Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εριξα καπου 5 φυσιγγια Κωστα, εχουν ενα πολυ περιεργο και ξερο κροτο, δεν τα εριξα βεβαια σε χαρτονι αλλα σε κατι μπουκαλια που ειχα βρει πεταμενα και δεν μου αρεσαν καθολου.
Τα lambro feltro ειναι πολυ ανωτερα αν και δεν ειμαι φιλος της μαλλινης
Συγχωρέστε με που επεμβαίνω στην
Εριξα καπου 5 φυσιγγια Κωστα, εχουν ενα πολυ περιεργο και ξερο κροτο, δεν τα εριξα βεβαια σε χαρτονι αλλα σε κατι μπουκαλια που ειχα βρει πεταμενα και δεν μου αρεσαν καθολου.
Τα lambro feltro ειναι πολυ ανωτερα αν και δεν ειμαι φιλος της μαλλινης
Συγχωρέστε με που επεμβαίνω ,απλά επειδή κυνηγούσα με το RED HERE μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις! Φονικοτατο και μαλακό δοκιμασμένο σε πέρδικα και παρά πολύ για χρόνια στη μπεκάτσα! Βέβαια το χρησιμοποιούσα με δίκανο s etien beccasier που είναι πολύ ελαφρύ και λίγο περίεργο στις γομωσεις και μου απέδιδε καλύτερα το νούμερο 8 και από το 7 στην πέρδικα και από το 9 στη μπεκάτσα;,επίσης και με ένα Μπενελι που έχω μια χαρά πήγαινε! Κυνηγάω μόνο με μάλλινη μπεκάτσα και είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Τώρα πήγα στο special game επειδή το RED HARE δεν το βρίσκω πλέον στα Γιάννινα.
 
Συγχωρέστε με που επεμβαίνω στην

Συγχωρέστε με που επεμβαίνω ,απλά επειδή κυνηγούσα με το RED HERE μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις! Φονικοτατο και μαλακό δοκιμασμένο σε πέρδικα και παρά πολύ για χρόνια στη μπεκάτσα! Βέβαια το χρησιμοποιούσα με δίκανο s etien beccasier που είναι πολύ ελαφρύ και λίγο περίεργο στις γομωσεις και μου απέδιδε καλύτερα το νούμερο 8 και από το 7 στην πέρδικα και από το 9 στη μπεκάτσα;,επίσης και με ένα Μπενελι που έχω μια χαρά πήγαινε! Κυνηγάω μόνο με μάλλινη μπεκάτσα και είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Τώρα πήγα στο special game επειδή το RED HARE δεν το βρίσκω πλέον στα Γιάννινα.
Τα φυσιγγια Βαγγελη ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα...δεν διαφωνω οτι πηγαινε πολυ καλα με το δικανο το Red Hare, το εχουν αλλα μαγαζια να το παραγγειλεις αν θες παντως.
Εγω το πηρα να το δοκιμασω για φασσες αλλα δεν τα βρηκαμε καθολου, λακτισμα βεβαια δεν ειχε καθολου αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος και η συγκεντρωση του καθολου, δηλαδη μακρια δεν θα μου εδινε σιγουρα πουλια, δεν βαριεσαι ομως μια δοκιμη ηθελα να την κανω στα μαλλινοταπα...
 
Συγχωρέστε με που επεμβαίνω στην

Συγχωρέστε με που επεμβαίνω ,απλά επειδή κυνηγούσα με το RED HERE μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις! Φονικοτατο και μαλακό δοκιμασμένο σε πέρδικα και παρά πολύ για χρόνια στη μπεκάτσα! Βέβαια το χρησιμοποιούσα με δίκανο s etien beccasier που είναι πολύ ελαφρύ και λίγο περίεργο στις γομωσεις και μου απέδιδε καλύτερα το νούμερο 8 και από το 7 στην πέρδικα και από το 9 στη μπεκάτσα;,επίσης και με ένα Μπενελι που έχω μια χαρά πήγαινε! Κυνηγάω μόνο με μάλλινη μπεκάτσα και είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Τώρα πήγα στο special game επειδή το RED HARE δεν το βρίσκω πλέον στα Γιάννινα.
Βαγγέλη, εγώ έχω το s.pose Verney Carron Sagittaire NT Becassier και θέλω φετος να δοκιμάσω τα Red Hare. Γι'αυτό ενδιαφέρομαι για εντυπώσεις από τους συναδέλφους....
 
Βαγγέλη, εγώ έχω το s.pose Verney Carron Sagittaire NT Becassier και θέλω φετος να δοκιμάσω τα Red Hare. Γι'αυτό ενδιαφέρομαι για εντυπώσεις από τους συναδέλφους....
Μου άρεσε πολύ το δοκιμασα σε πέρδικα το νούμερο 8 όπως έγραψα πήγαινε καλυτερα απο το 7 με Νορμάλ θερμοκρασίες και καιρό......αλλά στη μπεκατσα το είχα καθιερώσει επι πολλά χρόνια παλι το ν 8 πήγαινε καλυτερα απο το 9 σε ολους τους καιρους......δοκίμασε και το special game της nodel sport είναι επίσης εξαιρετικο
 
Τα φυσιγγια Βαγγελη ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα...δεν διαφωνω οτι πηγαινε πολυ καλα με το δικανο το Red Hare, το εχουν αλλα μαγαζια να το παραγγειλεις αν θες παντως.
Εγω το πηρα να το δοκιμασω για φασσες αλλα δεν τα βρηκαμε καθολου, λακτισμα βεβαια δεν ειχε καθολου αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος και η συγκεντρωση του καθολου, δηλαδη μακρια δεν θα μου εδινε σιγουρα πουλια, δεν βαριεσαι ομως μια δοκιμη ηθελα να την κανω στα μαλλινοταπα...

Τα φυσιγγια Βαγγελη ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα...δεν διαφωνω οτι πηγαινε πολυ καλα με το δικανο το Red Hare, το εχουν αλλα μαγαζια να το παραγγειλεις αν θες παντως.
Εγω το πηρα να το δοκιμασω για φασσες αλλα δεν τα βρηκαμε καθολου, λακτισμα βεβαια δεν ειχε καθολου αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος και η συγκεντρωση του καθολου, δηλαδη μακρια δεν θα μου εδινε σιγουρα πουλια, δεν βαριεσαι ομως μια δοκιμη ηθελα να την κανω στα μαλλινοταπα...
Ερηξα τα red and black ξανά φέτος που τα έριχνα παλιά πολύ με 18,3 αυλό. Με τον 18,8 και τσοκ φρένου το αποτέλεσμα ήταν για γελια. Δεν έχουν πλαστικό εμφρακτηρα μου φαίνεται. Δοκίμασε αν είναι κάτι που σε κράτησε σ αυτό το φυσιγγι με το πιο σφιχτό μαμά που έχεις. Είσαι 18,7
 
Καλησπερα σε ολους! Εχω αγορασει κ εγω ενα κουτι Red Hare No.3 πριν περιπου 3 χρονια οταν με ειχε πιασει μια περιοδος που ηθελα να κυνηγαω με μονοκαννο! Δυστυχως δεν ειχα ριξει στον λαγο! Ειχα σκοτωσει μια αλεπου στα 30 κατι μετρα μια μερα με βροχη κ λιγο ομιχλη! Τα πιο πολλα φυσιγγια τα εχω ριξει σε δοκιμες! Μου φανηκε μαλακο φυσιγγι!
 
Στα παλια biturbo o κατασκευαστης εδινε πχ μαξ 650 μπαρ στα ψιλα κ 800 στα χοντρα σκαγια κ τα δυο φυσιγγια με την ιδια πυριτιδα( tecna)..
Ξερει κανεις πως το καταφερνε αυτο..:
Αυξομειωνε την δοση της πυριτιδας η αφηνε την δοση οπως ειναι κ "παταγε" το φυσιγγι περισσοτερο η λιγοτερο?
Το εχει ψαξει καποιος?
 
Στα παλια biturbo o κατασκευαστης εδινε πχ μαξ 650 μπαρ στα ψιλα κ 800 στα χοντρα σκαγια κ τα δυο φυσιγγια με την ιδια πυριτιδα( tecna)..
Ξερει κανεις πως το καταφερνε αυτο..:
Αυξομειωνε την δοση της πυριτιδας η αφηνε την δοση οπως ειναι κ "παταγε" το φυσιγγι περισσοτερο η λιγοτερο?
Το εχει ψαξει καποιος?
Δεν το έχω ψάξει Τάσο, αλλά λογικά θα είχαν διαφορά στη δόση πυρίτιδας.
Το ίδιο και όταν πρωτοέβγαλε ο Ναυπλιώτης το Lambro Classic 16, έλεγε στην ιστοσελίδα ότι είχε μαλακή γόμωση στα ψιλά σκάγια, και ενισχυμένη στα χοντρά. Δεν το είχα πάρει σε χοντρά, αλλά στα ψιλά (8, 9) είχε 1,30 γρ. Α1 που όντως ήταν αρκετά μαλακά. Μετά τα άλλαξε και έγιναν πιο δυνατά, και βρήκα πυρίτιδα 1,40γρ. ( Α1 speciale λέει τώρα, και δεν αναφέρει το διαχωρισμό σε ψιλά και χοντρά σκάγια ...)
think
 
Παιδιά καλησπέρα!
Τώρα τελευταία, έπεσε στα χέρια μου ένα κουτάκι Nobelsport GM3 Bio (μισόταπα) No 12(!) παρακαλώ...!
Αναρωτιέμαι λοιπόν, εάν είναι ικανά τα σκάγια Νο 12 να "ξεράνουν" μία τσιχλίτσα ή έναν κοτσυφάκο σε συνήθεις αποστάσεις βολών καρτεριού...
Βλέπετε, δεν έχω ξαναρίξει ποτέ με τόσο ψιλά σκάγια και, ομολογουμένως, μιαν "ανασφάλεια" την έχω για τη χρήση τους στα τσιχλοκάρτερά μου...
Ευχαριστώ!
 
Παιδιά καλησπέρα!
Τώρα τελευταία, έπεσε στα χέρια μου ένα κουτάκι Nobelsport GM3 Bio (μισόταπα) No 12(!) παρακαλώ...!
Αναρωτιέμαι λοιπόν, εάν είναι ικανά τα σκάγια Νο 12 να "ξεράνουν" μία τσιχλίτσα ή έναν κοτσυφάκο σε συνήθεις αποστάσεις βολών καρτεριού...
Βλέπετε, δεν έχω ξαναρίξει ποτέ με τόσο ψιλά σκάγια και, ομολογουμένως, μιαν "ανασφάλεια" την έχω για τη χρήση τους στα τσιχλοκάρτερά μου...
Ευχαριστώ!
Οχι στα σιγουρα και οπως λες και να ξερανουν
 
Υποθετω οτι θα κανουν καλη δουλεια σε περιορισμενες ομως αποστασεις..το μονο καλο ειναι οτι το θηραμα μετα απο μια σωστη σκοπευση θα περνει ενα καλο αριθμο σκαγιων πανω του, που οσο ψιλα κ αν ειναι δεν θα εχει ελπιδα..
Ειναι κ μεσοταπα οποτε καλυτερα δοκιμασε τα αργα το απογευμα κ βλεπεις..
 
"ανασφάλεια" την έχω για τη χρήση τους στα τσιχλοκάρτερά μου...
λογω οτι τα καρτερια σου ειναι ως επι το πλειστον σε απογευματινα και τα πουλια τα ντουφεκας εισερχομενα και οσο περναει και η ωρα περνανε ολο και πιο χαμηλα δεν θα εχεις προβλημα ,απλως δεν ειναι τοσο καταλληλα για βρωση για τα δικα μου γουστα παρα πολλα σκαγια στην σαρκα του πουλιου.
 
Παιδιά καλησπέρα!
Τώρα τελευταία, έπεσε στα χέρια μου ένα κουτάκι Nobelsport GM3 Bio (μισόταπα) No 12(!) παρακαλώ...!
Αναρωτιέμαι λοιπόν, εάν είναι ικανά τα σκάγια Νο 12 να "ξεράνουν" μία τσιχλίτσα ή έναν κοτσυφάκο σε συνήθεις αποστάσεις βολών καρτεριού...
Βλέπετε, δεν έχω ξαναρίξει ποτέ με τόσο ψιλά σκάγια και, ομολογουμένως, μιαν "ανασφάλεια" την έχω για τη χρήση τους στα τσιχλοκάρτερά μου...
Ευχαριστώ!
Ε αφού πέσανε στα χέρια σου δοκίμασέ τα, αλλά δεν είναι αυτά για σένα Νικόλαε !!!
Νο 12 (dust shot) + μισόταπα + Gm3 σε φουλ δόση, με τις πιέσεις "στο κόκκινο" = Ιδανικός συνδυασμός για σκορποσκαγιασμα ...
Αυτά είναι για καραμπινάκηδες ... ;)
Να βαράνε "τριάρες" να γίνεται χαμός !!! Όλο και κάποιο τσιχλάκι θα πέφτει !!!!! :D
Όπως λένε οι αμερικάνοι: ..... Spray .terror. and Pray .pray to God. !!!!!!!!!!!!
.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Last edited:
απλως δεν ειναι τοσο καταλληλα για βρωση για τα δικα μου γουστα παρα πολλα σκαγια στην σαρκα του πουλιου.
Ειχε γινει η συζητηση παλιοτερα για αυτο..απο μελος που ειχε χρησιμοποιησει τοσο ψιλα σκαγια..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τσίχλες.58/page-57
Οπως κ να εχει θελω να ριξω ν11 αλλα μεχρι εκει..
Εδω δεν υπαρχουν..και ν10 τα φερνουν περιορισμενα...
Αλλα καποια στιγμη θα πω να μου φερουν δυο κουτακια ν11 για δοκιμη..
 
Με ν 10 είχα κατεβάσει μια γερακοτσιχλα από τόσο ψηλά!που περπατώντας καμία 15αρια μέτρα πήγα από κάτω κ την έπιασα πριν πέσει στο έδαφος....κουφό εντελως

Kαποιο "ανεμόσκαγο" που λεμε την βρηκε στο κεφαλι..πολυ ωραιες αυτες οι slow motion πτωσεις..

χαχαχαχα ......... όπως είχε πει και κάποιος εδώ πιό παλιά ,

κτυπάω μία στο θεό...... έπεφτε ....... έπεφτε....... έπεφτε....... έπεφτε....... έπεφτε....... έπεφτε.

στο τέλος βαρέθηκα να περιμένω και έφυγα............very funny..very funny..very funny.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top