Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
3.11??? Ποια πυριτιδα ειναι αυτη? Καλα φυσιγγια?
Είναι ειδική πυριτιδα που δεν κυκλοφορεί, είναι η απάντηση της εταιρίας στο πρώτο ερώτημα
Στο δεύτερο δεν θα σου απαντήσω διότι από τη στιγμή που ειδα αυτό δεν σκέφτηκα καν να το βάλω μέσα στη Θαλάμη μου......
 
Δεν βρισκω κανενα αδηλωτο πλαγιο baikal να παρω μια κασετινα απο δαυτα να του αλλαξω τα φωτα.. απο αποσταση βεβαια..θα το κανω Μπερμιγχαμ....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Θα σου στείλω μια γλάστρα γαρύφαλα να μυρίσεις... είναι κρίμα το baikal ρε....big smile..yelling.
 
Είναι ειδική πυριτιδα που δεν κυκλοφορεί, είναι η απάντηση της εταιρίας στο πρώτο ερώτημα
Στο δεύτερο δεν θα σου απαντήσω διότι από τη στιγμή που ειδα αυτό δεν σκέφτηκα καν να το βάλω μέσα στη Θαλάμη μου......
Ευχαριστω! Καταλαβα!
 
Tecna ειναι και μην αμφιβαλετε καθολου ο τυπος κανει αλλα κολπα και την κανει ακομα ποιο πρωοδευτικη εξου και υα 3.11 γρ
Μωρε αλλα κολπα να κανει αλλα το θεμα ειναι να μην βαδιζουμε σε οριογραμμη ασφαλειας - αποδοσης!!
 
Tecna ειναι και μην αμφιβαλετε καθολου ο τυπος κανει αλλα κολπα και την κανει ακομα ποιο πρωοδευτικη εξου και υα 3.11 γρ
Δεν είναι τεκνα ούτε με αίτηση από την Νόμπελ σπορτ όπως δεν είναι και άλλες που των ρώτησα.......
Όσο για το κανονάκι δοκιμών από τη στιγμή που υπάρχουν σίγουρα πάνω από 10 περιπτώσεις ρίξεις κανων και σπασίματα κλειστρων και σιδηροδρόμων μόνο με τα συγκεκριμένα φυσιγγια...δεν μου λέει απολύτως τίποτα φίλε.....
 
Tecna ειναι και μην αμφιβαλετε καθολου ο τυπος κανει αλλα κολπα και την κανει ακομα ποιο πρωοδευτικη εξου και υα 3.11 γρ
Δεν είναι τεκνα ούτε με αίτηση από την Νόμπελ σπορτ όπως δεν είναι και άλλες που των ρώτησα.......
Όσο για το κανονάκι δοκιμών από τη στιγμή που υπάρχουν σίγουρα πάνω από 10 περιπτώσεις ρίξεις κανων και σπασίματα κλειστρων και σιδηροδρόμων μόνο με τα συγκεκριμένα φυσιγγια...δεν μου λέει απολύτως τίποτα φίλε.....
Η σωστη απαντηση ειναι δεν ειναι μονο τεκνα..εχει και κατι αλλο ανακατεμενο..τωρα πανω κατω απο την τεκνα δεν θυμαμαι..ειμαι σιγουρος για το τι ειναι και γι αυτο το παει τοσο ψηλα..οσο για το κανονακι ο ανθρωπος οντως εχει αλλα ακουγεται οτι υπαρχουν θεματα με αρκετα οπλα
 
Γιωργο εδω τα δουλεύουν οι γουρουνοκυνηγοι ακουω καλα λογια
Κι εγώ έχω βρει κάποια κουτιά πεταμένα στα καρτέρια(...) αλλά τους γουρουνοκυνηγούς ακόμα δεν τους έχω βρει.:D
Η αλήθεια είναι πως, σε εμένα τουλάχιστον, τέτοιες πατέντες, ανησυχία και ανασφάλεια προκαλούν και όχι σιγουριά στην ντουφεκιά.
Για την ώρα, μεγαλύτερη σιγουριά στο γουρούνι μου εμπνέουν τα οκτάβολα της Remington (Hog Hammer και Express) και αυτά της NSI.
(με τα τελευταία να υπερτερούν λίγο στην κατανομή)
Επίσης, ευχάριστες εκπλήξεις είχα και απ' τα 12βολα της Remington, τα 0BK, με διαμπερή τραύματα σε μέτρια ζώα και μέτριες αποστάσεις στις πρώτες μέρες της σεζόν. Η συγκέντρωση και η κατανομή των 9βολών της δεν με ικανοποιεί και τόσο στο Full Choke (σκορπάνε κάπως υπερβολικά), ίσως λόγω συγκεντρωτήρα, αν και η ίδια η Remington προτείνει αυτό το choke για best results.
Πιο καλά πάει τα 9βολα της B&P, τα οποία μάλιστα, σε δοκιμές σε βαρέλια, σημείωσαν και καλύτερη διατρητικότητα.
Από μονόβολα δεν έχω εμπειρία και δεν φέρω γνώμη.

Κατά την άποψή μου, ο κυνηγός θα πρέπει να έχει πλήρη αντίληψη της ισχύος πυρός που διαθέτει, να μένει εντός των ορίων ασφαλείας της και να μην μετατρέπει τα θηράματα σε θύματα περνώντας σε σκοπευτικές ακροβασίες.
Ζώο που δεν πυροβολούμε δεν είναι ποτέ χαμένο.
 
Κι εγώ έχω βρει κάποια κουτιά πεταμένα στα καρτέρια(...) αλλά τους γουρουνοκυνηγούς ακόμα δεν τους έχω βρει.:D
Η αλήθεια είναι πως, σε εμένα τουλάχιστον, τέτοιες πατέντες, ανησυχία και ανασφάλεια προκαλούν και όχι σιγουριά στην ντουφεκιά.
Για την ώρα, μεγαλύτερη σιγουριά στο γουρούνι μου εμπνέουν τα οκτάβολα της Remington (Hog Hammer και Express) και αυτά της NSI.
(με τα τελευταία να υπερτερούν λίγο στην κατανομή)
Επίσης, ευχάριστες εκπλήξεις είχα και απ' τα 12βολα της Remington, τα 0BK, με διαμπερή τραύματα σε μέτρια ζώα και μέτριες αποστάσεις στις πρώτες μέρες της σεζόν. Η συγκέντρωση και η κατανομή των 9βολών της δεν με ικανοποιεί και τόσο στο Full Choke (σκορπάνε κάπως υπερβολικά), ίσως λόγω συγκεντρωτήρα, αν και η ίδια η Remington προτείνει αυτό το choke για best results.
Πιο καλά πάει τα 9βολα της B&P, τα οποία μάλιστα, σε δοκιμές σε βαρέλια, σημείωσαν και καλύτερη διατρητικότητα.
Από μονόβολα δεν έχω εμπειρία και δεν φέρω γνώμη.

Κατά την άποψή μου, ο κυνηγός θα πρέπει να έχει πλήρη αντίληψη της ισχύος πυρός που διαθέτει, να μένει εντός των ορίων ασφαλείας της και να μην μετατρέπει τα θηράματα σε θύματα περνώντας σε σκοπευτικές ακροβασίες.
Ζώο που δεν πυροβολούμε δεν είναι ποτέ χαμένο.
Καλημερα! Με τι οπλο κυνηγας?
 
Γεια και χαρά Alex!
Με πλαγιόκαννο Baikal IJ-58 και Remington 1100, */*** και * αντίστοιχα, 70mm και τα δύο.
Παλιά όπλα και τα δύο.
Καλησπερα!:Και εμενα τα οπλα του '75 beretta a300 & '78 Auto-5 magnum!! Το 9βολο της B&P ειναι πολυ καλο! Εχω σκοτωσει ενα τερας καπρο και εκει διαπιστωσα οτι εχει καλη διατρηση αλλα κατα βαση δουλευω Remington & Winchester! Αυτα τα Hog hammer τα δουλεψε καποιος απο την παρεα (beretta 302 70αρα θαλαμη full) αλλα δεν εμεινε ευχαριστημενος και ξαναγυρισε στο 8βολο της remi!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top