Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Δες και το post-574874
Huyndai, Ford, Telefunken, Grunding, Boss, ρεβύθια, πασατέμπος, κλπ, όλα made in Turkey
Το είδα...

Αυτοί φίλε Κοίταν το μέλλον τους και το πανε καλά...

Εμείς εδώ δεν κάνουμε τίποτα.
Ούτε πινέζα δε βγάζουμε.

Αυτό δεν είναι κράτος.

Είμαστε Ευρώπη σε ότι συμφέρει το κράτος και σε ότι συμφέρει τον πολίτη είμαστε Ουγκάντα.

Τι κρίμα για την ωραία μας πατρίδα τόση κατάντια.
 
Πάντως τα φυσίγγια lambro κάνουν τρελές πωλήσεις στην Τουρκία και σε όλες τις βαλκανικές χώρες.
Αυτό δεν το ήξερα....

Να τώρα είναι λογική αυτή να πει ο Τούρκος δεν παίρνω λαμπρό διότι είναι ελληνικό.

Φυσικά θα το πάρει αν είναι καλό και τον συμφέρει.

Κι έτσι πρέπει να είναι.
 
Μιας που το 'φερε η κουβέντα, να γράψω κι εγώ ενδεικτικά, περί της ταχύτητας πτήσεως μερικών πτηνών, αλλά και περί ταχύτητας τρεξίματος μερικών τριχωτών...

Κατ' αρχάς, ως μέτρο συγκρίσεως, αναφέρω πως ο ταχύτερος άνθρωπος (μέχρι στιγμής) στον κόσμο, ο Τζαμαϊκανός Γιουσέιν Μπολτ έτρεξε τα 100 μέτρα το 2009 σε χρόνο 9 δεύτερα και 58 εκατοστά (παραμένει παγκόσμιο ρεκόρ), τουτέστιν έτρεχε με ταχύτητα 37,11χιλ. ανά ώρα!

Πάμε τώρα και στο ζωικό βασίλειο:
Τα αγωνιστικά περιστέρια πετούν με 100χιλ. ανά ώρα (δηλ. 28 μέτρα ανά δευτερόλεπτο)!!!
Κάπου στα ίδια επίπεδα κυμαίνεται και η σβελτάδα της φάσσας!!!
Το τρυγόνι στο κανονικό πετάει με 50χιλ./ώρα (14 μέτρα το δευτερόλεπτο) και όταν θέλει, μπορεί να φτάσει και τη διπλάσια ταχύτητα!!!
Και οι τσίχλες πιάνουν άνετα τα 50χιλ./ώρα όταν ταξιδεύουν. Και ακόμη περσσότερο όταν πιεσθούν...!
Όσο για τα παπιά και τα χηνάρια, φτάνουν μέχρι και τα 80χιλ./ώρα!!!
Ο λαγουδάκος φτάνει τα 60χιλ. ανά ώρα.
Το αγριοκούνελο τρέχει στο max με 50χιλ. ανά ώρα.
Το αγριογούρουνο πάει με 45χιλ. ανά ώρα.
Η αλεπού είναι πιο γρήγορη και τρέχει με σχεδόν 70χιλ. ανά ώρα!!!
Τέλος, ο ίππος αγγίζει τα 80χιλ. ανά ώρα!!!
Ως αναφορά τον Μπολτ αυτή η ταχύτητα ειναι μέρος ορος.

Επειδή όταν πέσει ο πυροβολισμός όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ξεκινάει κάνεις με 37 χιλιόμετρα πρέπει να ξέρουμε ότι πάνω στην κούρσα κάποια στιγμη ανεπτηξε παραπάνω χιλιομετρα ώστε να βγει βγει το 37+ χιλιόμετρα ως μέσος όρος.
 
Ως αναφορά τον Μπολτ αυτή η ταχύτητα ειναι μέρος ορος.

Επειδή όταν πέσει ο πυροβολισμός όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ξεκινάει κάνεις με 37 χιλιόμετρα πρέπει να ξέρουμε ότι πάνω στην κούρσα κάποια στιγμη ανεπτηξε παραπάνω χιλιομετρα ώστε να βγει βγει το 37+ χιλιόμετρα ως μέσος όρος.
Ο Μπολτ στην κούρσα που έκανε το παγκόσμιο ρεκόρ ανέπτυξε ταχύτητα 44.72 χλμ.

Σχεδόν 50 χλμ ο άτιμος!!!
 
Ο Μπολτ στην κούρσα που έκανε το παγκόσμιο ρεκόρ ανέπτυξε ταχύτητα 44.72 χλμ.

Σχεδόν 50 χλμ ο άτιμος!!!
Με ένα csb32 νο10 του Ρουμελιώτη Πόσο προσκοπευση πρέπει να βάλει κάποιος για να τσουξει τον Γιουσειν???? :):)
Πέρα από την πλάκα ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο στα σπριντ. Θα περάσουν χρονιά μέχρι να σπάσουν τα ρεκόρ του. Μαύρη τσιχλα στουκαριστη με τον αέρα στον κωλο την κοντραρε πιστεύω!!!!!
 
Με ένα csb32 νο10 του Ρουμελιώτη Πόσο προσκοπευση πρέπει να βάλει κάποιος για να τσουξει τον Γιουσειν???? :):)
Πέρα από την πλάκα ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο στα σπριντ. Θα περάσουν χρονιά μέχρι να σπάσουν τα ρεκόρ του. Μαύρη τσιχλα στουκαριστη με τον αέρα στον κωλο την κοντραρε πιστεύω!!!!!
Απίστευτος τύπος!

Επειδή μου αρέσουν τα ρεκόρ ξέρω άλλο ένα απίστευτο που το είχα δει λαιβ.

43.03 τα 400 μέτρα.

Για μένα αυτό είναι πιο απίστευτο από τα ρεκόρ του Μπολτ.

Και όταν έγινε βγήκε ο μπολτ από τα αποδυτήρια και έκανε υπόκλιση στον νοτιοαφρικανο Γουέιντ Φαν Νίκερκ που το πέτυχε.

Και αυτό δείχνει πόσο μεγάλοι είναι αυτοί οι αθλητές αλλά και το τι ήθος έχουν και τι σεβασμό μεταξύ τους.

Διότι στο ποδόσφαιρο αλληλοσκοτωνονται.
 
Απίστευτος τύπος!

Επειδή μου αρέσουν τα ρεκόρ ξέρω άλλο ένα απίστευτο που το είχα δει λαιβ.

43.03 τα 400 μέτρα.

Για μένα αυτό είναι πιο απίστευτο από τα ρεκόρ του Μπολτ.

Και όταν έγινε βγήκε ο μπολτ από τα αποδυτήρια και έκανε υπόκλιση στον νοτιοαφρικανο Γουέιντ Φαν Νίκερκ που το πέτυχε.

Και αυτό δείχνει πόσο μεγάλοι είναι αυτοί οι αθλητές αλλά και το τι ήθος έχουν και τι σεβασμό μεταξύ τους.

Διότι στο ποδόσφαιρο αλληλοσκοτωνονται.
400αρι παρατεταμένο σπριντ. Υπόθεση μεγάλη τα ρεκόρ σε αυτά τα αθλήματα.Στον στίβο υπάρχει άμιλλα ακόμη. Στα υπόλοιπα το χρήμα και το οπαδιλικι που πουλάνε οι αθλητές τα έχουν ξεπατωσει ολα. Όχι και πως οι καλοί στον στίβο δεν παίρνουν χρήματα. Σορρυ για το off topic...
 
Ως αναφορά τον Μπολτ αυτή η ταχύτητα ειναι μέρος ορος.

Επειδή όταν πέσει ο πυροβολισμός όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν ξεκινάει κάνεις με 37 χιλιόμετρα πρέπει να ξέρουμε ότι πάνω στην κούρσα κάποια στιγμη ανεπτηξε παραπάνω χιλιομετρα ώστε να βγει βγει το 37+ χιλιόμετρα ως μέσος όρος.
Ο Μπολτ στην κούρσα που έκανε το παγκόσμιο ρεκόρ ανέπτυξε ταχύτητα 44.72 χλμ.

Σχεδόν 50 χλμ ο άτιμος!!!
Πολύ ενδιαφέρουσα κι εύστοχη η επισήμανσή σου Στέλιο!
Όντως ο Μπολτ έτρεξε ωσάν αγριόχοιρος (45χιλ./ώρα) στη συγκεκριμένη κούρσα, έστω και για ελάχιστα δευτερόλεπτα!!! Ουάου!!!

Υ.Γ.: Μακάρι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο να τον μιμηθούνε κι άλλοι δρομείς των 100 μέτρων και κάποιος να του σπάσει το ρεκόρ...!!! Προς τέρψη όλων των φίλων του αθλητισμού θα είναι κάτι τέτοιο και, φυσικά, τεράστιο κέρδος και η καλύτερη διαφήμιση για το ίδιο το σπορ...
 
Last edited:
Πολύ ενδιαφέρουσα κι εύστοχη η επισήμανσή σου Στέλιο!
Όντως ο Μπολτ έτρεξε ωσάν αγριόχοιρος (45χιλ./ώρα) στη συγκεκριμένη κούρσα, έστω και για ελάχιστα δευτερόλεπτα!!! Ουάου!!!

Υ.Γ.: Μακάρι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο να τον μιμηθούνε κι άλλοι δρομείς των 100 μέτρων και κάποιος να του σπάσει το ρεκόρ...!!!
Μακάρι αλλά δεν το βλέπω.

Είναι κάτι τρομερά δύσκολο.

Θα σου πω το γιατί.

Οι περισσότεροι σπρίντερ κάνουν τα 100μετρα με 45 δρασκιελιες.

Ο Μπολτ το κάνει με 41.

4 βήματα λιγότερο.

Για να τον φτάσει κάποιος θα πρέπει να κάνει 41 βήματα.

Ο Μπολτ είναι 1.95 στο ύψος.
Δεν υπάρχει άλλος τόσο ψηλός σπρίντερ.

Είναι ένα θαύμα ύψους δύναμης και κίνησης το 9.58 και το 19.19.
 
400αρι παρατεταμένο σπριντ. Υπόθεση μεγάλη τα ρεκόρ σε αυτά τα αθλήματα.Στον στίβο υπάρχει άμιλλα ακόμη. Στα υπόλοιπα το χρήμα και το οπαδιλικι που πουλάνε οι αθλητές τα έχουν ξεπατωσει ολα. Όχι και πως οι καλοί στον στίβο δεν παίρνουν χρήματα. Σορρυ για το off topic...
Έτσι είναι Δημήτρη, αλλά να προσθέσω πως και στον στίβο έχουν υπάρξει διαχρονικά κατά καιρούς (και υπάρχουν ακόμη - βλ. τον επίσημο αποκλεισμό των Ρώσων αθλητών του στίβου από κάθε διοργάνωση!) σοβαρά κρούσματα "ντόπας"...!!!
Και κατά τη γνώμη μου, το "επαγγελματικό" ντόπινγκ αποτελεί μία ολόκληρη "βιομηχανία", έστω και κρυφή/μυστική, αλλά και έκνομη και ανήθικη βεβαίως...!!! Παντελώς ενάντια στο γνήσιο φιλαθλητικό πνεύμα του ευ αγωνίζεσθαι και της ευγενούς άμιλλας...!!! Όλα στον "βωμό του χρήματος", δυστυχώς...!!!
 
Last edited:
Έτσι είναι Δημήτρη, αλλά να προσθέσω πως και στον στίβο έχουν υπάρξει διαχρονικά κατά καιρούς (και υπάρχουν ακόμη - βλ. τον αποκλεισμό των Ρώσων αθλητών του στίβου από κάθε διοργάνωση!) σοβαρά κρούσματα "ντόπας"...!!!
Και κατά τη γνώμη μου, το "επαγγελματικό" ντόπινγκ αποτελεί μία ολόκληρη "βιομηχανία", έστω και κρυφή/μυστική, αλλά και έκνομη και ανήθικη βεβαίως...!!!
Κλέφτες υπάρχουν παντου. Στο συναφι μας λέγονται λαθροθήρες, στον αθλητισμό ντοπαρισμενοι.
 
Κλέφτες υπάρχουν παντου. Στο συναφι μας λέγονται λαθροθήρες, στον αθλητισμό ντοπαρισμενοι.
Στον πρωταθλητισμό παίρνουν όλοι.

Άλλο πράγμα ο αθλητισμός και άλλο ο πρωταθλητισμός.

Αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
 
Απίστευτος τύπος!

Επειδή μου αρέσουν τα ρεκόρ ξέρω άλλο ένα απίστευτο που το είχα δει λαιβ.
Και εγώ είχα δει τον Κεντέρη που έκανε ~19,80 στο 200άρι με ψηλά τα χέρια στα τελευταία μέτρα. Σαν να μην ήθελε να "καρφωθεί" με ακόμη πιό απίστευτο χρόνο.
Κάποιοι "αλήτες" μολις έπεσε (???) απο την μηχανή αργότερα (το 2004) όταν τους ψάχνανε για έλεγχο ντόπινγκ μαζί με την άλλη χρυσή ελπίδα μας την Θάνου είπανε ψέματα!!!! Ότι έπερναν λέει, ...ληγμένα.
Αλλοι οτι έπερναν από τα χάπια της Άρσης Βαρών που έστειλε κατά λάθος από την Κίνα η Σου Λή (???) όταν αργότερα πιάσανε σχεδόν όλη μας την ομάδα ντοπαρισμένη.
Εγώ πιστεύω ότι είχε φάει ελληνική φασολάδα και είχε πυραυλική ...υποβοήθηση.
Όλοι οι αντίπαλοι εξαντλημένοι (και αυτοί ...καθαροί!!!) και ο Κωστάκης έτοιμος για Μαραθώνιο!!!!

Τελικά ήταν το 2002 στο Μόναχο, 19,86 ο χρόνος.

Δυστυχώς πολύ καλό για να είναι τελικά αληθινό!!!
 
Και εγώ είχα δει τον Κεντέρη που έκανε ~19,80 στο 200άρι με ψηλά τα χέρια στα τελευταία μέτρα. Σαν να μην ήθελε να "καρφωθεί" με ακόμη πιό απίστευτο χρόνο.
Κάποιοι "αλήτες" μολις έπεσε (???) απο την μηχανή αργότερα (το 2004) όταν τους ψάχνανε για έλεγχο ντόπινγκ μαζί με την άλλη χρυσή ελπίδα μας την Θάνου είπανε ψέματα!!!! Ότι έπερναν λέει, ...ληγμένα.
Αλλοι οτι έπερναν από τα χάπια της Άρσης Βαρών που έστειλε κατά λάθος από την Κίνα η Σου Λή (???) όταν αργότερα πιάσανε σχεδόν όλη μας την ομάδα ντοπαρισμένη.
Εγώ πιστεύω ότι είχε φάει ελληνική φασολάδα και είχε πυραυλική ...υποβοήθηση.
Όλοι οι αντίπαλοι εξαντλημένοι (και αυτοί ...καθαροί!!!) και ο Κωστάκης έτοιμος για Μαραθώνιο!!!!

Τελικά ήταν το 2002 στο Μόναχο, 19,86 ο χρόνος.

Δυστυχώς πολύ καλό για να είναι τελικά αληθινό!!!
Φίλε όλοι έπερναν και έπερνε και ο κεντερης.

Και ναι ήταν τεράστιος και γι αυτό τον έφαγαν.

Δεν μπορούσαν να δεχτούν ότι ένας άσπρος τους γ@μουσε.

Ασχετο αλλα Νομίζω ότι έχει αθωωθεί στο δικαστήριο.

Κοίτα.......δεν υπάρχει άνθρωπος με τέτοιες επιδόσεις που μοιάζουν με αλογου νορμάλ.

Τα κόβουν όταν ο έλεγχος είναι μιλημενος ή περνούν ουσίες που δεν ανιχνευονται ή που ακόμη δεν έχουν χαρακτηριστεί παράνομες.
 
Ολοι ανεξαιρέτως οι πρωταθλητές παίρνουν. Η διαφορά είναι πως Κεντερης , Θανου <δόθηκαν> απο την ολυμπιακη κλικα τότε κατ ' απαίτηση των αμερικανών. Στα σπριντ που είναι υπόθεση γοήτρου δεν το αντεχε ο σωβινισμος τους . Με τους τζαμαικανους είναι αλλιως οταν είναι προιοντα των δικων τους γυμναστηριων οπως Μπολτ , διαφορετικά εχουν την τυχη των Παουελ , Τζονσον. Θυμηθείτε τον Μπολτ αμεσως μετά την δηλωση του πως σταματάει ποση μυϊκή μαζα ειχε χάσει. Σαν τους σφιχτες οταν κοβουν τα < συμπληρωματα διατροφης>.
 
Ολοι ανεξαιρέτως οι πρωταθλητές παίρνουν. Η διαφορά είναι πως Κεντερης , Θανου <δόθηκαν> απο την ολυμπιακη κλικα τότε κατ ' απαίτηση των αμερικανών. Στα σπριντ που είναι υπόθεση γοήτρου δεν το αντεχε ο σωβινισμος τους . Με τους τζαμαικανους είναι αλλιως οταν είναι προιοντα των δικων τους γυμναστηριων οπως Μπολτ , διαφορετικά εχουν την τυχη των Παουελ , Τζονσον. Θυμηθείτε τον Μπολτ αμεσως μετά την δηλωση του πως σταματάει ποση μυϊκή μαζα ειχε χάσει. Σαν τους σφιχτες οταν κοβουν τα < συμπληρωματα διατροφης>.
Μόνο μυϊκή μάζα.

Όταν ήταν να σταματήσει τον περνούσαν όλοι.

Ο τζαστιν γκατλιν ο αμερικανός πόσες φορές έχει πιαστεί και νομίζω ακόμη τρέχει.

Οι χρόνοι αυτοί είναι εκτός πραγματικότητας.

Και επειδή η αλήθεια είναι ότι είμαστε πολύ οφφ δεν σχολιάζω ξανά εδώ γι αυτά.

Ευχαρίστως σε άλλο θέμα.
 
Φίλε όλοι έπερναν και έπερνε και ο κεντερης.

Και ναι ήταν τεράστιος και γι αυτό τον έφαγαν.

Δεν μπορούσαν να δεχτούν ότι ένας άσπρος τους γ@μουσε.

Ασχετο αλλα Νομίζω ότι έχει αθωωθεί στο δικαστήριο.

Κοίτα.......δεν υπάρχει άνθρωπος με τέτοιες επιδόσεις που μοιάζουν με αλογου νορμάλ.

Τα κόβουν όταν ο έλεγχος είναι μιλημενος ή περνούν ουσίες που δεν ανιχνευονται ή που ακόμη δεν έχουν χαρακτηριστεί παράνομες.
Σωστός...η πλάκα είναι ότι οι Έλληνες κατέκριναν Κεντέρη και Θάνου....και στο στάδιο αποθέωσαν τα αμερικανακια που ήταν ποτισμένα μέχρι τις πατούσες!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top