Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
φίλε μου καλε ρίξε με την παγωνιά και ρίξε με την ζέστη μετρημένα κουκιά εινε και δες το αποτέλεσμα
Η παγωνια και το κρυο(κατα την γνωμη μου),θελουν φορτωμενο φυσιγγι σε μπαρουτι,οχι σε σκαγια.Ειτε αυτο ειναι 28,ειτε 34,γι αυτο και οι παλιοι αφαιρουσαν σκαγια.Τωρα 28 γραμμαρια σε εμπορικο,φορτωμενο σε μπαρουτι και σε χοντρο νουμερο(6,5,4)νομιζω δεν βρισκεις.Αν μιλαμε για ιδιογομωση αλαζει το πραγμα
 
φίλε μου καλε ρίξε με την παγωνιά και ρίξε με την ζέστη μετρημένα κουκιά εινε και δες το αποτέλεσμα

ΟΚ ....Οπως νομιζεις...να γεμιζεις και τα φυσεκια σου....κανενα προβλημα... παντα λεω....περι ορεξεως
κολοκυθοπιτα!!!
 
Αμα τα βαρας στα 10
Κ στην τελική να σου κ το άλλο;;;
Με 28gr κ εμπορικό,ρίχνεις μέσα σε λίμνες,με κράχτες κ φίντες,με τουφεκιές ως 20-25m όπου τα πουλιά είναι σίγουρα καθηστά κ όχι περαστικά.....γιατί αν ήταν περαστικά κ σε πρωινό πέρασμα δν φτάναν τα 35gr γιατί παπί θα πέρναγε 1 φορά τη βδομάδα.....όχι να έχουμε κ το ρίσκο των 28gr στο πρωινό...
 
Η παγωνια και το κρυο(κατα την γνωμη μου),θελουν φορτωμενο φυσιγγι σε μπαρουτι,οχι σε σκαγια.Ειτε αυτο ειναι 28,ειτε 34,γι αυτο και οι παλιοι αφαιρουσαν σκαγια.Τωρα 28 γραμμαρια σε εμπορικο,φορτωμενο σε μπαρουτι και σε χοντρο νουμερο(6,5,4)νομιζω δεν βρισκεις.Αν μιλαμε για ιδιογομωση αλαζει το πραγμα
Σεβαστές οι γνώμες
 
Κ στην τελική να σου κ το άλλο;;;
Με 28gr κ εμπορικό,ρίχνεις μέσα σε λίμνες,με κράχτες κ φίντες,με τουφεκιές ως 20-25m όπου τα πουλιά είναι σίγουρα καθηστά κ όχι περαστικά.....γιατί αν ήταν περαστικά κ σε πρωινό πέρασμα δν φτάναν τα 35gr γιατί παπί θα πέρναγε 1 φορά τη βδομάδα.....όχι να έχουμε κ το ρίσκο των 28gr στο πρωινό...
ΖΕΜΑΤΆΕΙ ΤΟ 28 ΦΊΛΕ ΜΟΥ
 
Η παγωνια και το κρυο(κατα την γνωμη μου),θελουν φορτωμενο φυσιγγι σε μπαρουτι,οχι σε σκαγια.Ειτε αυτο ειναι 28,ειτε 34,γι αυτο και οι παλιοι αφαιρουσαν σκαγια.Τωρα 28 γραμμαρια σε εμπορικο,φορτωμενο σε μπαρουτι και σε χοντρο νουμερο(6,5,4)νομιζω δεν βρισκεις.Αν μιλαμε για ιδιογομωση αλαζει το πραγμα

Τασο ειναι θεμα δοσολογιας ....το φυσιγγιο ,,,,,το καθε φυσιγγιο θελει ΣΩΣΤΗ δοσολογια και βεβαια
αναλογα τον καιρο....δεν ειναι θεμα ποσα γραμμαρια σκαγια θα εχει....πολλα η λιγα....με λαθος σεταπ
κυνηγας και τρεχεις να πιασεις το θηραμα....η σου κουναει το μαντηλι....σε ολους πιστευω οτι συμβει
κατι αναλογο.
 
Last edited:
Ρε είστε σοβαροί το 2021 να ανοίγεται τα αστέρια κ να βγάζεται σκάγια;;;;
Μήπως εντέλη να ξεκρεμάσω το εμπροστογεμές του προπάππου μου να ησυχάσουμε;;;;
Εν πάσει περιπτώσει ο κάθε ένας όπως βολεύεται ρε παίχτες......τη να πω... :rolleyes:
ΌΤΙ νομίζεις φίλε μου καλε
 
Τασο ειναι θεμα δοσολογιας ....το φυσιγγιο ,,,,,το καθε φυσιγγιο θελει ΣΩΣΤΗ δοσολογια και βαβαια
αναλογα τον καιρο....δεν θεμα ποσα γραμμαρια σκαγια θα εχει....πολλα η λιγα....με λαθος σεταπ
κυνηγας και τρεχεις να πιασεις το θηραμα....η σου κουναει το μαντηλι....σε ολους πιστευω οτι συμβει
κατι αναλογο.
Πολύ σωστά φίλε
 
Τασο ειναι θεμα δοσολογιας ....το φυσιγγιο ,,,,,το καθε φυσιγγιο θελει ΣΩΣΤΗ δοσολογια και βαβαια
αναλογα τον καιρο....δεν θεμα ποσα γραμμαρια σκαγια θα εχει....πολλα η λιγα....με λαθος σεταπ
κυνηγας και τρεχεις να πιασεις το θηραμα....η σου κουναει το μαντηλι....σε ολους πιστευω οτι συμβει
κατι αναλογο.
Οχι μονο μας εχει συμβει,αλλα εξακολουθει να συμβαινει σε εμας που χρησιμοποιουμε εμπορικα...
 
Άντε παράτα μας κι εσύ ρε.
Τι δεν καταλαβες ρε Κωστη?Πας παιρνεις ενα κουτι 32Χ6,τα κανεις 28Χ6 ανοιγοντας το αστερι
και τα ρελιαζεις.Αμα εχει κεντρικη συντηξη τα αδειαζεις απο το πλαι.Στα τρυγονια πας με 33γρ.
Αμα δεν κανεις δουλεια με ολα αυτα που σου ειπα,κοβεις το ιντερνετ και βρισκεις την υγεια σου!
 
Μόνο σκάγια βγάζανε μάστορα
Αυτο λέω ρε μάστορα, οχι μπαρουτη, μόνο σκαγια , προς αποφυγή παρεξηγησεων κ για κάποιους γνωστους πονηρους έγραψα τι έκαναν πριν τριάντα χρόνια οι παλιοί κυνηγοί , έφτιαχναν κόντρα δόση με δυο λόγια επί τόπου στο κυνήγι με εμπορικό φυσιγγι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top