Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άμα την έχεις στα 65+ μέτρα και είναι και χειμώνας,να έχει βάλει μαλλί θέλει το 27βολο της .sarcastic.
Ήταν έναρξη κ ήμουν καρτέρι για τρυγόνι.
Σκάει η αλεπού στα 50 κ κάτι μέτρα πάνω στν όχθο ενός καναλιού....βγάζω τα 3ΑΑΑ που είχα κ κουμπώνω ένα 35gr Νο2 με Tecna ιδιογόμωσης που μου είχαν δόσει....με την τουφεκιά, έκανε ένα σάλτο κ ξεράθεικε....η τραγική ειρωνεία όμως ποιά είναι;;; Μάντεψε... .sarcastic.
Εκείνη την ημέρα είχα πάρει κ ένα τρυγόνι....ενώ τώρα.......ούτε αλεπού,ούτε τρυγόνι.......very funny..very funny..very funny..very funny.
 
Ήταν έναρξη κ ήμουν καρτέρι για τρυγόνι.
Σκάει η αλεπού στα 50 κ κάτι μέτρα πάνω στν όχθο ενός καναλιού....βγάζω τα 3ΑΑΑ που είχα κ κουμπώνω ένα 35gr Νο2 με Tecna ιδιογόμωσης που μου είχαν δόσει....με την τουφεκιά, έκανε ένα σάλτο κ ξεράθεικε....η τραγική ειρωνεία όμως ποιά είναι;;; Μάντεψε... .sarcastic.
Εκείνη την ημέρα είχα πάρει κ ένα τρυγόνι....ενώ τώρα.......ούτε αλεπού,ούτε τρυγόνι.......very funny..very funny..very funny..very funny.
Κάθε χρόνο αφιερώνω ένα κυνήγι στην αλεπού.Κρεμαω μια ρεγγα,πιάνω τα 65-70 μέτρα κόντρα στον άνεμο και βάζω στις 76αρες με 1*-2* 27βολα.Πεφτει μαύρο σαν την ΕΡΤ.
 
Γδαρμένη και χωρις κεφάλι θα ήταν καλο ...πεσκέσι σε "περίεργο".
Έχω ακούσει στο βουνό ωραία ιστορία για ...δώρα κοράκια (λέγοντας πως ειναι φάσες) σε ...γκαντέμη που έγλειφε τα δάχτυλά του.
Εκτός και αν οι κυνηγοί λένε ψέματα :)
 
Κάθε χρόνο αφιερώνω ένα κυνήγι στην αλεπού.Κρεμαω μια ρεγγα,πιάνω τα 65-70 μέτρα κόντρα στον άνεμο και βάζω στις 76αρες με 1*-2* 27βολα.Πεφτει μαύρο σαν την ΕΡΤ.
Άμα βάλεις μονοβολο μιας και θα είναι σχεδόν ακούνητη όταν φτάσει στη ρεγγα θα έχεις επιτυχία αραγε;
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?


Δεν ξερω απο φυσιγγια εμποριου....ωστοσο θα σου προτεινα να δοκιμασεις Ν8,5 - Ν9. Με το τσοκαρισμα
που εχεις....και σε μισοταπα και σε μαλλινο στα 30 μετρα τιποτα δεν γλυτωνει.!!!
 
Φιλε μου απο οτι βλεπω κ σε αλλα θεματα εχεις πελαγωσει κ χωρις λογο...Δεν θελει τοσο πολυ ψιλαφισμα..
Γιατι ν10 στο τρυγονι κ στις δυο καννες?
Μην φοβασε οτι αν χρησιμοποιησεις λιγο πιο χοντρα σκαγια θα υστερησεις καπου..καθε αλλο..
και σχετικα μεγαλουτσικος στοχος ειναι κ στο καρτερι ως επι το πλειστον τουφεκιζεται σε ανοιχτα σημεια..
Τα 2 η ακομα κ 3 σκαγια ν10 που αναφερεις αν καποιο απο αυτα δεν βρει το θηραμα σε καιριο σημειο η ζωντανο θα πεσει επιτοπου η θα παει να πεσει παρακατω..
Τα 36γρ ν10 εχει υπερβολικα πολλα σκαγια ικανα να γεμισουν ενα τρυγονι η εστω να αυξηθουν οι πιθανοτητες καποιο απο ολα αυτα να βρει το θηραμα σε καιριο σημειο...για αυτο πιστευω και δεν ειχες τραυματισμενα..
Οπως κ να εχει αν καθαριζες ξεχωριστα τα τρυγονια του "wolf" και "lambro" κ εβλεπες τα τραυματα σε ποια σημεια ειναι, ποσα ειναι, θα σου λυνοταν οποιαδηποτε απορια..
Απο πολλες δεκαετιες πισω ειναι γνωστο οτι για να καταβληθει αμεσα ενα θηραμα χρειαζονται τεσσερα πληγματα τα οποια θα φερουν το αναλογο μεγεθος κ την αναλογη κινητικη ενεργεια για το θηραμα που προοριζονται..κ το ν10 σιγουρα δεν ενδεικνυται για θηραματα μεγεθους τρυγονιου..χωρις να σημαινει οτι υπο ορισμενες προυποθεσεις δεν το καταβαλλουν....
Μια περιοδο που κυνηγουσα τσιχλες με 32γρ ν10 μπορω να πω οτι ηταν ελαχιστες οι περιπτωσεις που εβλεπα πουλια να εχουν πεσει εχοντας μονο ενα "τυχερο" σκαγι..και αν αυτο συνεβενε η αν αστοχουσα γνωριζα πως ημουν εντελως αλλου για αλλου..Σε αλλες περιπτωσεις τα τραυματα που εβλεπα ηταν αρκετα για να την καταβαλλουν..κ αν η κατανομη του ν10 "γεμιζει" μια τσιχλα τοτε φανταστειτε στο τρυγονι που θα τουφεκιστει(σωστα)στα 20μ.....
 
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
Γιατι το παιδευεις?Αφου απ το lambro κιτρινο εισαι απολυτα ικανοποιημενος,βαλε και στις δυο τις κανες lambro...και κατα τη γνωμη μου κατεβα σε 9αρια.Και κατι αλλο,το lambro κιτρινο ειναι κορυφαιο ως αναφορα τη συγκριση με αλλα φυσιγγια...και ημιδιασπορας.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους. Τι μου προτείνεται μεχρι 30μετρα για δικαννακι baikal με αυλο 18.2 σταθερά τσοκ 3*-1* ( ορτυκια, τρυγόνια). Μου αρέσουν ελαφριες γομωσεις στο δικαννακι λογο στενου αυλου βάζω 10αρι τα wolf 30γρ διασποράς στο δεξί καννη με3 * και στο αριστερό 1* Λάμπρο κιτρινο διασπορας με 36γρ( εχει 67χιλ κάλυκα δεν κλωτσάει πολύ) πάλι 10αρι. Και στα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το 30γρ όταν πέφτουν τα πουλιά 99% ζωντανά εχουν με 2-3 σκάγια μέσα και πάλι ζώντανα αλλά με το Λάμπρο κιτρινο 36γρ όλα πεφτουν νεκρα 99%. Γιατί γίνεται αυτο στο 30γρ λόγο ελαφριάς γομωσης ή το 30γρ ανοιγει περισσότερο απο το 36γρ και τα πουλιά πεφτουν με τα περιφερειακά σκάγια. Ποιο απο τα ανοίγει περισσότερο το 30γρ 10αρι ή το 36γρ 10αρι(μεχρι 20μ). Περιμένω απόψεις?
Κονδορα Ν7 και ντεπον,θανατηφορος συνδιασμος συνάδελφε.Απο ορτυκι μέχρι nomisteraki!
 
το ρ12 και το νεοβελοξ του δορκα τα χει ριξη καποιος?
ελεγα ενα ελληνικο φυσιγγι φετος για ολα και να αλλαζω νουμερα.hunter.
Για μ'ένα το Velox....λίγο πιο γρήγορο από το R12....με τα ΙΔΙΑ μα ΙΔΙΑ ΥΛΙΚΑ κ δοσολογίες και τα 2 τους....η τιμή αλλάζει μόνο. ;)
 
Για μ'ένα το Velox....λίγο πιο γρήγορο από το R12....με τα ΙΔΙΑ μα ΙΔΙΑ ΥΛΙΚΑ κ δοσολογίες και τα 2 τους....η τιμή αλλάζει μόνο. ;)
Με το r12 ίδια;;;; είσαι σίγουρος;;;;με το 3Α ναι, και τα δύο 33αρια με το ίδιο σεταπ,
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top