Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα σεταπ... 8βολο 13/0 με τέκνα σε κάλυκα 70mm ρελιαστο.
Το βάρος 8 δραμιων είναι 39,2 γραμ περίπου και μπορεί να πάρει 2,00 γραμ αλεύρι, επομένως φτάνουμε στα 41 γραμμάρια περίπου.

Πόση πυρίτιδα πρέπει να μπει για να δουλέψει; το 2,10 με 686 θεωρείται επικίνδυνο;
Ευχαριστώ!

2,10 ΕΙΝΑΙ πολυ και θα σκορπισει......Ξεκινα απο τα 2 γραμμαρια ΤΕΚΝΑ...και βαλε CX2000...Kαι ρελιασε στα
63 Κωστη !!
 
Σε κάλυκα 70mm με μάλλινη;
Δεν ήταν σκληρό σε κλωτσημα;
εγώ είχα φτιάξει 10βολα 11/0 +2 αλεύρι οπότε πάμε 40 γραμμαρια.

είχα βάλει παραπάνω από 2.10 με θωδη σε αστερι και σε ρελι με έναν άλλο συγγεντρωτηρα νομίζω dragon αλλά δεν θυμάμαι. Σε 70mm καλυκα αλλά δεν το συνιστώ.

πλέον βάζω 2.10
 
εγώ είχα φτιάξει 10βολα 11/0 +2 αλεύρι οπότε πάμε 40 γραμμαρια.

είχα βάλει παραπάνω από 2.10 με θωδη σε αστερι και σε ρελι με έναν άλλο συγγεντρωτηρα νομίζω dragon αλλά δεν θυμάμαι. Σε 70mm καλυκα αλλά δεν το συνιστώ.

πλέον βάζω 2.10
Αρα ειχες 38 γρ !! Αν θελεις γκαζια στα δραμια να ξερεις θα φας κλωτσο οχι μαλακιες!!! Και θα το ξανα πω απο τον κλωτσο δεν καταλαβενεις αν εχει πιεσεις το φυσιγγι ,ο κλωτσος ειναι απο την ταχυτητα και το βαρος τις γομωσης
 
Αρα ειχες 38 γρ !! Αν θελεις γκαζια στα δραμια να ξερεις θα φας κλωτσο οχι μαλακιες!!! Και θα το ξανα πω απο τον κλωτσο δεν καταλαβενεις αν εχει πιεσεις το φυσιγγι ,ο κλωτσος ειναι απο την ταχυτητα και το βαρος τις γομωσης
Συμφωνουμε🙂
 
Κάπου εκεί το κόβω και εγώ.
Το λέει και ο ίδιος ότι είναι 20 μετρα με τσοκ 3 αστρα.

Το ερώτημα ειναι: τι συμπέρασμα βγήκε από αυτή τη δοκιμή στα 20 μετρα? Μπορεί να καταλάβει κανείς αν είναι καλό φυσιγγι ή οχι?
 
Το λέει και ο ίδιος ότι είναι 20 μετρα με τσοκ 3 αστρα.

Το ερώτημα ειναι: τι συμπέρασμα βγήκε από αυτή τη δοκιμή στα 20 μετρα? Μπορεί να καταλάβει κανείς αν είναι καλό φυσιγγι ή οχι?
Αυτές οι δοκιμές δεν έχουν νόημα.
Το μόνο ενδιαφέρον στο βίντεο είναι η αντοχή του πίνακα.

Αν είναι 2-3mm έχεις και την απάντηση 🤪 😜
 
Το λέει και ο ίδιος ότι είναι 20 μετρα με τσοκ 3 αστρα.

Το ερώτημα ειναι: τι συμπέρασμα βγήκε από αυτή τη δοκιμή στα 20 μετρα? Μπορεί να καταλάβει κανείς αν είναι καλό φυσιγγι ή οχι?
εγω τα βλεπω καλα ,θα δοκιμαστουνε ,αλλα να δουμε και την τιμη.
 
Η δοκιμή είναι χρήσιμη υπό την έννοια ότι σου δείχνει πως θα έχει ανοίξει τα δράμια αν ρίξεις στον χοίρο στα 20μ η οποία είναι μία απόσταση που θα μπορούσε κάλλιστα να σου εμφανιστεί ο χοίρος. Μια ιδέα σχηματίζεις για το πως θα ήταν στα 30μ.
Δε δίνει όμως πληροφορίες για τη διατρητικότητα και τη δύναμη καταβολής που θα έχει η τουφεκιά στο ζώο που στο κυνήγι του χοίρου είναι το ζητούμενο από το φυσίγγι.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top