαίρι. Το καλοκαίρι όταν είμαι στο σπίτι στη θάλασσα το έχω πάντα στην σκιά...
Εντελως φιλικα απο ατομο που εφαγε δυο σκασιες απο και καλα "εχουν ακομα ψωμι τα λαστιχα" και ζω απο θαυμα αφου και τα δυο εγιναν εθνικη το ενα με 120χλμ το αλλο με 140 χλμ περιπου και οριακα το εφερα το ενα αυτοκινητο στην ακρη . Θα τα αλλαζα χτες και μην ακους τις μ@@@ες που λενε οι λαστιχαδες. οτι λεει ο κατασκευαστης αντε με μια μικρη ανοχη 10% και αυτο στο λεω αυθαιρετα. Εσυ παιζεις τη ζωη σου οχι αυτος.
 
Μήπως ξέρω τι θέλω; Γι'αυτό ρωτάω εδώ!😆😆
Mε αυτη τη σειρα θα τα έβαζα. Ειναι ὀλα καλοκαιρινα και M+S
  1. HANKOOK DYNAPRO HP2 RA33 XL 102V
  2. YOKOHAMA GEOLANDAR CV G058 98H
  3. MICHELIN LATITUDE TOUR HP 98H
  4. CONTINENTAL CONTICROSSCONTACT LX 2 98H (Dacia)
  5. MICHELIN LATITUDE CROSS DT XL 102H
  6. COOPER DISCOVERER ATT XL 102H
 
Last edited:
Back
Top