Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν εχω τουφεκι με 76 εκ κανη ρε Νικο !!!! Και με τα 66 και με 72,5 εκ πανω απο 440 μου εχει δωσει ,το δουλευα πριν παρω την mg2 που εβγαλα 9 βολο με 460 και δεν ασχοληθηκα ξανα με αλλα 9 βολα

Η δικη μου μετρηση ειναι αυτη που εγραψα....Και στα 2,5 γραμμαρια πυριτιδα πηρα 445μ/δ....
Οταν δε ....δοκιμασα την πυριτιδα με φυσιγγια απο ψυγειο και μηδεν βαθμους εξω....εχασε 40 ολοκληρα
μετρα απο την αρχικη ταχυτητα σε νορμαλ καιρο!!
Αυτος ηταν ο λογος που την εβαλα στην ''ακρη'' αυτην την πυριτιδα!!
 
φίλε Μιχάλη μπορείς να μετρήσεις βάθος ρελιού;
Νίκο @ΝίκοςΠ έχω την εντύπωση πως είναι πολύ βαθύ στα 5-6 χιλ
αυτό δίνει μεγάλη αντίσταση και χρόνο να γίνει καύση

υ.γ. v20 στα 2,5!!!! μέτρα!!!!
δεν μπορούσε να το γράψει ν2,5!
αλλά το έγραψε ν20!!!
ο πελάτης θα το ερμηνεύσει ως ταχύτητα στα 20 μέτρα....
 
φίλε Μιχάλη μπορείς να μετρήσεις βάθος ρελιού;
Νίκο @ΝίκοςΠ έχω την εντύπωση πως είναι πολύ βαθύ στα 5-6 χιλ
αυτό δίνει μεγάλη αντίσταση και χρόνο να γίνει καύση

υ.γ. v20 στα 2,5!!!! μέτρα!!!!
δεν μπορούσε να το γράψει ν2,5!
αλλά το έγραψε ν20!!!
ο πελάτης θα το ερμηνεύσει ως ταχύτητα στα 20 μέτρα....
Εύκολο! Βάθος παίζει από 5,2-5,4 και παχος αν σας ενδιαφερει 2,25.
 
φίλε Μιχάλη μπορείς να μετρήσεις βάθος ρελιού;
Νίκο @ΝίκοςΠ έχω την εντύπωση πως είναι πολύ βαθύ στα 5-6 χιλ
αυτό δίνει μεγάλη αντίσταση και χρόνο να γίνει καύση


Εύκολο! Βάθος παίζει από 5,2-5,4 και παχος αν σας ενδιαφερει 2,25.

Eυχαριστω Μαικ !!!!

Μαριε εσυ πιστευεις οτι με 5,5 χιλιοστα βαθος ρελιου και 2,25 παχος θα βγαλει ταχυτητα αυτο το
στησιμο με αυτην την δοσολογια σε 12/76 καλυκα ???
 
Η δοκιμή είχε σκοπό να κάνει μια συγκεντρωμένη τουφέκια με ένα δεκαβολο το οποίο αποδεδειγμένα είναι πολύ δυνατό σε θέμα διατρησης

Δεν τα ξερω...αυτα τα φυσιγγια....Ακουω και διαβαζω κατα καιρους καλα...αλλα και ''ασχημα'' σχολια...
Για να το ριξεις με εξτρα τσοκ ( και καλα εκανες ) αρα σε ενδιαφερει περισσοτερο ποια ειναι η
αποδοση του με εξτρα τσοκ και οχι η πραγματικη.
Τι διαμετρο βολια εχει το συγκεκριμενο της δοκιμης ?? Μηπως μετρησες και ταχυτητα ???
 
Δεν τα ξερω...αυτα τα φυσιγγια....Ακουω και διαβαζω κατα καιρους καλα...αλλα και ''ασχημα'' σχολια...
Για να το ριξεις με εξτρα τσοκ ( και καλα εκανες ) αρα σε ενδιαφερει περισσοτερο ποια ειναι η
αποδοση του με εξτρα τσοκ και οχι η πραγματικη.
Τι διαμετρο βολια εχει το συγκεκριμενο της δοκιμης ?? Μηπως μετρησες και ταχυτητα ???
Τα φυσίγγια είναι 000 buck,σίγουρα με το εργοστασιακό τσοκ η κατανομή του είναι μεγαλύτερη, αλλά αφού υπάρχουν εξειδικευμένα τσοκ για δραμια γιατί να μην χρησιμοποιηθουν;η ταχύτητα σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι γύρω στα 450
 
Καλησπερα παιδες!!! Ξερω οτι τα δεκαβολα μαγκνουμ και τα απλα οκταβολα δραμια εχουν σφαιριδια 000 buck , πιο χοντρα απο 9βολα, 12 βολα, 16βολα και μαγκνουμ 12βολα και 15βολα και γι' αυτο τα προτιμω. Εχω ερωτηση ομως... Σημερα μολις ειδα οτι τα αμερικανικα 27βολα απλα δραμια, εχουν μεγεθος 0000 buck !!!!!! Τι παιζει ????? Ειναι χοντροτερα απο τα παραπανω ???? Γιατι 0000 buck ??????
 
Καλησπερα παιδες!!! Ξερω οτι τα δεκαβολα μαγκνουμ και τα απλα οκταβολα δραμια εχουν σφαιριδια 000 buck , πιο χοντρα απο 9βολα, 12 βολα, 16βολα και μαγκνουμ 12βολα και 15βολα και γι' αυτο τα προτιμω. Εχω ερωτηση ομως... Σημερα μολις ειδα οτι τα αμερικανικα 27βολα απλα δραμια, εχουν μεγεθος 0000 buck !!!!!! Τι παιζει ????? Ειναι χοντροτερα απο τα παραπανω ???? Γιατι 0000 buck ??????
Καποιο λαθος εχουν κανει !! Τα 0000 εχουν 9,6 χιλ διαμετρο σε απλο καλυκα δεν χορανε πανω απο 8 οσο και να το θελεις !!!
 
Καλησπερα παιδες!!! Ξερω οτι τα δεκαβολα μαγκνουμ και τα απλα οκταβολα δραμια εχουν σφαιριδια 000 buck , πιο χοντρα απο 9βολα, 12 βολα, 16βολα και μαγκνουμ 12βολα και 15βολα και γι' αυτο τα προτιμω. Εχω ερωτηση ομως... Σημερα μολις ειδα οτι τα αμερικανικα 27βολα απλα δραμια, εχουν μεγεθος 0000 buck !!!!!! Τι παιζει ????? Ειναι χοντροτερα απο τα παραπανω ???? Γιατι 0000 buck ??????
τα 27 βολα απλα , εχουν μεγεθος 4 Buck
 
Καλησπερα παιδες!!! Ξερω οτι τα δεκαβολα μαγκνουμ και τα απλα οκταβολα δραμια εχουν σφαιριδια 000 buck , πιο χοντρα απο 9βολα, 12 βολα, 16βολα και μαγκνουμ 12βολα και 15βολα και γι' αυτο τα προτιμω. Εχω ερωτηση ομως... Σημερα μολις ειδα οτι τα αμερικανικα 27βολα απλα δραμια, εχουν μεγεθος 0000 buck !!!!!! Τι παιζει ????? Ειναι χοντροτερα απο τα παραπανω ???? Γιατι 0000 buck ??????
#4 Buck .24 = 6.096 mm
ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ
καμια σχέση με τα 0000 Buck (6βολα)
 
Μαριε εσυ πιστευεις οτι με 5,5 χιλιοστα βαθος ρελιου και 2,25 παχος θα βγαλει ταχυτητα αυτο το
στησιμο με αυτην την δοσολογια σε 12/76 καλυκα ???
ωπα τωρα το πρόσεξα

ΟΧΙ με τίποτα
ούτως ή άλλως αν πρόσεξες, αμφισβητώ και την ν0 και την "ν20" - τρομάρα τους!!!!
700 μπαρ 430 μ/δ χμμμμμμ
αλλά έχει αντίσταση στο ξερέλιασμα και καίγεται η μπαρούτη.....
γενικά από το σφάξιμο και τα δράμα δράμια, δεν.... δεν......

άλλοι τύποι του ιδίου κατασκευαστή που έσφαξα εγώ είχαν καλά δράμια, αρκετά σφαιρικά και ομοιόμορφα και πιο σκληρά από κάτι αμερικάνικα, αλλά αυτά που μας έδειξε ο φίλος Μιχάλης ... μόνο για βαρύδια ψαρέματος......
 
Καλησπερα παιδες!!! Ξερω οτι τα δεκαβολα μαγκνουμ και τα απλα οκταβολα δραμια εχουν σφαιριδια 000 buck , πιο χοντρα απο 9βολα, 12 βολα, 16βολα και μαγκνουμ 12βολα και 15βολα και γι' αυτο τα προτιμω. Εχω ερωτηση ομως... Σημερα μολις ειδα οτι τα αμερικανικα 27βολα απλα δραμια, εχουν μεγεθος 0000 buck !!!!!! Τι παιζει ????? Ειναι χοντροτερα απο τα παραπανω ???? Γιατι 0000 buck ??????
1652878670330.png
 
Έχω ερώτηση. Θεωρητικά τα 27 βολα για τι κυνήγια είναι; Είχα πάρει μερικά του Κύργια και ντουφεκισα ένα πλυντήριο ρούχων παλιό περίπου στα 30 μέτρα ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν το είχαν τρυπήσει. Ντουφέκια στο πλάι στη λαμαρίνα.
 
Έχω ερώτηση. Θεωρητικά τα 27 βολα για τι κυνήγια είναι; Είχα πάρει μερικά του Κύργια και ντουφεκισα ένα πλυντήριο ρούχων παλιό περίπου στα 30 μέτρα ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν το είχαν τρυπήσει. Ντουφέκια στο πλάι στη λαμαρίνα.

Δεν ξερω που τα χρησιμοποιουν οι κυνηγοι...και σε τι θηραματα τα ριχνουν !!!
Αλλα απο τα γραφομενα σου.....εαν δεν τρυπησε την λαμαρινα του πλυντηριου στα 30 μετρα...
για τα σκουπιδια ειναι και το φυσιγγιο !!! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top