Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αλήθεια είναι ότι έχω να πάω για μπεκάτσα με την benelli 3-4 χρόνια..... πλέον μόνο πέρδικα, τσίχλα, φάσσα θα έπαιρνα τη Rafaello και την m4 στα γουρούνια
Να τος και αυτος το παραδέχτηκε...
Περνω το benelli πλέον μόνο για περδικα
Είμαι στο φόρουμ από το 2018 και δεν έχω δει περδικα από τον @Pointerman 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Να τος και αυτος το παραδέχτηκε...
Περνω το benelli πλέον μόνο για περδικα
Είμαι στο φόρουμ από το 2018 και δεν έχω δει περδικα από τον @Pointerman 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Τις αφήνω για να δείξω πέρδικες στο Δία..... όταν έρθει με το καλό.....χαχαχαχα
 
Να τος και αυτος το παραδέχτηκε...
Περνω το benelli πλέον μόνο για περδικα
Είμαι στο φόρουμ από το 2018 και δεν έχω δει περδικα από τον @Pointerman 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Ούτε από εμένα γουρούνι ... ίσως να μην κυνηγάω τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι 🤔
.sarcastic.
 
Δεν θες και διασποράς με τα benelli 😅😅😅
Τα έχουν φτάσει στο Θεό ΧΡΥΣΌ-ΔΙΑΣΠΟΡΆΣ
Το Beretta ultralight το πήρα ακριβώς επειδή είχα ήδη το briley diffusion......το φορούσα στο franchi falkonet και στη benelli σε περπατητο και καρτέρι τσίχλας..... έχω κάνει κηδείες με αυτό το τσοκ στις τσίχλες..... βαρέθηκα τα κατάλοιπα των φυσιγγίων διασποράς και πήρα το Beretta....αν το franchi ήταν 66 εκατοστά δε θα το άλλαζα ποτέ..... είχε ότι ήθελα..... καλό ζύγισμα, αξιοπιστία, βάρος κάτω από 3κιλα....
 
Πρώτη ... ελπίζω να μέτρησα σωστά τα σκάγια ... πολύ καλή τουφεκιά !!!
Νικηφόρε μου βγήκαν τα μάτια ... σε όσες θες (και σε όλες δεν έχω πρόβλημα) τσεκάρισε τα σκάγια με έναν μαρκαδόρο και θα στις φτιάξω πιο όμορφες.
Καλύτερα να τις ανεβάζεις μια μια να την φτιάχνω και να την σχολιάζουμε.
Σκάγια 208 θεωρητικά.

View attachment 67987
Το φυσίγγιο με τα 36γρ νο 4 περιέχει 250 σκάγια.
Το φυσίγγιο sporting του Ρουμελιώτη 28γρ. νο 8.5 περιέχει 406 σκάγια.
Θα μαρκάρω τα σκάγια με μαρκαδώρο αλλά θέλω χρόνο.
 
Στην ίδια καθίστρα εσύ με τα οικονομικά εμπορικά και εγώ με τα νιτρομάνιουμ.
Ε ρε γέλιο που έχει να πέσει .... 🤣
Βασιλακι δεν σε έχω κοντά, να σε κεράσω τσαγακι παρέα με την τσαγιέρα από το καλό, και στο φεύγα σου έχω και δώρο χαρτομάντιλα, όλα αυτά σε πραγματικό κυνηγοποτο, όχι κυνηγότοπος κατά φαντασίαν. Ασε τα μανιτζεβελα φυσίγγια που λες στην άκρη. Αλλά θα ρίχνεις με απλά φυσιγγακια, εμπορίου ότι θα ρίχνω και όπου ρίχνω θα ρίχνεις. .sarcastic. .sarcastic.
 
Βασιλακι δεν σε έχω κοντά, να σε κεράσω τσαγακι παρέα με την τσαγιέρα από το καλό, και στο φεύγα σου έχω και δώρο χαρτομάντιλα, όλα αυτά σε πραγματικό κυνηγοποτο, όχι κυνηγότοπος κατά φαντασίαν. Ασε τα μανιτζεβελα φυσίγγια που λες στην άκρη. Αλλά θα ρίχνεις με απλά φυσιγγακια, εμπορίου ότι θα ρίχνω και όπου ρίχνω θα ρίχνεις. .sarcastic. .sarcastic.

Lambro Θα ριχνετε.... ??? peng
 
θειο Νικο @ΝίκοςΠ .........Παπια δε βρηκε ο πιτσιρικας να δοκιμασει τα φυσιγγια σου που του ειχα δωσει ...βρηκε ομως τα αγριοπεριστερα ....τι φυσιγγια ειναι αυτα μου λεει;....τα γκρεμιζε με τη benella του απο το θεο με τα 36αρια (σε γραμμαρια) που μου ειχες στειλει....θερμοκρασιες μειον 2-3 βαθμους....View attachment 68036

Για τον καλο μου φιλο τον vazelo....η αποτυπωση του φυσιγγιου που εριχνες εσυ στον λαγο και ο
φιλος στα αγριοπεριστερα....36 γραμμαρια με Ν5 σκαγια... με Μπενελι. :)

εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-10-884.jpg
V1,5-429m/s δινει το ιδιο σεταπ με μολυβδινα σκαγια...Δεν θυμαμαι εαν σου εστειλα με Νικελ σκαγια
η με απλα μολυβδινα...
Το ποσοστο συγκεντρωσης δεν αλλαζει....και τα δυο εχουν αλευρι....Αυτο που αλλαζει ειναι μονο
η διατρηση...τα Νικελ εχουν μεγαλυτερη.
Το πιθανοτερο να εχω στειλει με Νικελ....δεν βαζω ομως το χερι μου στο ευαγγελιο φιλε .:)
 
Το φυσίγγιο με τα 36γρ νο 4 περιέχει 250 σκάγια.
Το φυσίγγιο sporting του Ρουμελιώτη 28γρ. νο 8.5 περιέχει 406 σκάγια.
Θα μαρκάρω τα σκάγια με μαρκαδώρο αλλά θέλω χρόνο.
Τα 36γρ #4 Ιταλικό περιέχουν θεωρητικά 208 σκάγια.
Αυτό το #4 είναι πραγματικό #5.
Όπως και να είναι δεν μας ενδιαφέρει από την στιγμή που ξέρουμε τα σκάγια.

με το πάσο σου

1678185897817.png
 
Αλλά θα ρίχνεις με απλά φυσιγγακια, εμπορίου ότι θα ρίχνω και όπου ρίχνω θα ρίχνεις. .sarcastic. .sarcastic.
Τριαντάφυλλε άσε τα σάπια σε εμένα ... γεμίζεις φυσίγγια από βαρεμάρα δηλαδή ?
Θα ρίχνω σαν τα δικά σου τα μασούρια ... 🤪
.my man.

Και θα βγάλεις αυτή την φλογέρα μπροστά από την κάνη ....
 
Αρχίζω από το τέλος........ Δεν ξεκίνησε κάποια συζήτηση για ιδιογομωση και ιδιογομωτες..........
Ούτε προκηρυξαμε διαγωνισμό καλύτερου φυσιγγίου ούτε μεγαλύτερης δυνατής συγκέντρωσης.........
Απλός σκόπιμα υπεκφευγεις του θέματος που έχει να κάνει με τη βλητική ανωτερωτητα η όχι κάθε κάνης λειοκανου......
Τα πράγματα είναι απλά...... Κάποια όπλα όπως η benelli (εξαιρείται η power.bore)έχουν αυλούς 18,3-18,4 με 2,5cm κώνο και κάποια άλλα 18,6-18,7-18,8εως 18,9 με αντίστοιχα μεγάλους κώνους από 3,5 cm ,6,,7 cm κλπ μέχρι τις κάνες stellioum της beretta με πολύ μακρυους κώνους.......
Εκ των πραγμάτων αποκλείεται να βγάζουν ίδιες ντουφέκιες και αυτό διαπιστώνεται πολύ εύκολα με τον τρόπο που περιέγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση.........
Προσωπικά το έχω διαπιστώσει,όπως και πολλοί άλλοι,και έχω ανεβάσει συγκριτικές δοκιμές........
Το ότι με κάποια φυσίγγια ειδικής κατασκευής με μπαφερ η αλεύρι η με σκάγια από αλλά κράματα μετάλλων μπορείς να πάρεις εσύ ίδιο η μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης δεν μου λέει κάτι........
Όταν πάμε σε σύγκριση πάμε με ίδιες παραμέτρους και μια απ' αυτές είναι το φυσίγγι..........
Η διαφορά ανωτερωτητας κάποιας κάνης έναντι κάποιας άλλης φαίνεται στη συγκέντρωση από όλα τα τσοκ και του κυλίνδρου,στην ταχύτητα,στις παραμενουσες ταχύτητες και στη διατήρηση.......
Εκ των πραγμάτων μια κανη νέας τεχνολογίας με μεγάλο αυλό και κώνο έχει μεγαλύτερη ταχύτητα,λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια που έχει σαν συνέπεια μεγαλύτερη συγκέντρωση,διάτρηση και παραμενουσες ταχύτητες.......
Αυτές δε οι κάνες διαχειρίζονται καλύτερα μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων.........
Αυτό είναι ΒΛΗΤΙΚΉ ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!
Τώρα εάν εσύ καταφέρεις να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι διαφορετικό έλα να το πεις και σε μένα.......
Αλλά τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας......
Σόρρυ κιόλας, αλλά όλα τα ανωθι είναι μπούρδες....κ σου τα λέει αυτά αυλός 18.8....καμια υπέροχη χωρίς το ανάλογο φυσίγγιο για την κάθε κάνη....είτε σε λίγα γραμμάρια είτε σε πολλά.....αν δεν είναι στημένο σωστά δεν κάνεις τπτ....εξού κ το ψάξιμο στα εμπορικά καθως κ το ψάξιμο στην ιδιογομωση‼️
 
Για τον καλο μου φιλο τον vazelo....η αποτυπωση του φυσιγγιου που εριχνες εσυ στον λαγο και ο
φιλος στα αγριοπεριστερα....36 γραμμαρια με Ν5 σκαγια... με Μπενελι. :)

View attachment 68062
V1,5-429m/s δινει το ιδιο σεταπ με μολυβδινα σκαγια...Δεν θυμαμαι εαν σου εστειλα με Νικελ σκαγια
η με απλα μολυβδινα...
Το ποσοστο συγκεντρωσης δεν αλλαζει....και τα δυο εχουν αλευρι....Αυτο που αλλαζει ειναι μονο
η διατρηση...τα Νικελ εχουν μεγαλυτερη.
Το πιθανοτερο να εχω στειλει με Νικελ....δεν βαζω ομως το χερι μου στο ευαγγελιο φιλε .:)
Οοοοοοο'ι'ντεεεεεε‼️
 
Τριαντάφυλλε άσε τα σάπια σε εμένα ... γεμίζεις φυσίγγια από βαρεμάρα δηλαδή ?
Θα ρίχνω σαν τα δικά σου τα μασούρια ... 🤪
.my man.

Και θα βγάλεις αυτή την φλογέρα μπροστά από την κάνη ....
Δεν το είδες καλά , είναι κηροπήγιο για τα κεριά όταν κόβεται το ρεύμα, και όταν ετοιμάζω ρομαντικό δείπνο για την γυναίκα μου να έχουμε ατμόσφαιρα. .my man. .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top