Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αρκετά καλό φίλε με μακρινά σκοτώματα σε φάσσες. Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι κάποια πουλιά πέφτανε ζωντανά ενώ τα είχε πάρει καλά η τουφεκιά. Κόβει πάντως σε απίστευτες αποστάσεις.
Υποποτιθεται ότι ήταν κ παραμένει ένα φυσιγγι υψηλών ταχυτητων για τα γρ του με σκληρά σκαγια ...
Τα ζωντανά ήταν σε κανονικές αποστάσεις?
Αργότερα στο καθαρισμα των θηραμάτων φαίνονται τα παντα κ αυτο δεν το λέω μόνο για αυτή την περιπτωση αλλά γενικά όπου έχουμε ζωντανά θηράματα ενώ "κανονικά" δεν θα έπρεπε.......
 
Υποποτιθεται ότι ήταν κ παραμένει ένα φυσιγγι υψηλών ταχυτητων για τα γρ του με σκληρά σκαγια ...
Τα ζωντανά ήταν σε κανονικές αποστάσεις?
Αργότερα στο καθαρισμα των θηραμάτων φαίνονται τα παντα κ αυτο δεν το λέω μόνο για αυτή την περιπτωση αλλά γενικά όπου έχουμε ζωντανά θηράματα ενώ "κανονικά" δεν θα έπρεπε.......
Ναι Τάσο σε κανονικές αποστάσεις και για αυτό μου έκανε τόσο εντύπωση. Παρόλα αυτά ότι τουφεκισα με το συγκεκριμένο έπεσε.
Οκτώβριο το έριξα,ίσως σε περισσότερο κρύο να μην είχε τέτοια φαινόμενα. Με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναδοκιμάσω.
 
Ναι Τάσο σε κανονικές αποστάσεις και για αυτό μου έκανε τόσο εντύπωση. Παρόλα αυτά ότι τουφεκισα με το συγκεκριμένο έπεσε.
Οκτώβριο το έριξα,ίσως σε περισσότερο κρύο να μην είχε τέτοια φαινόμενα. Με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναδοκιμάσω.
Μια φορά Γιάννη την ώρα που εφευγα από το καρτέρι βλέπω δυο αγριοπεριστερα χαμηλωμένα να έρχονται κατά πανω μου..
Ρίχνω στο πρώτο λίγο πριν φτάσει απο πανω μου κ πεφτει ζωντανό χωρίς δυνάμεις..
Στο σπίτι βλέπω πέντε διαμπερη τραυματα στα στήθια από σκαγια ν6, rottweil waindmannsheil....

Από τοτε αρχισα να πιστευω οτι μάλλον το σοκ των πολλαπλων τραυμάτων να πηγαίνει περιπατο όταν έχουμε διαμπερη τραυματα κ δεν έτυχε κάποιο σκαγι να πληξει ένα σημείο που θα έδινε ακαριαίο θάνατο..........
 
Μια φορά Γιάννη την ώρα που εφευγα από το καρτέρι βλέπω δυο αγριοπεριστερα χαμηλωμένα να έρχονται κατά πανω μου..
Ρίχνω στο πρώτο λίγο πριν φτάσει απο πανω μου κ πεφτει ζωντανό χωρίς δυνάμεις..
Στο σπίτι βλέπω πέντε διαμπερη τραυματα στα στήθια από σκαγια ν6, rottweil waindmannsheil....

Από τοτε αρχισα να πιστευω οτι μάλλον το σοκ των πολλαπλων τραυμάτων να πηγαίνει περιπατο όταν έχουμε διαμπερη τραυματα κ δεν έτυχε κάποιο σκαγι να πληξει ένα σημείο που θα έδινε ακαριαίο θάνατο..........
Που να δεις τρυγόνι να τρώει τρεις σερί τουφεκιές και να συνεχίζει κανονικά για καμιά 50αρια μέτρα μέχρι να πέσει ξερό.Οταν το βρήκα είχε μια μεγάλη τρύπα στο στήθος και το υπόλοιπο σωμα γεμάτο σκάγια.
Σαν τώρα την θυμάμαι εκείνη τη μέρα.Παιδακι ακόμα δίπλα στον παππού και μου είχε δώσει τη 302 να ρίξω καμιά τουφεκιά.Εκεινη τη μέρα τουφεκισα και πήρα και το πρώτο μου ορτύκι.
 
Αρκετά καλό φίλε με μακρινά σκοτώματα σε φάσσες. Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι κάποια πουλιά πέφτανε ζωντανά ενώ τα είχε πάρει καλά η τουφεκιά. Κόβει πάντως σε απίστευτες αποστάσεις.
Θα δοκιμαστεί στα μπασίματα!
 
Έχει κάνεις δοκιμάσει τα Royal Pichon της Rio και αν ναι να μας πει μια γνώμη
Παλαιότερα σε πέρδικες σε Νο 7,5 ! Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε καλό και άσχημο καιρό........ Το σταμάτησα μόνο γιατί θεωρούσα υπερβολή με το τότε όπλο μου τα 36 γραμμάρια!!!!
 
Παιδιά ερώτηση ! Ποια η διαφορά των biturbo 36 kai biturbo 38 της labro????έχω δοκιμάσει τα 36 και έχω μείνει ευχαριστημένος τα 38 όμως δε τα έχω πάρει..έχουν κάποιες ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους?
Καμιά σχέση το ένα με το άλλο, μόνο η ίδια πυριτιδα , θέλεις αναλυτικές λεπτομέρειες ;
 
View attachment 33575 παιδιά την γνώμη σας!!!
Το δεξιά είναι Καρδαράς 36gr αν δν κάνω λάθος....το ρίχνουν αρκετοί εδώ σε παπί.
Του κένταυρου είναι με jk6 x34gr....μάλλινο αυτό.
Το max 34 το έριχνα σε Ν9 στη τσίχλα στα πρώτα μου βήματα περί κυνηγίου...αρκετά καλό.....αυτά!!
 
Το δεξιά είναι Καρδαράς 36gr αν δν κάνω λάθος....το ρίχνουν αρκετοί εδώ σε παπί.
Του κένταυρου είναι με jk6 x34gr....μάλλινο αυτό.
Το max 34 το έριχνα σε Ν9 στη τσίχλα στα πρώτα μου βήματα περί κυνηγίου...αρκετά καλό.....αυτά!!
Είσαι κορυφή!! Το δεξιά είναι 34γρ
 
Το δεξιά είναι Καρδαράς 36gr αν δν κάνω λάθος....το ρίχνουν αρκετοί εδώ σε παπί.
Του κένταυρου είναι με jk6 x34gr....μάλλινο αυτό.
Το max 34 το έριχνα σε Ν9 στη τσίχλα στα πρώτα μου βήματα περί κυνηγίου...αρκετά καλό.....αυτά!!
Μια διόρθωση Κώστα.Αν δεν κάνω λάθος το μεσαίο είναι 33γρ με συγκεντρωτήρα.
Αρκετά καλό από ότι θυμάμαι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top