Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν μπορω να επωμισω απο αριστερα! Το δοκιμασα παλιοτερα και πηγε να μου φυγει η καραμπινα!!! Και εφοσον εμαθα ετσι εχω προσαρμοστει στα λαθη μου....sarcastic.
Αλεξ προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει δε μπορώ άλλα δε θέλω
αν όντως έχεις κυριαχο μάτι αριστερό για μένα άρχισε να επωμιζεις απο αριστερά αλαξε φλάντζες ώστε να φέρεις cast on βρες ένα καθρέφτη μεγάλο κ άρχισε τις ξερες επωμισεις στο σπίτι τώρα που δεν εχει κυνηγι
αν βλέπεις ότι δε τα καταφέρνεις πάλι συμβουλέψου ένα δάσκαλο κυν.σκοποβολής κερδισμένος θα βγεις
 
Αλεξ προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει δε μπορώ άλλα δε θέλω
αν όντως έχεις κυριαχο μάτι αριστερό για μένα άρχισε να επωμιζεις απο αριστερά αλαξε φλάντζες ώστε να φέρεις cast on βρες ένα καθρέφτη μεγάλο κ άρχισε τις ξερες επωμισεις στο σπίτι τώρα που δεν εχει κυνηγι
αν βλέπεις ότι δε τα καταφέρνεις πάλι συμβουλέψου ένα δάσκαλο κυν.σκοποβολής κερδισμένος θα βγεις
Ευχαριστω για τις συμβουλες και το ξερω οτι εχετε δικιο αλλα ειμαι ανθρωπος της συνηθειας (βολεψακιας.sarcastic.) και μου ειναι δυσκολο και ψυχολογικα να το κανω!! Ομως θα ξανακανω κανα 2 δοκιμες και βλεπουμε...
 
Εγω με αυτο το τσοκ εχω χαζεψει παρα πολυ καλο οσοι πηραν το οπλο μου και ερειξαν χαζεψαν.... Οπλο Remington 11 87
Δια πάσαν νόσον και ιδιαίτερα εύστοχο ακόμη και με sabot, μετά το honing σε κάννη 21'' όπου ο αυλός πλέον είναι 18.75. Τελευταίο "θύμα" με Remington Buckhammer 475 m/sec - 36g

 
Τι ακριβως τσοκ ειναι αυτο??
Το τσοκ είναι βελτιωμένος κύλινδρος της Lyman Cutts. Ο μεταλλικός κύλινδρος με τις χαραγές, ονομάζεται compensator και έχει σκοπό να εκτονώνει τα ακολουθούντα αέρια ώστε να μην χαλάει την άτρακτο. Χρησιμοποιήθηκε αρχικά σε πολεμικά όπλα (1939 !!) και μετά πέρασε σε λειόκαννα.

 
Το τσοκ είναι βελτιωμένος κύλινδρος της Lyman Cutts. Ο μεταλλικός κύλινδρος με τις χαραγές, ονομάζεται compensator και έχει σκοπό να εκτονώνει τα ακολουθούντα αέρια ώστε να μην χαλάει την άτρακτο. Χρησιμοποιήθηκε αρχικά σε πολεμικά όπλα (1939 !!) και μετά πέρασε σε λειόκαννα.

Ρε φιλε κανεις κατι αναλυσεις απιστευτες!! Μπραβο σου και ευχαριστουμε!!!
 
Δια πάσαν νόσον και ιδιαίτερα εύστοχο ακόμη και με sabot, μετά το honing σε κάννη 21'' όπου ο αυλός πλέον είναι 18.75. Τελευταίο "θύμα" με Remington Buckhammer 475 m/sec - 36g

Αυτό επιτρέπεται εδω αν ναι που μπορούμε να το βρούμε?
 
Ρε φιλε κανεις κατι αναλυσεις απιστευτες!! Μπραβο σου και ευχαριστουμε!!!
Σε ευχαριστώ, για μένα η βλητική και η έρευνα ήταν πολλά χρόνια η δουλειά μου, οπότε αφού δεν έχω σκοπό να πάρω ότι έμαθα μαζί μου ως προίκα στον άλλο κόσμο, θεωρώ υποχρέωσή μου να τα περάσω - όσα δεν είναι διαβαθμισμένα - στις επόμενες γενιές. Για την ιστορία το compensator αντικαταστάθηκε σταδιακά από το porting και μερικώς από τα ported chokes. Στην Ελλάδα ο Ντίνος Παπατσαρούχας - τον οποίο θεωρώ εκ των κορυφαίων στην Ευρώπη - σχεδίασε και κατασκεύασε προ 30+ ετών τα hyperchokes, τα οποία είχα τη τιμή να τα δοκιμάσω σε Remington 1100 και άφησαν εποχή στο ΔΕΛΤΑ του Έβρου.
 
Αυτό επιτρέπεται εδω αν ναι που μπορούμε να το βρούμε?
Επιτρέπεται, αλλά για να το βρεις θα έλεγα πως είναι υπερβολικά δύσκολο. Ίσως ο Πουλάκης στην Ιπποκράτους να ξέρει κάτι σχετικό, αλλιώς μόνο μέσω e-bay είτε με συγγενή στις ΗΠΑ, για όσα ακόμη υπάρχουν και εκεί. Στο διαδίκτυο θα ψάξεις για Lyman Cutts compensator - chokes

 
Επιτρέπεται, αλλά για να το βρεις θα έλεγα πως είναι υπερβολικά δύσκολο. Ίσως ο Πουλάκης στην Ιπποκράτους να ξέρει κάτι σχετικό, αλλιώς μόνο μέσω e-bay είτε με συγγενή στις ΗΠΑ, για όσα ακόμη υπάρχουν και εκεί. Στο διαδίκτυο θα ψάξεις για Lyman Cutts compensator - chokes

Ευχαριστώ. Αυτο ειναι γενικα μονο για Remington
 
Ευχαριστώ. Αυτο ειναι γενικα μονο για Remington
Αν θυμάμαι καλά πρώτα εφαρμόσθηκε σε Browning Auto-5 και σε Winchester. Παράλληλα σε Remington mod 11 (Αντίγραφο της Auto - 5) και μετά σε mod 1948 και 1100. Πιστεύω πως ταιριάζει σε κάθε κάννη που έχει ένα στοιχειώδες πάχος ασφαλές για να τοποθετηθεί μούφα τύπου Breda/Beretta για εξωτερικά τσοκ.
 
Αν θυμάμαι καλά πρώτα εφαρμόσθηκε σε Browning Auto-5 και σε Winchester. Παράλληλα σε Remington mod 11 (Αντίγραφο της Auto - 5) και μετά σε mod 1948 και 1100. Πιστεύω πως ταιριάζει σε κάθε κάννη που έχει ένα στοιχειώδες πάχος ασφαλές για να τοποθετηθεί μούφα τύπου Breda/Beretta για εξωτερικά τσοκ.
Δηλαδη αυτό είναι εξωτερικού τυπου τσοκ οχι εσωτερικου
 
Καλησπερα παιδες!! Βαζω το Remington Accutip 3": μεταλλο 21mm, διαμετρος μονοβολου 14.75mm και το πλαστικο (sabot) διαμ. 18.8mm, διαμετρος obturator 18.5mm, διαμ. μαλλινης 19.00mm, βαρος μονοβολου 24.8γρ., πυριτιδα 3.24γρ.!!! Η ταπα φαινεται σαν μαλλινη την χαιδευεις και ειναι απιστευτα μαλακη... (μην παρεξηγηθω.sarcastic.
http://imgur.com/a/A8uMMyI
 
Νομίζω πως και στα Β&Ρ το βλήμα τύπου foster είναι.
t1802.gif



Ειδικά αυτά τα δεκάβολα τα 11/0...!
m1255.gif

Επίσης, τα επινικελωμένα 12/0 θα τα προτιμούσα σε 8βολα, γιατί τώρα, για δυο βόλια παραπάνω θυσίασε ταχύτητα και πιέσεις.:(
Βαζω και τα παρακατω για να δουμε τις διαφορες - παραλαγες! Remington μονοβολο foster: μεταλλο 21mm, διαμετρος μονοβολου πισω 18.65mm μπροστα 16mm, τα πλαστικα διαμ. 18.8mm, διαμετρος obturator 18.5mm, διαμ. Κετσε 18.6mm, βαρος μονοβολου 28.6γρ., πυριτιδα 2.1γρ.! Βαζω διπλα και το μονοβολο της b&p : μεταλλο 20mm, διαμετρος ταπας 18.6, διαμ. Μονοβολου 18.4mm, βαρος μονοβολου 32γρ.!δυστυχως δεν εχω κρατησει πυριτιδα!!
http://imgur.com/a/lt01P5H
 
Last edited:
Καλησπερα παιδες!! Βαζω το Remington Accutip 3": μεταλλο 21mm, διαμετρος μονοβολου 14.75mm και το πλαστικο (sabot) διαμ. 18.8mm, διαμετρος obturator 18.5mm, διαμ. μαλλινης 19.00mm, βαρος μονοβολου 24.8γρ., πυριτιδα 3.24γρ.!!! Η ταπα φαινεται σαν μαλλινη την χαιδευεις και ειναι απιστευτα μαλακη... (μην παρεξηγηθω.sarcastic.
http://imgur.com/a/A8uMMyI
Για τις τυχόν απορίες: Η τάπα (obturator) 18.5 με αποστολή την ώθηση, η μάλλινη τάπα 19.0 ώστε να φράξει τυχόν διαφυγές αερίων, το κυάθιο 18.8 ώστε να αποτέμνηται και να δημιουργεί περιστροφή (σε ραβδωτή κάννη), το μονόβολο σε ασφαλή διάμετρο διότι στερείται ζώνης σφηνώσεως και τον ρόλο της παίζει το κυάθιο και τέλος 3.24γρ πυρίτιδας (μάλλον Dupont) σε στρωματοποίηση φυσικά, δηλαδή η ίδια πυρίτιδα σε διαφορετικά μεγάθη ώστε να επιτύχουν προοδευτική προώθηση χωρίς υπερβολική πίεση. Αν προσέξεις τους κόκκους θα βρεις μικρούς (πρώτη στρώση) και σταδιακά μεγαλύτερους (άνω στρώση). Ρελιαστό ελαφρύ κλείσιμο για να μην ανεβάσει πάνω από 850 - 900 bar.
 
Για τις τυχόν απορίες: Η τάπα (obturator) 18.5 με αποστολή την ώθηση, η μάλλινη τάπα 19.0 ώστε να φράξει τυχόν διαφυγές αερίων, το κυάθιο 18.8 ώστε να αποτέμνηται και να δημιουργεί περιστροφή (σε ραβδωτή κάννη), το μονόβολο σε ασφαλή διάμετρο διότι στερείται ζώνης σφηνώσεως και τον ρόλο της παίζει το κυάθιο και τέλος 3.24γρ πυρίτιδας (μάλλον Dupont) σε στρωματοποίηση φυσικά, δηλαδή η ίδια πυρίτιδα σε διαφορετικά μεγάθη ώστε να επιτύχουν προοδευτική προώθηση χωρίς υπερβολική πίεση. Αν προσέξεις τους κόκκους θα βρεις μικρούς (πρώτη στρώση) και σταδιακά μεγαλύτερους (άνω στρώση). Ρελιαστό ελαφρύ κλείσιμο για να μην ανεβάσει πάνω από 850 - 900 bar.
Ειναι πραγματικη μαλλινη ταπα? Οντως η πυριτιδα αποτελειται απο κοκκους διαφορετικων μεγεθων (το γραφω γιατι δεν ξερω αν φαινονται καλα στην φωτο)!! Επανω στον καλυκα γραφει 1900fps (δλδ 579m/s)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top