Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν ξερω που τα χρησιμοποιουν οι κυνηγοι...και σε τι θηραματα τα ριχνουν !!!
Αλλα απο τα γραφομενα σου.....εαν δεν τρυπησε την λαμαρινα του πλυντηριου στα 30 μετρα...
για τα σκουπιδια ειναι και το φυσιγγιο !!! ;)
Ήταν φθηνά και τα πήρα έτσι για να πω ότι έχω και 27 βολα χαχαχα για καμία αλεπού θα κάνουν αλλά δεν βρίσκω κυνηγό να έχει καλό αλποσκυλο κύριε Νίκο, όλοι έχουν καλά λαγοσκυλα μονο :p . Έχει κανείς καλό αλποσκυλο ρε παιδιά; .think.
 
Ήταν φθηνά και τα πήρα έτσι για να πω ότι έχω και 27 βολα χαχαχα για καμία αλεπού θα κάνουν αλλά δεν βρίσκω κυνηγό να έχει καλό αλποσκυλο κύριε Νίκο, όλοι έχουν καλά λαγοσκυλα μονο :p . Έχει κανείς καλό αλποσκυλο ρε παιδιά; .think.

Γιωργο ...η κανω λαθος το ονομα ???
Εαν τα λαγοσκυλα πεσουν στην αλεπου.....ο κυνηγος κλαιει με μαυρο δακρυ φιλε !!!!
 
Γιωργο ...η κανω λαθος το ονομα ???
Εαν τα λαγοσκυλα πεσουν στην αλεπου.....ο κυνηγος κλαιει με μαυρο δακρυ φιλε !!!!
Κώστας κύριε Νίκο. Εγώ χαίρομαι όταν ντουφεκαω αλεπού. Αν με ενδιέφερε το κυνήγι με ιχνηλάτες δεν θα εσκαγα καθόλου είτε έβγαινε λαγός είτε αλεπού, εγώ το κέφι μου θα το έκανα. Αλλά είναι αλήθεια αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο κακό, αλλά είναι αλήθεια.
 
Κώστας κύριε Νίκο. Εγώ χαίρομαι όταν ντουφεκαω αλεπού. Αν με ενδιέφερε το κυνήγι με ιχνηλάτες δεν θα εσκαγα καθόλου είτε έβγαινε λαγός είτε αλεπού, εγώ το κέφι μου θα το έκανα. Αλλά είναι αλήθεια αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο κακό, αλλά είναι αλήθεια.

Κωστα σε ευχαριστω με διορθωσες...Γραψτε βρε παιδες τα ονοματα σας....εχουμε και εναν γέρο ( εμενα )
που ξεχναει ονοματα !!!:)

Κωστη μου ασφαλως θα ξερεις ποση δουλεια θελει για να βγαλεις καλο λαγοσκυλο...αν σου πεσει στην
αλεπου πολυς ο πονος φιλε !!

Συγνωμη για το topic. και σταματω εδω !!!:)
 
Έχω ερώτηση. Θεωρητικά τα 27 βολα για τι κυνήγια είναι; Είχα πάρει μερικά του Κύργια και ντουφεκισα ένα πλυντήριο ρούχων παλιό περίπου στα 30 μέτρα ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν το είχαν τρυπήσει. Ντουφέκια στο πλάι στη λαμαρίνα.
Για "κατσικια" με μακρυ λαιμο ;) :p:p
 
Μύθος Νίκο
αρλούμπα ολκής
έχουν ακούσει για ελαφρά μονόβολα χαμηλών ταχυτήτων και μικρότερης κιν. ενέργειας και κάνουν την τρίχα τριχιά ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΝΤΑΣ
εδώ έχουμε πάμπολλες περιπτώσεις που έπεσε γουρούνι από ΕΝΑ δράμι λίγων γραμμαρίων
το τι αερολογίες λέγονται μεταξύ των γουρουνάδων είναι απερίγραπτο!!!
μέχρι που έχω ακούσει ότι τα μονόβολα ( ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΟΒΟΛΑ) "δεν κάνουν για γουρούνια"
ασχετοσύνη!!!
ας με συγχωρήσουν οι φίλοι για την αυστηρότητα
αλλά μας διαβάζουν νέοι κυνηγοί και παραπληροφορούνται

το μονόβολο θέλει τρία πράγματα:
υψηλή ταχύτητα (η κιν. ενέργεια είναι ανάλογη της μάζας επί το ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ της ταχύτητας, συνεπώς 20 -30 μ/δ περισσότερο "μετράνε" πολυ πιο πολυ από 1-2 γρ)
ευθυβολία
και να βρει σε οστό (αν χτυπήσει κόκκαλο μεταφέρει ΟΛΗ την ενέργεια στο θήραμα και βλέπεις το γουρούνι ενώ τρέχει με χίλια να ξεραίνεται λες και τράκαρε σε τοίχο)

τα καλύτερα μονόβολα της ελληνικής αγοράς -ΜΑΚΡΑΝ των άλλων - είναι τα Sauvestre kai ta BRI
ξέρετε πόσο ζυγίζουν;
20 με 26 γρ τα μαγκνουμ!
https://www.skroutz.gr/s/17714695/Sauvestre-BFS-21gr-5τμχ.html
https://www.skroutz.gr/s/17714983/Sauvestre-BFS-Mini-Magnum-20-6gr-5τμχ.html
https://www.skroutz.gr/s/17715452/Sauvestre-BFS-Magnum-26gr-6τμχ.html

βέβαια αν έχεις 2 μονόβολα ΙΣΩΝ ταχυτήτων το πιο βαρύ θα πλεονεκτεί κι από εκεί πηγάζουν οι παρανοήσεις που μετατρέπονται σε παραμύθια της χαλιμάς
Καλό είναι οι νέοι να ακούνε τι λένε οι παλιοί μονοβολάκηδες που δουλεύουν μονόβολα στο καρτέρι και όχι μόνο στη στάμπα και να έχουν υπόψη τους ότι οι οπαδοί των δραμιάρικων είναι προκατελειμένοι αρνητικά και εφευρίσκουν δικαιολογίες (ενίοτε γελοίες) εναντίον του μονόβολου).....

ο @elvas που είναι ειδικος θα μπορούσε να μας τα πει καλύτερα και να με διορθώσει αν κάνω λάθος....
Ξέχασες κάτι βασικό.
Το βλήμα πρέπει να βρει το γουρούνι :) :) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top