Δράμια - Μονόβολα

Μια γνώμη για τα νέα δράμια της Lambro, τα potenza. Έχουν πάρα πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, ειδικά για φυσίγγια του εμπορίου. Έχουν κυκλοφορήσει? Αν ναι, τα έχει δοκιμάσει κανείς?!
δεν πρεπει να εχουν κυκλοφορησει ακομα
 
Παράδοξο για παλαιό κυνηγό όμως ισχύει: ήξερα *, **, ***, ****, *****. ΟΧΙ υποδιαιρέσεις με δεκαδικούς π.χ. 3,5. Απλώς δεν έτυχε... .think.
Καλά....
Που να μπλέξεις μ Εγγλέζους-Αμερικανους, με κλάσματα, με skeet 1,2,3 vz κτλ κτλ....
 
Μια γνώμη για τα νέα δράμια της Lambro, τα potenza. Έχουν πάρα πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, ειδικά για φυσίγγια του εμπορίου. Έχουν κυκλοφορήσει? Αν ναι, τα έχει δοκιμάσει κανείς?!
Δεν τα έχει κυκλοφορίσει ακόμα (όλη τη γκάμα ) αλλά από τιμές που έμαθα στο 20ρικο θα παίζουν.
 
Σήμερα πήγα μια βόλτα για τρυγόνια. Αφού δεν είδα τίποτα λέω δε δοκιμάζω τη μπενελιτσα να δω πως πάει τα γερμανικά μπρενεκε; Είμαι πάνω σε ένα γεφύρι και διαλέγω μέσα στο ποτάμι ένα βράχο με διάμετρο γύρο στους 50 πόντους. Απόσταση περίπου 60 μετρα. Τη μπουμπουναω και πετάγονται χώματα - χαλίκια. Μακακα αστοχησες λέω αλλά ας πάω να δω. Ε είχε καρφώσει κέντρο, έφυγε κομμάτι από το βράχο και βρήκα λιώμα θραύσμα από το μονόβολο και υλικά από το βύσμα. Κωλογερμαναρα πάλι θα σου τα ακουμπήσω.
Στα ίδια έχω καταλήξει μετά από κάποιες δοκιμές και εγώ και μάλιστα και πιο μακριά..... Απλά των 2 3/4 όχι μάγκνουμ έχω μόνιμα πάνω μου, δυο μονοβολα και δύο εννιαβολα.....τα πάει καλά και η benelli rafaelo special lusso και το franchi μου αλλά και το Baikal. Θέλω να τα δοκιμάσω και στο Beretta ultralight και στη m-4...... αλλά πιστεύω ότι θα πάνε το ίδιο καλά. Στη m 4 που έριξα και practical του Κύργια μια χαρά τα πάει....
 
Στα ίδια έχω καταλήξει μετά από κάποιες δοκιμές και εγώ και μάλιστα και πιο μακριά..... Απλά των 2 3/4 όχι μάγκνουμ έχω μόνιμα πάνω μου, δυο μονοβολα και δύο εννιαβολα.....τα πάει καλά και η benelli rafaelo special lusso και το franchi μου αλλά και το Baikal. Θέλω να τα δοκιμάσω και στο Beretta ultralight και στη m-4...... αλλά πιστεύω ότι θα πάνε το ίδιο καλά. Στη m 4 που έριξα και practical του Κύργια μια χαρά τα πάει....
Άσχετο με τη συζήτηση αλλά θέλω την άποψη σου. Τη Μ 4 τη θεωρώ ποιοτικό εργαλείο αλλά για κυνήγι τη θεωρώ ακατάλληλη λόγο βάρους, κατανομής του βάρους και σκοπευτικών αντί για ρίγα ή έστω μπίλια. Τι γνώμη έχεις για το συγκεκριμένο όπλο; Το κυνηγάς ή μόνο σκοπευτήριο;
 
Μέχρι τώρα μόνο σκοπευτήριο. Αλλά πιστεύω, άποψη μου φυσικά, ότι για γουρούνια είναι μια χαρά. Αν κυνηγούσα γουρούνια αποκλειστικά θα κυνηγούσα με αυτή ή με m 2 tactical ( έχει και αυτή σκοπευτικά) . Με το 3 άστρα τσοκ η m 4 με μονοβολα του Κύργια στα 25-30 μέτρα κενταει στους στόχους της πρακτικής σκοποβολής. Το παραπάνω βάρος για ένα όπλο που θα χρησιμοποιηθεί στο καρτέρι θεωρώ ότι είναι πλεονέκτημα για την μείωση της ανάκρουσης και τη χρήση δραμιων και μονοβολων....
 
Last edited:
Μέχρι τώρα μόνο σκοπευτήριο. Αλλά πιστεύω, άποψη μου φυσικά, ότι για γουρούνια είναι μια χαρά. Αν κυνηγούσα γουρούνια αποκλειστικά θα κυνηγούσα με αυτή ή με m 2 tactical ( έχει και αυτή σκοπευτικά) . Με το 3 άστρα τσοκ η m 4 με μονοβολα του Κύργια στα 25-30 μέτρα κενταει στους στόχους της πρακτικής σκοποβολής. Το παραπάνω βάρος για ένα όπλο που θα χρησιμοποιηθεί στο καρτέρι θεωρώ ότι είναι πλεονέκτημα για την μείωση της ανάκρουσης και τη χρήση δεσμών και μονοβολων....
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη. Γενικά τα μπροστοβαρα όπλα δεν θέλω ούτε να τα βλέπω. Από την άλλη όταν το όπλο διαθέτει σκοπευτικά, θεωρώ απαραίτητο να διαθέτει το κατάλληλο κοντάκι. Έχεις επωμισει Remington 870 deer gun; Είναι το μοναδικό όπλο με σκοπευτικά που συμπάθησα. Χωρίς προέκταση αποθήκης, είναι το κάτι άλλο για μένα.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη. Γενικά τα μπροστοβαρα όπλα δεν θέλω ούτε να τα βλέπω. Από την άλλη όταν το όπλο διαθέτει σκοπευτικά, θεωρώ απαραίτητο να διαθέτει το κατάλληλο κοντάκι. Έχεις επωμισει Remington 870 deer gun; Είναι το μοναδικό όπλο με σκοπευτικά που συμπάθησα. Χωρίς προέκταση αποθήκης, είναι το κάτι άλλο για μένα.
Δεν έχω επωμισει το 870 αλλά πιστεύω ότι θα με βολεύει εξίσου. Γενικά μπορώ να προσαρμοστώ πάνω σε πολλά όπλα. Έχω και μια επαναληπτική(τούρκικη )με παρόμοια σκοπευτικά με την m 4 αλλά η benelli έχει καλύτερο κοντάκι (περισσότερο σε ότι αφορά το μήκος του) . Η benelli δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο μπροστοβαρη... Γενικά πιστεύω ότι το μήκος της κάνης της m4 και το συνολικό της μήκος την κάνουν πολύ μανατζεβελο όπλο για τα πυκνά (παγανα).... άλλωστε προσωπικά μου αρέσουν τα κοντοκανα όπλα καθώς κυνηγάω μπεκάτσα σε πυκνά μέρη
 
Back
Top