Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δηλαδή?
Πχ το λαμπρο blue 34γρ έχει 800 bar πιέσεις αλλά το Α1 speciele 34γρ Ή vendetta 34γρ 700 bar περίπου κ οι δύο είναι με συγκεντρωτηρας που διαφέρει το blue εχει περισσότερη πιριτιδα μεσα?στην συγκεντρωση??????
Aς παρουμε μια τυχαια πυριτιδα πχ Mb 32 στην προκειμενη..παρακατω θα δεις οτι "παιζοντας" με τα διαφορα υλικα κλπ ειτε ο κατασκευαστης ειτε ο ιδιογομωτης καταφερνει να φτιαξει ενα φυσιγγι με διαφορετικα γραμμαρια κ πιεσεις...
το ιδιο γινεται κ με ολες τις πυριτιδες.. εχοντας παντα ενα οριο για λογους ασφαλειας...

http://www.idiogomosi.com/pages/posts/mbx32-542.php
 
Και άλλη μια ερώτηση κάποια φισιγγια αφήνουν πολλά κατάλοιπα μέσα στην καννη.( ελικοειδή ποιο πολύ) αλλά και με συγκεντρωτηρας. Λένε οτι δεν κάνει στο τουφέκι σου εάν ένα φισιγγι αφηνει πολλά κατάλοιπα στην καννη επειδή δεν γίνεται καλα η καύση. Αληθεύει οτι δεν κανει το φισιγγι?
 
Δηλαδή?
Πχ το λαμπρο blue 34γρ έχει 800 bar πιέσεις αλλά το Α1 speciele 34γρ Ή vendetta 34γρ 700 bar περίπου κ οι δύο είναι με συγκεντρωτηρας που διαφέρει το blue εχει περισσότερη πιριτιδα μεσα?στην συγκεντρωση??????
Το μπλέ έχει αν θυμάμαι s4 η οποια είναι καπως "νευρική ", είναι διβασικη και προοριζεται για άσχημες καιρικές συνθήκες.
Αν το ρίξεις τώρα και ανάλογα το όπλο η ντουφεκια θα σκορπίσει, θα καταπονηθει το όπλο και εσυ μπορεί να αποκτήσεις κανένα αιματωμα στον ώμο σου ή να ψάξεις κανένα σφράγισμα!!!
 
Και άλλη μια ερώτηση κάποια φισιγγια αφήνουν πολλά κατάλοιπα μέσα στην καννη.( ελικοειδή ποιο πολύ) αλλά και με συγκεντρωτηρας. Λένε οτι δεν κάνει στο τουφέκι σου εάν ένα φισιγγι αφηνει πολλά κατάλοιπα στην καννη επειδή δεν γίνεται καλα η καύση. Αληθεύει οτι δεν κανει το φισιγγι?
....Δεν φταιει το τουφεκι για αυτο..πρεπει η πυριτιδα να συνδιαζεται με το ανολογο καψουλι για να γινεται σωστα η καυση της πυριτιδας...
Επειδη ανεφερες κ τον ελικοειδη εκει τα περισσοτερα καταλοιπα που βλεπεις ειναι απο τον μολυβδο που "ξυνει" τα τοιχωματα της καννης..
 
Και άλλη μια ερώτηση κάποια φισιγγια αφήνουν πολλά κατάλοιπα μέσα στην καννη.( ελικοειδή ποιο πολύ) αλλά και με συγκεντρωτηρας. Λένε οτι δεν κάνει στο τουφέκι σου εάν ένα φισιγγι αφηνει πολλά κατάλοιπα στην καννη επειδή δεν γίνεται καλα η καύση. Αληθεύει οτι δεν κανει το φισιγγι?
Τα σκάγια με τον ελικοειδη έχουν άμεση επαφή με την κάννη και αφήνουν μολυβδωσεις.
Καλή καυση δεν γίνεται όταν δεις κατάλοιπα πυριτιδας και δεν φταίει το όπλο, αλλά το στήσιμο του φυσιγγιου!
 
....Δεν φταιει το τουφεκι για αυτο..πρεπει η πυριτιδα να συνδιαζεται με το ανολογο καψουλι για να γινεται σωστα η καυση της πυριτιδας...
Επειδη ανεφερες κ τον ελικοειδη εκει τα περισσοτερα καταλοιπα που βλεπεις ειναι απο τον μολυβδο που "ξυνει" τα τοιχωματα της καννης..
Είσαι πιο γρήγορο πιστολι!!! .sarcastic.
 
Λογικά για να έχει 8χιλ μέταλλο το fast είναι αλλά δεν είμαι και σιγουρος γιατί παλιότερα τα είχα πάρει και σε διάφανο και σε πορτοκαλί χρωμα τα ίδια.
Οσο για το νούμερο θα σε γελάσω δεν ξέρω
Το fast παιδιά ειναι σε κιτρινο 8 χιλιοστών κάλυκα
 
Το fast παιδιά ειναι σε κιτρινο 8 χιλιοστών κάλυκα
Συμφωνω αλλα αλλο πραγμα λεω εγω. Ειχα παρει πριν 4 ή 5 χρονια αυτα τα φυσιγγια και ηταν σε διαφανο καλυκα.Ισωσ να του τςλειωσε το κιτρινο λογω υπερκαταναλωσης.Επισης πριν κανα δυο χρονια βρηκα ενα πορτοκαλι καλυκα fast g&b, μπορει να τον εχω ακομα. Αλλα κατα 99% θα το βρεις σε κιτρινο χρωμα.
 
Συμφωνω αλλα αλλο πραγμα λεω εγω. Ειχα παρει πριν 4 ή 5 χρονια αυτα τα φυσιγγια και ηταν σε διαφανο καλυκα.Ισωσ να του τςλειωσε το κιτρινο λογω υπερκαταναλωσης.Επισης πριν κανα δυο χρονια βρηκα ενα πορτοκαλι καλυκα fast g&b, μπορει να τον εχω ακομα. Αλλα κατα 99% θα το βρεις σε κιτρινο χρωμα.
Γενικα κ απο παλια δεν εχω πετυχει φυσιγγι j&b που να γεμιζετε σε διαφορετικο χρωμα καλυκα απο οτι γεμιζοταν αρχικα...

Αυτου του ειδους τις αλλαγες πρεπει να τις κρατας ωποσδηποτε για την συλλογη σου..εισαι μικρος κ μετα που θα περνανε τα χρονια να εισαι σιγουρος οτι θα τα βρεις μπροστα σου..
 
Φίλε μου έδωσε ένας φίλος απο τα παλιά με σκουριες πάνω 5-6 φισιγγια j&b 30 ή 31γρ με κιτρινο κάλυκα 8 χιλ μάλλον μέταλλο νο.11 πολύ μου έκατσε το φισιγγι αυτο αλλά σβήστηκαν πάνω όλα γιαυτο δεν ξέρω ποιο ειναι fast ή light. Μήπως ξέρεις ποιο είναι το fast έχει κιτρινο κάλυκα αλλα δεν εχει νο.11. Το light τι χρωμα καλυκα έχει???
Το fast 30gr (8mm μέταλλο) κ κίτρινος κάλυκας.
Το light 31gr (8mm μέταλλο) μπλέ κάλυκας με Aquila και τα 2 στην ίδια δοσολογία.
Το διασποράς (16mm μέταλλο) πορτοκαλί κάλυκας με διασπορέα gualanti (ποτήρι) γεμισμένο με D20.
 
Γενικα κ απο παλια δεν εχω πετυχει φυσιγγι j&b που να γεμιζετε σε διαφορετικο χρωμα καλυκα απο οτι γεμιζοταν αρχικα...

Αυτου του ειδους τις αλλαγες πρεπει να τις κρατας ωποσδηποτε για την συλλογη σου..εισαι μικρος κ μετα που θα περνανε τα χρονια να εισαι σιγουρος οτι θα τα βρεις μπροστα σου..
Την έχω πάρει χαμπάρι τη δουλειά και κραταω τετοια φυσιγγια, για παράδειγμα έχω τα ωμέγα του αγγελοπουλου σε πράσινο χρωμα, τα commando j&b σε κίτρινο κα. Συνηθως αυτό γίνεται στις καλές χρονιές που τελειώνουν τα αποθέματα και βάζουν ότι εχουν.
 
Αυτου του ειδους τις αλλαγες πρεπει να τις κρατας ωποσδηποτε για την συλλογη σου..εισαι μικρος κ μετα που θα περνανε τα χρονια να εισαι σιγουρος οτι θα τα βρεις μπροστα σου..
Πες του τα γιατί θα κάνει τις ίδιες βλακίες με εμάς κ θα τα ρίξει όλα... .sarcastic. .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top