Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με MAIOCHI -MAGNUM - N5 42 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ Και οταν το ασφαξα μονο Ν5 δεν ειχε μεσα...
Ειχε απο 2,4 εως 2,7 χιλιοστα σκαγια....Ουτε ενα 2,9χιλιοστα δεν βρηκα που εχει το Ν5.!!
Σε τετοιες περιπτωσεις τι αντιλεγκο και αρχιδι@ καπαμα... το βυσμα θα σε ''σωσει'' ???!!!!
Μα και εσύ δεν έχεις τον θεό σου ...
5άρι σε λαγό ??? Για πέρδικες πας ??? Λόρδος και εσύ ... ???
Σιάστ' ένα 3άρι να δει τον ουρανό σφοντύλι ....

#3 + 2 (στην χειρότερη περίπτωση) = #5 ... οριακά αποδεκτό ;)
.hunter.
 
Μα και εσύ δεν έχεις τον θεό σου ...
5άρι σε λαγό ??? Για πέρδικες πας ??? Λόρδος και εσύ ... ???
Σιάστ' ένα 3άρι να δει τον ουρανό σφοντύλι ....

#3 + 2 (στην χειρότερη περίπτωση) = #5 ... οριακά αποδεκτό ;)
.hunter.
Έλα ντε!Πες του να φτιάξει 62γρ Ν3 να πηγαίνει η τριάρα με 186γρ σύννεφο γιατί με 126γρ δεν πέφτουμε οι π@υστηδες!
 
Αυτός ο NSI classic τι σκ@τά είναι ?
Ο ιδιος με πριν....

Μην αγχώνεστε ... μόνο για Ιταλία είναι ...

View attachment 43789
Ναι τώρα κοίταζα τον καταλογο.....

Σκεφτηκε να επαναφέρει για την Ιταλία το ΑΖ20 που σίγουρα θα "πιασει" εκεί(και μόνο που θα βλέπουν το κουτι),κ συνεχίσει να κάνει εξαγωγή το classica 32γρ με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλαζοντας το κουτί κ προσθετοντας κ άλλους τυπους με το ίδιο ονομα...

Mου αρέσει που λέει update για το gm3 tordo, ρε τι update που σε λίγο θα το γυρίσετε σε πυρομαχικα κρότου λάμψης....
 
αποσπώμενου πάτου αφού ο πάτος δεν αποσπάται ???
Πάντος πάτο έχει..
Πάνω στο δισκάκι που κρατάς κάθονται τα σκάγια, αυτό υπονοείται πάτος.....
Όσο για την απόδοση που έχει ο αποσπώμενος πάτος.....
...δεν βρίσκεις άκρη με τους πάτους...άμα πλακώσουν και πολλοί μαζί...άστα...!!!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Ρε Νίκο για να καταλάβω.!Το βύσμα έφταιγε η ο Νίκος; Δε στηρίζω τα εμπορικά. Και εγώ όταν κυνηγούσα λαγο δε γέμιζα.

Καλημερα παιδες!!!
Θα απαντησω του Δημητρη ...αλλα και σε ολους σας!!!
Ο μονος που δεν εφταιξε ηταν ο Νικος....Εννοω απο θεμα σκοπευσης...
Τωρα σε αλλους αρεσε το φυσιγγιο....σε αλλους ΟΧΙ.
Δεν τα εχω με το βυσμα....Με συγκεκριμενο φυσιγγιο που εριξα στον λαγο τα εχω!!
Ειναι ενα βυσμα που δεν κυκλοφορει στο εμποριο...οποτε το κρινουμε μονο απο τα εμπορικα που
το εχουν....
Ωστοσο πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα βυσματα που οχι μονο μπορουν να το συναγωνιστουν...
αλλα και να το ξεπερασουν σε αποδοση!!!
Εχω μερικα απο σφαγμενα Percorso....θα τα γεμισω στα 32 γραμμαρια και τα συγκρινω με αλλα βυσματα.



#3 + 2 (στην χειρότερη περίπτωση) = #5 ... οριακά αποδεκτό

Βασιλη ο λαγος ψυχραιμια θελει....και αναλογα το Νο σκαγιων που εχεις .....τα μετρα που θα του ριξεις.
Αναλογα την τοποθεσια και τον τροπο κυνηγιου του και τα Να σκαγιων φιλε!!!
Και τα ''λιγα'' γραμμαρια σκοτωνουν.. ( Αυτο το γνωριζει και ο φιλος μου ο κουζουλος !!! )
.SIPE -686-1,60X33+1,2-αλευρι- DRAGO20+1cal20- N5 -8* πτυχο 68,5-56,5
Με αυτο το σεταπ μου εβγαλαν στην παρεα μου το παρατσουκλι ''ο Νικος ο φονιας''....λαγος δεν
γλυτωσε...
Εχω ριξει και με 48 γραμμαρια σε 12/76 -Ν3 -και λαγο δεν φαγαμε,,,,,τον εκοψα στα δυο...

ΥΓ. Εαν υπαρχει καποια δοκιμη με το περιβοητο ΑΖ-32γραμ. θα ηθελα να την δω παλικαρια !!!! :)
 
Καλημερα παιδες!!!
Θα απαντησω του Δημητρη ...αλλα και σε ολους σας!!!
Ο μονος που δεν εφταιξε ηταν ο Νικος....Εννοω απο θεμα σκοπευσης...
Τωρα σε αλλους αρεσε το φυσιγγιο....σε αλλους ΟΧΙ.
Δεν τα εχω με το βυσμα....Με συγκεκριμενο φυσιγγιο που εριξα στον λαγο τα εχω!!
Ειναι ενα βυσμα που δεν κυκλοφορει στο εμποριο...οποτε το κρινουμε μονο απο τα εμπορικα που
το εχουν....
Ωστοσο πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα βυσματα που οχι μονο μπορουν να το συναγωνιστουν...
αλλα και να το ξεπερασουν σε αποδοση!!!
Εχω μερικα απο σφαγμενα Percorso....θα τα γεμισω στα 32 γραμμαρια και τα συγκρινω με αλλα βυσματα.



#3 + 2 (στην χειρότερη περίπτωση) = #5 ... οριακά αποδεκτό

Βασιλη ο λαγος ψυχραιμια θελει....και αναλογα το Νο σκαγιων που εχεις .....τα μετρα που θα του ριξεις.
Αναλογα την τοποθεσια και τον τροπο κυνηγιου του και τα Να σκαγιων φιλε!!!
Και τα ''λιγα'' γραμμαρια σκοτωνουν.. ( Αυτο το γνωριζει και ο φιλος μου ο κουζουλος !!! )
.SIPE -686-1,60X33+1,2-αλευρι- DRAGO20+1cal20- N5 -8* πτυχο 68,5-56,5
Με αυτο το σεταπ μου εβγαλαν στην παρεα μου το παρατσουκλι ''ο Νικος ο φονιας''....λαγος δεν
γλυτωσε...
Εχω ριξει και με 48 γραμμαρια σε 12/76 -Ν3 -και λαγο δεν φαγαμε,,,,,τον εκοψα στα δυο...

ΥΓ. Εαν υπαρχει καποια δοκιμη με το περιβοητο ΑΖ-32γραμ. θα ηθελα να την δω παλικαρια !!!! :)
Αν λες για το nsi τύπου lb6 είναι πράγματι καλό βύσμα αλλά οι Ιταλοί κάνουν κ μα@@@@ες.
Έχω 9μιση πακέτα super caccia με βύσμα τέτοιου τύπου κομμένο με 2 η 3 χαρακιές στη μία πλευρά.
Από το πρώτο κυνήγι κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά αλλά επέμενα κ έχασα μερικά κυνήγια.
Αρπα κόλλα τελείως.
Το θέμα είναι ότι είχε μπει μεγάλη ποσότητα με το ίδιο ελλατωμα.
Τυχαίο ή μας στέλνουν ότι νάναι?
 
Καλημερα παιδες!!!
Θα απαντησω του Δημητρη ...αλλα και σε ολους σας!!!
Ο μονος που δεν εφταιξε ηταν ο Νικος....Εννοω απο θεμα σκοπευσης...
Τωρα σε αλλους αρεσε το φυσιγγιο....σε αλλους ΟΧΙ.
Δεν τα εχω με το βυσμα....Με συγκεκριμενο φυσιγγιο που εριξα στον λαγο τα εχω!!
Ειναι ενα βυσμα που δεν κυκλοφορει στο εμποριο...οποτε το κρινουμε μονο απο τα εμπορικα που
το εχουν....
Ωστοσο πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα βυσματα που οχι μονο μπορουν να το συναγωνιστουν...
αλλα και να το ξεπερασουν σε αποδοση!!!
Εχω μερικα απο σφαγμενα Percorso....θα τα γεμισω στα 32 γραμμαρια και τα συγκρινω με αλλα βυσματα.



#3 + 2 (στην χειρότερη περίπτωση) = #5 ... οριακά αποδεκτό

Βασιλη ο λαγος ψυχραιμια θελει....και αναλογα το Νο σκαγιων που εχεις .....τα μετρα που θα του ριξεις.
Αναλογα την τοποθεσια και τον τροπο κυνηγιου του και τα Να σκαγιων φιλε!!!
Και τα ''λιγα'' γραμμαρια σκοτωνουν.. ( Αυτο το γνωριζει και ο φιλος μου ο κουζουλος !!! )
.SIPE -686-1,60X33+1,2-αλευρι- DRAGO20+1cal20- N5 -8* πτυχο 68,5-56,5
Με αυτο το σεταπ μου εβγαλαν στην παρεα μου το παρατσουκλι ''ο Νικος ο φονιας''....λαγος δεν
γλυτωσε...
Εχω ριξει και με 48 γραμμαρια σε 12/76 -Ν3 -και λαγο δεν φαγαμε,,,,,τον εκοψα στα δυο...

ΥΓ. Εαν υπαρχει καποια δοκιμη με το περιβοητο ΑΖ-32γραμ. θα ηθελα να την δω παλικαρια !!!! :)
Και στο 1,60χ34 δρακον 20 + φελο σε νο5 με 615 να δεις κηδιες
 
Εκλεισα....SIPE - CX2000- 1,50X32 -AZ-( αντιλεγκον ) Ν9 -8* πτυχο - 68,5 -56,5.
Οταν το ριξω θα σας πω τι εδωσε...

View attachment 43804View attachment 43805View attachment 43806


Λοιπον παλικαρια ....Ο καιρος μου εκανε την χαρη...Σταματησε η βροχη για 10 λεπτα....δεν ηθελα
περισσοτερα....βγηκα και εριξα το φυσιγγιο στα 30 μετρα με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.
Οντως το βυσμα αρκετα συγκεντρωτικο....Μαλλον εχετε δικιο πρεπει να ειναι ενα απο τα ποιο συγκεντρωτικα
φυσιγγια εμποριου....

Βεβαια αυτο δεν ειναι ''στανταρ''.....Αλλη πυριτιδα και δοσολογια ο Ιταλος και αλλη εγω.

Εγω διαλεξα ενα σεταπ που δουλευω στην τσιχλα....ωστε να εχω μετρο συγκρισης με αλλα βυσματα!!!
Και δικιο ειχα ...και εχω....Δεν ειναι το ''απολυτο'' βυσμα....Ενα ΑΠΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ βυσμα πχ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 22
ή ενα ΤΑΣΚΩΦ το ξεπερναει σε συγκεντρωση και κατανομη...οτι ωρα γουσταρει!!!

Επισεις να πω και κατι αλλο....Παλικαρια εγω δεν ''λαδωνομαι''....δεν τα παιρνω απο κανεναν....και
ουτε ''πουλιεμαι''.....Οταν λοιπον ''ουρλιαζω'' το κανω για ολους τους φιλους και συναδελφους....και
οχι για μενα.
Το δικο μου θεμα με το τι φυσιγγια ριχνω το εχω λυσει....Για εσας φωναζω.....γιατι εχετε το δικαιωμα
αυτο που πληρωνεται να το εχετε και στην θαλαμη του οπλου σας!!!
Δεν το παιζω καλός.....Αλλα αυτη ειναι η αληθεια...!!!!

Φωτο της δοκιμης και συγκριτικης δοκιμης.....Στις Βλητικες δοκιμες...για να μην χαλαμε το θεμα !!!
 
Για να ανοίξει η τουφεκιά, πριν τα 30, με τέτοιο βύσμα θέλει πολλά γκάζια.

Δεν ξερω τι γκαζια του εχει ο Ιταλος.....
Τα δικα μου γκαζια ....ειναι ιδανικα για τσιχλοφυσιγγιο....αυτο πιστευω εγω...και με αυτα τα γκαζια
βαδιζω...V1,5 -386m/s.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top