Γρασσο όπλων για αλλεργικους!

Γενικά ενώ η βαζελίνη είναι ιδανική για τα μεταλλικά μέρη, είναι εντελώς ακατάλληλη για πλαστικά και ξύλινα μέρη τα οποία ως παράγωγο πετρέλαιο, πολυμερίζει τα πλαστικά και μαυρίζει ποτίζει τα ξύλα. Το ίδιο ισχύει και για το baby oil.
Πλέον το καλύτερο είναι τόσο για τα μέταλα όσο και για όλα τα υπόλοιπα μέρη το γράσο συλικώνης. Αυτό βάζουν οι κατασκευαστές ακριβών όπλων στις ολόκληρες φωτιές οι οποίες έρχονται σε επαφή με το κοντάκι.
Επίσης πολύ κάλο και ειδικά για το έσω των καννών όσο και τον μηχανισμό στα αυτογεμή είναι το 100% συνθετικό λάδι μηχανής το οποίο δεν είναι παράγωγο πετρέλαιου!
Οι βαζελίνη και τα baby oil δεν κάνουν ούτε για παιδιά!
 
!
Οι βαζελίνη και τα baby oil δεν κάνουν ούτε για παιδιά!
Αυτό από που βγαίνει;
Ολα τα μωρά σε όλο τον κόσμο με τέτοιο λάδι τα περιποιουνται, είναι φαρμακευτικά ελεγμένο.
Το ίδιο και η φαρμακευτική βαζελίνη, χρησιμοποιείται από ενήλικες σε ξηροδερμια και άλλες δερματικές παθήσεις.
Αυτό με το γρασσο σιλικόνης που το διάβασες; αν θες δώσε βιβλιογραφία να μελετήσουμε.
 
Αυτό από που βγαίνει;
Ολα τα μωρά σε όλο τον κόσμο με τέτοιο λάδι τα περιποιουνται, είναι φαρμακευτικά ελεγμένο.
Το ίδιο και η φαρμακευτική βαζελίνη, χρησιμοποιείται από ενήλικες σε ξηροδερμια και άλλες δερματικές παθήσεις.
Αυτό με το γρασσο σιλικόνης που το διάβασες; αν θες δώσε βιβλιογραφία να μελετήσουμε.
Δεν ξέρω αν έχετε πρόσφατα μωρό στην οικογένεια σας για να σας πουν με τι λάδι θα το περιποιήστε ή από τόπο σε τόπο αλλάζουν. Το ίδιο και η βαζελίνη. Και τα 2 είναι η οικονομικότερη λύση, αλλά όχι η ιδανικότερη!
Βιβλιογραφία για να μελετήσετε το γράσο σιλικόνης δεν χρειάζεται να διαβάσετε. Αν θέλετε το βάζετε στο όπλο σας αν όχι δεν πειράζει. Για να το χρησιμοποιούν σε όλα τα o'ring σε όλες τις συσκευές παγκοσμίως για στεγανοποίηση, προστασία και λύπανση ειδικά όπου υπάρχουν πλαστικά μέρη.
Διευκρίνιση, δεν έγραψα ότι κάνει για φαρμακευτική χρήση! Είναι μόνο για βιομηχανική χρήση! Αν το παρερμηνεύσατε
 
Τίποτα δεν παρερμηνευσα, προσπαθώ να καταλάβω που υπάρχουν o-rings σε κυνηγετικά όπλα. Μόνο ένα έχω συναντήσει σε Rem1100 αλλά αυτό πρέπει να δουλεύει στεγνά. Ήδη έχουμε γράψει για περιποίηση των πλαστικών κοντακιων και πελματων με σπρευ η λάδι σιλικόνης, έδω όμως το θέμα αφορά τα κλειδιά στα δικαννα γιαυτό και οι απορίες μου.
 
Ελπιζω να μην είναι κάποιος κυνηγός αλλεργικός σε ασημί η στις βαφές σαν την αδελφή μου που μόνο κοσμήματα 18Κ δεχεται το δέρμα της.
 
Τίποτα δεν παρερμηνευσα, προσπαθώ να καταλάβω που υπάρχουν o-rings σε κυνηγετικά όπλα. Μόνο ένα έχω συναντήσει σε Rem1100 αλλά αυτό πρέπει να δουλεύει στεγνά. Ήδη έχουμε γράψει για περιποίηση των πλαστικών κοντακιων και πελματων με σπρευ η λάδι σιλικόνης, έδω όμως το θέμα αφορά τα κλειδιά στα δικαννα γιαυτό και οι απορίες μου.
Ακόμα και για τα κλειδιά κάνει. O rings δεν έχουν τα κυνηγετικά όπλα (το έγραψα για να δούμε ότι είναι το μοναδικό υλικό που χρησιμοποιείται για την προστασία τους)αλλά έχουν ξύλινα μέρη και πλαστικά πλέον, τα οποία αυτά είναι ευαίσθητα σε όλα τα λοιπαντικά όπλων τα οποία είναι παράγωγα πετρελαίου, το ίδιο ισχύει και για την βαζελίνη. Υπάρχουν και συνθετικά γράσα αρκετά ποιοτικά αλλά ακριβότερα.
 
Ελπιζω να μην είναι κάποιος κυνηγός αλλεργικός σε ασημί η στις βαφές σαν την αδελφή μου που μόνο κοσμήματα 18Κ δεχεται το δέρμα της.
Για όλα υπάρχουν λύσεις αν υπάρχει το χρήμα...
Δεν έχεις δει πιστόλι, παραγγελία σεΐχη, που είναι όλο επίχρυσο και σκαλιστό; 🤔
Άμα είσαι φτωχός και αλλεργικός στα μέταλλα φοράς γάντια. 👌kritikes_oplwn_pistoli_desert_eagle_mark_xix_44_mag_xryso_titaniou_03.jpg
 
Απ' όσο γνωρίζω (μπορεί να είναι λάθος) η σιλικόνη δεν κάνει για λίπανση μετάλλου με μέταλλο. Για προστασία από τη διάβρωση είναι εξαιρετικη
 
Απ' όσο γνωρίζω (μπορεί να είναι λάθος) η σιλικόνη δεν κάνει για λίπανση μετάλλου με μέταλλο. Για προστασία από τη διάβρωση είναι εξαιρετικη
Σε κινούμενα μέρη όπως το κλείστρο υπάρχουν τα γρασσα λιθιου η τα γραφιτουχα που είναι για τέτοιες δουλειές. Ή δύο σταγόνες λάδι.
Στην ανάγκη όμως ή από το τίποτα καλή είναι κιαυτη.
 
Απ' όσο γνωρίζω (μπορεί να είναι λάθος) η σιλικόνη δεν κάνει για λίπανση μετάλλου με μέταλλο. Για προστασία από τη διάβρωση είναι εξαιρετικη
Η βαζελίνη είναι σιλικόνη;
Είναι το ίδιο πράγμα δηλαδή;
Δεν νομίζω - άς μας πεί κάποιος γνώστης τις διαφορές τους (άν έχουν).
 
Η βαζελίνη είναι σιλικόνη;
Είναι το ίδιο πράγμα δηλαδή;
Δεν νομίζω - άς μας πεί κάποιος γνώστης τις διαφορές τους (άν έχουν).
Η βαζελίνη είναι φυσικό καθαρό απόσταγμα του μαζούτ(ακάθαρτο πετρέλαιο).
Η σιλικόνη κατασκευάζεται χημικά από πυρίτιο(silicium), άνθρακα, υδρογονο.Δες εδω:
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Σιλικόνη
Καμμια σχέση λοιπόν μεταξύ τους.
 
Η βαζελίνη είναι φυσικό καθαρό απόσταγμα του μαζούτ(ακάθαρτο πετρέλαιο).
Η σιλικόνη κατασκευάζεται χημικά από πυρίτιο(silicium), άνθρακα, υδρογονο.Δες εδω:
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Σιλικόνη
Καμμια σχέση λοιπόν μεταξύ τους.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!
Άρα ο τύπος στο video που βάζει βαζελίνη στις ράγες του σώματος του πιστολιού σαν υποκατάστατο έσχατης ανάγκης για λίπανση δεν θα προκαλέσει ζημιά στα μέταλλα;
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!
Άρα ο τύπος στο video που βάζει βαζελίνη στις ράγες του σώματος του πιστολιού σαν υποκατάστατο έσχατης ανάγκης για λίπανση δεν θα προκαλέσει ζημιά στα μέταλλα;
Όχι βέβαια, είναι κιαυτο λιπαντικό αλλά δεν αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες και λειώνει στους 40 βαθμούς μόνο. Τα απλούστερα γρασσα φθάνουν τους 120β και τα ειδικά 800-1400β.
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!
Άρα ο τύπος στο video που βάζει βαζελίνη στις ράγες του σώματος του πιστολιού σαν υποκατάστατο έσχατης ανάγκης για λίπανση δεν θα προκαλέσει ζημιά στα μέταλλα;
Κάποιοι παλιοί έβαζαν βαζελίνη στα δίκαννα τους.
 
Back
Top