Γούρια και προλήψεις στο κυνήγι

Τέτοιο ωραίο θέμα και έχει να κινηθεί από το 2015 !!!
Θυμήθηκα τον μακαρήτη τον πατέρα μου, πηγαίναμε για κυνήγι και στην διαδρομή παρακαλούσε να συναντήσουμε αλεπού !!! την είχε για πολύ μεγάλο γούρι. Το πίστευε τόσο πολύ, που στην επιστροφή όταν ξαναπερνάγαμε από σημείο που την είχαμε συναντήσει, το συσχέτιζε πάντα με το κυνηγετικό αποτέλεσμα της ημέρας, που εκείνα τα χρόνια (δεκαετία 80) συνήθως ήταν καλό και της έστελνε νοητούς χαιρετισμούς ... γεια σου Μαριώ.
Εγώ πάλι δεν γνώριζα περί γρουσουζιάς και .sex hard. και το είχα για γούρι, όταν έμαθα ότι δεν είναι, δεν με έπεισε .....:).my man.(ακόμα το έχω !!!)
 
Τέτοιο ωραίο θέμα και έχει να κινηθεί από το 2015 !!!
Θυμήθηκα τον μακαρήτη τον πατέρα μου, πηγαίναμε για κυνήγι και στην διαδρομή παρακαλούσε να συναντήσουμε αλεπού !!! την είχε για πολύ μεγάλο γούρι. Το πίστευε τόσο πολύ, που στην επιστροφή όταν ξαναπερνάγαμε από σημείο που την είχαμε συναντήσει, το συσχέτιζε πάντα με το κυνηγετικό αποτέλεσμα της ημέρας, που εκείνα τα χρόνια (δεκαετία 80) συνήθως ήταν καλό και της έστελνε νοητούς χαιρετισμούς ... γεια σου Μαριώ.
Εγώ πάλι δεν γνώριζα περί γρουσουζιάς και .sex hard. και το είχα για γούρι, όταν έμαθα ότι δεν είναι, δεν με έπεισε .....:).my man.(ακόμα το έχω !!!)
Πάντως αν χρειαστεί ,πες μου να βγω στο δρομο σου. .sarcastic.
 
Όταν ήμουν μικρός και έμενα Σύρο ακόμα θυμάμαι εκείνες τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη που περιμέναμε το καλο πέρασμα των τρυγονιών να βάζω ζελέ στα μαλλιά για γούρι .sarcastic. . Τώρα το γούρι μου είναι να λέω δεν θα έχει τπτ .my man.
 
Όταν ήμουν μικρός και έμενα Σύρο ακόμα θυμάμαι εκείνες τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη που περιμέναμε το καλο πέρασμα των τρυγονιών να βάζω ζελέ στα μαλλιά για γούρι .sarcastic. . Τώρα το γούρι μου είναι να λέω δεν θα έχει τπτ .my man.
Τώρα αντί για ζελέ, βάλε λακ..... .sarcastic. Do you "Lak" trigoni...;;;; .sarcastic..sarcastic..yel..yel.
 
Όταν ήμουν μικρός και έμενα Σύρο ακόμα θυμάμαι εκείνες τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη που περιμέναμε το καλο πέρασμα των τρυγονιών να βάζω ζελέ στα μαλλιά για γούρι .sarcastic. . Τώρα το γούρι μου είναι να λέω δεν θα έχει τπτ .my man.
Στα περάσματα των τρυγονιών δεν πιάνει κανένα γούρι !!! 15 μέρες άδεια, (1 ως 15 Σεπτέμβρη) και κάθε πρωί στο βουνό, αποτέλεσμα τίποτα ή σχεδόν τίποτα , όλοι έλεγαν πέρασαν του χρόνου πάλι. Στις 21 Σεπτέμβρη είχα ρεπό και πήγα το πρωί και πάλι δεν είχε τίποτα. Έφυγα στις 9 και πήγα για ψαροτούφεκο, ούτε εκεί με ήθελε ! έβγαλε ένα τρελό πουνέντη λίγο μετά που είχα πέσει...Αποτέλεσμα : εγώ στα κύματα να ψάχνω για ψάρια που ήταν εξαφανισμένα και έξω να γίνεται μεγάλο πέρασμα από τρυγόνια που το έμαθα κατόπιν εορτής!!!! (Μήτσο μη γελάς σε βλέπω!):)
 
Εγώ πάλι θεωρώ γρουσουζιά να χαρίσω φυσίγγι επάνω στο κυνήγι...θέλω ένα κέρμα να φανεί σαν ανταλλαγή.....επίσης θεωρώ μεγάλη γρουσουζιά όταν την ώρα που σημαδεύω ένα περαστικό πουλί, ο διπλανός μου να με κοιτάει σαν χάνος να δει αν θα το βαρέσω.........επίσης προσπαθώ το πρωί να φεύγω για κυνήγι όσο νωρίς γίνεται...να μη με δει ούτε η μάνα μου..........γούρι μου φέρνει όταν φεύγοντας κοιτάζω μια φωτογραφία του πατέρα μου....:oops::rolleyes:
 
Έχω μια μπλούζα από τον στρατό λιωμένη.
Πρέπει να έχει πάνω από 40 τρύπες,σαν γραβιέρα είναι.Όταν πάω για λαγό πάντα αυτή φοράω.Εχω και λαγοποδαρα κτλ αλλά όταν έχω μαζί την μαυρογατα τον Μήτσο δεν δουλεύει τίποτα.... Ούτε τα κλειστρα ρε .sarcastic.
 
Εγώ πάλι θεωρώ γρουσουζιά να χαρίσω φυσίγγι επάνω στο κυνήγι...θέλω ένα κέρμα να φανεί σαν ανταλλαγή.....επίσης θεωρώ μεγάλη γρουσουζιά όταν την ώρα που σημαδεύω ένα περαστικό πουλί, ο διπλανός μου να με κοιτάει σαν χάνος να δει αν θα το βαρέσω.........επίσης προσπαθώ το πρωί να φεύγω για κυνήγι όσο νωρίς γίνεται...να μη με δει ούτε η μάνα μου..........γούρι μου φέρνει όταν φεύγοντας κοιτάζω μια φωτογραφία του πατέρα μου....:oops::rolleyes:
Κοιμούνται όλοι στο σπίτι όταν φεύγω, τα πρωινά τουλάχιστον...

Πρώτη στάση στο κοντινότερο ξωκλήσι του τόπου
, θα ανάψω το κεράκι μου, θα προσκυνήσω, θα θυμιάσω, θα πιώ το καφεδάκι μου, θα ρεμβάσω, θα σκεφτώ την διαδρομή που θα κάνω, θα αφουγκραστώ,....35 λεπτά πριν την ανατολή θα δέσω το τουφέκι στον τόπο...

Αν είμαι τυχερός, με μια-δυο "κοκκινομύτες", δέκα, έντεκα το πολύ πίνω καφέ στου φίλου μου του κουρέα (το "ταίρι" στα κουνέλια!)...

Υ.Γ1: του τον παραγγέλνω πριν φύγω: "θα παραγγείλεις τον καφέ; έρχομαι!"...όταν φτάνω: ...."οι νοικοκύρηδες, τις κάνουνε νωρίς τις δουλειές τους"...καταλαβαίνει αυτός και πάει και ανοίγει το πόρτ-μπαγκάζ....sarcastic.

Υ.Γ2: το βασικό κριτήριο επιλογής του τόπου(εκτός από το να έχω επισημάνει ότι "βαστά πουλιά"!): να μην έχει πολλά "ποδαρικά", γιατί "όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι...."....;)
 
Ματοχαντρο στο γιλέκο απαραιτήτως,
Επίσης να μην με δει μια γειτόνισσα που πιάνει το μάτι της(τσεκαρισμένο)
Κ εκείνη η μαυρογατα της κόλασης ο φούρναρης του χωριού. Εάν μου πει κ καλημέρα γυρνάω σπίτι αμέσως.
 
Εμένα πάλι με παρακαλάνε να τους πω καλό ψάρεμα.
Ήμουν σε ένα μαγαζί και μου λέει ο καταστηματάρχης, αν δεν μου πεις καλό ψάρεμα 3 φορές δεν φεύγεις από εδώ.
Την προηγούμενη φορά που του είπα, μόνο που δεν με έβρισε και έπιασε 5 συναγρίδες. :)

Δεν πιστεύω σε προλήψεις, αν κάτι μπορεί να πάει σκ@τά ... θα πάει :)
 
Εμένα πάλι με παρακαλάνε να τους πω καλό ψάρεμα.
Ήμουν σε ένα μαγαζί και μου λέει ο καταστηματάρχης, αν δεν μου πεις καλό ψάρεμα 3 φορές δεν φεύγεις από εδώ.
Την προηγούμενη φορά που του είπα, μόνο που δεν με έβρισε και έπιασε 5 συναγρίδες. :)

Δεν πιστεύω σε προλήψεις, αν κάτι μπορεί να πάει σκ@τά ... θα πάει :)
Εγω πιστευω στο φθονο για τα σκυλια
Παρα πολυ

Αλλα φετος πραγματικα φοβηθηκα και πιστεψα και στο κακο συναπαντημα με κυνηγο
Πρωτη εξορμηση πριν το χαραμα βρεθηκα με εναν πολυ κακακουσκια τυπο
Με νευριασε και πρωι πρωι με κατι που μου ειπε
Και μου ευχηθηκε και καλη χρονια και καλα κυνηγια
Ε ηταν η χειροτερη μου χρονια στα χεονια που κυνηγω
Τοσο που στο τελος ελεγα και Δοξα Τον Θεο που επεστρεψα καλα στο σπιτι χωρις να σκοτωθω σε κανενα γρεμμο
Ολα πηγαιναν αναποδα φετος
Και απο συναντησεις και απο αστοχιες και απο καρπωση
Πρωτη φορα δεν εβγαλα λαγο καθολου ολη τη σεζον, ενω εβλεπα μονο το πρωι στο δρομο!!!
Πρωτη φορα ειχα χαμενα κοψοφτερα!!!
Η σκυλα ποτε δεν μου αφησε κοψοφτερο πισω
Τι να πω!
Ειναι ο τυπος που αμα συναντηθεις μαζι του νιωθεις οτι περνας απο ελεγχο υπερυθρων του αεροδρομιου
Νιωθεις ρε παιδι μου την ζηλια να ρεει απο το στομα του!!!
Αμαρτια μου το ξερω αλλα οταν τον δω απο μακρια πλεον ειμαι αξιος να περπατησω να γυρισω πισω απο αλλη επαρχια παρα να βρεθουμε μουτρα
 
Εγώ παιδιά δεν εχω γουρια προλήψεις κλπ,δεν πιστευω σε τιποτα απο αυτα.Παντα ομως οταν ξεκιναω το κυνηγι θα τριψω στα χερια μου θυμαρι ή σχοίνο ή λιγο ξερό ρετσίνι,κατι αρωματικο που θα βρω στο βουνο.Το εχω σαν τελετουργικο
 
Εγώ δεν πιστεύω τίποτα από αυτά.Είτε γείτονας είτε παπάς είναι...
Καλα καλα.ασε να σε δει η αντιγονη(μια γειτονισαμου)κιαν δεν γηρισης με πατεριτσες απτο κυνηγι σφηρα μου .very funny. αν σου πει καλο βολι το βολι θα το φας στο κουτελο
 
Καλα καλα.ασε να σε δει η αντιγονη(μια γειτονισαμου)κιαν δεν γηρισης με πατεριτσες απτο κυνηγι σφηρα μου .very funny. αν σου πει καλο βολι το βολι θα το φας στο κουτελο
Άνοιξε πόρτα στο σπίτι σου από την αντίθετη μεριά της γειτονισσας
Για να την κοπανάς από εκεί όταν φευγεις.sarcastic.
 
Back
Top