Γυαλιά προστασίας.

Σίγουρα μιλάμε για τα ίδια γυαλιά; Είναι μεγάλη διαφορά στην τιμη
Δεν είναι τα ίδια Θεόφραστε, καμία σχέση, τα Τ-85 ήταν πράγματι πολύ φτηνά και ήταν της Radians, ενώ αυτά που πήρε ο Γιάννης είναι της Wiley-X, η οποία πρέπει να είναι καλή εταιρεία, θυμάμαι παλιά που διάβαζα αμερικανικά περιοδικά είχε πολλή διαφήμιση κι έλεγαν ότι ήταν στις πρώτες προτιμήσεις των αμερικ. ενόπλων δυνάμεων ...
Τα Τ-85 τα είχα πάρει κι εγώ πριν μερικά χρόνια (επειδή ήταν φτηνά), σαν εναλλακτικά προς τα Randolph Ranger που είχα ήδη, κι επειδή ήταν πιο κυρτά και θα προστάτευαν κι από τα πλάγια, και θα είχαν ευρύτερο οπτικό πεδίο ... Αλλά όπως είπε κι ο Μένιος, ούτε εμένα με ικανοποίησαν σαν ποιότητα φακών. Όσες φορές τα δοκίμασα στο σκοπευτήριο έκανα χαμηλά νούμερα ... βέβαια δεν παίρνω κι όρκο ότι έφταιγαν τα γυαλιά !!! ... αλλά ψυχολογικά με "χάλασαν" και ξαναγύρισα στα Ranger ... ;)
Και πέρυσι που μας έσπασε τις ελιές το χιόνι, έβαλα τους διάφανους φακούς και τα πήρα στο χωριό και τα φορούσα όταν δούλευα το αλυσοπρίονο ... Από τότε έμειναν εκεί και τα φοράω όταν κόβω ξύλα, και γενικά σε διάφορες δουλειές, που τα μάτια χρειάζονται προστασία ... Και εδώ μου έχουν μείνει οι υπόλοιποι φακοί ... χωρίς σκελετό !!! :D :p
 
Εχω ψηθεί για το παραπάνω σετάκι ... απο Αγγλία, βγαίνει στις 68,5 λίρες , 75 ευρώ περίπου ...

Εαν πάρεις 2 σετ, εχεις 15 λίρες έκπτωση και τα ίδια μεταφορικά , και βγαίνει στα 55 ευρώ το σετ ... Υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος ? Γιώργο ( Altair) , θυμάμαι σου άρεσε το συγκεκριμένο σχέδιο ...;)
 
Εχω ψηθεί για το παραπάνω σετάκι ... απο Αγγλία, βγαίνει στις 68,5 λίρες , 75 ευρώ περίπου ...

Εαν πάρεις 2 σετ, εχεις 15 λίρες έκπτωση και τα ίδια μεταφορικά , και βγαίνει στα 55 ευρώ το σετ ... Υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος ? Γιώργο ( Altair) , θυμάμαι σου άρεσε το συγκεκριμένο σχέδιο ...;)
Μένιο ποια χρώματα έχει.??μου είχαν περάσει και εμένα ;πο το μυαλό...είχα δει και ένα βιντεάκι...αξιόλογα Φαινονται!
 
Μένιο ποια χρώματα έχει.??μου είχαν περάσει και εμένα ;πο το μυαλό...είχα δει και ένα βιντεάκι...αξιόλογα Φαινονται!
Ηλία, το σετ εχει τα 4 χρώματα που βλέπεις, γκρι, μωβ, πορτοκαλί και κίτρινο ..
Γκρι για την παραλία και οδήγηση
Πορτοκαλί για περπατήτό
Μωβ για σκοπευτήριο και
Κίτρινο για καρτερι, μαύρες και απογευματινές στο ημίφως ... .sarcastic.
 
Μενιο χτύπα όσα beretta μπορείς.....τιμή από άλλο πλανήτη.....27€ μας βγήκε με την αποστολή. Πάρε αυτά με τον μεγάλο σκελετό. Αν μπορείς να βάλεις και ένα πορτοκαλί παραπάνω θα σου ήμουν ευγνώμων, για να έχω και ένα καβαντζα.....:D
http://estore.beretta.com/en-eu/search//?keyword=shooting glasses
 
Μένιο,Γιώργο καλοφορετα τα νέα γυαλιά! Η τιμή άπαιχτη πραγματικά.
Ο αδελφός μου χτύπησε προ καιρού αυτά τα pilla..τα βρήκε 130€ όπως το βλέπετε το σετ στις φωτό με 3 φακούς..τα έβαλα μια φορά και έπαθα πλάκα.θα πάρω τα ίδια και εγώ.δεν τα πήρε απο αυτο μαγαζί των φωτό,που τα έχει 195 στερλίνες αλλα απο το eBay..
S4dk3KE.png
 
Μεγιες τα γυαλιά παιδιά.
Κατι γυαλιά που ειναι στην ενότητα Παρδαλάκης, της Deerhunter με εναλλασσόμενους φακούς, εχουν φύγει αρκετά. Τρία ζευγαρια εχουν φύγει μόνο για Κύπρο,χώρια αυτά σε διαφορα μέρη της χώρας.
Τα πήρε ένας σκοπευτής ο Ανδρεου και μετά παρήγγειλε αλλα δυο....απλώς το αναφέρω,προς ενημέρωση.
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/5337/premium-grade-eyewear,-set-skopeutikon-gualion-remington
Έχει κάποιος γώμη για αυτά; Ή αν έχει να προτείνει κάποιο άλλο σετ κατα προτίμηση.think
Tα εχει ο κολλητος μου,πολυ καλα γυαλια.Τον φακο τον σκουρο τον ντουφεκισαμε με 8αρια στα 25 μετρα και δεν τον περασε τιποτα.
Τα δικα μου τα πληρωσα καπου εκει ισως και ποιο παραπανω(εξισου πολυ καλα) αλλα δεν θυμαμαι την εταιρια τωρα να σου πω....
Απο Καλκατζακο αγορασμενα και τα δυο.
 
Tα εχει ο κολλητος μου,πολυ καλα γυαλια.Τον φακο τον σκουρο τον ντουφεκισαμε με 8αρια στα 25 μετρα και δεν τον περασε τιποτα.
Τα δικα μου τα πληρωσα καπου εκει ισως και ποιο παραπανω(εξισου πολυ καλα) αλλα δεν θυμαμαι την εταιρια τωρα να σου πω....
Απο Καλκατζακο αγορασμενα και τα δυο.
Τώρα ειδα οτι τα εχουν σχολιασει δυο σελιδες πισω...big smile. Αλεξ αν θυμηθεις βαλε την εταιρεια να ριξω μια ματια και σε αυτα..;)
 
Έχει κάποιος υπ'όψιν κάποιο ζευγάρι γυαλιά που δεν θαμπώνει όταν ιδρώνεις; Είχα πάρει T-85 της Remington κυρίως για περπατητό τσίχλας αλλά έμειναν στην άκρη από την πρώτη φορά...
 
Μιχάλη
Πριν τα ..πετάξεις, ή ξοδέψεις άλλα λεφτά, δοκίμασε την τεχνική που κάνουμε στις μάσκες θάλασσας.
Καλό σκούπισμα και μετά σάλιο στην εσωτερική πλευρά, καλο άπλωμα με το δάχτυλο σου, τα αφήνεις για 20-30 δευτερόλεπτα, το ξεπλένεις με νερό και ειναι έτοιμο.
Άλλοι το κάνουν με τρίψιμο με φέτα πατάτας ή με υγρό πιάτων (τύπου "Τριλ").
Αλλη, ποιο ακριβή λύση, το πέρασμα με ειδικό σπρέυ που ειναι για παρμπρίζ αυτοκινήτων και τζάμια σκαφών (συνήθως το πουλάνε σε εκθέσεις/σαλόνια σκαφών αναψυχής και ψεκάζεται και εξωτερικά). Ειναι όμως ακριβό και δεν το εχω δοκιμάσει σε γυαλιά.
Τελος, όταν τα φοράς, μην τα κολλάς πανω στο πρόσωπο σου. Καλο ειναι να υπαρχει ενα κενό να περνάει ο αέρας και να πέρνει προς τα πανω (καθώς θερμαίνεται) την υγρασία που δημιουργείται μεταξύ προσώπου και γυαλιών.
 
Μιχάλη
Πριν τα ..πετάξεις, ή ξοδέψεις άλλα λεφτά, δοκίμασε την τεχνική που κάνουμε στις μάσκες θάλασσας.
Καλό σκούπισμα και μετά σάλιο στην εσωτερική πλευρά, καλο άπλωμα με το δάχτυλο σου, τα αφήνεις για 20-30 δευτερόλεπτα, το ξεπλένεις με νερό και ειναι έτοιμο.
Άλλοι το κάνουν με τρίψιμο με φέτα πατάτας ή με υγρό πιάτων (τύπου "Τριλ").
Αλλη, ποιο ακριβή λύση, το πέρασμα με ειδικό σπρέυ που ειναι για παρμπρίζ αυτοκινήτων και τζάμια σκαφών (συνήθως το πουλάνε σε εκθέσεις/σαλόνια σκαφών αναψυχής και ψεκάζεται και εξωτερικά). Ειναι όμως ακριβό και δεν το εχω δοκιμάσει σε γυαλιά.
Τελος, όταν τα φοράς, μην τα κολλάς πανω στο πρόσωπο σου. Καλο ειναι να υπαρχει ενα κενό να περνάει ο αέρας και να πέρνει προς τα πανω (καθώς θερμαίνεται) την υγρασία που δημιουργείται μεταξύ προσώπου και γυαλιών.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Θα δοκιμάσω την τεχνική και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση!
 
Back
Top