Γρασσο όπλων για αλλεργικους!

Πριν πολλά χρόνια διάβασα μια συνέντευξη ενός τεχνίτη μεγαλου αγγλικού οίκου όπλων. Αυτός ειδικευοταν στη συντήρηση στις ολόκληρες φωτιές όπλων αξίας δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Το γρασσο που έβαζε στα εξαρτήματα ήταν αυτοσχέδιο που έφτιαχνε επί τόπου ανακατεύοντας βαζελίνη φαρμακείου και λίγο λάδι όπλων.
Αρκετά χρόνια μετά συζηταγα με ένα γνωστό ο οποίος μου είπε ότι είχε πολλές αλλεργίες και γιαυτό φοβόταν τα υλικά καθαρισμού και συντήρησης. Του πρότεινα λοιπόν να ανακατέψει βαζελίνη φαρμακείου με baby oil μιας και τα δύο είναι ασφαλή δερματολογικα προιοντα. Έτσι και έγινε και από τότε στα κλειδιά των δικαννων βάζει έκτοτε τέτοιο ((γρασσο)).
Νομίζω ότι φτιάχνοντας το αραιότερο το έβαζε και στις κάννες εξωτερικά σε λεπτη στρώση.
IMG_20221126_190321.jpg
 
Η βαζελίνη είναι φθηνή, καθαρή, βρίσκεται εύκολα και κάνει δουλειά ... την έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα σε δίκανο.
Δεν θα την έβαζα μόνο σε σκανδαλοθήκη αυτογεμούς.
Εκεί μόνο ψέκασμα με ψιλό λαδάκι και φύσημα για να φύγουν τα πάντα.
 
Για πες, γιατί είναι καθαρή, πως παράγεται και από τι ;
https://wiop.unilever.gr/your-ingredient-questions-answered/petroleum-jelly/
Υπάρχουν και καθαρά φυτικές.

Τα γράσα αποτελούνται από μια βάση μέσα στην οποία απορροφάται και συγκρατείται το λάδι
https://maviol.gr/μερικά-λόγια-για-τα-γράσσα-και-τα-χαρακ/

Το γράσο ξεραίνεται με τον καιρό ή την θερμοκρασία και αφήνει την βάση του η οποία στερεοποιείται.

Στην βαζελίνη δεν συμβαίνει αυτό.
Αυτό εννοώ με το "καθαρή".
 
Εγώ οπότε δεν είχα γρασσο ,έβαζα βαζελίνη στα τσοκ...για ένα κυνήγι φυσικά, όπως και στην βίδα της πάπιας
Και εγώ μία φορά που έψαχνα με αγωνία για βαζελίνη, σκέφτηκα το γρασσο. Τελικα δεν χρειάστηκε, έμεινα με το γρασσο στο χέρι
 
Εντελώς μαλακία. Το πέταξα. Αν ζεσταθει λιγο γινεται νερο. Να φαντασεις το καλοκαιρι μεσα στο σπιτι στο ντουλαπι ειχε γινει νερο.
Μονο για τις καννες απ' εξω κανει για προστασια απο τη διαβρωση.
 
Εντελώς μαλακία. Το πέταξα. Αν ζεσταθει λιγο γινεται νερο. Να φαντασεις το καλοκαιρι μεσα στο σπιτι στο ντουλαπι ειχε γινει νερο.
Μονο για τις καννες απ' εξω κανει για προστασια απο τη διαβρωση.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση ! 👍
 
Back
Top