"Δισκοπάθεια"

Συμφωνείς ότι σχεδόν για όλα τα ζερο φταίει η έλλειψη πιστης ;
Για κάποιον φτασμένο σκοπευτή, ο οποίος ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει, ναι. Η αυτοπεποίθηση θα ωφελήσει και τον μέτριο σκοπευτή, αλλά αυτόν τον κρατάνε περισσότερο άλλα πράγματα πίσω.
 
Δημήτρη τα είπε όλα ο coach.
Εμείς έχουμε άλλα βάσανα πριν από την πίστη .................. ;) ;) ;)
Γιώργο αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο δημόσια να κάνω, έχω παρατηρησει οτι συνέχεια μειώνεις τον εαυτό σου, τεράστιο λάθος αυτό φίλε, παντα να θεωρείς τον εαυτό σου καλυτερο όλων, εσυ εισαι ο καλυτερος σκοπευτής στον πλανητη , αν δεν έχεις πιστη στον εαυτό σου πρωτα απο όλα , όλα τα αλλα δεν μετράνε
 
Last edited:
Γιώργο αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο δημόσια να κάνω, έχω παρατηρησει οτι συνέχεια μειώνεις τον εαυτό σου, τεράστιο λάθος αυτό φίλε, παντα να θεωρείς τον εαυτό σου καλυτερο όλων, εσυ εισαι ο καλυτερος σκοπευτής στον πλανητη , αν δεν έχεις πιστη στον εαυτό σου πρωτα απο όλα , όλα τα αλλα δεν μετράνε
Δημήτρη, αν μου επιτρέπεις, κάτι που διδάχτηκα στα μαθήματα αθλητικής ψυχολογίας είναι το εξής: Η αυτοπεποίθηση μετράει μόνο όταν βασίζεται σε διαγνωσμένη ικανότητα. Η πραγματική αυτοπεποίθηση είναι το "μπορώ να το κάνω αυτό". Η πλασματική αυτοπεποίθηση είναι επίσης "μπορώ να το κάνω αυτό". Πώς τις ξεχωρίζεις; Προσθέτοντας μπροστά το "πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω αυτό" ορίζει την πλασματική αυτοπεποίθηση. Το "γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω αυτό" ορίζει την πραγματική αυτοπεποίθηση. Καμία λέξη δεν είναι περιττή όταν κάνουμε αυτοδιάλογο. Αλλιώς κινδυνεύουμε να παραμυθιαστουμε και να πληγωθούμε περισσότερο. Όταν ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είμαι αντάξιος των προσδοκιών μου, τότε έχω πραγματική, αληθινή αυτοπεποίθηση, το μόνο είδος αυτοπεποίθησης που μπορεί να με βοηθήσει.

Θυμάμαι όταν αλληλογραφούσα πριν πολλά χρόνια με τον μέγα Τονίνο Μπλάζι, του έγραψα κάποια στιγμή "δάσκαλε, μου λες μόνο για τεχνική, δεν μου έχεις πει ούτε λέξη για ψυχολογία". Η απάντηση του με καθήλωσε: "Μα η τεχνική ΕΙΝΑΙ ψυχολογία"!
 
Δημήτρη, αν μου επιτρέπεις, κάτι που διδάχτηκα στα μαθήματα αθλητικής ψυχολογίας είναι το εξής: Η αυτοπεποίθηση μετράει μόνο όταν βασίζεται σε διαγνωσμένη ικανότητα. Η πραγματική αυτοπεποίθηση είναι το "μπορώ να το κάνω αυτό". Η πλασματική αυτοπεποίθηση είναι επίσης "μπορώ να το κάνω αυτό". Πώς τις ξεχωρίζεις; Προσθέτοντας μπροστά το "πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω αυτό" ορίζει την πλασματική αυτοπεποίθηση. Το "γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω αυτό" ορίζει την πραγματική αυτοπεποίθηση. Καμία λέξη δεν είναι περιττή όταν κάνουμε αυτοδιάλογο. Αλλιώς κινδυνεύουμε να παραμυθιαστουμε και να πληγωθούμε περισσότερο. Όταν ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είμαι αντάξιος των προσδοκιών μου, τότε έχω πραγματική, αληθινή αυτοπεποίθηση, το μόνο είδος αυτοπεποίθησης που μπορεί να με βοηθήσει.

Θυμάμαι όταν αλληλογραφούσα πριν πολλά χρόνια με τον μέγα Τονίνο Μπλάζι, του έγραψα κάποια στιγμή "δάσκαλε, μου λες μόνο για τεχνική, δεν μου έχεις πει ούτε λέξη για ψυχολογία". Η απάντηση του με καθήλωσε: "Μα η τεχνική ΕΙΝΑΙ ψυχολογία"!
Συμφωνώ μαζί σου αλλά πες μου, ξέρεις η δεν ξέρεις τρομερά τεχνικούς σκοπευτές που τα χάνουν σε αγώνα ;;;; η ταπεινη μου γνώμη είναι ότι τεχνικά παρα πολλοι είναι τρομεροί, ψυχολογικά όμως μόνο όσοι νικάνε συστηματικά
 
Συμφωνώ μαζί σου αλλά πες μου, ξέρεις η δεν ξέρεις τρομερά τεχνικούς σκοπευτές που τα χάνουν σε αγώνα ;;;; η ταπεινη μου γνώμη είναι ότι τεχνικά παρα πολλοι είναι τρομεροί, ψυχολογικά όμως μόνο όσοι νικάνε συστηματικά
Δικαιολογώ την γνώμη σου διότι πριν αρκετά χρόνια συμφωνούσε με την δική μου. Πλέον πιστεύω ότι η τεχνική, όπως εγώ την εννοώ, είναι το απόλυτο σωσίβιο.

Όταν λέω "τεχνική" εννοώ την ολική προσέγγιση, η οποία είναι συνδυασμός "τεχνική + ρίσκο", όχι απλά σωστές επωμισεις και εφαρμογή τεχνικών. Άρα η πίστη είναι αδιάσπαστο μέρος της "τεχνικής μου".
 
Γιώργο αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο δημόσια να κάνω, έχω παρατηρησει οτι συνέχεια μειώνεις τον εαυτό σου, τεράστιο λάθος αυτό φίλε, παντα να θεωρείς τον εαυτό σου καλυτερο όλων, εσυ εισαι ο καλυτερος σκοπευτής στον πλανητη , αν δεν έχεις πιστη στον εαυτό σου πρωτα απο όλα , όλα τα αλλα δεν μετράνε
στην δική μου την οπτική , το να ξέρω ακριβώς ποιά είναι η θέση μου στον χωροχρόνο ( τι είπα ο φούστης ......χεχεχεχε ) λέγεται ρεαλισμός....... ;) ;) ;)
 
Σημερα πηγαμε για καφε και να ριξουμε μια δυο πουλες. Ολα καλα αν εξαιρεθει ο αερας. Περασαμε ευχαριστα και ειχα και την ευκαιρια να δοκιμασω και το μονοκανο, H & R - TOPER. Ηταν μια πολυ ευχαριστη εμπειρια....
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος,να μου διαλευκάνει τα εξής:
a) Πού υπερέχουν τα αλληλεπίπεδα έναντι των καραμπίνων και τα χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο στο σκοπευτήριο; Μόνο λόγο καλύτερου ζυγίσματος;
b) Θα μπορούσε κάποιος να σπάσει πιάτα του skeet με καραμπίνα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος,να μου διαλευκάνει τα εξής:
a) Πού υπερέχουν τα αλληλεπίπεδα έναντι των καραμπίνων και τα χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο στο σκοπευτήριο; Μόνο λόγο καλύτερου ζυγίσματος;
b) Θα μπορούσε κάποιος να σπάσει πιάτα του skeet με καραμπίνα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρώτα πρωτα για ασφάλεια φίλε, δεν έχεις παρατηρησει που όλα τα δικαννα είναι παντα ανοιγμενα όταν δεν ρίχνουν ;; μετά το θέμα της απόρριψης του καλυκα, όταν ρίχνω με καραμπίνα ο αδειος καλυκας χτυπάει τον διπλανο σκοπευτή, μετά το θέμα της ευκολίας στο γέμισε άδειασε, κ μετα παμε σε πολλα αλλά πλεονεκτηματα που έχουν τα σκοπευτικα δικαννα, κ φυσικά με καραμπίνα σπάει κ πιατο του σκητ κ του τραπ κ του Σπόρτιγκ
 
Επειδή έριξα σε σύντομο χρονικό διάστημα και τα 2, η καραμπίνα για μένα με δυσκόλεψε πολύ περισσότερο στη δεύτερη βολή λόγω αναπήδησης. Επίσης είναι πιο ελαφρύ όπλο με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα swing.
 
Επειδή έριξα σε σύντομο χρονικό διάστημα και τα 2, η καραμπίνα για μένα με δυσκόλεψε πολύ περισσότερο στη δεύτερη βολή λόγω αναπήδησης. Επίσης είναι πιο ελαφρύ όπλο με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα swing.
Μανο πες τα με τα καρβουρδιστηρια
 
Όταν κ αν παρεις δικαννο τότε θα κουβεντιασουμε
17 Απριλίου θα ειμαι κατω κανονισε να ριξουμε καμια πουλα
Χρυσό τον έχω κάνει. Να σου πει τι του λέω κάθε φορά που τον βλέπω...
Την επομενη φορα θα ζητησω να ριξω με κανενα δικαννο μηπως και ψηθω καποια στιγμη...
 
17 Απριλίου θα ειμαι κατω κανονισε να ριξουμε καμια πουλα

Την επομενη φορα θα ζητησω να ριξω με κανενα δικαννο μηπως και ψηθω καποια στιγμη...
Μπηκε κ μηχανή τραπ ρομπότ, στα 38 μ η πρωτη τουφεκια ο πιο γρηγορος, η δευτερη 45 μ τουλάχιστον, αν τα σημαδεψεις παμε 45 η πρωτη κ 60 μ η δευτερη , για ετοιμάσου
 
Last edited:
Μπηκε κ μηχανή τραπ ρομπότ, στα 38 μ η πρωτη τουφεκια ο πιο γρηγορος, η δευτερη 45 μ τουλάχιστον, αν τα σημαδεψεις παμε 45 η πρωτη κ 60 μ η δευτερη , για ετοιμάσου
δεν το μπορω το τραπ ρε φιλε, θα εχουν φτασει στου καρατουλα τα πιατα μεχρι να ριξω
 
Back
Top