Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτα τα τυπου foster δεν μου καθισαν καλα δυστυχως! Αλλα ειπαμε καθε οπλο εχει τα χουγια του!
Νομίζω πως και στα Β&Ρ το βλήμα τύπου foster είναι.
t1802.gif


Αυτα τα καινουρια δραμια δεν ξερω αν θα ερθουν γιατι φαινονται ενδιαφεροντα!
Ειδικά αυτά τα δεκάβολα τα 11/0...!
m1255.gif

Επίσης, τα επινικελωμένα 12/0 θα τα προτιμούσα σε 8βολα, γιατί τώρα, για δυο βόλια παραπάνω θυσίασε ταχύτητα και πιέσεις.:(
 
Last edited:
Νομίζω πως και στα Β&Ρ το βλήμα τύπου foster είναι.
t1802.gif



Ειδικά αυτά τα δεκάβολα τα 11/0...!
m1255.gif

Επίσης, τα επινικελωμένα 12/0 θα τα προτιμούσα σε 8βολα, γιατί τώρα, για δυο βόλια παραπάνω θυσίασε ταχύτητα και πιέσεις.:(
Διαφερει με το Αμερικανικο το οποιο ειναι κουφιο και πιο κοντο ενω το b&p εχει κολλημενο το πλαστικο βυσμα και ειναι πιο μακρυ! Εχω σφαξει και τα 2 ειδη, αν θυμηθω θα τα βαλω φωτο!!
 
Τόσο τα Foster (εκ του Karl Foster), τα Brenekke (εκ του Wilhelm Brenneke) όσο και τα Thug Slugs της Lyman που " έδωσαν και έμπνευση" στην B&P αργότερα, παρότι φέρουν ραβδώσεις μικρού βήματος, ΔΕΝ περιστρέφονται κατά την έξοδό τους από τη κάννη των λειόκαννων.

Η ύπαρξη των ραβδώσεων αφορά την ικανότητά τους να περνούν μέσα από στενά τσοκαρίσματα με φθορά των ραβδώσεων και όχι των τσοκ.

Το Thug Slug της Lyman έχει διάμετρο 0.731'' (18.6) και σίγουρα αν βληθεί από όπλο με αυλό 18.3 - 18.4 και full choke, δεν θα συγκινήσει με την ακρίβειά του. Ο αυλός 0.729'' (18.55) είναι το τυπικό σε λειόκαννα των ΗΠΑ. Ωστόσο η κεφαλή του και το μαλακό του μολύβι, το βοηθά να αποδιαμορφωθεί στη πρόσκρουση και να μεταφέρει μεγάλη ενέργεια στο θήραμα (τραυματικό σοκ). Λόγω της κουμπωτής τάπας (βύσμα) που λειτουργεί ως ουρά, προσφέρουν υψηλή ακρίβεια.

 
Διαφερει με το Αμερικανικο το οποιο ειναι κουφιο και πιο κοντο ενω το b&p εχει κολλημενο το πλαστικο βυσμα και ειναι πιο μακρυ! Εχω σφαξει και τα 2 ειδη, αν θυμηθω θα τα βαλω φωτο!!
Πιθανότατα έχεις δίκιο και τα όσα λές φαίνεται να εξηγούν και τη διαφορά τους στα γραμμάρια.
Σ' ευχαριστώ όπως και να 'χει!:)
 
Η ύπαρξη των ραβδώσεων αφορά την ικανότητά τους να περνούν μέσα από στενά τσοκαρίσματα με φθορά των ραβδώσεων και όχι των τσοκ.
Αυτές οι ραβδώσεις ευθύνονται για μεγάλες παρανοήσεις και ατελέσφορες αντιπαραθέσεις στο "καφενείο", όπου ισχύει το αλάθητο του πάππου.
t1816.gif
 
Εγω αναγκαστικα μονοφθαλμα καθως εχω δυνατο το αριστερο και επωμιζω απο δεξια!! Αν αφηνω και τα δυο ανοιχτα βλεπω ολη την αριστερη πλευρα της καραμπινας:(
......θα προτείνω το απλό, μάθε να επωμίζεις από αριστερά, και δεν μπορείς εκπαίδευσε τον εγκέφαλο ότι το κυρίαρχο μάτι είναι το δεξί....... για ???(30) χρόνια το κυρίαρχο ήταν το αριστερό αν και δεξιόχειρας
 
Για το μονοβολο της Remington accutip με την πρασυνη μυτη που εχει μπροστα τη γνωμη εχετε το έχει δοκίμασει καποιος?
Το εχω δοκιμασει και εχω και σφαγμενο.....
Πιθανότατα έχεις δίκιο και τα όσα λές φαίνεται να εξηγούν και τη διαφορά τους στα γραμμάρια.
Σ' ευχαριστώ όπως και να 'χει!:)
Παρακαλω!! Ευχαριστηση μου να κανουμε τετοιες κουβεντες! Αυριο θα επανελθω με φωτο απο σφαξιματα!
 
......θα προτείνω το απλό, μάθε να επωμίζεις από αριστερά, και δεν μπορείς εκπαίδευσε τον εγκέφαλο ότι το κυρίαρχο μάτι είναι το δεξί....... για ???(30) χρόνια το κυρίαρχο ήταν το αριστερό αν και δεξιόχειρας
Δεν μπορω να επωμισω απο αριστερα! Το δοκιμασα παλιοτερα και πηγε να μου φυγει η καραμπινα!!! Και εφοσον εμαθα ετσι εχω προσαρμοστει στα λαθη μου....sarcastic.
 
Για το μονοβολο της Remington accutip με την πρασυνη μυτη που εχει μπροστα τη γνωμη εχετε το έχει δοκίμασει καποιος?
Αυτο που ειπε ο Κωνσταντινος παρακατω οτι προοριζονται για ραβδωτες καννες καραμπινων! Ειχα παρει μια 5αδα και μη εχοντας γνωση τοτε τα εριχνα με full (beretta a300) και με 3τσοκ (benelli monte) και πηγαιναν στο γαμο του Καραγκιοζη! Παντως σαν φυσιγγι ειναι εντυπωσιακοτατο και πανεμορφο!
 
Αυτο που ειπε ο Κωνσταντινος παρακατω οτι προοριζονται για ραβδωτες καννες καραμπινων! Ειχα παρει μια 5αδα και μη εχοντας γνωση τοτε τα εριχνα με full (beretta a300) και με 3τσοκ (benelli monte) και πηγαιναν στο γαμο του Καραγκιοζη! Παντως σαν φυσιγγι ειναι εντυπωσιακοτατο και πανεμορφο!
Εντυποσιακο ναι να χε και την ευθυβολια καλύτερα ακομα
 
γιατί? να σου φύγει το όπλο δεν παίζει. Εαν ρίχνεις με αυτογεμή σίγουρα θα βρεις λύση με φλάντζες. Απλα δοκίμασε
Θα πρέπει να βάλει και τη σκανδάλη στην πάπια. :D
(...ξεφύγαμε πάλι!)
 
Αυτο που ειπε ο Κωνσταντινος παρακατω οτι προοριζονται για ραβδωτες καννες καραμπινων! Ειχα παρει μια 5αδα και μη εχοντας γνωση τοτε τα εριχνα με full (beretta a300) και με 3τσοκ (benelli monte) και πηγαιναν στο γαμο του Καραγκιοζη! Παντως σαν φυσιγγι ειναι εντυπωσιακοτατο και πανεμορφο!
Πέρυσι ειχα ριξει ενα που μου εδωσαν εχασε 10 ποντους απο το στοχο... Το θεμα είναι τι ζιμια κανει στο θυραμα!!
 
Αυτο που ειπε ο Κωνσταντινος παρακατω οτι προοριζονται για ραβδωτες καννες καραμπινων! Ειχα παρει μια 5αδα και μη εχοντας γνωση τοτε τα εριχνα με full (beretta a300) και με 3τσοκ (benelli monte) και πηγαιναν στο γαμο του Καραγκιοζη! Παντως σαν φυσιγγι ειναι εντυπωσιακοτατο και πανεμορφο!
Εγω ειχα παρει μια 5αδα COPPER SOLID με χαλκινη βολιδα τα εριχνα με κυλινδρο μια χαρα πηγεναν στο 40 μετρα εκανα καλο γκρουπ αλλα εξοστρακιζωντουσαν αν πισω ηταν βραχια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top