Διάφορα μηνύματα

Μικρη σημασια εχει για μενα αν κτυπηθηκε εντος, η εκτος περιοδου.
Μεγαλη σημασια ομως αν σαν ενηλικοι αντρες νιωθουμε τοσο αναγκαιο να δειξουμε οτι σκοτωσαμε ενα περιστερι ( οπως λεει πιο πανω ο Κωνσταντινος)
Θα επαναλαβω αυτο που νιωθω για μενα, ευχαριστηθειτε το κυνηγι σας, για εσας κυνηγατε, οχι για τους αλλους!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση το ποσό λάθος βλέπεις τα πράγματα.

Δεν έχω να σου καταλογισω κάτι...Αλλά είμαι βεβαίως πως δεν θα μπορούσα να κάνω παρέα μαζί σου.
Το λέω αυτό και για άλλες φορές οχι μόνο για αυτό που λες τώρα.

Αυτό που είπε ο Μόντε Κάρλο πιο πάνω είναι ότι δεν αξίζει τόση φασαρία για ένα περιστέρι.

Και φυσικά έχει δίκιο ο άνθρωπος.

Τώρα που το βλέπεις εσύ το ότι εγώ θέλω να φανώ επειδή έκανα δύο φασσες τη σεζον δεν το καταλαβαίνω.

Άλλοι κάνουν 10 τη μέρα.
Τι να κλάσω εγώ που έκανα δύο τη σεζόν.

Κατά τ αλλά ποτέ δεν έκανα τον μάγκα με τις αναρτήσεις φωτογραφιων μου για να τον κάνω και τώρα;
Εννοώ πιάνω ελάχιστα θηράματα οπότε σίγουρα δεν ανεβάζω για να φανώ.

Αυτό που με πείραξε είναι οι συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων.

Θα ανεβάσω την κανονική φωτο ή οποία δεν έχει υποστεί επεξεργασία και έτσι όλα θα είναι οκ.

Θα ήταν οκ εξ αρχής αν δεν αποφάσιζα να κρύψω τη ζύγιση διότι έγραφε 0.800+ και δεν ήθελα να φανεί ότι και καλά είναι γραμμ.

Αυτά.
 
Μου κάνει τρομερή εντύπωση το ποσό λάθος βλέπεις τα πράγματα.

Δεν έχω να σου καταλογισω κάτι...Αλλά είμαι βεβαίως πως δεν θα μπορούσα να κάνω παρέα μαζί σου.
Το λέω αυτό και για άλλες φορές οχι μόνο για αυτό που λες τώρα.

Αυτό που είπε ο Μόντε Κάρλο πιο πάνω είναι ότι δεν αξίζει τόση φασαρία για ένα περιστέρι.

Και φυσικά έχει δίκιο ο άνθρωπος.

Τώρα που το βλέπεις εσύ το ότι εγώ θέλω να φανώ επειδή έκανα δύο φασσες τη σεζον δεν το καταλαβαίνω.

Άλλοι κάνουν 10 τη μέρα.
Τι να κλάσω εγώ που έκανα δύο τη σεζόν.

Κατά τ αλλά ποτέ δεν έκανα τον μάγκα με τις αναρτήσεις φωτογραφιων μου για να τον κάνω και τώρα;
Εννοώ πιάνω ελάχιστα θηράματα οπότε σίγουρα δεν ανεβάζω για να φανώ.

Αυτό που με πείραξε είναι οι συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων.

Θα ανεβάσω την κανονική φωτο ή οποία δεν έχει υποστεί επεξεργασία και έτσι όλα θα είναι οκ.

Θα ήταν οκ εξ αρχής αν δεν αποφάσιζα να κρύψω τη ζύγιση διότι έγραφε 0.800+ και δεν ήθελα να φανεί ότι και καλά είναι γραμμ.

Αυτά.
Το ιδιο με τον Κωστα λεω και εγω.
Οτι δεν αξιζει για ενα περιστερι , ουτε να καταδικασουμε καποιον , ουτε ο καποιος να προσπαθησει να παραπλανησει...
1) Εγω καρπωνομαι λιγοτερα θηραματα απο εσενα.
2) Το οτι δεν θα με εκανες παρεα, νομιζω ειναι αδιαφορο, γενικως για ολους.
3) Υγεια, σου ευχομαι!
 
Το ιδιο με τον Κωστα λεω και εγω.
Οτι δεν αξιζει για ενα περιστερι , ουτε να καταδικασουμε καποιον , ουτε ο καποιος να προσπαθησει να παραπλανησει...
1) Εγω καρπωνομαι λιγοτερα θηραματα απο εσενα.
2) Το οτι δεν θα με εκανες παρεα, νομιζω ειναι αδιαφορο, γενικως για ολους.
3) Υγεια, σου ευχομαι!
Κι εγώ σου εύχομαι υγεία.
Δεν το λέω για να ενοχληθείς αλλά για να σου πω το ποσό διαφορετικά βλέπουμε τα πράγματα.

Στην ανάρτηση σου πιο πάνω λες ότι νιώθω την ανάγκη να δείξω ότι έπιασα ένα περιστέρι.

Και σου λέω δεν το ανεβάζω για να φανώ.
Ούτε με πειράζει αμα κατέβει.

Με πειράζει το γιατί και το ότι κάποιοι σε στήνουν στον τοίχο πανεύκολα χωρίς να λογαριασουν ποιος είσαι τόσο καιρό κάνοντας την ηλεκτρονική θηροφυλακη.

Και αυτό δεν το λέω για τη διαχείριση διότι είναι υποχρεωμένοι οι διαχειριστές να το κάνουν όπως μου εξήγησε ένας φίλος σε προσωπικό μήνυμα.

Λέγοντας μου πως οι πολέμιοι του φόρουμ χρησιμοποιούν το τι φενεται και όχι το τι ίσως είναι.

Τέλοσπαντων......Όλα καλά.
 
ίσως θα έπρεπε να κάνουμε άλλη κουβέντα....
το πως χάθηκαν οι 8 μέρες του Φεβρουαρίου για την Φάσσα, την τσαρτσάρα και τον κότσυφα...
και όσον αφορά την διαχείριση του είδους τι νόημα έχει να μην τα κυνηγάμε για 8 μέρες.....

πλην όμως καλό είναι να μην δίνουμε τροφές σε σχόλια
παρακολουθούμαστε από τον εχθρό
εγώ έχω δει ποσταρίσματά μου από το ε-αρτεμις σε οικωλογικό φόρουμ και μάλιστα ο "αντιγραφέας" ήταν η Μ. Γανωτή......
τουτέστιν καλώς κατέβηκε η φωτο και κακώς οι διαμαρτυρίες
 
Για τη φασσα και τις δεντριτσιχλες, γερακοτσιχλες δε ξερω να σου πω, αλλα για το κοτσυφα καλα κανανε και εκοψαν τις 8 μερες. Στο χωριο που ειμαι, Λαμψακος και τριγυρω, τα κοτσυφια εχουν αρχισει τα κελαηδισματα για ταιρια πριν τις 20 του Φλεβαρη.
 
Για τη φασσα και τις δεντριτσιχλες, γερακοτσιχλες δε ξερω να σου πω, αλλα για το κοτσυφα καλα κανανε και εκοψαν τις 8 μερες. Στο χωριο που ειμαι, Λαμψακος και τριγυρω, τα κοτσυφια εχουν αρχισει τα κελαηδισματα για ταιρια πριν τις 20 του Φλεβαρη.
τα κοτσυφια ειναι αποδημιτικα σαν της τσιχλες ,το οτι εχουμε πλεον ενα μεγαλο ενδημικο ειδος εδω απο κοτσυφια δεν λεει κατι και οι τσιχλες κελαιδανε τον φλεβαρη.οι τοποι φωλεωποιησης εχουνε σημασια.
 
Δεν αντέχουν κάθε μέρα κυνήγι τα σκυλιά Γιάννη.
Δεν γίνεται αυτό.
Μόνο παράταση ...
γιατί ρε παιδιά ξέρετε κυνηγούς που το μονο που έχουν να κανουν είναι το κυνήγι? δεν έχουν δουλειά αυτοί? οι περισοτεροι με το ζόρι πανε 3-4 φορες το μηνα ακόμα και σε χωριό να μένουν. το να συσταθεί ομαδα σκυλια αυτοκίνητα σε καθημερινη βάση ειναι πράμα πολύ
 
γιατί ρε παιδιά ξέρετε κυνηγούς που το μονο που έχουν να κανουν είναι το κυνήγι? δεν έχουν δουλειά αυτοί? οι περισοτεροι με το ζόρι πανε 3-4 φορες το μηνα ακόμα και σε χωριό να μένουν. το να συσταθεί ομαδα σκυλια αυτοκίνητα σε καθημερινη βάση ειναι πράμα πολύ
Δεν πάνε τα σκυλιά Κώστα ... Κάνουν πολλά χιλιόμετρα σε κακοτράχαλα μέρη (τα δικά μας).
Μερικές φορές ούτε την Κυριακή δεν πάνε καλά αν έχουν κάνει πολλά χιλιόμετρα το Σάββατο.
Φυσικά και αυτό που λές πολύ σημαντικό. ;)
 
Και γιατί να θέλουμε εμείς να μειώσουμε τον πληθυσμό;
Εγώ προσωπικά δεν θέλω αλλά ξερω κανα 2 που θελουν να τον μηδενίσουν στην περιοχή τους γιατί τους έχουν κανει ζημιες, και δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το κρέας τους. Εγώ αγορασα πρώτη φορά στην ζωή μου μονόβολα γιατί στην συνήθη διαδρομή που κανω για τσίχλες είδα πολλα και φρέσκα ίχνη τους.
 
Θα έρθουν καιροί και χρόνια κυνηγητικής πενίας, που θα λένε οι παππούδες στους νέους: "Αγόρι μου, το 2022 κυνηγούσαμε αγριογούρουνα όλο το χρόνο σε όλη την Ελλάδα όσα θέλαμε και είχε να φαν κι οι κότες, τράκαρες επάνω τους εκείνα τα χρόνια".
Και ο νέος θα γελάει και θα λέει: "Άσε ρε παππού, πες τα αλλού αυτά τα παραμύθια!"
 
Θα έρθουν καιροί και χρόνια κυνηγητικής πενίας, που θα λένε οι παππούδες στους νέους: "Αγόρι μου, το 2022 κυνηγούσαμε αγριογούρουνα όλο το χρόνο σε όλη την Ελλάδα όσα θέλαμε και είχε να φαν κι οι κότες, τράκαρες επάνω τους εκείνα τα χρόνια".
Και ο νέος θα γελάει και θα λέει: "Άσε ρε παππού, πες τα αλλού αυτά τα παραμύθια!"
Οπως μου φαίνονται εμένα αυτά που άκουω τώρα από τους θείους μιυ για τους λαγούς, που ήταν τόσοι πολλοί που ετρωγαν τις φλοιδες από τους κορμούς στις νεαρές μηλιές και καρυδιές και ξεραινονταν και στις αυλακιες μέσα στην πατάτα πεταγόταν και απκ ένας στην πεζουλα... Η που με το ποδοβολητο τους το καλοκαίρι στα ξερα ρεβίθια δεν μπορούσες να κοιμηθείς...
 
Για τη φασσα και τις δεντριτσιχλες, γερακοτσιχλες δε ξερω να σου πω, αλλα για το κοτσυφα καλα κανανε και εκοψαν τις 8 μερες. Στο χωριο που ειμαι, Λαμψακος και τριγυρω, τα κοτσυφια εχουν αρχισει τα κελαηδισματα για ταιρια πριν τις 20 του Φλεβαρη.
κι εδώ τα κοτσύφια κελαιδάνε,........................ μόλις τελειώσουν από τον χιονοπόλεμο............

αλλού μπορεί να χτίζουν φωλιές, εδώ χτίζουν χιονάνθρωπους σορρυ χιονοκότσυφες......

.yelling..yelling..yelling..yelling..yelling.
 
Back
Top