Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με ποια πυριτιδα - καψουλι ειναι στημενο....εκανες πεταλα στον TUBO....??? Με τι τσοκ το εριξες Στεφανε ??
Αστερι ειναι....τι υψος τελικου ρελιασματος εχεις ??
G7 + ραβδωτών σε στρωματοποιήση, καψούλι δεν γνωρίζω (εχθές με έκανε μια αφλογιστία αλλά το ξαναέβαλα και το έριξε) είναι παλιά αγορά, κόντυμα τον tubo-k 2 αυλακιές και 2 χαρακιές αντικριστές των 10 χιλιοστών βάθος από πάνω. Κάλυκας 69,75 χιλ. και κλείσιμο ρέλι.Κενό χώρο είχε 8,4 χιλιοστά. Το τελικό ύψος δεν το μέτρησα.Κάννη 61 εκ. ατσοκάριστη. Σπρώχνει λίγο η τουφεκιά.

Το κυάθιο που έχεις στην φωτογραφία έτσι βγαίνει ή εσύ το έκοψες από άλλον συγκεντρωτήρα ?
αυτός είναι ?
S-G magnum1.jpg
 
Last edited:
G7 + ραβδωτών σε στρωματοποιήση, καψούλι δεν γνωρίζω (εχθές με έκανε μια αφλογιστία αλλά το ξαναέβαλα και το έριξε) είναι παλιά αγορά, κόντυμα τον tubo-k 2 αυλακιές και 2 χαρακιές αντικριστές των 10 χιλιοστών βάθος από πάνω. Κάλυκας 69,75 χιλ. και κλείσιμο ρέλι.Κενό χώρο είχε 8,4 χιλιοστά. Το τελικό ύψος δεν το μέτρησα.Κάννη 61 εκ. ατσοκάριστη. Σπρώχνει λίγο η τουφεκιά.

Το κυάθιο που έχεις στην φωτογραφία έτσι βγαίνει ή εσύ το έκοψες από άλλον συγκεντρωτήρα ?
αυτός είναι ?
View attachment 35537


Κανεις ΧΟΝΤΡΕΣ ''ταρζανιές''......και ειναι θεμα χρονου....το ποτε θα ανατιναχτεις.....
Στο λεω ευθεως....κανεις λαθη.....''σκατα στο στομα μου''....αλλα θα την ''πατησεις'' φιλε!!!
Μην μου θυμωσεις....αλλα εαν δεν στο ελεγα...δεν θα ειχα ησυχη την συνειδηση μου !!!

Το βυσμα αυτο ειναι.
 
Κανεις ΧΟΝΤΡΕΣ ''ταρζανιές''......και ειναι θεμα χρονου....το ποτε θα ανατιναχτεις.....
Στο λεω ευθεως....κανεις λαθη.....''σκατα στο στομα μου''....αλλα θα την ''πατησεις'' φιλε!!!
Μην μου θυμωσεις....αλλα εαν δεν στο ελεγα...δεν θα ειχα ησυχη την συνειδηση μου !!!

Το βυσμα αυτο ειναι.
Περάσαν τα χρόνια και βλέπω το σύνορο.Μην ανησυχείς.
 
Κύριοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω,τι δράμια ή τι μονόβολα θα μπορούσα να ρίξω απροβλημάτιστα με παλιό δίκαννο?
Το τσοκάρισμα του όπλου ειναι 4* & 2* (**** & **).
Πιο συγκεκριμένα είναι δίκαννο πρώην ανατολικής Γερμανίας και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ μέχρι πόσα bar είναι δοκιμασμένο.
Δεν ξέρω καν αν εκείνη την εποχή υπήρχε τιμή μέτρησης σε bar.
 
Last edited:
Κύριοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω,τι δράμια ή τι μονόβολα θα μπορούσα να ρίξω απροβλημάτιστα με παλιό δίκαννο?
Το τσοκάρισμα του όπλου ειναι 4* & 2* (**** & **).
Πιο συγκεκριμένα είναι δίκαννο πρώην ανατολικής Γερμανίας και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ μέχρι πόσα bar είναι δοκιμασμένο.
Δεν ξέρω καν αν εκείνη την εποχή υπήρχε τιμή μέτρησης σε bar.

Από θέμα τσοκαρισματος μπορείς να ρίξεις μονοβολα που δεν έχουν πρόσμιξη με άλλα υλικά. Καθαρό μολύβι δηλαδή. Κάποια γράφουν στο κουτί τους ότι μπορείς να τα ρίξεις ακόμα και με φουλ τσοκ. Τέτοια είναι το lambro pala πχ και το b&p pala το απλό. Από θέμα πιέσεων δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 
Κύριοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω,τι δράμια ή τι μονόβολα θα μπορούσα να ρίξω απροβλημάτιστα με παλιό δίκαννο?
Το τσοκάρισμα του όπλου ειναι 4* & 2* (**** & **).
Πιο συγκεκριμένα είναι δίκαννο πρώην ανατολικής Γερμανίας και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ μέχρι πόσα bar είναι δοκιμασμένο.
Δεν ξέρω καν αν εκείνη την εποχή υπήρχε τιμή μέτρησης σε bar.
αν μπορουσες να βρεις αυτα
https://www.rc-cartridges.com/rc4_special_pallettoni-311.html σε 11/0
 
Κύριοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω,τι δράμια ή τι μονόβολα θα μπορούσα να ρίξω απροβλημάτιστα με παλιό δίκαννο?
Το τσοκάρισμα του όπλου ειναι 4* & 2* (**** & **).
Πιο συγκεκριμένα είναι δίκαννο πρώην ανατολικής Γερμανίας και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ μέχρι πόσα bar είναι δοκιμασμένο.
Δεν ξέρω καν αν εκείνη την εποχή υπήρχε τιμή μέτρησης σε bar.
Όλα τα αμερικανικά low recoil, μονοβολα και δραμια μέχρι 00buck.
 
Για την τυχαια συναντηση το μονοβολο ειναι καλυτερη επιλογη, γιατι δεν θα τραυματισεις το γουρουνι και να το ψαχνεις ωρες. Απο τη στιγμη που δεν εχεις τον καταλληλο σκυλο, μονο μονοβολο για να μη χανεις τη μερα και την ηρεμια σου. Ενας λογος παραπανω ο,τι οπως συνεβη και στον Κωστα , συνηθως τυχαια συνανταμε ακυνηγητα γουρουνια που καποια στιγμη τα πυροβολουμε ακινητα.
Παρε μια πενταδα rotwaill breneke 70mm να βαζεις ενα στην κατω ή δεξια κανη (οταν εχεις επαφη). Ριξε με φτηνοτερα να δεις την αποκλιση , και σκοπευσε αναλογα το θηραμα . Μην πειραξεις το οπλο σου που ειναι ρυθμισμενο για αλλη δουλεια. Στα περισσοτερα s/p η βολη θα φυγει 5-8 εκ πανω στα 35μ και στα πλαγιοκανα 5-8 εκ αριστερα . Αυτο θα το ξερεις και θα σημαδευεις ...ελαχιστα εκτος κεντρου.
Οι αποκλισεις που εγραψα ειναι ακραιες τιμες , μαλλον μικροτερες θα βρεις
Αυτή η εμμονή στο ότι, με το μονόβολο δεν τραυματίζεις το γουρούνι αλλά το σκοτώνεις ακαριαία, από που προκύπτει ?
Είτε ακυνήγητο είτε κυνηγημένο(το πιο πιθανό από την στιγμή που είναι μέσα σε ζώνη κυνηγιού) το αγριογούρουνο δεν κάθεται να σε κοιτάει!
Και εφόσον η τύχη δεν μας χτυπά την πόρτα συνέχεια η τελευταία και καλύτερη επιλογή είναι τα δράμια.
 
Αυτή η εμμονή στο ότι, με το μονόβολο δεν τραυματίζεις το γουρούνι αλλά το σκοτώνεις ακαριαία, από που προκύπτει ?
Είτε ακυνήγητο είτε κυνηγημένο(το πιο πιθανό από την στιγμή που είναι μέσα σε ζώνη κυνηγιού) το αγριογούρουνο δεν κάθεται να σε κοιτάει!
Και εφόσον η τύχη δεν μας χτυπά την πόρτα συνέχεια η τελευταία και καλύτερη επιλογή είναι τα δράμια.
Το μονόβολο κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στο γουρούνι ανεξαρτήτως απόστασης.
Επίσης δεν έχεις θέμα με την διάτρηση.

Επίσης όταν η απόσταση είναι μεγάλη ή θα του κάνεις σοβαρή ζημιά ή δεν θα το πετύχεις.

Σε κάθε περίπτωση μειώνονται οι τραυματισμοί (αφού το πιθανότερο είναι να μην το πετύχεις :) ), αλλά και να το πετύχεις (έχεις δίκιο) κανένας δεν εγγυάται άμεση καταβολή.

Πρόσφατα ένας φίλος μου έδειχνε δικό του βίντεο όπου ένα καπρί 65 κιλά δέχθηκε 4 μονόβολα και το 4ο μόνο το σταμάτησε.

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το σημείο πρόσπτωσης της βολίδας.

Αυτά πιστεύω.
 
Με συγχωρείτε που επανέρχομαι στο θέμα,αλλά βρήκα αυτά

https://www.snafpliotis.com/proiont...s-fysiggiou/monovola/practical-slug-monovolo/

Τι διαφορά έχουν από τα "κυνηγετικά" μονοβολα;

Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο κυνήγι λόγω χαμηλότερης δύναμης;

Το αισιόδοξο είναι ότι λέει Pmax bar 600.
Οπότε από θέμα πιέσεων νομίζω δεν υπάρχει κανένα προβλημα.
Συν ότι χρησιμοποιούνται μέχρι και με φουλ τσοκ.
 
Last edited:
Αυτή η εμμονή στο ότι, με το μονόβολο δεν τραυματίζεις το γουρούνι αλλά το σκοτώνεις ακαριαία, από που προκύπτει ? Είτε ακυνήγητο είτε κυνηγημένο(το πιο πιθανό από την στιγμή που είναι μέσα σε ζώνη κυνηγιού) το αγριογούρουνο δεν κάθεται να σε κοιτάει! Και εφόσον η τύχη δεν μας χτυπά την πόρτα συνέχεια η τελευταία και καλύτερη επιλογή είναι τα δράμια.
Πέρυσι, με αμερικάνικα οκτάβολα, πήρα τρία γουρούνια και έχασα άλλα τρία από καθαρή ανεπάρκεια πυρομαχικών (κωλοτούμπα και άντε γεια). Φέτος ξεκίνησα με μονόβολα. Έχω ρίξει μέχρι τώρα εφτά. Δύο σε ένα στόχο για δοκιμή, ένα σε μια αλεπού (head shot) και τέσσερα σε ισάριθμα γουρούνια που δεν έβγαλαν άχνα. Εκτός από αποτελεσματικά, τα μονόβολα εν τέλει βγαίνουν και πολύ οικονομικά και τα προτείνω πλέον ανεπιφύλακτα. Με την ισχύ και την ακρίβειά τους, εμπνέουν τέτοια σιγουριά που σε καθιστούν τέρας ψυχραιμίας απέναντι σε οποιοδήποτε άλλο τέρας.
 
Με συγχωρείτε που επανέρχομαι στο θέμα,αλλά βρήκα αυτά

https://www.snafpliotis.com/proiont...s-fysiggiou/monovola/practical-slug-monovolo/

Τι διαφορά έχουν από τα "κυνηγετικά" μονοβολα;

Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο κυνήγι λόγω χαμηλότερης δύναμης;

Το αισιόδοξο είναι ότι λέει Pmax bar 600.
Οπότε από θέμα πιέσεων νομίζω δεν υπάρχει κανένα προβλημα.
Συν ότι χρησιμοποιούνται μέχρι και με φουλ τσοκ.
ME 28,G GR βολίδα και επαρκέστατες ταχύτητες είναι αποτελεσματικό στο κυνήγι..... μπορεί και παραμπορεί να χρησιμοποιηθεί...
Απλά σε σύγκριση με τα άλλα (με βαρύτερη βολίδα και υψηλότερες ταχύτητες) δεν είναι τόσο "δυνατό"...
σε σχέση με τα δράμια όμως, έχει πολύ μεγαλύτερα αποθέματα κιν. ενέργειας σε μεγάλες αποστάσεις...
το ζήτημα είναι η ΕΥΘΥΒΟΛΙΑ, να ταιριάζουν με τον αυλό και το τσοκ σου....
 
Αυτή η εμμονή στο ότι, με το μονόβολο δεν τραυματίζεις το γουρούνι αλλά το σκοτώνεις ακαριαία, από που προκύπτει ?
Είτε ακυνήγητο είτε κυνηγημένο(το πιο πιθανό από την στιγμή που είναι μέσα σε ζώνη κυνηγιού) το αγριογούρουνο δεν κάθεται να σε κοιτάει!
Και εφόσον η τύχη δεν μας χτυπά την πόρτα συνέχεια η τελευταία και καλύτερη επιλογή είναι τα δράμια.
"το βρήκες = το πήρες"
αν βρει το ζώο από την μέση κι εμπρός έχει σχεδόν εξασφαλισμένη καταβολή
πράγμα που δεν ισχύει για τα δράμια.....
Εν Ελλάδι, η συντριπτική πλειοψηφία των γουρουνάδων βάζει στα καρτέρια μόνο δράμια.......
 
Καλησπερα. Πηρα πριν καιρο τα Remington Express 8βολα (11ε 5 φυσιγγια 70αρια) για να εχω μαζι μου σε περιπτωση που υπαρξει καμια περιεργη συναντηση στο βουνο. Ειδα σημερα τα Club 9βολα του Κυργια (6ε 10 φυσιγγια 70αρια) και μπηκα σε σκεψεις. Δεν κυνηγαω γουρουνι απλα θελω να εχω μαζι μου για παν ενδεχομενο. Τι γνωμη εχετε για τα Club ; Μηπως τα Remington ειναι υπερβολη για το σκοπο που τα θελω ; (απο θεμα τιμης). 8βολα - 9βολα εχουν μεγαλες διαφορες στην συμπεριφορα μεταξυ τους ; Ευχαριστω.
Πολύ καλά του κυργια και με πολύ δύναμη για τα λεφτά τους μη τα φοβάστε
 
Πέρυσι, με αμερικάνικα οκτάβολα, πήρα τρία γουρούνια και έχασα άλλα τρία από καθαρή ανεπάρκεια πυρομαχικών (κωλοτούμπα και άντε γεια). Φέτος ξεκίνησα με μονόβολα. Έχω ρίξει μέχρι τώρα εφτά. Δύο σε ένα στόχο για δοκιμή, ένα σε μια αλεπού (head shot) και τέσσερα σε ισάριθμα γουρούνια που δεν έβγαλαν άχνα. Εκτός από αποτελεσματικά, τα μονόβολα εν τέλει βγαίνουν και πολύ οικονομικά και τα προτείνω πλέον ανεπιφύλακτα. Με την ισχύ και την ακρίβειά τους, εμπνέουν τέτοια σιγουριά που σε καθιστούν τέρας ψυχραιμίας απέναντι σε οποιοδήποτε άλλο τέρας.
Ωχ, ... τα hoghammer εννοείς ;;;
 
Ωχ, ... τα hoghammer εννοείς ;;;
Όχι, τα Express.
Μην ανησυχείς

Με τα Hoghammer πήρα τα δυο από τα τρία –κυριολεκτικά–, και είναι τα μόνα δράμια που έχω φέτος στη ζώνη μου . :)
 
Καλησπέρα σε όλους....θέλω να αγοράσω μερικά φυσίγγια έτσι για να υπάρχουν......μπορείτε να προτείνεται
α)μονοβολα
β)δράμια για αγριόχοιρους και
γ)φυσίγγια για αυτοάμυνα?????τι νούμερο τσοκ πρέπει να χρησιμοποιήσω ή δεν παίζει κάποιο ρόλο??????σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top