Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, πώς μετράτε τις αποστάσεις στα βλητικά πειράματά σας;
  1. με το μάτι;
  2. με μεζούρα;
  3. με αποστασιόμετρο;
  4. με καλαπόδι;
  5. με τί;
Είναι ο χώρος πειράματος επίπεδος ή επικλινής (βουνό); Δάσος ή χωράφι ή σκοπευτήριο; Φεγγαρόφωτο ή ηλιοφάνεια με αεράκι;

BTW, σε πείραμα που έκανε η σχολή κυνηγών που πήγαινα, όλοι οι επίδοξοι κυνηγοί, αλλά και οι παρευρισκόμενες παλιές καραβάνες, μετά από το 40-50 μέτρα είχαν την τάση να "μεγαλώνουν" τις αποστάσεις όταν έκαναν υπολογισμό απόστασης μόνο με το μάτι. Την απόσταση προς το θήραμα, χωρίς χρήση διόπτρας, την υπολογίζαμε όλοι μας λάθος. Και υπήρχε και διαφορά πού γίνονταν η μέτρηση, δάσος ή ξέφωτο, ανηφορο-κατηφόρα ή πεδινο μέρος, κλπ.

Στα 50 ή 70 μετρα.....ΠΑΝΤΑ μετρημενα με μετροταινια....Σιγουρα πραγματα....και ξερεις τι σου γινεται...
με βηματα...ποτε δεν εχεις σωστη αποσταση.... Εαν μπορεσω...θα βαλω φωτο Βασιλη μου!!! :)
 
Στα 50 ή 70 μετρα.....ΠΑΝΤΑ μετρημενα με μετροταινια....Σιγουρα πραγματα....και ξερεις τι σου γινεται...
με βηματα...ποτε δεν εχεις σωστη αποσταση.... Εαν μπορεσω...θα βαλω φωτο Βασιλη μου!!! :)
Καλημερα ....φωτο του ΝικουΠ....
 

Attachments

  • IMG-8d0a850839fa7077b3952cc9838c54e5-V.jpg
    IMG-8d0a850839fa7077b3952cc9838c54e5-V.jpg
    230,5 KB · Προβολές: 69
  • IMG-c5b1ef859c0082138db83134be1d39da-V.jpg
    IMG-c5b1ef859c0082138db83134be1d39da-V.jpg
    156,1 KB · Προβολές: 67
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τα foster και τα brenneke τι τις θέλουν τις ελικοειδείς ραβδώσεις.
Όταν πρωτοκατασκευαστηκαν τα brenneke το σκεπτικό ήταν αφού δεν έχει η κάννη ραβδώσεις να έχει το βλήμα, κάτι όμως που δεν έδωσε τα αποτελέσματα που ήθελαν δηλαδή την περιστροφή του βλήματος.
Εκεί που χρειάζονται τώρα είναι οστε να μπορούν να συμπιέζονται κ το βλήμα να περνει την διάμετρο της εκάστοτε κάννης κ να ακολουθεί την πορεία που αυτή δείχνει. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι ραβδώσεις θα έπρεπε να βγάζουν βλημα για κάθε διάμετρο του όπλου, απογ αν έκανες λάθος θα σου στοίχιζε την κάννη
ΥΓ. τα φοστερ περιστρεφοντε
 
Όταν πρωτοκατασκευαστηκαν τα brenneke το σκεπτικό ήταν αφού δεν έχει η κάννη ραβδώσεις να έχει το βλήμα, κάτι όμως που δεν έδωσε τα αποτελέσματα που ήθελαν δηλαδή την περιστροφή του βλήματος.
Εκεί που χρειάζονται τώρα είναι οστε να μπορούν να συμπιέζονται κ το βλήμα να περνει την διάμετρο της εκάστοτε κάννης κ να ακολουθεί την πορεία που αυτή δείχνει. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι ραβδώσεις θα έπρεπε να βγάζουν βλημα για κάθε διάμετρο του όπλου, απογ αν έκανες λάθος θα σου στοίχιζε την κάννη
ΥΓ. τα φοστερ περιστρεφοντε
Δεν εννοούσα αν πρέπει να υπάρχουν ραβδώσεις στο βλήμα.
Πρέπει για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.

Οι ελικοειδείς είναι το περίεργο μιας και δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από μια ψευδαίσθηση περιστροφής.

Ο ρυθμός περιστροφής για να πετύχεις gyroscopic stability (ευθυβολία) εξαρτάται από το βάρος, την διάμετρο και το μήκος του βλήματος.

Τελικά φαίνεται ότι οι ραβδώσεις παράλληλα στο βλήμα είναι καλύτερες ... πράγμα που εμένα μου φαίνεται λογικότατο.
 
Στα λιοκανα δεν χρειάζεται τόσο η περιστροφή λογο του ότι είναι μπροστά το βάρος τους, οστοσο οποια βοήθεια από περιστροφή είναι δεκτή.
Τώρα αν οι ισιες ραβδώσεις βοηθούν περισσότερο θέλει πολλές δοκιμές σε ίδια βλήματα.
Αυτοί έχουν τεχνολογία να δουν τα πράγματα αλλιώς
Πιθανόν να δίνουν μικρότερη οπισθελκουσα
 

Attachments

  • Screenshot_20190819-215619.jpg
    Screenshot_20190819-215619.jpg
    212,3 KB · Προβολές: 19
  • Screenshot_20190819-215702.jpg
    Screenshot_20190819-215702.jpg
    215,3 KB · Προβολές: 19
Στα λιοκανα δεν χρειάζεται τόσο η περιστροφή λογο του ότι είναι μπροστά το βάρος τους, οστοσο οποια βοήθεια από περιστροφή είναι δεκτή.
Τώρα αν οι ισιες ραβδώσεις βοηθούν περισσότερο θέλει πολλές δοκιμές σε ίδια βλήματα.
Αυτοί έχουν τεχνολογία να δουν τα πράγματα αλλιώς
Πιθανόν να δίνουν μικρότερη οπισθελκουσα
Οι φωτό που επισυνάπτεις είναι διαφημιστικές και σίγουρα όχι από πραγματικό simulation σε υπολογιστή.
Στο υπογράφω.
Εννοείται ότι οι δοκιμές είναι αυτές που κρίνουν την θεωρία ....
 
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τα foster και τα brenneke τι τις θέλουν τις ελικοειδείς ραβδώσεις.
Όσον αφορά τα Brenneke, ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι βοηθούν στο να μη συσωρεύεται διαμετρικά του βλήματος το όποιο υλικό συμπιέζεται από το πέρασμα σε τσοκαρισμένη κάννη.
 
Μιχάλη καλή αλλά υπάρχουν και καλύτερα σχήματα.
Πάρε το προτελευταίο βάλτου μερικά φτεράκια στο πίσω μέρος και έχεις φτιάξει το ιδανικό μονόβολο.
Το μόνο που μένει είναι η κατασκευή και οι δοκιμές :)

Γιατί;
Πατα στο ytube taodefelmaus oficer greg τα δειχνει και τα εξηγει ολα για το γιατι περιστρεφοντε
 
Αυτή η περιστροφή (1 ή 2 στα 100μ.) δεν είναι αρκετή για να του δώσει περιστροφική σταθεροποίηση, μ' άλλα λόγια αν το βλήμα δεν ήταν μπροστόβαρο θα έκανε τούμπες μέχρι το στόχο.
Από τα γνωστά μονόβολα που κυκλοφορούν, μόνο το Sauvestre θα μπορούσε να έχει περιστροφική σταθεροποίηση εκμεταλλευόμενο την αντίσταση του αέρα, ΑΝ τα πτερύγιά του είχαν ίδια διάμετρο με το sabot και την κατάλληλη κλίση.
 
Οι φωτό που επισυνάπτεις είναι διαφημιστικές και σίγουρα όχι από πραγματικό simulation σε υπολογιστή.
Στο υπογράφω.
Εννοείται ότι οι δοκιμές είναι αυτές που κρίνουν την θεωρία ....
Είναι screen shot που έκανα εγώ, από αμερικανικό επαγγελματία σε μηχανήματα
 

Attachments

  • Screenshot_20190819-221250.jpg
    Screenshot_20190819-221250.jpg
    430,7 KB · Προβολές: 31
Είναι screen shot που έκανα εγώ, από αμερικανικό επαγγελματία σε μηχανήματα
Τι να σου πω βρε Γιάννη μου;
Στρωτή ροή πίσω από το βλήμα ... ;;;;
Εσύ το θεωρείς λογικό.

Εγώ σε υπερηχητικες ταχ. θα περίμενα να δω κάτι τέτοιο.
https://www.nasa.gov/mission_pages/galex/20070815/f.html

Σε υποηχητικές κάτι τέτοιο
https://en.m.wikipedia.org/wiki/External_ballistics
 
Τι να σου πω βρε Γιάννη μου;
Στρωτή ροή πίσω από το βλήμα ... ;;;;
Εσύ το θεωρείς λογικό.

Εγώ σε υπερηχητικες ταχ. θα περίμενα να δω κάτι τέτοιο.
https://www.nasa.gov/mission_pages/galex/20070815/f.html

Σε υποηχητικές κάτι τέτοιο
https://en.m.wikipedia.org/wiki/External_ballistics
Η εικόνα που ανέβασα διαβάζει τις πιέσει που αναπτύσσονται γι αυτό κ οι διαφορές στο χρωμα.
οι εικόνες που ανεβάζεις εσύ έχουν διαφορετική επικονιση ιδαλος το ίδιο δείχνουν.
Τις ανέβασα για να φανεί ότι στις ραβδώσεις του βλήματος όντος ανεβαίνουν λίγο οι πιέσει για να περιστρεψουν το βλήμα. Η πιεση όμως συνεπάγεται τριβή =αντίσταση στον αέρα.
Όπως αναφέρει το βίντεο όμως πιο πάνω
(που δικαιώνει τον Brenneke για το σκεπτικό του που οπως σου έγραψα πιο πάνω δεν είχε τα ίδια αποτελέσματα με την ραβδωτη κάννη) η περιστροφή επιτυγχάνεται μέσα στην κάννη κ όχι από τον αέρα.
Που σημαίνει ότι η μύτη του βλήματος πρέπει να είναι λεία κ όχι με σχέδια για λόγους εντιποσιασμου που βγάζουν κάποιες εταιρείες
 
η περιστροφή επιτυγχάνεται μέσα στην κάννη κ όχι από τον αέρα.
Γιάννη το είχα ξαναδεί το βίντεο.
Τί ισχυρίζεσαι δηλαδή ;

Ότι αν ρίξεις ένα brenneke σε κενό αέρος αυτό θα περιστραφεί εντός κάνης λόγω ελικοειδών ραβδώσεων ;;;
Κάτι άλλο ;

Ίσως να μην κατάλαβα εγώ καλά ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top