Διάφορα θέματα

Status
Not open for further replies.
Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Eπειδη βλεπω οτι το post του Βασιλη(drv) ειναι μετα τα δικα μου γραφομενα...δε ξερω εαν εγω ειμαι αυτος που προκαλεσε την εκρηξη του...μπορει να κανω και λαθος....παντως θα θελα να πω οτι εγω απλα ηθελα να ενημερωσω το συναδελφο(ΗΛΙΑ ΒΛΑΧΟ) και τιποτε αλλο...ουτε να τον παροτρυνω να παει για κυνηγι,ουτε να μην παει...οτι θελει ας κανει...ουτε τον ξερω τον ανθρωπο...ομως ξερω παρα πολυ καλα εαν αυτα που γραφω ειναι νόμιμα.....και κατι αλλο...με τα γραφομενα μας μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας αλλα καλο ειναι να δειχνουμε και τον απαραιτητο σεβασμο προς τον/τους συνομιλητη/τες μας, πολυ περισσοτερο εαν δε τον γνωριζουμε, γιατι μπορει...λεω μπορει... ισως να ειναι και καμμια 25αρια χρονια μεγαλυτερος μας....
Λεωνίδα αυτά που λες είναι σωστά. Όχι για τι σ'αρέσει και μ'αρέσει.απλα για τι αυτό είναι Που επικρατεί. τώρα πως μερίδα κυνηγών λέει ότι τι κυνήγι απαγορεύτηκε,είναι πολύ άσχημο αυτό που ακούω....

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Μας τα έχετε κάνει αερόστατα...
Το φόρουμ είναι κυνηγετικό, δηλαδή η θεματολογία του κυνηγετική, αλλά σα χώρος είναι δημόσιος. Μπορούν να συμμετέχουν ή απλά να διαβάζουν οποιοιδήποτε... Μπορείτε να το καταλάβετε αυτό;
Στα πελε του καθένα της διαχείρισης τι κάνετε στις ζωές σας, πηγαίνετε για κυνήγι, τρέξτε με 180, παραβιάσετε κόκκινα φανάρια, πιείτε κοκες, αυτοκτονειστε... Πραγματικά αδιάφορο και δεν θα το κρίνει κανείς.
Ούτε και το κρίνει ήδη.
Η διαχείριση οφείλει να διαφυλάσσει ότι η εικόνα που βγάζει ο Έλληνας κυνηγός μέσα από τα ποστ του είναι ανθρώπινη, λογική, συνετή. Ότι δεν προπαγανδίζει οτιδήποτε είτε ανήθικο είτε παράνομο.
Η διαχείριση δεν κόβει πρόστιμα, ούτε παίρνει τηλέφωνο στο 1142 να καταγγέλει τον "Ευλαμπιο Μαντεκα" που πάει για κυνήγι με τα σκυλιά του στα "Κάτω Σεκλανα".
Οφείλει να προστατεύει το χώρο αυτό από επιθέσεις αντικυνηγών ή μη, όπως επίσης και να μη δίνει αφορμές και επιχειρήματα στους απέναντι. Στο κάτω κάτω, ούτε αυτό το καταλαβαίνετε, αυτός εδώ ο χώρος είναι στο όνομα ιδιοκτησία κάποιου. Εάν στην ιδιοκτησία σας διαδίδονται παράνομες ενέργειες, πιστεύετε δεν έχετε καμία ευθύνη;
Από την άλλη για να έρθουμε και στο πιο συγκεκριμένο, με το χέρι στην καρδιά πιστεύετε ότι άμα βάζαμε όλοι ότι πηγαίναμε για κυνήγι μες στην τρελή χαρά, αυτό θα λειτουργούσε υπέρ μας????
Πιστεύετε ότι είστε οι Ρομπέν των Κυνηγών????
Πιστεύετε ότι διαπραγματευτικα τέτοια ποστ μας δίνουν περισσότερη δύναμη σαν κυνηγετική οικογένεια????
Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που γίνονται και ΔΕΝ λέγονται αλλά και πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται!
Όταν το καταλάβετε αυτό, τα ξαναλέμε....
Συγγνώμη απ' τους υπόλοιπους και απ' τη διαχείριση για το μακροσκελές οφτοπικ μου, αλλά δεν αντέχω να διαβάζω ... πρωινιατικα.
αεροστατε το να γράφεις είναι πιο δύσκολο από το να διαβάσεις....

φιλικά στο λέω γιατί δεν αντέχεις πρωινιατικα....

Όνομα
Τολης
To κυνήγι δεν απαγορεύεται,όπως λέει και ο Λαμπρος ,ειναι τραγικό να ακούς απο κυνηγούς οτι απαγορεύεται.Δεν επιτρέπεται η μετακίνηση πέραν απο τους 5-6 λόγους που επιτρέπεται(εργασία,σουπερ μαρκετ,γιατρο,λιανεμποριο κλπ κλπ), και ως εκ τούτου η μετακίνηση για κυνήγι θεωρείται ΑΣΚΟΠΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ, και μπορεί ΜΟΝΟ Η αστυνομία να σε γραψει.Προχθές σε συνάντηση με το δασαρχείο,οι άνθρωποι γέλαγαν με αυτό το χάλι,κεραστήκαμε κουλουράκια και καφέ και ο καθένας συνέχισε το δρόμο του.Το φορουμ ειναι κυνηγετικο και οχι φορουμ ελέγχου ασκοπων μετακινήσεων...Καλημέρες σε όλους :):)
Ρε συ μπας και σε γραψανε το 300€αρι και σκωτοσες τη φαστ αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ρε πλακα κανω

Last edited:
Μας τα έχετε κάνει αερόστατα...
Το φόρουμ είναι κυνηγετικό, δηλαδή η θεματολογία του κυνηγετική, αλλά σα χώρος είναι δημόσιος. Μπορούν να συμμετέχουν ή απλά να διαβάζουν οποιοιδήποτε... Μπορείτε να το καταλάβετε αυτό;
Στα πελε του καθένα της διαχείρισης τι κάνετε στις ζωές σας, πηγαίνετε για κυνήγι, τρέξτε με 180, παραβιάσετε κόκκινα φανάρια, πιείτε κοκες, αυτοκτονειστε... Πραγματικά αδιάφορο και δεν θα το κρίνει κανείς.
Ούτε και το κρίνει ήδη.
Η διαχείριση οφείλει να διαφυλάσσει ότι η εικόνα που βγάζει ο Έλληνας κυνηγός μέσα από τα ποστ του είναι ανθρώπινη, λογική, συνετή. Ότι δεν προπαγανδίζει οτιδήποτε είτε ανήθικο είτε παράνομο.
Η διαχείριση δεν κόβει πρόστιμα, ούτε παίρνει τηλέφωνο στο 1142 να καταγγέλει τον "Ευλαμπιο Μαντεκα" που πάει για κυνήγι με τα σκυλιά του στα "Κάτω Σεκλανα".
Οφείλει να προστατεύει το χώρο αυτό από επιθέσεις αντικυνηγών ή μη, όπως επίσης και να μη δίνει αφορμές και επιχειρήματα στους απέναντι. Στο κάτω κάτω, ούτε αυτό το καταλαβαίνετε, αυτός εδώ ο χώρος είναι στο όνομα ιδιοκτησία κάποιου. Εάν στην ιδιοκτησία σας διαδίδονται παράνομες ενέργειες, πιστεύετε δεν έχετε καμία ευθύνη;
Από την άλλη για να έρθουμε και στο πιο συγκεκριμένο, με το χέρι στην καρδιά πιστεύετε ότι άμα βάζαμε όλοι ότι πηγαίναμε για κυνήγι μες στην τρελή χαρά, αυτό θα λειτουργούσε υπέρ μας????
Πιστεύετε ότι είστε οι Ρομπέν των Κυνηγών????
Πιστεύετε ότι διαπραγματευτικα τέτοια ποστ μας δίνουν περισσότερη δύναμη σαν κυνηγετική οικογένεια????
Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που γίνονται και ΔΕΝ λέγονται αλλά και πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται!
Όταν το καταλάβετε αυτό, τα ξαναλέμε....
Συγγνώμη απ' τους υπόλοιπους και απ' τη διαχείριση για το μακροσκελές οφτοπικ μου, αλλά δεν αντέχω να διαβάζω ... πρωινιατικα.
Νομίζω πρέπει να πας κυνήγι.... Χαλάρωσε!

Όνομα
Τολης
Και μη σκωτονεστε για το πια σκωτωνει πιο μακρυα ολες την αξιοπιστια διαφημιζουν σαν το μεγαλο ατου ρε παιδια καμια δε λεει οτι βγαζει μακρυνοτερες τουφεκιες λετε να μην πουλαει το μεγαλο βελινεκες αν αυτου βγαλανε τα tungsten shot και κατεβαζουν τα συνεφα με αριθμους και αποδειξης ολα και πολλα $$$$$$$$

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Και μη σκωτονεστε για το πια σκωτωνει πιο μακρυα ολες την αξιοπιστια διαφημιζουν σαν το μεγαλο ατου ρε παιδια καμια δε λεει οτι βγαζει μακρυνοτερες τουφεκιες λετε να μην πουλαει το μεγαλο βελινεκες αν αυτου βγαλανε τα tungsten shot και κατεβαζουν τα συνεφα με αριθμους και αποδειξης ολα και πολλα $$$$$$$$
Φίλε Τόλη ένα cal10 μας σώζει μόνο. Εγώ τουλάχιστον το έχω στόχο.

Όνομα
Τολης
Και πάλι θα είναι πίσω. Δεν θα φτάσει τα μαμά οπλα
Φιλε εδω λενε ανθρωποι σωβαροι πουωεχουν τετιο οπλο οτι μαμουν και δερνουν εχουνε και βιντεακια και μας το δειχνουν εσυ μας εχεις φλομοση στα λογια και ρισαι αντι μπενελικος φουλ οποτε θες ελα να σε παω σε κανα καρτερι να μου δειξεις αυτα που λες και θα σε παραδεχτω μεχρι τοτε πατακουμπια και διαβαζε αρθρα για τα αμερικανικα και μη λμιλας πολυ για τη v3 μπενελι συστημα εχει και καταφρρε να γινει οπλο και να πιασει στην αγορα

Όνομα
Τολης
Σε αυτό μάρτυρες είναι οι κάτοχοι... Οι διαφορές είναι πολύ πολύ μικρές αλλά αισθητές σε συγκεκριμένες συνθήκες όμως πιο ορατες, μειωμένες θερμοκρασίες κλπ. Εκεί τα κλειστρα αδράνειας σέρνονται σταθερά με την ίδια αξιοπιστία της benelli....

Το έχω παρακουθησει στον Έβρο και σε κυνήγι στην Βουλγαρία με εμπορικά φυσίγγια. Η απόδοση σε μεσαίες αποστάσεις ήταν μέτρια, ζωντανά πολύ λίγα. Η απόδοση μιας Β2000 και μιας super sport με κάννη από κάποια άλλη raffaello (οχι crio) στα μακρυνα πουλιά ήταν όχι μέρα με τη νύχτα, αλλά διαφορά ηλιουμεσονυχτιου με καφτο καλοκαίρι στη Μύκονο.

Απόδοση καλύτερη μια benelli επετειακή σειράς παραγωγής.

Κανένα αδράνειας με συμβατική κάννη δε μπορεί να βάλει σε απόδοση κάτω την ASTRO αλλά και την Vitoria... Καλές και οι παλιές 121 με γαλλικές κάννες,οχι Breda.
1 ποτε πηγες στον εβρο δε νομιζω
2 αν ενας εχει να αλαξει επανατατικο 30 χρονια δε λεει κατι
3 με πιο τροπο διαπιστωσες οτι αυτος που δεν εκοβε η μπενελλι ηταν πανω στα πουλια

Όνομα
Τολης
Πολοι διβασμενοι με προφισιενση πηγαν στο λονδινο κι ομωσ δε καταλαβανε χριστο απ οσα λεγανε οι αγγλοι το δια ταυτα ειναι εχεις κατι να μας πεις τι κανεις κατι εστω κανα χαρτονι ρε φιλε μετα θα σε ασπαστω αχαχαχαχα

Status
Not open for further replies.