Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ ποτέ δεν το έβαλα στο όπλο μου...ήταν όμως ένα παλικάρι, καλή του ώρα, βοσκός από ορεινή αιτωλοακαρνανια , μιλάμε έρωτας για το Λαμπρό ( τονιζε στο ο ) το καφέ...ούτε το καλύτερο ρεμινγκτον που λέει ο λογος, βέβαια να μην είμαι και άδικος, πόσο φυσιγγια να είχε ρίξει ο άνθρωπος....άσε που τώρα έφαγα φλασια και νομίζω ότι τα έριχνε με μπαικαλ μονοκανο, όχι η μασέλα και το σαγόνι μαζί με τον ώμο θα του φεύγανε

Ξερεις γιατι εφευγε το σαγονι μαζι με τον ωμο του ???
Ενω στην δοσολογια του το φυσιγγιο ηταν σωστο.....Ειχε ΛΑΘΟΣ ογκομετρια με το βυσμα που του ειχε
βαλει....Παραλληλα στριμωχνε την πυριτιδα...η ς4 που δεν της αρεσει.....θελει ''χαδια'' σαν τις κοπελιτσες.΄..
ε' πως να μην την ακουσεις σε νορμαλ καιρο....Αυτο το φυσιγγιο ηταν μονο για πολυ κρυο και μειον βαθμους !!!
 
Last edited:
Κάποτε είχα διαβάσει οτί οι παλιοί κυνηγοί ξαναρέλιαζαν λίγο πιο σφιγκτά τα φυσίγγιά τους σε πολύ κρύο και υγρασία.
Απ' ότι θυμάμαι από τους κοντινούς μου παλαιούς κυνηγούς...ανέβαιναν στο άνω όριο μιας πυριτιδας, εβαζαν το δυνατότερο καψουλι, έκοβαν 2 γραμ. σκάγια και πατούσαν παραπάνω την μαλλινοταπα με το ταποτυρι...
Σαν γενική αρχή και προσαρμοσμενη στα συγχρονα υλικά, δουλεύει και σήμερα...
Παλια δεν το εψαχναν και πολυ Αλωστε το κυνηγι ηταν πολυ Καθιστα βαρουσαν και κοντα .Διαλεγαν .Ασε που οι περισοτεροι ειχαν μακρυκαννα τσοκαρισμενα
Τουναντίον θα έλεγα...παλαιότερα είχαν περισσότερα "διαφορετικα" υλικά να διαλέξουν και να συνδυάσουν...
Κάλυκες με επίπεδο, με κωνικό, με ημικωνικο πυθμενιο...
Καψουλια φερμέ, 545, 645...
Πολλές περισσότερες επιλογές σε μπαρουτια...
Μαλλινες διαφόρων ποιοτητων...
Χρειαζόταν και τότε αρκετή γνώση...έστω και εμπειρική...για να βγάλεις καλό φυσίγγι...
Όσο για το "μύθο" ότι οι παλιοί τουφεκουσαν μόνο κοντά και καθιστά...μιλώντας για το δικό μου τόπο...δεν ισχύει...
Τα κύρια θηράματα ήταν η μπεκάτσα, ο λαγός και τα παπιά...α μη τι άλλο μόνο καθιστά δεν μπορείς να κυνηγησεις τα εν λόγω θηράματα (καθιστά χτυπούσαν καμία κιχλιτσα όταν καθόταν για ξεκούραση)...
Υπήρχε βέβαια πληθώρα θηραμάτων...αλλά πολλές ευκαιρίες για βολή ίσον πολλές περισσότερες πιθανοτητες αποτυχίας και τότε ξεχώριζε η "ηρα από το στάρι" που λέμε...
Κάποιοι γυρνάγανε με κάποια θηράματα και κάποιοι με μια τσάντα θηράματα...
 
Last edited:
Ξερεις γιατι εφευγε το σαγονι μαζι με τον ωμο του ???
Ενω στην δοσολογια του το φυσιγγιο ηταν σωστο.....Ειχε ΛΑΘΟΣ ογκομετρια με το βυσμα που του ειχε
βαλει....Παραλληλα στριμωχνε την πυριτιδα...που η ς4 δεν της αρεσει.....θελει ''χαδια'' σαν τις κοπελιτσες.΄..
ε' πως να μην την ακουσεις σε νορμαλ καιρο....Αυτο το φυσιγγιο ηταν μονο για πολυ κρυο και μειον βαθμους !!!
Το καφέ και ιδιαίτερα το μπλε της εποχής του μπάρμπα Λάμπρο ήταν φυσιγγια που κουνησαν δίκαννα και ράγισαν κλειστρα και βάσεις από καραμπινες...
Ήταν φυσίγγια που μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες υπήρχε λόγος ύπαρξης...
Αλλά υπήρχαν άτομα που τα έριχναν και καλοκαίρι με ότι αυτό συνεπάγεται...
Τα τωρινά και μετά την εναρμόνιση των φυσιγγιων της τωρινής εταιρείας με τη CIP είναι "κανονικά" φυσίγγια...
 
Το καφέ και ιδιαίτερα το μπλε της εποχής του μπάρμπα Λάμπρο ήταν φυσιγγια που κουνησαν δίκαννα και ράγισαν κλειστρα και βάσεις από καραμπινες...
Ήταν φυσίγγια που μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες υπήρχε λόγος ύπαρξης...
Αλλά υπήρχαν άτομα που τα έριχναν και καλοκαίρι με ότι αυτό συνεπάγεται...
Τα τωρινά και μετά την εναρμόνιση των φυσιγγιων της τωρινής εταιρείας με τη CIP είναι "κανονικά" φυσίγγια...

Δεν τα ξερω....δεν προλαβα να τα δουλεψω πολυ....Λιγο σε φασσα....και πηρα πολλες πικρες...με τα μπλε !!
Στον λαγο επαιρνα επωνυμα Ιταλικα ( τρομαρα μου )....την πληρωσα την νυφη στον λαγο....και επεσα
ποιο ζεστα στην ιδιογομωση....
Γεμιζα τοτε...αλλα δεν εμπιστευομουν τα φυσιγγια μου...και παλι τρομαρα μου...δεν ηξερα τις φολες
Ιταλικες αγοραζα...
Ωστοσο δεν εχω λογους να μην σε πιστεψω...λογικα εαν ηταν καθαρα χειμωνιατικα φυσιγγια σιγουρα
ξεκλειδωσαν οπλα !!
 
Απ' ότι θυμάμαι από τους κοντινούς μου παλαιούς κυνηγούς...ανέβαιναν στο άνω όριο μιας πυριτιδας, εβαζαν το δυνατότερο καψουλι, έκοβαν 2 γραμ. σκάγια και πατούσαν παραπάνω την μαλλινοταπα με το ταποτυρι...
Σαν γενική αρχή και προσαρμοσμενη στα συγχρονα υλικά, δουλεύει και σήμερα...

Τουναντίον θα έλεγα...παλαιότερα είχαν περισσότερα "διαφορετικα" υλικά να διαλέξουν και να συνδυάσουν...
Κάλυκες με επίπεδο, με κωνικό, με ημικωνικο πυθμενιο...
Καψουλια φερμέ, 545, 645...
Πολλές περισσότερες επιλογές σε μπαρουτια...
Μαλλινες διαφόρων ποιοτητων...
Χρειαζόταν και τότε αρκετή γνώση...έστω και εμπειρική...για να βγάλεις καλό φυσίγγι...
Όσο για το "μύθο" ότι οι παλιοί τουφεκουσαν μόνο κοντά και καθιστά...μιλώντας για το δικό μου τόπο...δεν ισχύει...
Τα κύρια θηράματα ήταν η μπεκάτσα, ο λαγός και τα παπιά...α μη τι άλλο μόνο καθιστά δεν μπορείς να κυνηγησεις τα εν λόγω θηράματα (καθιστά χτυπούσαν καμία κιχλιτσα όταν καθόταν για ξεκούραση)...
Υπήρχε βέβαια πληθώρα θηραμάτων...αλλά πολλές ευκαιρίες για βολή ίσον πολλές περισσότερες πιθανοτητες αποτυχίας και τότε ξεχώριζε η "ηρα από το στάρι" που λέμε...
Κάποιοι γυρνάγανε με κάποια θηράματα και κάποιοι με μια τσάντα θηράματα...
Θυμαμε μια παρεα μικρο παιδακι εγω 5-6 χρονων με μεγαλοσωμα ποιντερ φερμενα απο αγγλια και με δικαννα ακριβα να κανουν τριψηφιο νουμερο περδικες σε ενα Σαββατοκυριακο
 
Δεν τα ξερω....δεν προλαβα να τα δουλεψω πολυ....Λιγο σε φασσα....και πηρα πολλες πικρες...με τα μπλε !!
Στον λαγο επαιρνα επωνυμα Ιταλικα ( τρομαρα μου )....την πληρωσα την νυφη στον λαγο....και επεσα
ποιο ζεστα στην ιδιογομωση....
Γεμιζα τοτε...αλλα δεν εμπιστευομουν τα φυσιγγια μου...και παλι τρομαρα μου...δεν ηξερα τις φολες
Ιταλικες αγοραζα...
Ωστοσο δεν εχω λογους να μην σε πιστεψω...λογικα εαν ηταν καθαρα χειμωνιατικα φυσιγγια σιγουρα
ξεκλειδωσαν οπλα !!
Εγώ και ο πατέρας μου δεν τα προτιμούσαμε ποτέ...
Ούτε εμένα ούτε του πατέρα μου μας άρεσαν τα πολύ δυνατά φυσίγγια...
Όσο για την ιδιογομωση...την καλύτερη δουλειά κάνεις...και μεταφορικά και κυριολεκτικά-βλέποντας τις δοκιμές σου...
 
Θυμαμε μια παρεα μικρο παιδακι εγω 5-6 χρονων με μεγαλοσωμα ποιντερ φερμενα απο αγγλια και με δικαννα ακριβα να κανουν τριψηφιο νουμερο περδικες σε ενα Σαββατοκυριακο
Αυτό Νίκο ναι...
Ήταν "πλούσιες" εποχές αλλα και της υπερβολής...ειδικά από 10ετια '80 και μετά...
 
Θυμαμε μια παρεα μικρο παιδακι εγω 5-6 χρονων με μεγαλοσωμα ποιντερ φερμενα απο αγγλια και με δικαννα ακριβα να κανουν τριψηφιο νουμερο περδικες σε ενα Σαββατοκυριακο
Κάτι τέτοιοι και κάτι εκδρομές συλλόγων ξεσφουρλιάσανε τις πέρδικες στην περιοχή μας.
Με Παπανδρέου πρωθυπουργό τίποτα δεν ήταν αρκετό .sarcastic.
 
Όσο για το "μύθο" ότι οι παλιοί τουφεκουσαν μόνο κοντά και καθιστά...μιλώντας για το δικό μου τόπο...δεν ισχύει...
Τα κύρια θηράματα ήταν η μπεκάτσα, ο λαγός και τα παπιά...α μη τι άλλο μόνο καθιστά δεν μπορείς να κυνηγησεις τα εν λόγω θηράματα (καθιστά χτυπούσαν καμία κιχλιτσα όταν καθόταν για ξεκούραση)...
Αν εμενα στο τι μου εχουν πει η παλιοι κυνηγοι στα χωριά θα είχα βγάλει το λανθασμένο συμπέρασμα ότι τότε όλοι οι κυνηγοί στο φτερό εριχναν σπάνια...

Αλλά επειδή ξεψαχνιζα οποιοδήποτε κυνηγετικό περιοδικο δεν άργησα να ανακαλυψω την πραγματικοτητα κ ομολογώ ότι έμεινα άναυδος κ οχι μονο πανω σε αυτό το θέμα αλλά κ για πολλα άλλα...

Στα "κυνηγετικά νέα" της δεκαετίας του 1930 δεν σπανιζαν οι αναφορές για τουφεκιές στο φτερό....
Μην παω για μετέπειτα..............
(Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλοι έπρατταν το ίδιο....... )

Θέλοντας να καταρριψω κάποιους μύθους για τότε,κ για να γνωστοποιήσω κάποια πραγματα που τυχόν δεν γνωρίζουν οι σημερινοί κυνηγοι είχα ανοιξει αυτό το θέμα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλαιές-και-σημερινές-γνώσεις.2444/
 
Αν εμενα στο τι μου εχουν πει η παλιοι κυνηγοι στα χωριά θα είχα βγάλει το λανθασμένο συμπέρασμα ότι τότε όλοι οι κυνηγοί στο φτερό εριχναν σπάνια...

Αλλά επειδή ξεψαχνιζα οποιοδήποτε κυνηγετικό περιοδικο δεν άργησα να ανακαλυψω την πραγματικοτητα κ ομολογώ ότι έμεινα άναυδος κ οχι μονο πανω σε αυτό το θέμα αλλά κ για πολλα άλλα...

Στα "κυνηγετικά νέα" της δεκαετίας του 1930 δεν σπανιζαν οι αναφορές για τουφεκιές στο φτερό....
Μην παω για μετέπειτα..............
(Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλοι έπρατταν το ίδιο....... )

Θέλοντας να καταρριψω κάποιους μύθους για τότε,κ για να γνωστοποιήσω κάποια πραγματα που τυχόν δεν γνωρίζουν οι σημερινοί κυνηγοι είχα ανοιξει αυτό το θέμα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλαιές-και-σημερινές-γνώσεις.2444/
Αν και off topic Τάσο...
Πρόλαβα να κυνηγησω με κυνηγούς της δεκαετίας του '60 και του '70 και έχω δει πως κυνηγούσαν και πως έριχναν...
Και τότε υπήρχαν "ντούφεκοι", καλά ντουφεκια, μέτρια ντουφεκια και ατζαμήδες...
Όπως και σήμερα δλδ...
 
Αν εμενα στο τι μου εχουν πει η παλιοι κυνηγοι στα χωριά θα είχα βγάλει το λανθασμένο συμπέρασμα ότι τότε όλοι οι κυνηγοί στο φτερό εριχναν σπάνια...

Αλλά επειδή ξεψαχνιζα οποιοδήποτε κυνηγετικό περιοδικο δεν άργησα να ανακαλυψω την πραγματικοτητα κ ομολογώ ότι έμεινα άναυδος κ οχι μονο πανω σε αυτό το θέμα αλλά κ για πολλα άλλα...

Στα "κυνηγετικά νέα" της δεκαετίας του 1930 δεν σπανιζαν οι αναφορές για τουφεκιές στο φτερό....
Μην παω για μετέπειτα..............
(Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλοι έπρατταν το ίδιο....... )

Θέλοντας να καταρριψω κάποιους μύθους για τότε,κ για να γνωστοποιήσω κάποια πραγματα που τυχόν δεν γνωρίζουν οι σημερινοί κυνηγοι είχα ανοιξει αυτό το θέμα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλαιές-και-σημερινές-γνώσεις.2444/

Ωραια θεμα βρε Τασο μου !!! Δεν το ειχα δει...Μπραβο βρε φιλε !!!.RESPECT.

Αυτο που θυμαμαι απο την παιδικη μου ηλικια 6-7 χρονων...ο Πατερας μου αν και ζουσαμε στην Αθηνα
και εκει μεγαλωσα....Τα καλοκαιρια στο χωριο του Πατερα μου που παρεθεριζαμε ενα χωριο αγονο...ουτε
δρομο δεν ειχε...με αγωγιατες και καβαλα σε αλογα πηγαιναμε...Οταν ερχοταν αρχες Σεπτεμβρη να μας
παρει...καθοταν μια εβδομαδα...και κυνηγουσε...Επαιρνε ενα δικανο απο τον ξαδελφο του και γεμιζαν
φυσιγγια με μια ρελιαστρα....Δεν θα ξεχασω ποτε...ποσο καλος σκοπευτης ηταν στο φτερο !!!
Κριμα εκει δεν του εμοιασα...καθολου...
Την πρωτη μου σιταριθρα την σκοτωσα.. στα 6 ή στα 7 μου χρονια...και λεω για το 1957-58.
Αυτη η τελευταια εβδομαδα διακοπων...οταν ερχοταν ο Πατερας μου ηταν το κατι αλλο...!!!

Δυστυχως ομως....ακομα υπαρχουν ατομα του ''καφενειου''....και λενε οτι τους κατεβει... !!!:oops:
 
Το καφέ και ιδιαίτερα το μπλε της εποχής του μπάρμπα Λάμπρο ήταν φυσιγγια που κουνησαν δίκαννα και ράγισαν κλειστρα και βάσεις από καραμπινες...
Ήταν φυσίγγια που μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες υπήρχε λόγος ύπαρξης...
Αλλά υπήρχαν άτομα που τα έριχναν και καλοκαίρι με ότι αυτό συνεπάγεται...
Τα τωρινά και μετά την εναρμόνιση των φυσιγγιων της τωρινής εταιρείας με τη CIP είναι "κανονικά" φυσίγγια...
Το καφέ ήταν ζορικο!
Σκότωνε καλά όμως...
Το έβαζα στον λαγό με θερμοκρασίες κοντά και κάτω από το"0".
Το μπλε....ούτε να το βλέπω!


Έτσι κι αλλιώς,αν έριχνες τουφεκιά μ'αυτο έβλεπες μετά από κάνα 5λεπτο...😵‍💫
 
Ο πατέρα μου κυνηγούςε με δίκανο Μοσκοβιτς 24 cal φυσηγγια υδιογωμοσης…..υδρόβια/ κυχλες/ μπεκάτσες/ είχε ρελιαστα χειρός και με τα πολλά κρύα Ε βγάζει σκαγια και ξανα ρελιαζε
Το έχεις αυτό το τουφέκι Ηλία?
Έτσι κι αλλιώς,αν έριχνες τουφεκιά μ'αυτο έβλεπες μετά από κάνα 5λεπτο...😵‍💫
Με μαυρη ηταν γεμισμενο?? 😂😂
 
Το καφέ ήταν ζορικο!
Σκότωνε καλά όμως...
Το έβαζα στον λαγό με θερμοκρασίες κοντά και κάτω από το"0".
Το μπλε....ούτε να το βλέπω!


Έτσι κι αλλιώς,αν έριχνες τουφεκιά μ'αυτο έβλεπες μετά από κάνα 5λεπτο...😵‍💫
Στα ίδια γραμμαρια με το καφέ -33- καλύτερο και ελαφρύτερο ήταν το Βεργίνα που έβγαζε...
 
Το καφέ ήταν ζορικο!
Σκότωνε καλά όμως...
Το έβαζα στον λαγό με θερμοκρασίες κοντά και κάτω από το"0".
Το μπλε....ούτε να το βλέπω!


Έτσι κι αλλιώς,αν έριχνες τουφεκιά μ'αυτο έβλεπες μετά από κάνα 5λεπτο...😵‍💫
Καφέ εξερετικο το μπλε μακριά και αλάργα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top