Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φυσίγγια Δράμια B&P Big Game Pallettoni 10βολο Επινικελωμένα 45gr 10tmx
Αυτά τα φυσίγγια είναι τα πιο βαριά δράμια buckshot αυτής της σειράς.
10 μπίλιες επινικελωμένες buckshot διαμέτρου 9,1 mm.
Εξαιρετικά ισχυρό ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις.
Χαρακτηριστικά :
Διαμέτρημα : Cal.12
Μήκος κάλυκα : 70mm
Διάμετρος μπίλιας : 9,1mm
Μπίλιες Επινικελωμένες
Γραμμάρια : 45gr
Πίεση : 870 bar
Ταχύτητα m.1 / πλήρης = 390 m / s (1279 fps)
Συσκευασία : 10τμχ

Ποια η γνώμη σας γι΄αυτά εδώ?
 
Φυσίγγια Δράμια B&P Big Game Pallettoni 10βολο Επινικελωμένα 45gr 10tmx
Αυτά τα φυσίγγια είναι τα πιο βαριά δράμια buckshot αυτής της σειράς.
10 μπίλιες επινικελωμένες buckshot διαμέτρου 9,1 mm.
Εξαιρετικά ισχυρό ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις.
Χαρακτηριστικά :
Διαμέτρημα : Cal.12
Μήκος κάλυκα : 70mm
Διάμετρος μπίλιας : 9,1mm
Μπίλιες Επινικελωμένες
Γραμμάρια : 45gr
Πίεση : 870 bar
Ταχύτητα m.1 / πλήρης = 390 m / s (1279 fps)
Συσκευασία : 10τμχ

Ποια η γνώμη σας γι΄αυτά εδώ?
Έχει και πιο βαριά:cool:
 
Σε 70αρι κάλυκα παρακαλώ
View attachment 48965

370m/s δίνει ταχύτητα το σάιτ για το 15βολο με 56 γραμμάρια. Πως χώρεσαν άραγε? Η αλήθεια είναι ότι τα λιγουρευομουν για κάποιο διάστημα λόγω ομορφιάς.
Και η @@@ του τσολιά βαριά είναι αυτά φοβάμαι μην ψοφήσουν μέχρι να φτάσουν, τον τσολιά δεν τον φοβάμαι .sarcastic.
 
Σε 70αρι κάλυκα παρακαλώ
View attachment 48965

370m/s δίνει ταχύτητα το σάιτ για το 15βολο με 56 γραμμάρια. Πως χώρεσαν άραγε? Η αλήθεια είναι ότι τα λιγουρευομουν για κάποιο διάστημα λόγω ομορφιάς.

Κακώς το έβγαλε σε 10βολο το 12/0. Σε 8βολο θα ήταν τέλειο. Αυτή η μαγκνουμίτιδα έχει χτυπήσει και τις σοβαρές εταιρίες (και όλες τις θαλάμες)!
Ξέρει κανείς αν θα βγουν στην αγορά τα "γρήγορα" επιχαλκωμένα της; 8βολο και 10βολο;

big_game_pallettoni_110_extr_vel_8_p8_6mm-5.jpg
 
Κακώς το έβγαλε σε 10βολο το 12/0. Σε 8βολο θα ήταν τέλειο. Αυτή η μαγκνουμίτιδα έχει χτυπήσει και τις σοβαρές εταιρίες (και όλες τις θαλάμες)!
Ξέρει κανείς αν θα βγουν στην αγορά τα "γρήγορα" επιχαλκωμένα της; 8βολο και 10βολο;

View attachment 49015

https://www.ehunter.gr/fysiggia-dramia-baschieri--pellagri-big-game-12v-epixalkomena-p-11021.html
 
το λοιπόν (γράφω εν τάχει)
κάποτε μέχρι πριν καμια 5ετία είχα την ίδια άποψη με σας
ασπαζόμουν την "θεωρία" ότι τα δράμια πρέπει να είναι όσο πιο γρήγορα γίνεται
στην πράξη όμως διαπίστωσα ότι είχαμε πολύ περισσότερα τραυματισμένα με γρήγορα 9βολα 00 buck ενώ όσο ανεβαίναμε σε αριθμό δραμιών και κατεβαίναμε σε ταχύτητες είχαμε μεγαλύτερες επιτυχίες
αποκορύφωμα τα 18βολα 00buck μπαμ και γουρούνι και σε απίστευτες αποστάσεις πολύ πιο φονικο και με εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά από το9βολο!!!

όταν η θεωρία δεν συμβαδίζει με την πραξη κάτι λάθος κάνουμε
, είτε η θεωρία μας είναι λάθος είτε η πράξη δεν γίνεται σωστά
η πράξη όμως ήταν "στανταρ" άρα η θεωρία έπασχε
και το έψαξα:
αντιγραφω από παλιό μήνυμά μου:

ίσως το ΜΟΝΟ κυνήγι της χώρας μας που δεν είναι υπερβολή το σούπερ - ντούπερ μαγκνουμ είναι του αγριόχοιρου
(εφόσον βέβαια κυνηγάμε αποκλειστικά με δράμια - μπλιαχ και μάλιστα με 11/0 ή 00ΒΚ - δυό φορές μπλιάχ)
τα 18 σούπερ μαγκνουμ είναι 100% περισσότερα σαν πλήθος από τα 9 απλά δράμια
εκεί που θα το βρουν 2 δράμια με το απλό και θα σου φύγει, θα το βρουν 4 δράμια με το σουπερ ντουπερ και θα το κρατήσουν

τις ταχύτητες μην τις πολυφοβάστε, σημασία έχουν οι μένουσες κι όχι οι αρχικές
θα σας πω εν τάχει ένα παράδειγμα
χάριν παραδείγματος υποθέτουμε ολόιδια κατασκευή φυσιγγίων (δράμια, βυσμάτωση, μπάφερ κ.λ.π.) και ίδια απόδοση βλητική
9 βολο με αρχική 450 μ/δ
18βολο με αρχική 350 μ/δ
εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά!!!

στα 50μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 305 μ/δ (θα χάσει 145 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 205 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 258 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 174,59 j vs 124.55j
στα 80μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 257 μ/δ (θα χάσει 193 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 157 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 224 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 124.95 j vs 94.13j

ας υποθέσουμε ότι το βρίσκει ένα δράμι από το 9 βολο εμ τότε θα το βρουν 2 δράμια από το 18βολο
τουτέστιν
στα 50μ: 9 βολο 174,59J 18bolo 2X124.55j= 249.1j!!!
στα 80μ: 9 βολο 124.95 j 18bolo 2X94.13j= 188.6j!!!
σε κάθε περίπτωση το 18βολο μεταφέρει λόγω διπλάσιων πληγμάτων μεγαλύτερη ενέργεια!
όσο πιο πολλά δράμια το βρουν τόσο πιο πολύ αυξάνεται η διαφορά υπερ του 18βολου!
το προσέξατε ότι το 18βολο στα 80 μ μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο θήραμα λόγω πλήθους πληγμάτων απ' ότι το 9βολο στα 50μ;;;;;;


και αυτά υπό ιδανικές συνθήκες "ισοτιμίας" μεταξύ 9βολου και 18βολου, αν αναλογιστούμε ότι τα 18βολα κατασκευάζονται προσεγμένα με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, με όσον το δυνατόν πιο ομαλές καμπύλες καύσης, με αντιτριβικά και επιμεταλλωμένα δράμια κ.λ.π., μάλλον ακόμα πιο αποτελεσματικά είναι...
στο κάτω κάτω της γραφής, άλλη ΑΞΙΑ έχουν:
18βολο μπαμ και τάλιρο, 9βολο μπαμ και δίφραγκο το πολύ

Υ.Γ.1 αναλογιστείτε ότι τα παραπάνω τα γράφει η αφεντομουτσουνάρα μου, πολέμιος της μαγκνουμίτιδας και κάτοχος καμιά δεκαριά όπλων ΟΛΩΝ με απλές θαλάμες 70 χιλ!!!! χώρια που δηλώνω μονοβολάκιας...


αυτά έγραφα και συμπληρώνω:
εκτός της ενέργειας το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι το ΣΗΜΕΙΟ πρόσκρουσης του δραμιού
όταν έχεις διπλάσιο αριθμό δραμιών ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ τις πιθανότητες να το βρεις το καπρί σε ευαίσθητο σημείο και να το κρατήσεις
π.χ. ρίχνεις 9 βολο και το βρίσκουν τρια δράμια (π.χ. σαμάρι, κοιλιά, καπούλια) και φεύγει!!!!
αν του ρίξεις 18 βολο θα το βρουν αντίστοιχα 6 δράμια! ε, δεν θα το βρει έστω ένα σε καλό σημείο να το κρατήσει άμεσα;

*ένα καπρί 100 κιλά θέλει 140 j ένα 50ρι θέλει ΜΟΛΙΣ 80 j δείτε τα νούμερα, πέφτει και με ένα δράμι στα 80 μ!!!!

** ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν έχουμε δυο πχ. 12βολα (ίδιο αριθμό σφαιριδίων) αυτό με τις μεγαλύτερες ταχύτητες θα είναι και πιο αποτελεσματικό, από εκεί ξεκινάνε οι παρανοήσεις
 
Μ
το λοιπόν (γράφω εν τάχει)
κάποτε μέχρι πριν καμια 5ετία είχα την ίδια άποψη με σας
ασπαζόμουν την "θεωρία" ότι τα δράμια πρέπει να είναι όσο πιο γρήγορα γίνεται
στην πράξη όμως διαπίστωσα ότι είχαμε πολύ περισσότερα τραυματισμένα με γρήγορα 9βολα 00 buck ενώ όσο ανεβαίναμε σε αριθμό δραμιών και κατεβαίναμε σε ταχύτητες είχαμε μεγαλύτερες επιτυχίες
αποκορύφωμα τα 18βολα 00buck μπαμ και γουρούνι και σε απίστευτες αποστάσεις πολύ πιο φονικο και με εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά από το9βολο!!!

όταν η θεωρία δεν συμβαδίζει με την πραξη κάτι λάθος κάνουμε
, είτε η θεωρία μας είναι λάθος είτε η πράξη δεν γίνεται σωστά
η πράξη όμως ήταν "στανταρ" άρα η θεωρία έπασχε
και το έψαξα:
αντιγραφω από παλιό μήνυμά μου:

ίσως το ΜΟΝΟ κυνήγι της χώρας μας που δεν είναι υπερβολή το σούπερ - ντούπερ μαγκνουμ είναι του αγριόχοιρου
(εφόσον βέβαια κυνηγάμε αποκλειστικά με δράμια - μπλιαχ και μάλιστα με 11/0 ή 00ΒΚ - δυό φορές μπλιάχ)
τα 18 σούπερ μαγκνουμ είναι 100% περισσότερα σαν πλήθος από τα 9 απλά δράμια
εκεί που θα το βρουν 2 δράμια με το απλό και θα σου φύγει, θα το βρουν 4 δράμια με το σουπερ ντουπερ και θα το κρατήσουν

τις ταχύτητες μην τις πολυφοβάστε, σημασία έχουν οι μένουσες κι όχι οι αρχικές
θα σας πω εν τάχει ένα παράδειγμα
χάριν παραδείγματος υποθέτουμε ολόιδια κατασκευή φυσιγγίων (δράμια, βυσμάτωση, μπάφερ κ.λ.π.) και ίδια απόδοση βλητική
9 βολο με αρχική 450 μ/δ
18βολο με αρχική 350 μ/δ
εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά!!!

στα 50μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 305 μ/δ (θα χάσει 145 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 205 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 258 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 174,59 j vs 124.55j
στα 80μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 257 μ/δ (θα χάσει 193 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 157 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 224 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 124.95 j vs 94.13j

ας υποθέσουμε ότι το βρίσκει ένα δράμι από το 9 βολο εμ τότε θα το βρουν 2 δράμια από το 18βολο
τουτέστιν
στα 50μ: 9 βολο 174,59J 18bolo 2X124.55j= 249.1j!!!
στα 80μ: 9 βολο 124.95 j 18bolo 2X94.13j= 188.6j!!!
σε κάθε περίπτωση το 18βολο μεταφέρει λόγω διπλάσιων πληγμάτων μεγαλύτερη ενέργεια!
όσο πιο πολλά δράμια το βρουν τόσο πιο πολύ αυξάνεται η διαφορά υπερ του 18βολου!
το προσέξατε ότι το 18βολο στα 80 μ μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο θήραμα λόγω πλήθους πληγμάτων απ' ότι το 9βολο στα 50μ;;;;;;


και αυτά υπό ιδανικές συνθήκες "ισοτιμίας" μεταξύ 9βολου και 18βολου, αν αναλογιστούμε ότι τα 18βολα κατασκευάζονται προσεγμένα με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, με όσον το δυνατόν πιο ομαλές καμπύλες καύσης, με αντιτριβικά και επιμεταλλωμένα δράμια κ.λ.π., μάλλον ακόμα πιο αποτελεσματικά είναι...
στο κάτω κάτω της γραφής, άλλη ΑΞΙΑ έχουν:
18βολο μπαμ και τάλιρο, 9βολο μπαμ και δίφραγκο το πολύ

Υ.Γ.1 αναλογιστείτε ότι τα παραπάνω τα γράφει η αφεντομουτσουνάρα μου, πολέμιος της μαγκνουμίτιδας και κάτοχος καμιά δεκαριά όπλων ΟΛΩΝ με απλές θαλάμες 70 χιλ!!!! χώρια που δηλώνω μονοβολάκιας...


αυτά έγραφα και συμπληρώνω:
εκτός της ενέργειας το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι το ΣΗΜΕΙΟ πρόσκρουσης του δραμιού
όταν έχεις διπλάσιο αριθμό δραμιών ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ τις πιθανότητες να το βρεις το καπρί σε ευαίσθητο σημείο και να το κρατήσεις
π.χ. ρίχνεις 9 βολο και το βρίσκουν τρια δράμια (π.χ. σαμάρι, κοιλιά, καπούλια) και φεύγει!!!!
αν του ρίξεις 18 βολο θα το βρουν αντίστοιχα 6 δράμια! ε, δεν θα το βρει έστω ένα σε καλό σημείο να το κρατήσει άμεσα;

*ένα καπρί 100 κιλά θέλει 140 j ένα 50ρι θέλει ΜΟΛΙΣ 80 j δείτε τα νούμερα, πέφτει και με ένα δράμι στα 80 μ!!!!

** ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν έχουμε δυο πχ. 12βολα (ίδιο αριθμό σφαιριδίων) αυτό με τις μεγαλύτερες ταχύτητες θα είναι και πιο αποτελεσματικό, από εκεί ξεκινάνε οι παρανοήσεις
Μα για αυτο μιλαμε να ειναι γρηγορο και συγγεντρωτικο το δραμι (οχι σαν μονοβολο ) ,και αν μιλας 9 βολο εμποριου τα 9 βολα δεν κρατανε καθολου συγγεντρωση στα 36 μετρα σε στοχο 1χ1 μπορει να μην βαλεις ουτε ενα δραμι ,το εχω δει και αυτο σε δοκιμες!!!
 
View attachment 49091
View attachment 49092
ενα τετοιο 8 βολο δηλαδη Μαριε τι εχει να ζηλεψει απο ενα 18 βολο με 350 μ/δ ; Η βολη στα 35 μετρα ο στοχος 45( περιπου) χ 50/
έχει να ζηλέψει άλλα 10 βόλια που θα καλύψουν σκοπευτικά λάθη κι ας πάνε σαν σαλίγκαροι...

αλλά άμα ΑΥΤΟ ΤΟ 8βολο βρει το γουρούνι τότε όχι 18βολο αλλά ούτε 28βολο δεν το πιάνει! το ζήτημα είναι να το βρει από την μέση και μπροστα
 
Μα για αυτο μιλαμε να ειναι γρηγορο και συγγεντρωτικο το δραμι (οχι σαν μονοβολο ) ,και αν μιλας 9 βολο εμποριου τα 9 βολα δεν κρατανε καθολου συγγεντρωση στα 36 μετρα σε στοχο 1χ1 μπορει να μην βαλεις ουτε ενα δραμι ,το εχω δει και αυτο σε δοκιμες!!!
επειδή είδα να εκπλήσεται ο Γιώργος από Καναδά επιβεβαιώνω κι ΕΓΩ ότι το έχω δει σε δοκιμές
βολή 9βολου εμπορικου 11/0 στα 36,5 μ με μισοταπα χωρίς αντιτριβικο και πτερυγια με φουλ τσοκ 17,3 κάννη = ΜΗΔΕΝ βόλια σε πίνακα 1,10 Χ1,10 !!!!!.hair.
Και ουκ ολίγες φορές ίδιο στησιμο εμπορικο με μαλινη ή μισόταπα 1 εως 3 βολια σε 1Χ1 πάντα με φουλ τσοκ 17,2 -17,3 -17,4.hair.

τότε σκέφτηκα την θεωρία για τις τριάδες! .my man.
 
έχει να ζηλέψει άλλα 10 βόλια που θα καλύψουν σκοπευτικά λάθη κι ας πάνε σαν σαλίγκαροι...

αλλά άμα ΑΥΤΟ ΤΟ 8βολο βρει το γουρούνι τότε όχι 18βολο αλλά ούτε 28βολο δεν το πιάνει! το ζήτημα είναι να το βρει από την μέση και μπροστα
εγω εχω να πρωτεινω κατι αλλο στους φιλους γουρουναδες και λαγαδες ! πηγενετε στην εναρξη για κανενα τριγονακι μετα στα μπασιματα για καμια τσιχλητσα !!! ριξτε το χρονο καμια 800-1000 φυσιγγια σε θυραμα !!! να δειτε πως αλλαζει το "εργο" μετα απο αυτα !!!
 
εγω εχω να πρωτεινω κατι αλλο στους φιλους γουρουναδες και λαγαδες ! πηγενετε στην εναρξη για κανενα τριγονακι μετα στα μπασιματα για καμια τσιχλητσα !!! ριξτε το χρονο καμια 800-1000 φυσιγγια σε θυραμα !!! να δειτε πως αλλαζει το "εργο" μετα απο αυτα !!!
Ισχύει. Οποιος ρίχνει πέντε τουφεκιές το χρόνο μην περιμένει ότι θα διατηρήσει σκοπευτική ικανότητα. Ότι το αφήσεις σε αφήνει, αυτό είναι νόμος.
 
εγω εχω να πρωτεινω κατι αλλο στους φιλους γουρουναδες και λαγαδες ! πηγενετε στην εναρξη για κανενα τριγονακι μετα στα μπασιματα για καμια τσιχλητσα !!! ριξτε το χρονο καμια 800-1000 φυσιγγια σε θυραμα !!! να δειτε πως αλλαζει το "εργο" μετα απο αυτα !!!
ΑΚΌΜΑ ΚΑΛΎΤΕΡΑ πάτε κανα σκοπευτήριο στην κλειστή περίοδο

έχω κάτι μπαρμπάδες λαγάδες και γουρουνάδες που δεν τουφεκάνε κάτι απού να μην έχει τρίχα πάνω του, κλείνουν και το ματι όπως μάθανε στον στρατό στην πολιορκία της Ντροπολιτσάς.... απόλαυση
με βλέπουν με τα μονόβολα και παθαίνουν ταράκουλο.... αχαχαχα
 
Μαριε....διαβαζω τα οσα γραφεις....Εκλεισα ενα ΟΧΙ 18βολο αλλα ενα 20βολο 9/0 σε καλυκα 12/76.

Σε αναμονη.....θα το ριξω το απογευμα....να δω τι ''ψαρια'' θα πιασει....
Θα μετρησω εκτος απο ταχυτητα....και διατρηση σε μαδερια οικοδομης...


εικόνα_Viber_2022-05-24_15-08-07-340.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-24_15-08-14-135.jpg
 
Μαριε....διαβαζω τα οσα γραφεις....Εκλεισα ενα ΟΧΙ 18βολο αλλα ενα 20βολο 9/0 σε καλυκα 12/76.

Σε αναμονη.....θα το ριξω το απογευμα....να δω τι ''ψαρια'' θα πιασει....
Θα μετρησω εκτος απο ταχυτητα....και διατρηση σε μαδερια οικοδομης...


View attachment 49098

View attachment 49099
Νίκο ο Μάριος μιλάει για super magnum φυσίγγια με 11/0 που αν δεν κάνω λάθος του βγήκαν λίγο μικρότερα.
Τάληρο το ένα.
Αφού το γέμισες, ρίξτο αλλά το 9/0 μου φαίνεται κάπως ...

Δεν είναι ότι δεν σκοτώνει αλλά η απόσταση μικραίνει θεωρώ αρκετά.
Αν καταφέρουν να τρυπήσουν οι περισσότερες μπίλιες τότε έχουν πλεονέκτημα.
 
Last edited:
Νίκο ο Μάριος μιλάει για super magnum φυσίγγια με 11/0 που αν δεν κάνω λάθος του βγήκαν λίγο μικρότερα.
Τάληρο το ένα.
Αφού το γέμισες, ρίξτο αλλά το 9/0 μου φαίνεται κάπως ...

Καλα εκανες και μου το ειπες !!!! Δεν εχει νοημα να το ριξω...απλα διαβασα βιαστικά και δεν καταλαβα !!!

Τα super magnym ειναι στο επανω πατωμα = ρετιρε.....δεν τα επιασα στα χερια μου ακομα!!
Το 9/0 εχει μονο 7,5 χιλιοστα διαμετρο φιλε...και για γουρουνι...μικρο το βλεπω και εγω !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top