Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κανενας δεν δινει πληροφοριες.
΄Έχεις δίκιο, δεν κατηγορώ την εταιρεία, προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Δεν είναι άχρηστη η δοκιμή που έκανε, χρήσιμη είναι αλλά μέχρι ένα σημείο, αυτό λέω.

Περεταίρω δοκιμές πρέπει να κάνουμε εμείς οι κυνηγοί στα φυσίγγια.
Τώρα πως θα δούμε τη διατριτικότητα και δύναμη καταβολής στο χοίρο κάθε φυσιγγίου δε ξέρω, ας μας πει ο Βασίλης που είναι έμπειρος σε αυτό το κυνήγι. Το βαλλιστικό τζελ είναι ακριβό και επίσης δε ξέρω αν είναι κατάλληλο γιατί το δέρμα του αγριόχοιρου είναι πολύ πιο σκληρό από το τζελ και ικανό ακόμα και να σταματήσει ένα δράμι με μικρή ταχύτητα.
 
ας μας πει ο Βασίλης που είναι έμπειρος σε αυτό το κυνήγι
.big smile.
Σιγά την εμπειρία αχαχαχα
Γουρούνια κυνηγούσα από παλιά αλλά αποσπασματικά.
Τώρα τα τελευταία 5 χρόνια κυνηγάω μόνο αυτά.
Το ξέρω όμως το άθλημα σχετικά καλά, πιστεύω.

Για εμένα, για τα γουρούνια και για τα μέρη που κυνηγάω τα εμπορικά με καλύπτουν.
Ποτέ βέβαια δεν θα έλεγα όχι σε περισσότερη διάτρηση.
Κατανομή-συγκέντρωση δεν με πολυενδιαφέρει με την έννοια ότι
1. Δεν θα αλλάξω τσοκ στο κυνήγι
2. Δεν ξέρω σε τι απόσταση θα τουφεκίσω
3. Αν είναι να πάνε μπάλα προτιμώ μονόβολο
4. Όταν αλλάζω πρώτο φυσίγγι το κάνω πάντα για να βάλω μονόβολο, όχι για να αλλάξω δράμια.
5. Δεν είμαι και ο πιο κεντροτουφεκάω τύπος.
 
Κατανομή-συγκέντρωση δεν με πολυενδιαφέρει με την έννοια ότι
1. Δεν θα αλλάξω τσοκ στο κυνήγι
2. Δεν ξέρω σε τι απόσταση θα τουφεκίσω
3. Αν είναι να πάνε μπάλα προτιμώ μονόβολο
4. Όταν αλλάζω πρώτο φυσίγγι το κάνω πάντα για να βάλω μονόβολο, όχι για να αλλάξω δράμια.
5. Δεν είμαι και ο πιο κεντροτουφεκάω τύπος.
Εκτός από το 4 συμφωνώ σε όλα! Αν έχει αρχίσει η δίωξη έχω ένταση και δεν αλλάζω φυσίγγια. Όπως τα έχω βάλει έτσι θα ρίξω.
 
Η δοκιμή είναι χρήσιμη υπό την έννοια ότι σου δείχνει πως θα έχει ανοίξει τα δράμια αν ρίξεις στον χοίρο στα 20μ η οποία είναι μία απόσταση που θα μπορούσε κάλλιστα να σου εμφανιστεί ο χοίρος. Μια ιδέα σχηματίζεις για το πως θα ήταν στα 30μ.
Δε δίνει όμως πληροφορίες για τη διατρητικότητα και τη δύναμη καταβολής που θα έχει η τουφεκιά στο ζώο που στο κυνήγι του χοίρου είναι το ζητούμενο από το φυσίγγι.

Θαλη μου.....Οταν βλεπω τετοιες δοκιμες...νευριαζω .....υποτιμουν την νοημοσυνη μας φιλε !!! ;) :cool:
 
Θαλη μου.....Οταν βλεπω τετοιες δοκιμες...νευριαζω .....υποτιμουν την νοημοσυνη μας φιλε !!! ;) :cool:
Αυτό το παθαίνεις εσύ επειδή κάνεις ποιοτικές δοκιμές και έχεις γνώσεις περί φυσιγγίων και βλητικής.
Σκέψου ότι η μεγάλη πλειοψηφία των γουρουνοκυνηγών δεν έχει κάνει και δεν έχει δει ποτέ καμία δοκιμή σε κανένα φυσίγγι που χρησιμοποιεί αλλά πηγαίνει με τις μόδες της παρέας. Αυτός μπορεί να νομίζει ότι τα βόλια του ανοίγουν και σκοτώνουν με πλάτος 1μ στα 20μ . Βλέποντας αυτή τη δοκιμή μαθαίνει ότι δεν είναι όπως νόμιζε τα πράγματα.

Και ναι έχεις δίκιο, το εμπόριο ως γνωστόν βασίζεται στην αφέλεια του καταναλωτή.
 
΄Έχεις δίκιο, δεν κατηγορώ την εταιρεία, προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Δεν είναι άχρηστη η δοκιμή που έκανε, χρήσιμη είναι αλλά μέχρι ένα σημείο, αυτό λέω.

Περεταίρω δοκιμές πρέπει να κάνουμε εμείς οι κυνηγοί στα φυσίγγια.
Τώρα πως θα δούμε τη διατριτικότητα και δύναμη καταβολής στο χοίρο κάθε φυσιγγίου δε ξέρω, ας μας πει ο Βασίλης που είναι έμπειρος σε αυτό το κυνήγι. Το βαλλιστικό τζελ είναι ακριβό και επίσης δε ξέρω αν είναι κατάλληλο γιατί το δέρμα του αγριόχοιρου είναι πολύ πιο σκληρό από το τζελ και ικανό ακόμα και να σταματήσει ένα δράμι με μικρή ταχύτητα.
το τζελ το κανεις οσο σκληρο θελεις αυξανοντας την πυκνοτητα
 
Πληροφοριακά σας το λέω ότι υπάρχουν παρέες που κάποιοι δεν αγοράζουν καν φυσίγγια.
Πάνε, τους δίνουν φυσίγγια και αν χτυπήσουν γουρούνι αυτοί ή η παρέα δεν παίρνουν γραμμάριο.
Στο τέλος επιστρέφουν τα φυσίγγια.
Υπάρχουν και αυτά.

Μεταξύ μας εεε 😜
 
Νόμιζα αγοράζεται έτοιμο, δεν ήξερα καν ότι το φτιάχνεις. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Ειναι σαν καστανη ζαχαρη και υπαρχουν οδηγιες σε ποια αναλογια με νερο προσομοιαζει με αντιστοιχο ιστο πχ ανθρωπο, ελαφι , γουρουνι κλπ Νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος ) οτι μετα τη βολη το βραζεις με λιγο νερο , λυωνει και τα σκαγια πεφτουν στον πατο της κατσαρολας. Το χυνεις σε καλουπι ρυθμιζοντας ξανα την πυκνοτητα (νερο ή σκόνη) και μολις κρυωσει ειναι ετοιμο για χρηση
 
.big smile.
Σιγά την εμπειρία αχαχαχα
Γουρούνια κυνηγούσα από παλιά αλλά αποσπασματικά.
Τώρα τα τελευταία 5 χρόνια κυνηγάω μόνο αυτά.
Το ξέρω όμως το άθλημα σχετικά καλά, πιστεύω.

Για εμένα, για τα γουρούνια και για τα μέρη που κυνηγάω τα εμπορικά με καλύπτουν.
Ποτέ βέβαια δεν θα έλεγα όχι σε περισσότερη διάτρηση.
Κατανομή-συγκέντρωση δεν με πολυενδιαφέρει με την έννοια ότι
1. Δεν θα αλλάξω τσοκ στο κυνήγι
2. Δεν ξέρω σε τι απόσταση θα τουφεκίσω
3. Αν είναι να πάνε μπάλα προτιμώ μονόβολο
4. Όταν αλλάζω πρώτο φυσίγγι το κάνω πάντα για να βάλω μονόβολο, όχι για να αλλάξω δράμια.
5. Δεν είμαι και ο πιο κεντροτουφεκάω τύπος.
Εισαι καλος στο κατοσταρι ή στο σκαρφαλωμα????
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top