Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σωστα και αυτοι ειναι που φοβούνται και οι λεγομενοι τσαντακιδες
Γενικα τσαντακηδες, κοσμος που δεν εχει πολυ εμπειρια κλπ.! Δυστυχως τα αυτονοητα πρεπει να τα λεμε καθε πρωι που ξεκιναμε το κυνηγι! Μην τα θεωρουμε δεδομενα οτι τα ξερει ο αλλος που ερχεται για κυνηγι! Γιαυτο πιστευω και το ραβδωτο με την διοπτρα ισως να ειναι και θεμα καλυτερης ασφαλειας, οπως γραφουν και σε διαφορα αρθρα!!
 
ετσι ακριβως φιλε alex η αλλιως τσαντακιδες και τα ποιο πολλα ατυχηματα γινονται απο νεους που ερχονται στην παρεα. να ηρθε ο φιλος μου με τον ξαδερφο να τον παρουμε μαζι και εκει γινεται συνηθος το κακο. κουνηθηκε λιγο ο θαμνος τουφεκαει χωρις να δει κτλ
 
Καλησπερα παιδια!! Ταπεινη μου αποψη το θεμα των ατυχηματων αφορα πρωτα τον σκοπευτη - κυνηγο! Οταν καθεσαι καρτερι πρεπει να ξερεις που ειναι ολα τα αλλα καρτερια, απο που ερχεται η παγανα και προς τα που θα τουφεκισεις τα γουρουνια!! Αν ειναι τα καρτερια σε ευθεια γραμμη δεν θα ριξεις δεξια ή αριστερα και ας μην βλεπεις τα αλλα καρτερια! Επισης τα περισσοτερα ατυχηματα - δυστυχηματα εχουν γινει γιατι ορισμενοι τουφεκανε μολις ακουσουν θορυβο (επηρεασμενοι και απο τον ενθουσιασμο) στο πυκνο χωρις να δουνε θηραμα! Εκει με οτι φυσιγγι και να εριχναν θα προκαλουσαν ατυχημα - δυστυχημα!!! Οι παλιοι ελεγαν "πρωτα βλεπω ολοκληρο το θηραμα και μετα τουφεκαω"!!!! Οχι ειδα την ραχη, ειδα το κεφαλι γιατι απο τις πολλες ωρες στα καρτερια βλεπουμε και "οπτασιες"!!!
Καλα τα λες και οντως τις περισσοτερες φορες ετσι προκαλουντε..αλλα και οι πακιοι πολλες φορες δεν λενε να βαλουν μυαλο..παρε το πορτοκαλι γιλεκο τους λες οτι πρεπει να το φορεσεις και αυτοι λενε οτι και καλα τους βλεπει το ζωο και αλλα δυο ή οτι πρεπει να ενημερωνουν οταν θα μετακινουντε..ετσι ετυχε σε μενα μια φορα οταν ημουν καρτερι και απο μια ρεματια ανεβαιναν τα σκυλια χωρις ομως ζωο γιατι πηγαιναν αναποδα το πατημα..εγω το ξερα αλλα ενα ατομο της παρεας οχι και ενω ηταν μεσα στο ρεμα βγηκε πανω σε μενα ενω δεν ηξερε οτι ημουν εκει χωρις να ειδοποιησει χωρις γιλεκο και χωρις εστω να σφυραει που το χουμε στην μετακινηση και αυτο που ειδε βγαινοντας στο δρομο ηταν εμενα απεναντι του σχεδον στα 15 μετρα επωμισμενο ακριβως πανω του..περιτο να πω το τι ακουσε απο ψαλμωδιες και του πα οτι ηταν τυχερος που επεσε σε μενα που για να μπει το δαχτυλο στη σκανδαλη παει τελευταια στιγμη αλλιως θα ειχε κουβεντα με τον Αγιο Πετρο..απο τοτε και γιλεκο φοραει και ειδοποιει οταν μετακινειται και δινει προσοχη που βρισκοντε τα αλλα καρτερια..το πηρε το μαθημα του ευτυχως αναιμακτα και εχει να το λεει ακομα και τωρα
 
Και όμως η ίδια τεχνική χρειάζεται οτιδήποτε και αν ρίχνεις με λειόκαννο.
Εγω αναφερφηκα στο οτι χρειαζεται τεχνικη κ οχι αν ειναι ιδιες η διαφορετηκες σε σχεση με αλλα οπλα.
Και το SWING THROUGH,PULL AWAY,MAINTAINED LEAD ειναι τεχνικες που κανουμε με λειοκαννο,δε σημαινει οτι δε μπορουμε τις πραξουμε με ραβδοτο
σε κινητο στοχο.
Το θεμα ειναι να ξερουμε να τις εφαρμοσουμε κ να εχουμε κανει τους σωστους συνδιασμους κ σεταρισματα στα σκοπευτικα,(για οσους εχουν αμφιοβολια ας σουν βιντεακια απο σχολες του εξωτερικου πχ Frantz Albrecht.
Την αναφορα σας ως προς τα δισκακια κ τους στοχους τις τακτικης δε καταλαβενω το ενα ειναι κινητος στοχος κ το αλλο σταθερος κ κινητε αυτος που πυροβολη αν δεν κανο λαθοςo_O
. Η επιλογή δηλαδή στα 15-25 μέτρα αν θα ρίξεις μονόβολο είτε δράμια (μονοβολιά) για μένα είναι ψευδαίσθηση και μόνο. Μονόβολο επειδή είναι κοντά και ευκολότερο, μονόβολο και μακριά διότι είναι ισχυρότερο.
Και αν το μονοβολο αν ειναι πολυ υσχηρο κ κανει διαμπερες τραυμα, πχ στην περιοχη που εχει τα πνευμονια, κ το ζωω ειναι μεγαλο κ εχει πολυ αυξημενη αδρεναλινη λογο τις πιεσεις απο τα σκυλια,τι θα γινει που θα πεσει?
 
Προσωπικά θεωρώ μεγάλη πληγή την έλλειψη οργάνωσης μέσα στην ομάδα,ο αρχηγός δεν έχει τον ρόλο που οφείλει να έχει και η υπόλοιπη ομάδα δεν δέχεται ότι πρέπει να υπακούει και ότι για να κλείσουν τα καρτερία πολλές ομάδες βάζουν τον κάθε ανίδεο να κρατήσει ένα όπλο όχι με σκαγια αλλά με φυσίγγια που μπορούν μα φέρουν ακαριαίο θάνατο σε άνθρωπο και πάνω στην λαχτάρα του να σκοτώσει το θηραμα και πάνω στην έλλειψη εμπειρίας συμβαίνουν τα απρόοπτα!
 
Προσωπικά θεωρώ μεγάλη πληγή την έλλειψη οργάνωσης μέσα στην ομάδα,ο αρχηγός δεν έχει τον ρόλο που οφείλει να έχει και η υπόλοιπη ομάδα δεν δέχεται ότι πρέπει να υπακούει και ότι για να κλείσουν τα καρτερία πολλές ομάδες βάζουν τον κάθε ανίδεο να κρατήσει ένα όπλο όχι με σκαγια αλλά με φυσίγγια που μπορούν μα φέρουν ακαριαίο θάνατο σε άνθρωπο και πάνω στην λαχτάρα του να σκοτώσει το θηραμα και πάνω στην έλλειψη εμπειρίας συμβαίνουν τα απρόοπτα!
Έτσι ακριβώς .Ευρισκόμενος κατά καιρούς στην Ισπανία δέχθηκα 2-3 φορές θυμάμαι πρόσκληση για κυνήγι αγριογούρουνου αλλά το αρνήθηκα ευγενικά προφασιζόμενος άλλες δουλειές .
Ο πραγματικός λόγος όμως ήταν αυτός που περιγράφεις Ηλία .
 
Προσωπικά θεωρώ μεγάλη πληγή την έλλειψη οργάνωσης μέσα στην ομάδα,ο αρχηγός δεν έχει τον ρόλο που οφείλει να έχει και η υπόλοιπη ομάδα δεν δέχεται ότι πρέπει να υπακούει και ότι για να κλείσουν τα καρτερία πολλές ομάδες βάζουν τον κάθε ανίδεο να κρατήσει ένα όπλο όχι με σκαγια αλλά με φυσίγγια που μπορούν μα φέρουν ακαριαίο θάνατο σε άνθρωπο και πάνω στην λαχτάρα του να σκοτώσει το θηραμα και πάνω στην έλλειψη εμπειρίας συμβαίνουν τα απρόοπτα!
Να συμπληρωσω Ηλια οτι ορισμενες παρεες πανε μονο με σκοπο να ανταγωνιστουν με αλλες ομαδες ποσα θα χτυπησουν ολη τη σεζον συν το οτι ορισμενοι ερχοντε μονο για την σακουλα και το αστειο ειναι οτι το παρςδεχοντε κιολας..μιλαμε για πολλα κατακεφαλα λειπουν..και το λεω εγω που μεγαλωσα μ αυτο το κυνηγι και σαν 4η γενια γουρουνας το ποναω οσο δεν παει αυτο το κυνηγι
 
Να συμπληρωσω Ηλια οτι ορισμενες παρεες πανε μονο με σκοπο να ανταγωνιστουν με αλλες ομαδες ποσα θα χτυπησουν ολη τη σεζον συν το οτι ορισμενοι ερχοντε μονο για την σακουλα και το αστειο ειναι οτι το παρςδεχοντε κιολας..μιλαμε για πολλα κατακεφαλα λειπουν..και το λεω εγω που μεγαλωσα μ αυτο το κυνηγι και σαν 4η γενια γουρουνας το ποναω οσο δεν παει αυτο το κυνηγι
Τεράστια αλήθεια μιλτο!ενω μου γινόταν πρόταση τα τελευταία 3,5 χρόνια να συμμετάσχω όποτε βρισκω στην β.ευβοια στην εκεί παρεα το αρνιόμουν μέχρι να νιωσει την ασφάλεια και ευτυχώς έπραξα σωστά!τα παιδιά στην παρεα που συμμετέχω βάζουν πρώτα την ασφάλεια και μετά το θηραμα,δεν βάζουν άτομο που δεν γνωρίζουν κυνηγετικά καλά και γενικά πραγματοποιούν αυτό το κυνηγι με μεγάλη ασφάλεια!
 
Όταν τουφεκάτε ένα γουρούνι με μονόβολο, κλείνετε το μάτι ή ρίχνετε διοφθαλμα ;
Εγω αναγκαστικα μονοφθαλμα καθως εχω δυνατο το αριστερο και επωμιζω απο δεξια!! Αν αφηνω και τα δυο ανοιχτα βλεπω ολη την αριστερη πλευρα της καραμπινας:(
 
Έχετε τρόπους να προπονηθειτε σε κινούμενο στόχο με μονοβολα;
Ο μεσος γουρουνας οχι αφου δεν υπαρχουν πουθενα υποδομες για να ριχνεις σε κινουμενο στοχο..αν εχεις ομως τον καλο ολο και καμια πατεντα μπορεις να κανεις με κανα τσουβαλι κρεμασμενο και αλλα πολλα
 
Οπότε τι ψάχνουμε ρε παιδιά. Είμαστε σκοπευτικά στον μεσαίωνα και συζητάτε για μονοβολα;
Γιωργο η αρχη απο καπου πρεπει να γινει..αν περιμενουμε απο την πολιτεια χαιρετα μας..να παω να πουλησω τα οπλα να παρω κανα καριοφιλι..δεν παει ετσι..επειδη το κυνηγι οι πολιτικοι το εχουν χεσμενο και οι δικοι μας στην ΚΣΕ δεν ασχολουντε δεν θα το αφησουμε και μεις στην τυχη του..βλεπεις ποσα ατυχηματα γινοντε με τα δραμια και βλεπεις και πως κινουντε και οι αλλες χωρες της Ε.Ε γυρω απο το θεμα και παλευεις να ακολουθησεις οχι να φτασεις γιατι αυτο δεν προκειται να γινει ποτε..ακολουθεις πισω τους και αν ποτε καταφερουμε να εχουμε κυνηγετικη παιδεια και υποδομες οπως στο εξωτερικο εστω στο 10% απο αυτα που εχουν τοτε θα λεμε και ευχαριστω..βεβαια την αρχη πρεπει να την κανουνε εμεις στο μυαλο μας αλλα επειδη σας Ελληνες ειμαστε λιγο ξερολες αστο να παει
 
Εγω αναφερφηκα στο οτι χρειαζεται τεχνικη κ οχι αν ειναι ιδιες η διαφορετηκες σε σχεση με αλλα οπλα.
Και το SWING THROUGH,PULL AWAY,MAINTAINED LEAD ειναι τεχνικες που κανουμε με λειοκαννο,δε σημαινει οτι δε μπορουμε τις πραξουμε με ραβδοτο
σε κινητο στοχο.
Το θεμα ειναι να ξερουμε να τις εφαρμοσουμε κ να εχουμε κανει τους σωστους συνδιασμους κ σεταρισματα στα σκοπευτικα,(για οσους εχουν αμφιοβολια ας σουν βιντεακια απο σχολες του εξωτερικου πχ Frantz Albrecht.
Την αναφορα σας ως προς τα δισκακια κ τους στοχους τις τακτικης δε καταλαβενω το ενα ειναι κινητος στοχος κ το αλλο σταθερος κ κινητε αυτος που πυροβολη αν δεν κανο λαθοςo_O

Και αν το μονοβολο αν ειναι πολυ υσχηρο κ κανει διαμπερες τραυμα, πχ στην περιοχη που εχει τα πνευμονια, κ το ζωω ειναι μεγαλο κ εχει πολυ αυξημενη αδρεναλινη λογο τις πιεσεις απο τα σκυλια,τι θα γινει που θα πεσει?

Απαντώ ένα ένα ξεχωριστά.
- Έγραψα ότι οι τεχνικές στο λειόκαννο είναι ίδιες για κινητό στόχο όταν ρίχνω μονόβολα και εκτιμώ συμφωνούμε. Δεν έχουμε κλεισιοσκόπιο/στόχαστρο μονόφθαλμη σκόπευση, αλλά εφαρμόζουμε διόφθαλμη σκόπευση που βασίζεται σε σεταρισμένο δοκιμασμένο στα μέτρα μας κοντάκι (και πιστοποιημένο με τεστ Churchill και με βολές). Αν έχουμε κάννη slug με σκοπευτικά, τότε η σκόπευση είναι διαφορετική.

- ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ κάτι για ραβδωτο. Το ραβδωτό έχει σκοπευτικά και έτσι η σκόπευσή του είναι διαφορετική. Ωστόσο ραβδωτό + κινητός στόχος σημαίνει ότι θα δανεισθούμε μέρος τεχνικών διόφθαλμης σκόπευσης και ας σκοπευουμε μονόφθαλμα.

- Η αναφορά μου σε δισκάκια και στόχους τακτικής σκοποβολής, αφορά το μικρό μέγεθος των στόχων και μάλιστα το γράφω ξεκάθαρα. Μπορεί ένα αγριογούρουνο να έχει μέγεθος ίσο με 10 παπιες, αλλά αν δεν επικεντρώσουμε τη σκόπευσή μας σε σημείο του στόχου, κάνουμε βολή στο περίπου. Προσωπικά σκοπεύω κεφάλια πτηνών ανεξαρτήτως μεγέθους καθώς επίσης και κεφαλι ή καρδιά αγριόχοιρου - λαγού. Περιορίζοντας το μέγεθος του στόχου εκουσίως, κατορθώνω να μην παρασύρομαι απο το μέγεθος. Παράδειγμα γνωστό σε πολλούς είναι οι τουφεκιές σε κοπάδια, ιδιαίτερα σε πτηνά. Πολλοί νομίζουν ότι θα αδειάσουν μια καραμπίνα σε ένα κοπάδι φάσσες και θα δρέψουν δάφνες ....

- Το μονόβολο πράγματι μπορεί να προκαλέσει διαμπερές τραύμα σε πνεύμονα είτε σε μαλακά μόρια της κοιλιάς, χωρίς να προκαλέσει τραυματικό σοκ, διότι ένα ποσοστό της ενέργειας που είχε, συνεχίζει να το ακολουθεί μετά την πύλη εξόδου. Αυτός είναι και ο ρόλος των σκύλων διώξεως, αλλά και η εμπειρία του κυνηγού είτε να ρίξει και δεύτερο φυσίγγι, είτε να αποδεχθεί πως έπεται συνέχεια. Συνήθως με τραύμα θώρακα, ένα αγριογούρουνο που διώκεται από σκύλο, δεν πάει πάνω από 1000-1500 μέτρα. Αν έχεις την ατυχία να είσαι μάλιστα κοντά σε σύνορο, τότε θα πάει στη διπλανή χώρα σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφυ.

Μέχρι σήμερα μόνο μια φορά μου συνέβη - όταν ήμουν νέος και κράταγα όπλο Beretta A303 76cm full choke - και αναγκαστικά έριξα δράμια (9βολο Express Remington με buffer) στη Μουργκάνα μετά τη Χαραυγή (Ήπειρος). Πηγε το ρημάδι και μετά 200 μέτρα τσακίσθηκε σε γκρεμό. Φύγαμε βράδυ και με "έλουσαν" οι Καραγκούνηδες :( . Η επόμενη φορά - παρότι είχα άλλο όπλο και μπορούσα να έχω μολύβια - πάλι με δράμια (ΔΕΛΤΑ Έβρου - ΦΕΡΕΣ) μου κόστισε να ΜΗΝ τουφεκίσω, διότι σκυλιά και γουρούνι είχαν γίνει ένα, οπότε στα 40 μέτρα θεώρησα και πάλι πως πιθανότερο να ξάπλωνα κάποιο σκυλί, παρά τον κάπρο. Με ξαναέλουσαν Εβρίτες αυτή τη φορά :(. Κατάλαβα πως αν ήθελα να αποφεύγω τις συγκινήσεις, θα έπρεπε να αλλάξω τακτική. Ένας παππούς (για μένα τότε) με έπεισε πως αν είμαι καλός στο σημάδι, θα είμαι και καλός στο μολύβι. Ξεκινήσαμε από το κοντάκι και φτάσαμε στα τενεκεδάκια της Coca Cola και σε αυτοσχέδιους στόχους στο νερό (φελλός από δίχτυ) στα 50 μέτρα .... Αυτός μου έμαθε να βλέπω το θήραμα μόνο στο σημείο που θέλω να το πλήξω και όχι ως σύνολο. Αυτά μοιράζομαι μαζί με όλους όσους διαβάζουν αυτό το ποστ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top