Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
το προβλημα που συζηταμε , σε συνδυασμο με χτεσινο αρθρο
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/poia-fysiggia-tairiazoyn-sto-oplo-moy/
με εκανε να ξανασκεφτω κατι που με ειχε απασχολησει παλιοτερα.
Ήμουνα απο τοτε πεπεισμενος οτι υπαρχει το ΙΔΑΝΙΚΟ βαρος για καθε κανη , το οποιο μαλιστα θα μπορουσε να προσδιοριστει με ακριβεια.
Βασιλη , πεδιο δοξης λαμπρον :)
Ιδανικα καθε κανη θα ανεγραφε αυτο το βαρος γομωσης (και δεν θα την αγοραζε κανενας , γιατι θα νομιζε οτι με διαφορετικα βαρη θα ηταν αχρηστη .yel. )
Ο λογος που εχει παρατηρηθει οτι γενικα , τα βαρη 28, 31,5 και 35,5 , δινουν καλυτερες αποδοσεις , ειναι γιατι ταιριαζουν σε μεγαλυτερο ποσοστο κανων.
Ειναι πιθανο το οπλο του Berettakias, οπως ειναι διαμορφωμενο , να εχει ιδανικη γομωση κοντα στα 36γρ. Αυτο κυριως γιατι βλεπω πολυ καλες κατανομες με διαφορετικα τσοκ και φυσιγγια .
Μπορεί αλλά διαφωνώ πλήρως με το άρθρο.
Δεν πιστεύω σε ιδανική γόμωση ανά κάνη με σημερινά υλικά.
Και το λέω αυτό γιατί έχω δει άριστες τουφεκιές από 24γρ μέχρι 53γρ με το δικό μου όπλο.
Αυλός 18,4, κώνος 15mm.
Το παν είναι το στήσιμο του φυσιγγίου και τα υλικά του.
Μπορεί να κάνω λάθος.
 
Όχι Παναγιώτη είναι ειδικά για τον αυλο τον δικό μου. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να έχεις γίνει λάθος στο τύπωμα καί να είναι και τα δύο το ίδιο. Θα δείξει και στην δοκιμη στα 55 και στην μέτρηση με παχυμετρο
Δεν είναι λάθος το τύπωμα.
Απλά το φυσίγγι δεν μπορεί να δώσει παραπάνω.
Συμβαίνει.

Και στα 55μ το ίδιο θα δεις.
 
Μπορεί αλλά διαφωνώ πλήρως με το άρθρο.
Δεν πιστεύω σε ιδανική γόμωση ανά κάνη με σημερινά υλικά.
Και το λέω αυτό γιατί έχω δει άριστες τουφεκιές από 24γρ μέχρι 53γρ με το δικό μου όπλο.
Αυλός 18,4, κώνος 15mm.
Το παν είναι το στήσιμο του φυσιγγίου και τα υλικά του.
Μπορεί να κάνω λάθος.
Δεν είναι λάθος το τύπωμα.
Απλά το φυσίγγι δεν μπορεί να δώσει παραπάνω.
Συμβαίνει.

Και στα 55μ το ίδιο θα δεις.
δεν διαφωνω καθολου, οτι τα συγχρονα υλικα -φυσιγγια , εχουν εξομαλυνει τις διαφορες , και μαλιστα με το αποτελεσμα σε ψηλοτερο επιπεδο. Θεωρητικα παντα , με αναλυτικες μετρησεις , ισως μπορει να εντοπιστει η ακριβεις βελτιστη γομωση ( χωρις πρακτικη σημασια )
Παρατηρω εδω και τους ιδιογομωτες , που προσπαθουν να στησουν το ΑΡΙΣΤΟ για το οπλο τους . Κατι λεει αυτο.
Προσεξε τη διαφορα. Άλλο φτιαχνω φυσιγγι που κανει ολα τα οπλα ιδια - άλλο φτιαχνω φυσιγγι που πιανει το μεγιστο στο οπλο μου.
 
Παρατηρω εδω και τους ιδιογομωτες , που προσπαθουν να στησουν το ΑΡΙΣΤΟ για το οπλο τους . Κατι λεει αυτο.
Προσεξε τη διαφορα. Άλλο φτιαχνω φυσιγγι που κανει ολα τα οπλα ιδια - άλλο φτιαχνω φυσιγγι που πιανει το μεγιστο στο οπλο μου.
... .shake hands. .Νομίζω οτι ο μέσος ιδιογομωτής αυτό επιδιώκει!

Αν οχι το ΑΡΙΣΤΟ , το ΒΕΛΤΙΣΤΟ που να ταιριάζει στο όπλο, το θήραμα, τον τόπο , τις συνθήκες, και τον τρόπο που τουφεκάει κ.α...
Και αυτο κάνει τη διαφορά σπό το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ , που κατά κανόνα δεν καλύπτει ΟΛΑ τα παραπάνω....
 
Μα έχω δοκιμάσει στα 45 ρε Μάριε. Τις ανέβασα πιο πάνω..
ανεπαρκής στατιστικός πληθυσμός
ΜΗ βγάζεις συμπέρασμα από μια βολή ανά τσοκ
μπες στον κόπο και το έξοδο να δοκιμάσεις τουλάχιστον 3-4 φυσίγγια (ίδιου τύπου) ανά τσοκ

*βρες τρόπο να μετρήσεις τα στόμια
 
Παρατηρω εδω και τους ιδιογομωτες , που προσπαθουν να στησουν το ΑΡΙΣΤΟ για το οπλο τους . Κατι λεει αυτο.
Προσεξε τη διαφορα. Άλλο φτιαχνω φυσιγγι που κανει ολα τα οπλα ιδια - άλλο φτιαχνω φυσιγγι που πιανει το μεγιστο στο οπλο μου.
Τι σημαίνει άριστο φυσίγγι άραγε και ποιά είναι τα μέγιστα που έχουν σημασία στις καρπώσεις ;;;
Αν δεν απαντήσουμε σε αυτά δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.
Οι απόψεις είναι πολλές.

Για εμένα λοιπόν ... αν εισάγουμε στην εξίσωση τον παράγοντα σκοπευτική ικανότητα που όλοι τον παραγκωνίζουν όταν βλέπουν μια αποτύπωση

Σε μια απόσταση που την επιλέγουμε βάση τυποποίησης ή κατ εκτίμηση ...
1. Η συγκέντρωση δεν είναι το βασικό κριτήριο γιατί έχει σημασία μόνο σε μικρά θηράματα ή πολύ μακρινές αποστάσεις.
Τα μικρά θηράματα δεν τα τουφεκάμε σε μεγάλες αποστάσεις άρα η συγκέντρωση δεν έχει μεγάλη σημασία ακόμα και σε αυτά.
Αν τα τουφεκάμε, έχει.
2. Η διάτρηση (μένουσες, σκληρότητα σκαγιού, μέγεθος σκαγιού) είναι σημαντικότερη.
Γίνεται σημαντικότερη σε μεγάλα θηράματα.
3. Το να γεμίζει ο πίνακας με σκάγια όσο το δυνατόν ομοιόμορφα τοποθετημένα και με λίγα επαναλαμβανόμενα κενά είναι επίσης πολύ σημαντικό.
Δραστικός κύκλος τουφεκιάς !!!
4. Το να έχεις επιτυχίες με ένα φυσίγγι που το κυνηγάς χρόνια σε διάφορες συνθήκες ακόμα και αν δεν ξέρεις τίποτα για την απόδοσή του είναι επίσης σημαντικό.
Γι αυτό γράφω πάντα, αν είστε ευχαριστημένοι με το φυσίγγι σας μην το αλλάζετε και μην το μετράτε :)
Μπορεί να επιλέξετε κάποιο "καλύτερο" και να φάτε φόλα.

Έχω περάσει από αυτές τις φάσεις.
Της υπερσυγκέντρωσης παντού και πάντα.
Του 3* τσοκ παντού και πάντα εκτός παπιών.
Τώρα βρίσκομαι σε αυτή που σου περιέγραψα στην αρχή.

Είμαι κατασταλαγμένος από φυσίγγια, δοκιμάζω από περιέργεια :)
 
Last edited:
ΚΡΙΤΗΡΙΟ : ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Η ΣΥΓΚΕΝΤΩΣΗ
ν7-36μ- συγκ % 28 32 36
*
75​
70​
67​
**
68​
67​
62​
***
60​
65
58​
****
55​
45​
50​
*****
43​
40​
45
μέσοι όροι συγκεντρωσεων για
καθε βαρος γομωσης
60
57​
56​
Βλεπουμε στο φτιαχτο παραδειγμα ο,τι με 3* ειναι καλυτερη τα 32γρ, με κυλινδρο τα 36γρ, αλλα η καλυτερη τουφεκια για το οπλο συνολικα , ειναι τα 28γρ
Για να βγαλουμε τετοια συμπερασματα καθοριζουμε ΑΥΣΤΗΡΑ τα κριτηρια. Περα απο : ν7, 36μ , και τη συγκεκριμμενη κανη, τιποτα δεν ισχυει.
Πχ τυχαιο παλι, καταλαβαινετε οτι με ν5, η καλυτερη συγκεντρωση πιθανα θα ειναι με 32γρ (τυχαιο ξαναλεω)
 
ΚΡΙΤΗΡΙΟ : ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Η ΣΥΓΚΕΝΤΩΣΗ
ν7-36μ- συγκ % 28 32 36
*
75​
70​
67​
**
68​
67​
62​
***
60​
65
58​
****
55​
45​
50​
*****
43​
40​
45
μέσοι όροι συγκεντρωσεων για
καθε βαρος γομωσης
60
57​
56​
Βλεπουμε στο φτιαχτο παραδειγμα ο,τι με 3* ειναι καλυτερη τα 32γρ, με κυλινδρο τα 36γρ, αλλα η καλυτερη τουφεκια για το οπλο συνολικα , ειναι τα 28γρ
Για να βγαλουμε τετοια συμπερασματα καθοριζουμε ΑΥΣΤΗΡΑ τα κριτηρια. Περα απο : ν7, 36μ , και τη συγκεκριμμενη κανη, τιποτα δεν ισχυει.
Πχ τυχαιο παλι, καταλαβαινετε οτι με ν5, η καλυτερη συγκεντρωση πιθανα θα ειναι με 32γρ (τυχαιο ξαναλεω)
Αν αλλαξουμε κριτηριο και βαλουμε πχ τη ΔΙΑΤΡΗΣΗ .....άλλη εικονα θα εχουμε.
Ο πιο μαγκας καταγραφει ολες αυτες τις δοκιμες με ολα τα κριτηρια : ΚΑΤΑΝΟΜΗ-ΔΙΑΤΡΗΣΗ-ΑΝΕΣΗ-ΚΛΠ
Καλα αν αλλαξουμε οπλο θα τρελαθουμε , για αυτο εχω τα ιδια 40 και 45 χρονια :) ;)
 
Τι σημαίνει άριστο φυσίγγι άραγε και ποιά είναι τα μέγιστα που έχουν σημασία στις καρπώσεις ;;;
Αν δεν απαντήσουμε σε αυτά δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.
Οι απόψεις είναι πολλές.

Για εμένα λοιπόν ... αν εισάγουμε στην εξίσωση τον παράγοντα σκοπευτική ικανότητα που όλοι τον παραγκωνίζουν όταν βλέπουν μια αποτύπωση

Σε μια απόσταση που την επιλέγουμε βάση τυποποίησης ή κατ εκτίμηση ...
θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω με δικές μου "φιλοσοφίες" (κάθε τεκμηριωμένη αντίρρηση δεκτή)
η απόσταση αυτή θα πρέπει να είναι στα 2/3 ενός εύρους 10 μέτρων που συνήθως τουφεκάμε ένα θήραμα εκτός από αυτά που χρειάζονται διασπορά οπότε πάμε στο 1/3
π.χ. τσίχλα περπατητό: εύρος 18 με 28 μέτρα άρα γύρω στα 25 μ η δοκιμή
π.χ. μπεκάτσα: εύρος 10 με 20 μ άρα γύρω στα 13,5 μ (εγώ δοκιμάζω στα 12,5 μ να δω πόσο γρήγορα ανοίγει)
1. Η συγκέντρωση δεν είναι το βασικό κριτήριο γιατί έχει σημασία μόνο σε μικρά θηράματα ή πολύ μακρινές αποστάσεις.
Τα μικρά θηράματα δεν τα τουφεκάμε σε μεγάλες αποστάσεις άρα η συγκέντρωση δεν έχει μεγάλη σημασία ακόμα και σε αυτά.
Αν τα τουφεκάμε, έχει.
οκ
2. Η διάτρηση (μένουσες, σκληρότητα σκαγιού, μέγεθος σκαγιού) είναι σημαντικότερη.
Γίνεται σημαντικότερη σε μεγάλα θηράματα.
ετοιμάσου να αντικρούσεις θεωρίες περί υπερδιάτρησης - οβερκιλλ κ.λ.π.
εγώ λέω: αν έχω υπερδιάτρηση στα 25μ θα έχω καλή διάτρηση ακόμα και στα 40 + μ

3. Το να γεμίζει ο πίνακας με σκάγια όσο το δυνατόν ομοιόμορφα τοποθετημένα και με λίγα επαναλαμβανόμενα κενά είναι επίσης πολύ σημαντικό.
Δραστικός κύκλος τουφεκιάς !!!
σωστά
ΜΩΚ που λεει ο Λεό
μέγιστη ωφέλιμη κατανομή
4. Το να έχεις επιτυχίες με ένα φυσίγγι που το κυνηγάς χρόνια σε διάφορες συνθήκες ακόμα και αν δεν ξέρεις τίποτα για την απόδοσή του είναι επίσης σημαντικό.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ
η ψυχολογία => φαινόμενο πλασίμπο
μια φορά είχα φορεμένο το **** ενώ νόμιζα ότι είχα το φουλ
και πήγα απογευματινο για φάσσες - τσίχλες
πέρναγαν τσιχλοειδή και τα πήγαινα πολύ καλά σε νορμάλ εως μακρυνες 32++++ αποστάσεις
περνάνε τρεις φάσσες στα 35+ μ σημαδεύω την μια της ρίχνω μια παίρνει σκάγια δευτερώνω να την σιγουρέψω στα 40 + μ πέφτει!!!
ε, λέω φυσίγγαρος (7αρια 34 γρ) !!!
αλλά και το τσοκ!!! αμα δεν είχα το φουλ!!!! και κοιτάω στην άκρη της κάννης και βλέπω τις 4 εγκοπές ΣΟΚ!!!!
από κει και ύστερα έριξα σχεδόν ένα κουτί "φυσιγγάρες" το πολύ στα 32 μ σε κυριαρίνες και γκριζοκέφαλες και πήρα όλο κι όλο έναν κότσυφα που σηκώθηκε από ένα κέδρο όταν επέστρεφα στ' αμάξι στα 15 μ


Γι αυτό γράφω πάντα, αν είστε ευχαριστημένοι με το φυσίγγι σας μην το αλλάζετε και μην το μετράτε :)
Σωστά
κι αν βρεις ένα καλό φυσίγγι που το εμπιστεύεσαι απολυτα (έστω αυθυποβολή) κάνε ΓΕΝΝΑΙΑ ΑΓΟΡΑ
Μπορεί να επιλέξετε κάποιο "καλύτερο" και να φάτε φόλα.
φολααααααα
Έχω περάσει από αυτές τις φάσεις.
Της υπερσυγκέντρωσης παντού και πάντα.
πιτσιρικάς κι εγώ
μέχρι που αρχισα να κυνηγάω φέρμα
Του 3* τσοκ παντού και πάντα εκτός παπιών.
αυτό το πέρασα σύντομα
μετά πέρασα τσοκίτιδα
για ταδε απόσταση ταδε τσοκ
Τώρα βρίσκομαι σε αυτή που σου περιέγραψα στην αρχή.
τώρα λέω: ψάχνω συνδυασμό τσοκ - φυσιγγίου που να μου δίνει ανοικτές πλην όμως επαρκείς κατανομές στις αποστάσεις που θέλω
Είμαι κατασταλαγμένος από φυσίγγια, δοκιμάζω από περιέργεια :)
παρομοίως κατασταλαγμένος
δοκιμάζω από βλητική διαστροφή
και ιδιογομωτική έξαψη!
 
Screenshot_2022-09-07-13-09-54-245_com.miui.gallery.jpgκαλησπέρα συνάδελφοι.. Μια γρήγορη ντουφεκια καθώς έφευγα απ το κυνηγοτοπο.. Νούμερο 0 (απορώ πως βρέθηκε στην αρμαθα) 40 γραμμάρια της nsi.. Απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.. Σταθερό όπλο.. Σημαδευα τη χαρτοπετσέτα που έχει 12 σκάγια πάνω της. Το παιδί που κυνηγούσαμε παρέα μου είπε πως ψιλοτουφεκαει το όπλο, εγώ μια χαρά τη βλέπω.. Τα φώτα σας..
 
View attachment 55089καλησπέρα συνάδελφοι.. Μια γρήγορη ντουφεκια καθώς έφευγα απ το κυνηγοτοπο.. Νούμερο 0 (απορώ πως βρέθηκε στην αρμαθα) 40 γραμμάρια της nsi.. Απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.. Σταθερό όπλο.. Σημαδευα τη χαρτοπετσέτα που έχει 12 σκάγια πάνω της. Το παιδί που κυνηγούσαμε παρέα μου είπε πως ψιλοτουφεκαει το όπλο, εγώ μια χαρά τη βλέπω.. Τα φώτα σας..
Καλά την βλέπω και εγώ
 
View attachment 55089καλησπέρα συνάδελφοι.. Μια γρήγορη ντουφεκια καθώς έφευγα απ το κυνηγοτοπο.. Νούμερο 0 (απορώ πως βρέθηκε στην αρμαθα) 40 γραμμάρια της nsi.. Απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.. Σταθερό όπλο.. Σημαδευα τη χαρτοπετσέτα που έχει 12 σκάγια πάνω της. Το παιδί που κυνηγούσαμε παρέα μου είπε πως ψιλοτουφεκαει το όπλο, εγώ μια χαρά τη βλέπω.. Τα φώτα σας..
ελαφρως προς τα πανω.
 
View attachment 55089καλησπέρα συνάδελφοι.. Μια γρήγορη ντουφεκια καθώς έφευγα απ το κυνηγοτοπο.. Νούμερο 0 (απορώ πως βρέθηκε στην αρμαθα) 40 γραμμάρια της nsi.. Απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.. Σταθερό όπλο.. Σημαδευα τη χαρτοπετσέτα που έχει 12 σκάγια πάνω της. Το παιδί που κυνηγούσαμε παρέα μου είπε πως ψιλοτουφεκαει το όπλο, εγώ μια χαρά τη βλέπω.. Τα φώτα σας..
Μην τρελενεστε ολλα τα οπλα απο το εργοστασιο ψηλοτουφεκανε και υπαρχει λογος γι'αυτο ! Εφοσον σημαδευεις απο πανω απο την κανη !!!
 
View attachment 55089καλησπέρα συνάδελφοι.. Μια γρήγορη ντουφεκια καθώς έφευγα απ το κυνηγοτοπο.. Νούμερο 0 (απορώ πως βρέθηκε στην αρμαθα) 40 γραμμάρια της nsi.. Απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.. Σταθερό όπλο.. Σημαδευα τη χαρτοπετσέτα που έχει 12 σκάγια πάνω της. Το παιδί που κυνηγούσαμε παρέα μου είπε πως ψιλοτουφεκαει το όπλο, εγώ μια χαρά τη βλέπω.. Τα φώτα σας..
Μην τρελενεστε ολλα τα οπλα απο το εργοστασιο ψηλοτουφεκανε και υπαρχει λογος γι'αυτο ! Εφοσον σημαδευεις απο πανω απο την κανη !!!
ελαφρως προς τα πανω.
;)...
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

16. Eρώτηση: Πρέπει να βλέπω την ρίγα ή όχι; Mε άλλα λόγια, είναι ωφέλιμο να ψιλοντουφεκάει το όπλο μου και αν ναι πόσο;
Aπάντηση: Όταν δεν βλέπουμε καθόλου ρίγα, η κάνη, κρύβει τον μισό χώρο της ντουφεκιάς. Έτσι για να βλέπουμε καθαρά το στόχο, αναγκάζεσαι να σκοπεύεις κάτω από αυτόν.
Βλέποντας λοιπόν μόνο το στόχαστρο και το ορθύκι να πεταρίζει 4 πόντους επάνω από αυτό, στην πραγματικότητα και για βολή 25 μέτρων, το πτηνόν βρίσκεται 0,04x25=1 μέτρο έξω από το κέντρο της ντουφεκιάς σου και εσύ να βλαστημάς τον φουσεκογεμιστή και τον κακό καιρό που άλλαξε τη δύναμη του μπαρουτιού. Η εξηντάχρονη κυνηγετική μου πείρα, λέει πως μια ανύψωση της ντουφεκιάς κατά 10-15 εκατοστά στα 20 μέτρα, για γενικό περπατιστό κυνήγι και για τραβέρσάτες ντουφεκιές, καλύπτει τις περισσότερες των περιπτώσεων. Για βασιλικές ντουφεκιές και για το ΤΡΑΠ, μια ανύψωση μισού μέτρου ίσως είναι χρήσιμη.
 
;)...
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

16. Eρώτηση: Πρέπει να βλέπω την ρίγα ή όχι; Mε άλλα λόγια, είναι ωφέλιμο να ψιλοντουφεκάει το όπλο μου και αν ναι πόσο;
Aπάντηση: Όταν δεν βλέπουμε καθόλου ρίγα, η κάνη, κρύβει τον μισό χώρο της ντουφεκιάς. Έτσι για να βλέπουμε καθαρά το στόχο, αναγκάζεσαι να σκοπεύεις κάτω από αυτόν.
Βλέποντας λοιπόν μόνο το στόχαστρο και το ορθύκι να πεταρίζει 4 πόντους επάνω από αυτό, στην πραγματικότητα και για βολή 25 μέτρων, το πτηνόν βρίσκεται 0,04x25=1 μέτρο έξω από το κέντρο της ντουφεκιάς σου και εσύ να βλαστημάς τον φουσεκογεμιστή και τον κακό καιρό που άλλαξε τη δύναμη του μπαρουτιού. Η εξηντάχρονη κυνηγετική μου πείρα, λέει πως μια ανύψωση της ντουφεκιάς κατά 10-15 εκατοστά στα 20 μέτρα, για γενικό περπατιστό κυνήγι και για τραβέρσάτες ντουφεκιές, καλύπτει τις περισσότερες των περιπτώσεων. Για βασιλικές ντουφεκιές και για το ΤΡΑΠ, μια ανύψωση μισού μέτρου ίσως είναι χρήσιμη.
Για κυνήγι λαγού και αγριόχοιρου όμως;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top