Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απ οτι φαινεται και στην φωτο καψυλιο ειναι το 686 βυσμα ειναι η gualandi bior18 και πυριτιδα σιγουρα η τεκνα..για δοση δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα γιατι μπορει η λαμπρο να εχει αλλη παρτιδα απ οτι κυκλοφορει στους ιδιογομωτες
Πυριτιδα S4 γραφει το site
 
Πυριτιδα S4 γραφει το site
Κοιτα αυτες οι 2 μοιαζουν παρα πολυ με την s4 λιγο πιο λεπτοκοκκη απο sipe και ειναι δυσκολο να τις ξεχωρισεις..απο ταχυτητες κατι παρομοιο που εχω στησει μου εβγαινε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 400μ/δ
 
Κοιτα αυτες οι 2 μοιαζουν παρα πολυ με την s4 λιγο πιο λεπτοκοκκη απο sipe και ειναι δυσκολο να τις ξεχωρισεις..απο ταχυτητες κατι παρομοιο που εχω στησει μου εβγαινε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 400μ/δ
Τα εχω δοκιμασει με benelli m2, benelli montefeltro, investarm μονοκαννο (ολα με full choke) και εχουν σφιχτη συγκεντρωση, απο διατρηση δεν ξερω..
 
Aπογοήτευση
φέτος σε κυνήγι αγριογούρουνου
έριχνα αποκλειστικά τα nobel sport 10 βόλο Magnum και nobel sport 8 βόλο
και τα τρία τα ζώα δεν πέσανε επιτόπου
η τουφεκιές ήτανε σωστές και στα σωστά σημεία αλλα υπάρχει το αλλα
συκώτια πνευμονια καρδιές όλα τρύπια τα ζώα πεθαίνανε από αιμορραγία και πέφτανε στα 30 με 50 μετρα..περίμενα να τα γδάρουμε για να δω το τι έγινε
μετά από συζήτηση με του άλλους πιο έμπειρους κυνηγούς είδαμε ότι δεν το έκαιγε το zoo ..ναι μεν είχανε τρομερή συγκέτρωση και γρήγορα αλλα μονο τρύπες δεν είδα αυτό που λένε κάψιμο

καθαρίζω την κάννη του όπλου κάθε φορα μετά από την επιστροφή μου από κάθε κυνήγι...το τονίζω για να μην μου πείτε ότι είναι μετά από αρκετή χρήση
και στις τρεις περίπτωσις είδα ότι είχε τρομερή βρωμιά μεσα με μολύβδωσις από την αρχή μέχρι το τέλος πολύ καπνα και κομματάκια σαν καρβουνια μέσα ..δεν είναι δυνατόν με μια τουφεκια τέτοιο χαλι μέσα στην κάνη
έχω ξανά δει παρόμοια περίπτωση με φτηνά φυσίγγια για τσίχλα
τι σκατά εγείνε ι τα φυσίγγια δεν έχουνε μεινει ποτε εκτος κουτιού δηλαδή να εκτεθούνε σε υγρασία..μετά δουλεύω πολύ αυτήν τι πυρίτιδα την τεκνα σε διαφορες μάρκες και διαφορα νούμερα πάντα η κάνη ήτανε πεντακάθαρη ποτε δεν μου άφηνε η τεκνα υπολείμματα μέσα στην κάνη.
έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι αν θα τα ξανά δουλέψω

τι μπορεί να συνβαίνει???
 
Aπογοήτευση
φέτος σε κυνήγι αγριογούρουνου
έριχνα αποκλειστικά τα nobel sport 10 βόλο Magnum και nobel sport 8 βόλο
και τα τρία τα ζώα δεν πέσανε επιτόπου
η τουφεκιές ήτανε σωστές και στα σωστά σημεία αλλα υπάρχει το αλλα
συκώτια πνευμονια καρδιές όλα τρύπια τα ζώα πεθαίνανε από αιμορραγία και πέφτανε στα 30 με 50 μετρα..περίμενα να τα γδάρουμε για να δω το τι έγινε
μετά από συζήτηση με του άλλους πιο έμπειρους κυνηγούς είδαμε ότι δεν το έκαιγε το zoo ..ναι μεν είχανε τρομερή συγκέτρωση και γρήγορα αλλα μονο τρύπες δεν είδα αυτό που λένε κάψιμο

καθαρίζω την κάννη του όπλου κάθε φορα μετά από την επιστροφή μου από κάθε κυνήγι...το τονίζω για να μην μου πείτε ότι είναι μετά από αρκετή χρήση
και στις τρεις περίπτωσις είδα ότι είχε τρομερή βρωμιά μεσα με μολύβδωσις από την αρχή μέχρι το τέλος πολύ καπνα και κομματάκια σαν καρβουνια μέσα ..δεν είναι δυνατόν με μια τουφεκια τέτοιο χαλι μέσα στην κάνη
έχω ξανά δει παρόμοια περίπτωση με φτηνά φυσίγγια για τσίχλα
τι σκατά εγείνε ι τα φυσίγγια δεν έχουνε μεινει ποτε εκτος κουτιού δηλαδή να εκτεθούνε σε υγρασία..μετά δουλεύω πολύ αυτήν τι πυρίτιδα την τεκνα σε διαφορες μάρκες και διαφορα νούμερα πάντα η κάνη ήτανε πεντακάθαρη ποτε δεν μου άφηνε η τεκνα υπολείμματα μέσα στην κάνη.
έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι αν θα τα ξανά δουλέψω

τι μπορεί να συνβαίνει???
Εμενα στην παρεα τα δουλευει ενας φιλος και δεν εχει παραπονα! Εγω αμφιβαλλω αν βγαζουν ταχυτητα 440m/s που γραφουν! Εγω αμεση καταβολη εχω δει με τα remington τα 10βολα μεχρι τα 30μ. και με τα 12βολα winchester τα magnum!!
 
Last edited:
Aπογοήτευση
φέτος σε κυνήγι αγριογούρουνου
έριχνα αποκλειστικά τα nobel sport 10 βόλο Magnum και nobel sport 8 βόλο
και τα τρία τα ζώα δεν πέσανε επιτόπου
η τουφεκιές ήτανε σωστές και στα σωστά σημεία αλλα υπάρχει το αλλα
συκώτια πνευμονια καρδιές όλα τρύπια τα ζώα πεθαίνανε από αιμορραγία και πέφτανε στα 30 με 50 μετρα..περίμενα να τα γδάρουμε για να δω το τι έγινε
μετά από συζήτηση με του άλλους πιο έμπειρους κυνηγούς είδαμε ότι δεν το έκαιγε το zoo ..ναι μεν είχανε τρομερή συγκέτρωση και γρήγορα αλλα μονο τρύπες δεν είδα αυτό που λένε κάψιμο

καθαρίζω την κάννη του όπλου κάθε φορα μετά από την επιστροφή μου από κάθε κυνήγι...το τονίζω για να μην μου πείτε ότι είναι μετά από αρκετή χρήση
και στις τρεις περίπτωσις είδα ότι είχε τρομερή βρωμιά μεσα με μολύβδωσις από την αρχή μέχρι το τέλος πολύ καπνα και κομματάκια σαν καρβουνια μέσα ..δεν είναι δυνατόν με μια τουφεκια τέτοιο χαλι μέσα στην κάνη
έχω ξανά δει παρόμοια περίπτωση με φτηνά φυσίγγια για τσίχλα
τι σκατά εγείνε ι τα φυσίγγια δεν έχουνε μεινει ποτε εκτος κουτιού δηλαδή να εκτεθούνε σε υγρασία..μετά δουλεύω πολύ αυτήν τι πυρίτιδα την τεκνα σε διαφορες μάρκες και διαφορα νούμερα πάντα η κάνη ήτανε πεντακάθαρη ποτε δεν μου άφηνε η τεκνα υπολείμματα μέσα στην κάνη.
έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι αν θα τα ξανά δουλέψω

τι μπορεί να συνβαίνει???
και εμενα η παρεα δεν ειχε τετοια φαινομενα ,στα ποσα μετρα τα τουφεκισες τα τριχωτα?
 
και εμενα η παρεα δεν ειχε τετοια φαινομενα ,στα ποσα μετρα τα τουφεκισες τα τριχωτα?
από 15 μέχρι 20 μέτρα ήτανε και στα τρία ζώα.. η απορία μου όμως είναι γιατι ειχε τοσο πολυ βρωμια παιδιά να σας έβγαζα φωτογραφία θα παθαίνετε πλάκα το ότι είχε μαζέψει ικανή μέσα με μία τουφεκιά
 
για να μην μπερδευόμαστε το φυσίγγιο είχε και δύναμη και διάτρηση και πάρα πολύ καλή συγκέντρωση.. συγκεκριμένα κάποια δράμια που χτυπήσανε στη σπάλα θα έπρεπε η σπάλα να ήταν μαύρη ενώ δεν ήτανε είχε απλά σαν να το πέρασες με ένα σουβλί και το τρύπησε δεν είχε το λεγόμενο κάψιμο να μαυρίσει το κρέας.. για αυτό όπως και είπα από παλιούς και έμπειρους κυνηγούς που λένε ότι αν δεν το κάψει δεν πέφτει το ζώο εύκολα κάτω
 
για να μην μπερδευόμαστε το φυσίγγιο είχε και δύναμη και διάτρηση και πάρα πολύ καλή συγκέντρωση.. συγκεκριμένα κάποια δράμια που χτυπήσανε στη σπάλα θα έπρεπε η σπάλα να ήταν μαύρη ενώ δεν ήτανε είχε απλά σαν να το πέρασες με ένα σουβλί και το τρύπησε δεν είχε το λεγόμενο κάψιμο να μαυρίσει το κρέας.. για αυτό όπως και είπα από παλιούς και έμπειρους κυνηγούς που λένε ότι αν δεν το κάψει δεν πέφτει το ζώο εύκολα κάτω
Τα remington μαυριζουν το κρεας!! Και το ειχαμε απορια οταν τα γδερναμε!!!
 
γιατί στο γουρούνι πρέπει να ρίχνουμε 12βολα, 10βολα, 9βολα, δράμια και λοιπά συναφή και όχι μονόβολα?? Χωρίς παρεξήγηση ....ρωτάω γιατί δεν ξέρω.
Το μονοβολο θελει κανονικα αλλα σκοπευτικα και αλλες καννες τυπου "slug" ή τσοκακια 4* ή 5* για να ειναι 100% ευθυβολο! Παλιοτερα που τα οπλα ηταν με στανταρτ τσοκ (συνηθως φουλ) δεν πολυ εριχναν μονοβολα! Τα συμβατικα - εργοστασιακα δραμια σε αποστασεις μεχρι 35-40m και σε σχετικα πυκνα σημεια διορθωνουν καποια σκοπευτικα λαθη (ας πουμε σε γρηγορη επωμιση) λογω διασπορας! Ενω το μονοβολο θελει πολυ καλο σημαδι και αν σου κουνηθει λιγο το οπλο ας πουμε 1cm αυτο στα 40m μεταφραζεται σε αρκετα εκατοστα!! Τωρα ο αγριοχοιρος μας εκπλησει πολλες φορες γιατι ειναι ενα πολυ δυνατο ζωο και πολλες φορες αν το παρει σε ζωτικο σημειο μπορει να τον δεις να πεφτει με μια τουφεκια και αλλες φορες να τον τουφεκαει ολη η παρεα (που λεει ο λογος) να παιρνει πανω του μολυβι και να συνεχιζει ακαθεκτος!! Μου εχει τυχει να τουφεκισω 2 φορες καπρο 120κιλα (μεικτο) και να πεσει ενω εχω τουφεκισει 3 φορες καπρο 60κιλων (τον πετυχαν και οι 3) να ξαναγεμιζω και να τρεχω πισω του 100μ και να του ριχνω αλλες 2 και μετα να πεφτει και να αναρωτιεμαι αν τον πετυχαιναν (ολα φανηκαν στην νεκροψια-γδαρσιμο)!!!! Κατα την αποψη μου θα πρεπει να χρησιμοποιειται καλυτερα μονοβολο, οπως και να το κανουμε ειναι πιο δυνατο φυσιγγι!!!
 
δεν αντιλαμβάνωμαι γιατί κάποιος κυνηγάει γουρούνι χωρίς κάννη slug?? (τι είναι η κάννη slug??). To γουρούνι δεν αποτελεί έκπληξη, είναι πολύ δυνατό ζώο και είναι κρίμα να χάνεται και να πεθαίνει, (αντί του ψοφάει), ασυλλόγιστα μακριά και να τον τρων τα τσακάλια και οι αλεπούδες. Εαν πιστεύεις ότι το μόνοβολο κάνει την δουλειά, τότε δοκιμές,και πάλι δοκιμές, και την σεζόν που έρχεται σου εύχομαι κάθε επιτυχία. =Χωρίς ίχνος παρεξήγησης και πάντα με καλή διάθεση=.
 
δεν αντιλαμβάνωμαι γιατί κάποιος κυνηγάει γουρούνι χωρίς κάννη slug?? (τι είναι η κάννη slug??). To γουρούνι δεν αποτελεί έκπληξη, είναι πολύ δυνατό ζώο και είναι κρίμα να χάνεται και να πεθαίνει, (αντί του ψοφάει), ασυλλόγιστα μακριά και να τον τρων τα τσακάλια και οι αλεπούδες. Εαν πιστεύεις ότι το μόνοβολο κάνει την δουλειά, τότε δοκιμές,και πάλι δοκιμές, και την σεζόν που έρχεται σου εύχομαι κάθε επιτυχία. =Χωρίς ίχνος παρεξήγησης και πάντα με καλή διάθεση=.
Οχι φιλε μου τι παρεξηγηση! Εδω ειμαστε για να ακουμε γνωμες και να διορθωνομαστε!! Επειδη φετος εχασα ενα μεγαλο γουρουνι μετα απο 3 τουφεκιες με δραμια και -15 βαθμους κελσιου, πληγωνοντας το ζωο και δυστυχως εφυγε πολυ μακρια (στενοχωρηθηκα παρα πολυ) εχω ηδη κανει τις δοκιμες μου και παρολο το full choke εχω βρει το μονοβολο που παει καλα μεχρι τα 40m! Πρωτα ο Θεος απο την νεα σεζον και εφοσον και οι οικογενειακες υποχρεωσεις το επιτρεψουν θα βαζω μονοβολο και βλεπουμε!!!
 
Εμενα στην παρεα τα δουλευει ενας φιλος και δεν εχει παραπονα! Εγω αμφιβαλλω αν βγαζουν ταχυτητα 440m/s που γραφουν! Εγω αμεση καταβολη εχω δει με τα remington τα 10βολα μεχρι τα 30μ. και με τα 12βολα winchester τα magnum!!
12 win mag !!!!! Best
 
μετά δουλεύω πολύ αυτήν τι πυρίτιδα την τεκνα σε διαφορες μάρκες και διαφορα νούμερα πάντα η κάνη ήτανε πεντακάθαρη ποτε δεν μου άφηνε η τεκνα υπολείμματα μέσα στην κάνη.
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός που δεν του άφηνε η tekna καρβουνα.
 
για να μην μπερδευόμαστε το φυσίγγιο είχε και δύναμη και διάτρηση και πάρα πολύ καλή συγκέντρωση.. συγκεκριμένα κάποια δράμια που χτυπήσανε στη σπάλα θα έπρεπε η σπάλα να ήταν μαύρη ενώ δεν ήτανε είχε απλά σαν να το πέρασες με ένα σουβλί και το τρύπησε δεν είχε το λεγόμενο κάψιμο να μαυρίσει το κρέας.. για αυτό όπως και είπα από παλιούς και έμπειρους κυνηγούς που λένε ότι αν δεν το κάψει δεν πέφτει το ζώο εύκολα κάτω
Αυτό που περιγραφεις είναι το λεγόμενο overkilling. Αν ηταν λίγο πιο μακριά ίσως πεφτανε καλύτερα.
:D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top