Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω ερώτηση. Θεωρητικά τα 27 βολα για τι κυνήγια είναι; Είχα πάρει μερικά του Κύργια και ντουφεκισα ένα πλυντήριο ρούχων παλιό περίπου στα 30 μέτρα ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν το είχαν τρυπήσει. Ντουφέκια στο πλάι στη λαμαρίνα.
όλα τα δράμια που φέρουν την ένδειξη Buck προορίζονται για αμερικάνικα ελαφοειδή γι αυτό λέγονται Buck = αρσενικό ελάφι.
Κυρίως για λευκόουρο ελάφι που είναι λίγο μεγαλύτερο από το ζαρκάδι
Στην Ελλάδα ήταν το λυκοφύσιγγο ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΝ Ο ΛΥΚΟΣ, από επιτρεπόμενα τα δουλεύουν στα χηνάρια πλην όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΤΕΡΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΑΣΦΑΛΗ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ
 
όλα τα δράμια που φέρουν την ένδειξη Buck προορίζονται για αμερικάνικα ελαφοειδή γι αυτό λέγονται Buck = αρσενικό ελάφι.
Κυρίως για λευκόουρο ελάφι που είναι λίγο μεγαλύτερο από το ζαρκάδι
Στην Ελλάδα ήταν το λυκοφύσιγγο ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΝ Ο ΛΥΚΟΣ, από επιτρεπόμενα τα δουλεύουν στα χηνάρια πλην όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΤΕΡΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΑΣΦΑΛΗ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ
Μάριε σε ευχαριστώ για την απάντηση είσαι πολύ κατατοπιστικός. Λογικά ένα αμερικανικό 27 Βόλο με μπαφερ θα είχε καλύτερα αποτελέσματα από αυτό που έριξα εγώ.
 
Έχω ερώτηση. Θεωρητικά τα 27 βολα για τι κυνήγια είναι; Είχα πάρει μερικά του Κύργια και ντουφεκισα ένα πλυντήριο ρούχων παλιό περίπου στα 30 μέτρα ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν το είχαν τρυπήσει. Ντουφέκια στο πλάι στη λαμαρίνα.
Δυστυχώς, τη σήμερον ημέρα έχουν σκαρτέψει τα πάντα! Τέτοια πλυντήρια δε βρίσκεις πια... :rolleyes:
 
Μετά το ντουφεκισα με Λάμπρο brenneke magnum. Το πέρασε σαν βούτυρο και έφυγε σφυρίζοντας όπως στα western χαχαχα
Κ κάπου εκεί κοντά ίσως υπήρχε κ ένας Κλιντ που πυροβολούσε το αεράκι αλονγκ ελαι Γουάλας εντ ειντζελα'ι'‼️
 
λοιπόν επειδή λέγαμε για μονοβολα, βάρη και ταχύτητες
ένα μονόβολο απορριπτώμενου κελύφους 21 γρ με 540 μ/δ θα έχει αρχική ενέργεια 3.061 Joule
ένα μονόβολο συμβατικό 32 γρ με 440 μ/δ θα έχει αρχική ενέργεια 3.097 Joule
τουτέστι
ΙΔΙΑ αρχική ενέργεια
πλην όμως
στα 50 μ
το πρώτο λόγω αεροδυναμικού σχήματος και μικρότερης προβαλλόμενης μετωπικής επιφάνειας και μεγαλύτερη ενέργεια θα κρατήσει και μεγαλύτερη διάτρηση θα έχει
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top