Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν είχα γράψει ότι την ίδια μέρα είχα μετρήσει φυσίγγια μου κ είχα βρει μεγάλες διαφορές σε ταχυτητες, είχες πεταχτεί κ είχες γράψει ότι τα φυσιγγια μου δεν είναι σταθερά κ είναι στρακαστρουκες, τώρα για δευτερη γράφεις ότι φυσίγγια σου έχασαν 40 μ αρχικές σε κρυο, συγγνώμη φιλε αλλά τελικά τα φυσιγγια σου είναι άχρηστα
Από το +20°C να πας στους -7°C την ίδια μέρα ;
Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια μέρα να έχεις διακύμανση θερμοκρασίας 30 βαθμών.
 
Από το +20°C να πας στους -7°C την ίδια μέρα ;
Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια μέρα να έχεις διακύμανση θερμοκρασίας 30 βαθμών.
Αυτο συμβαινει μονο στον Εβρο...σε 24 ωρες μπορει να κανει 4 εποχες...το εχω ζησει κ το λεω.

Υ.Γ Για να επιρεαστει η ταχυτητα ενος setup, φτανουν ακομη και +/- 5°C...κ ολα αυτα οφειλωνται στην θερμοκρασια κ την ατμοσφαιρικη υγρασια...αλλη πυκνοτητα υγρασιας το πρωι που χαραζει Γεναρη μηνα π.χ αλλη το μεσημερη κ αλλη το απογευμα.
 
Νομο δραμας φιλε για πατα ποταμους νευροκοπι λευκογεια στη πλατεια ετσι ειναι στο κυνηγοτοπο ομως...
Τι αλλάζει?Λευκόγεια-μεσημέριjpg.jpg
%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%80%CE%BF-jpg.40046
 

Attachments

  • Λευκόγεια- σούρουπο.jpg
    Λευκόγεια- σούρουπο.jpg
    72,2 KB · Προβολές: 227
Τι αλλάζει?
Το μικροκλίμα σε κάθε περιοχή.

http://www.geo.auth.gr/courses/gmc/1000/euros.html

Γεωγραφική θέση. Το ΗΘΕ (ημερήσιο θερμοκρασιακό εύρος) είναι μικρότερο πάνω από τους ωκεανούς ή θάλασσες απ' ό,τι πάνω από τις ηπειρωτικές περιοχές Συνήθως, πάνω από τις θάλασσες η τιμή του ΗΘΕ δεν υπερβαίνει τους 2-3 °C, ενώ πάνω από τις ξηρές αυτή υπερβαίνει και τους 20 °C.

Σε 500μ απόσταση (στο ίδιο υψόμετρο) έχω δει επαλειμμένα διαφορές θερμοκρασίας 5oC.
 
Το - 3 πχ ερχετε και γινετε δεκα στο βουνο ειδηκα στις περιοχες που αναφερω εσυ αν ερθεις για καμια φασσα ελα με το πουκαμισακι και ενταξι δεν εχει ακριβως 20 βαθμους διαφορα εχει φετος πολλες φορες που απο -10° το πρωι το μεσωμερι να πιανει 12° λιγο πριν και μεσα στις γιορτες
 
Έτσι ακριβώς Κώστα. Δευτέρα μεσημέρι 17 βαθμούς με νότια Τρίτη 1βαθμο με χιόνια Τετάρτη πρωί μείον 11.Και μετά την κακοκαιρία όπως το είπες 4 εποχές το 24ωρο.Φανταρος εισουν Έβρο?
Ναι Δημητρη....στο Διδυμοτειχο...
 
Το - 3 πχ ερχετε και γινετε δεκα στο βουνο ειδηκα στις περιοχες που αναφερω εσυ αν ερθεις για καμια φασσα ελα με το πουκαμισακι και ενταξι δεν εχει ακριβως 20 βαθμους διαφορα εχει φετος πολλες φορες που απο -10° το πρωι το μεσωμερι να πιανει 12° λιγο πριν και μεσα στις γιορτες
Ισχύει αυτό σε ορεινά μέρη. Εδω εγώ κατέβηκα Αρκαδία στο σπίτι το αυτοκίνητο εδειχνε 4 βαθμούς και στον κυνηγότοπο στο ποτάμι είχε -3!
 
Παιδιά μην μπερδεύετε την θερμοκρασία περιβάλλοντος με αυτή ΜΕΣΑ στο φυσιγγιο, όπως σωστά λέει πιο πανω ο Nikws7 , αυτό που επηρεάζει περισσότερο από κάθε άλλο παράγοντα την αρχική ταχύτητα είναι η υγρασία εντός του φυσιγγιου.
 
Νίκο από ένα βιβλίο ενός Ιταλού ειδικού στα εκρηκτικό που έχει έναν από τους πιο καλά εξοπλισμενους βλητικους σταθμούς. Τα δύο φυσίγγια είναι: cx2000 1,75 mbx32 sg22 33g αστεροειδες 6αρι στα 57,8. Και cx2000 1,50 s4 sg25 33gr αστεροειδες 6αρι στα 57,8.
Λευτέρη νομίζω είναι χαμηλές οι ταχύτητες γι αυτά τα σεταπ κ ιδίως στους 22 κ 55 βαθμούς.
Πολυ κάτω μου φαίνονται.
Αν έχει δίκιο ο Ιταλός τότε πετάξαμε τσάμπα λεφτά σε ταχογραφους φίλε.
Έλα όμως που μερικά εμπορικά τα βρηκα σε ταχύτητα ακριβώς όπως τα δίνει η εταιρεία .think.
 
Έλα όμως που μερικά εμπορικά τα βρηκα σε ταχύτητα ακριβώς όπως τα δίνει η εταιρεία
Αυτό αν έχεις μόνο ταχογράφο είναι εύκολο.

Άλλα είναι τα δύσκολα ...

Ποιότητα και ομοιομορφία σκαγιών, αποθήκευση πυρίτιδας, τύπος πυρίτιδας, σωστό βύσμα κτλ
 
Αυτό αν έχεις μόνο ταχογράφο είναι εύκολο.
Άλλα είναι τα δύσκολα ...
Τι εννοείς?
Να αντιγράψεις κάποιο εμπορικό?
Αδυνατον να αντιγράψουμε εμπορικό ιδίως μεγάλων εταιρειών.
Έχω δει άλλες ογκομετριες σε κάλυκες,
Άλλη σκληρότητα πλαστικού σε κάλυκες κ συγκεντρωτηρες κ παίζει να χρησιμοποιούν κ άλλης προοδευτικοτητας μπαρουτη + τα σκάγια κ άλλα πολλά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top