Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο παππους μου αφαιρουσε λιγα σκαγια .το θυμαμε
1. αφαιρείς σκάγια
2. προσθέτεις πυρίτιδα
3. αλλάζεις καψούλι
4. "πατάς" περισσότερο το φυσίγγι
5. χοντραίνεις σκάγια

Αυτά είναι, αν κρατήσεις την ίδια πυρίτιδα ... δεν νομίζω ότι έχω ξεχάσει τίποτα.

Μετά αν αποφασίσεις να επέμβεις στην σύσταση της πυρίτιδας ...
6. αλλάζεις πυρίτιδα
7. κάνεις στρωματοποίηση (too much)

Αυτά γνωρίζω ...
 
Κάποτε είχα διαβάσει οτί οι παλιοί κυνηγοί ξαναρέλιαζαν λίγο πιο σφιγκτά τα φυσίγγιά τους σε πολύ κρύο και υγρασία.
Ο πατερας μου στα νιάτα του που κυνηγούσε και παπια είχε μια τσαντουλα με τα εργαλεία του και με ρελιαστρα χειρός το έκανε στον κυνηγοτοπο επί τόπου.
Οι πυριτιδες που χρησιμοποιούσε ηταν sipe- a1- mullerite!!!
 
Νίκο @ΝίκοςΠ τσέκαρε σε αυτά τα ορθόδοξα Lambro τα παλιά την σκληρότητα των σκαγιών ...
Σε σχέση με ότι κυκλοφορεί τώρα στην πιάτσα είναι τα ίδια, καλύτερα ή χειρότερα ?

Ποια ειναι τα ορθοδοξα βρε φιλε ??
Οπως βλεπεις υπηρξα και εγω αιμοδοτης του Lambro....Aπο ποιο θελεις να βγαλω τα σκαγια και να τα
τσεκαρω ???

εικόνα_Viber_2023-04-21_08-39-35-313.jpg

Επισεις οπως πολυ καλα γνωριζεις.....Η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα....Παντου εισχωρει....τα αφυγραντικα
καθε μηνα θελουν αλλαγη....και ας ειναι τα φυσιγγια και οι πυριτιδες σε ξυλινο εντοιχισμενο ντουλαπι !!!

εικόνα_Viber_2023-04-21_08-40-00-794.jpg
εικόνα_Viber_2023-04-21_08-57-59-360.jpg
 
Ο πατερας μου στα νιάτα του που κυνηγούσε και παπια είχε μια τσαντουλα με τα εργαλεία του και με ρελιαστρα χειρός το έκανε στον κυνηγοτοπο επί τόπου.
Οι πυριτιδες που χρησιμοποιούσε ηταν sipe- a1- mullerite!!!
Δηλητηριο !!!!!!
 
Απ' ολα θελεις.... :D
3 ΩΡΕς μαζευα και αποθηκευα χαρτια δοκιμων....Την επομενη φορα να ερθεις να βοηθησεις ???:D

Βάλτον τον @outlander να σου αλλάζει χαρτιά στον πίνακα. Πέρα δώθε, πέρα δώθε, πέρα δώθε. 🤣 μην τον λυπηθείς 🤣 αντέχει 🤣
 
ΟΚ...Απο τα μπλε....Εγω ελεγα να σφαξω ενα Ν4 απο τα καφε...που εχει απ'ολα τα καλα μεσα...
Απο Ν8 μεχρι και Ν4 !!!:D
Δεν ξέρεις εσύ ... είσαι άσχετος ...
Είναι ειδικό φυσίγγι για πολλαπλά θηράματα .sarcastic.
Εκεί που κυνηγάς παπί, σου πετάγεται ξαφνικά μια τσίχλα ... τι να κάνεις ? να την χαλάσεις ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top