Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απογευματινή δοκιμή με φυσίγγι Rottweil Game edition Krown για κοράκια! Νο 5.5, 2.9χιλ, 34γρ, ταχύτητα 1412π/δ στο V1.5.μ. ζωηρό στην ανάκρουση για αυτό και έφυγε λίγο ψηλά η τουφεκιά, αλλά πολύ ωραία κατανομή, συγκέντρωση και δύναμη πάνω στην λαμαρίνα αλλά και στο περνάρι που καρφώθηκαν αρκετά σκάγια πάνω του, έβγαλα ένα από τον κορμό και παρέμενε σφαιρικό! Το συγκεκριμένο φυσίγγιο το δουλεύουν φίλοι στο εξωτερικό σε φάσσα και κοράκια με πολύ καλά αποτελέσματα σε μεγάλες αποστάσεις.
50μέτρα φουλ τσοκ 10/10
View attachment 32042
View attachment 32043
Τον πινακα με τη τον βαφεις ;
 
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, μαλλον φιλε @sam13 αυτο πρεπει να κανω αν καταφερω βεβαια να ξεκολλησω το κεφαλι μου απο τα στενα φρενατα τσοκ.
Δεν εχει και τρυγονια να κανω δοκιμες στο τερεν, καλα και τα χαρτονια για μια εικονα αλλα το τερεν ειναι ο κριτης.
 
Μπραβο για τις δοκιμες σου....αλλα εγω εχω αλλη νοοτροπια....και σκεπτικο για τις μακρινες τουφεκιες.
Εννοω οτι δεν θα εριχνα ΠΟΤΕ 36 γραμμαρια σκαγια στα 60 μετρα.....Τα σκαγια της γομωσης ειναι
πολυ λιγα....για μενα λεω παντα. Θα εριχνα ενα φυσιγγιο με 48 - 50 γραμμαρια σκαγια που το πληθος των
σκαγιων σε Ν3 ειναι 240 σκαγια.

Στην πρωτη φωτο με Ν6 εχεις 313-67=23% συγκεντρωση
Στην δευτερη με Ν3 εχεις 172 - 42 = 25%
Εαν ομως εσενα σου αρεσουν....εμενα μου περισσευει φιλε!!!! :)
 
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, μαλλον φιλε @sam13 αυτο πρεπει να κανω αν καταφερω βεβαια να ξεκολλησω το κεφαλι μου απο τα στενα φρενατα τσοκ.
Δεν εχει και τρυγονια να κανω δοκιμες στο τερεν, καλα και τα χαρτονια για μια εικονα αλλα το τερεν ειναι ο κριτης.
Δοκίμασε Άλεξ στα επιβλαβή πρώτα.
Δεν ξέρω αν στο lm έχεις πιο μακριά άτρακτο(και πόσο) απ' ότι στα full, xfull κτλ ..
Μπορεί και να μην είναι μεγάλη διαφορά...αλλά με μερικές τουφεκιές θα βγάλεις άκρη...
 
Μπραβο για τις δοκιμες σου....αλλα εγω εχω αλλη νοοτροπια....και σκεπτικο για τις μακρινες τουφεκιες.
Εννοω οτι δεν θα εριχνα ΠΟΤΕ 36 γραμμαρια σκαγια στα 60 μετρα.....Τα σκαγια της γομωσης ειναι
πολυ λιγα....για μενα λεω παντα. Θα εριχνα ενα φυσιγγιο με 48 - 50 γραμμαρια σκαγια που το πληθος των
σκαγιων σε Ν3 ειναι 240 σκαγια.

Στην πρωτη φωτο με Ν6 εχεις 313-67=23% συγκεντρωση
Στην δευτερη με Ν3 εχεις 172 - 42 = 25%
Εαν ομως εσενα σου αρεσουν....εμενα μου περισσευει φιλε!!!! :)
Η πρωτη φωτο ειναι με 3.5* στα 51 μετρα και χαρτονι 55×75 στη 2η ειναι στα 60 μετρα παλι σε χαρτονι 55×75 αν τις θεωρεις ασχημες παω πασο, μιλαμε για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ μεσα.
Δοκίμασε Άλεξ στα επιβλαβή πρώτα.
Δεν ξέρω αν στο lm έχεις πιο μακριά άτρακτο(και πόσο) απ' ότι στα full, xfull κτλ ..
Μπορεί και να μην είναι μεγάλη διαφορά...αλλά με μερικές τουφεκιές θα βγάλεις άκρη...
Νομιζεις μπορω να τα στριμωξω τα μαλακισμενα??? .sarcastic.
 
Η πρωτη φωτο ειναι με 3.5* στα 51 μετρα και χαρτονι 55×75 στη 2η ειναι στα 60 μετρα παλι σε χαρτονι 55×75 αν τις θεωρεις ασχημες παω πασο, μιλαμε για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ μεσα.


Βρε φιλαρα....ζητησες γνωμες.....αυτη ειναι η δικη μου.....
Δεν ''κρινω'' εσενα.....τα φυσιγγια και για την αποδοση που εχουν λεω.
Αλοιμονο εαν εκρινα εσενα...το εχω ξανα πει....με ποιο δικαιωμα θα εκανα κατι τετοιο.
Τα φυσιγγια αυτα εμενα δεν μου αρεσει η αποδοση που εχουν....ο καθε ενας μας εχει τα δικα του
θελω....και γουστα....Καλα εκανες και εβαλες 3,5* .....εγω ΠΧ δεν θα το εβαζα....γιατι δεν εχω το οπλο σου!!!
Μην μου ''τσιτωνεις''....συζητηση κανουμε....Εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω....οκ να μην ξανα σχολιασω
δοκιμες σου!!!
Εχω τα δικα μου κριτηρια......και ειμαι πολυ αυτηρος με τις δικες μου δοκιμες....πιστευεις οτι θα
''χαριζομουν'' στα εμπορικα ???

Δες μια δικη μου δοκιμη στα 50 μετρα με μαμα φουλ τσοκ.....για να καταλαβεις γιατι δεν μου
αρεσουν τα εμποριου.

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-34-57.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_12-35-15.jpg

Και παλι στο ξανα λεω...εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω...δεν θα ξανα σχολιασω δοκιμη σου....αν και
δεν νομιζω οτι εγραψα κατι κακο...
 
Σχολασα στις 18:00 και επειδη τρυγονια δεν παιζουν ειπα να παιξω παλι λιγο, χαρτονια βρηκα μικρα 55×75 αλλα θα παρουμε μια ιδεα...

Δυο τουφεκιες εβγαλα φωτο και την τελευταια την ξεχασα, ηταν με Ρουμελ 34 νο6 στα 36 μετρα με LM παλι και ειχε βαλει 164 σκαγια στο 55×75

Εριξα ενα percorso no6 με LM στα 51 μετρα στο ιδιο χαρτονι να δω αν θα μου εδινε φασσα...περιμενω βασικα τη γνωμη σας, η επομενη τουφεκια ηταν με το comp n choke και superkill nickel 36 no3 στα 60 μετρα.

Σιγα σιγα αρχιζω να πιστευω οτι πρεπει να βιδωσω το LM πανω και να ξεχασω ολα τα υπολοιπα που εχω!!
View attachment 32046
Κάτσε ρε φίλε ... βάζουμε τα σαγόνια στην θέση τους.

Είπαμε εσύ παίζεις μπάλα μόνος σου
Και maxus και 3,5" φυσίγγι Browning BXD και 52γρ και 36.5μ #5 και Full και τους παίρνεις τα σώβρακα στα 51μ με τα Percorso 36γρ #6 με LM !!!
Άμα πουλήσεις την Rem θα την αγοράσω εγώ :)


1630958989531.png
 
Η πρωτη φωτο ειναι με 3.5* στα 51 μετρα και χαρτονι 55×75 στη 2η ειναι στα 60 μετρα παλι σε χαρτονι 55×75 αν τις θεωρεις ασχημες παω πασο, μιλαμε για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ μεσα.


Βρε φιλαρα....ζητησες γνωμες.....αυτη ειναι η δικη μου.....
Δεν ''κρινω'' εσενα.....τα φυσιγγια και για την αποδοση που εχουν λεω.
Αλοιμονο εαν εκρινα εσενα...το εχω ξανα πει....με ποιο δικαιωμα θα εκανα κατι τετοιο.
Τα φυσιγγια αυτα εμενα δεν μου αρεσει η αποδοση που εχουν....ο καθε ενας μας εχει τα δικα του
θελω....και γουστα....Καλα εκανες και εβαλες 3,5* .....εγω ΠΧ δεν θα το εβαζα....γιατι δεν εχω το οπλο σου!!!
Μην μου ''τσιτωνεις''....συζητηση κανουμε....Εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω....οκ να μην ξανα σχολιασω
δοκιμες σου!!!
Εχω τα δικα μου κριτηρια......και ειμαι πολυ αυτηρος με τις δικες μου δοκιμες....πιστευεις οτι θα
''χαριζομουν'' στα εμπορικα ???

Δες μια δικη μου δοκιμη στα 50 μετρα με μαμα φουλ τσοκ.....για να καταλαβεις γιατι δεν μου
αρεσουν τα εμποριου.

View attachment 32054View attachment 32055

Και παλι στο ξανα λεω...εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω...δεν θα ξανα σχολιασω δοκιμη σου....αν και
δεν νομιζω οτι εγραψα κατι κακο...
Τωρα εσυ τσιτωνεις...και δεν κανει για την ηλικια σου... :)
Αλλο καπελο τα δικα σου κι αλλο καπελο τα εμπορικα οπως το εχουμε πει πολλες φορες.
Δεν τσιτωνω ουτε και στραβωνω και το γνωριζεις, σιγα μη χαλασουμε τις καρδιες μας για φυσιγγια και τσοκ!

Εχω μερικα rem nitro 42gr no4 και no2 που ειναι φυσιγγαρες αλλα τα λυπαμαι να τα ριξω στο χαρτονι, παντως καποτε δοκιμαζα φυσιγγια σε μακρινες αποστασεις σε καποιο μικρο αντικειμενο πχ μια πετρα σε μεγεθος φασσας η λαγου.

Αν μου εβαζε σκαγια στα μετρα που ηθελα ειχα επιτυχιες και στο κυνηγι, το χαρτονι βεβαια που κανεις κυκλο ειναι καλυτερο αλλα κι αυτη η ανορθοδοξη μεθοδος δεν με εχει πουλησει ποτε.

Αναθεμα την ωρα που πηρα καραμπινα και δεν επαιρνα ενα baikal με σταθερα 1-3 να μην ασχολουμε με τσοκ και ιστοριες συνεχεια ο παλαβος.
 
Τον πινακα με τη τον βαφεις ;
Λευκό χρώμα για μέταλλα και δουλενένο λάδι μιχανής ανακατεμένα σε κουτί. Δεν στεγνώνει το χρώμα λόγο του λαδιού και μπορείς να κάνεις πολλές δοκιμές απλά ξανά περνώντας το πινέλο.
 
Κάτσε ρε φίλε ... βάζουμε τα σαγόνια στην θέση τους.

Είπαμε εσύ παίζεις μπάλα μόνος σου
Και maxus και 3,5" φυσίγγι Browning BXD και 52γρ και 36.5μ #5 και Full και τους παίρνεις τα σώβρακα στα 51μ με τα Percorso 36γρ #6 με LM !!!
Άμα πουλήσεις την Rem θα την αγοράσω εγώ :)


View attachment 32060
Οοοοχι οοοοχι ποτε, σπανε η Ρεμι δεν θα σε μπλεξω με τετοιο οπλο ξανα....sarcastic.
 
Λευκό χρώμα για μέταλλα και δουλενένο λάδι μιχανής ανακατεμένα σε κουτί. Δεν στεγνώνει το χρώμα λόγο του λαδιού και μπορείς να κάνεις πολλές δοκιμές απλά ξανά περνώντας το πινέλο.
Μου εκανε εντυπωση το ποσο καθαρο αποτυπωμα αφηνει στον πινακα καθε σκαι , φαινεται καθαρα η ενεργεια που εχει καθε σκαγι ξεχωριστα.
Εγω βαζω τσιμεντοχρωμα αλλα στεγνωνη γρηγορα.
Καμενο λαδι κινητηρα βαζεις ; αναλογια; η με το ματι
 
Τωρα εσυ τσιτωνεις...και δεν κανει για την ηλικια σου... :)
Αλλο καπελο τα δικα σου κι αλλο καπελο τα εμπορικα οπως το εχουμε πει πολλες φορες.
Δεν τσιτωνω ουτε και στραβωνω και το γνωριζεις, σιγα μη χαλασουμε τις καρδιες μας για φυσιγγια και τσοκ!

Εχω μερικα rem nitro 42gr no4 και no2 που ειναι φυσιγγαρες αλλα τα λυπαμαι να τα ριξω στο χαρτονι, παντως καποτε δοκιμαζα φυσιγγια σε μακρινες αποστασεις σε καποιο μικρο αντικειμενο πχ μια πετρα σε μεγεθος φασσας η λαγου.

Αν μου εβαζε σκαγια στα μετρα που ηθελα ειχα επιτυχιες και στο κυνηγι, το χαρτονι βεβαια που κανεις κυκλο ειναι καλυτερο αλλα κι αυτη η ανορθοδοξη μεθοδος δεν με εχει πουλησει ποτε.

Αναθεμα την ωρα που πηρα καραμπινα και δεν επαιρνα ενα baikal με σταθερα 1-3 να μην ασχολουμε με τσοκ και ιστοριες συνεχεια ο παλαβος.


Σιγα μην τσιτωνω.....Εσυ δεν θελω να στεναχωριεσαι.... ;)

Φιλε ο καθε ενας μας εχει κανει τις επιλογες του....αναλογα με τα κυνηγια που κανει ....εχει τα οπλα του
και διαλεγει και τα φυσιγγια του.
Εγω ειμαι ή του υψους ή βαθους....δλδ ή εχω καλο φυσιγγιο ( για τα γουστα μου ) η δεν εχω....
Μεσοβεζικες λυσεις δεν χωρανε....Δεν θελω ποτέ να ξανα παθω το ιδιο χουνερι με το πεταλωμα του λαγου!!!
Γι'αυτον τον λογο δεν ρισκαρω με φυσιγγια....δλδ δεν θα ριξω 36 γραμμαρια στα 50 μετρα...και οχι στα 60
που εριξες εσυ....και καλα εκανες βεβαια.
Το ψαχνεις.....και καλα κανεις...
Εαν ειναι να ριξω στον λαγο στα 50 μετρα....θελω να ξερω οτι εαν δεν τον κρατησα....αστοχησα...και
οχι οτι με πουλησε το φυσιγγιο.
Γιάυτο προσπαθω να εχω παντα καλο φυσιγγιο στην θαλαμη μου....και ξανα λεω για τα δικα μου γουστα.

Για αλλους....μπορει να θεωρουν μεγα ΦΟΛΑ αυτα που ριχνω....ΚΑΝΕΝΑ ''προβλημα''....αρκει που εμενα
μου αρεσουν!!!!;):)

Μια δοκιμη μου με Ν3 σκαγια στα 50 πραγματικα μετρα...πλησιαζει και η ευλογημενη ωρα του λαγου!!!!!:)


εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-27.jpgεικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-49.jpg

Εαν ο λαγος βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας.....λυτρωμο δεν εχει...... και αυτο πιστευω εγω.:)
 
Η πρωτη φωτο ειναι με 3.5* στα 51 μετρα και χαρτονι 55×75 στη 2η ειναι στα 60 μετρα παλι σε χαρτονι 55×75 αν τις θεωρεις ασχημες παω πασο, μιλαμε για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ μεσα.


Βρε φιλαρα....ζητησες γνωμες.....αυτη ειναι η δικη μου.....
Δεν ''κρινω'' εσενα.....τα φυσιγγια και για την αποδοση που εχουν λεω.
Αλοιμονο εαν εκρινα εσενα...το εχω ξανα πει....με ποιο δικαιωμα θα εκανα κατι τετοιο.
Τα φυσιγγια αυτα εμενα δεν μου αρεσει η αποδοση που εχουν....ο καθε ενας μας εχει τα δικα του
θελω....και γουστα....Καλα εκανες και εβαλες 3,5* .....εγω ΠΧ δεν θα το εβαζα....γιατι δεν εχω το οπλο σου!!!
Μην μου ''τσιτωνεις''....συζητηση κανουμε....Εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω....οκ να μην ξανα σχολιασω
δοκιμες σου!!!
Εχω τα δικα μου κριτηρια......και ειμαι πολυ αυτηρος με τις δικες μου δοκιμες....πιστευεις οτι θα
''χαριζομουν'' στα εμπορικα ???

Δες μια δικη μου δοκιμη στα 50 μετρα με μαμα φουλ τσοκ.....για να καταλαβεις γιατι δεν μου
αρεσουν τα εμποριου.

View attachment 32054View attachment 32055

Και παλι στο ξανα λεω...εαν σε ενοχλη ο τροπος που γραφω...δεν θα ξανα σχολιασω δοκιμη σου....αν και
δεν νομιζω οτι εγραψα κατι κακο...
2.15 X 44 gr πόσα bar βγάζει κ.Νίκο ;
Κάνα 1000 + ;
Eρωτώ διότι ένα σετάκι Τecna 2.20 Χ 32 γρ που ρίχνω το νοιώθω καλά στον ώμο .......
 
Μου εκανε εντυπωση το ποσο καθαρο αποτυπωμα αφηνει στον πινακα καθε σκαι , φαινεται καθαρα η ενεργεια που εχει καθε σκαγι ξεχωριστα.
Εγω βαζω τσιμεντοχρωμα αλλα στεγνωνη γρηγορα.
Καμενο λαδι κινητηρα βαζεις ; αναλογια; η με το ματι
Καμένο λάδι αρκετά περισσότερο από την μπογιά. Όλα με το μάτι.
Ναι είναι πολύ καλυτερο από την όχρα και κρατάει αν δεν βραχεί αρκετές μέρες νωπό και το μόνο που κάνεις είναι απλά να το περάσεις με το σκουπάκι ή μεγάλο πινέλο χωρίς να το βουτίξεις πάλι στην μπογιά.
 
Σιγα μην τσιτωνω.....Εσυ δεν θελω να στεναχωριεσαι.... ;)

Φιλε ο καθε ενας μας εχει κανει τις επιλογες του....αναλογα με τα κυνηγια που κανει ....εχει τα οπλα του
και διαλεγει και τα φυσιγγια του.
Εγω ειμαι ή του υψους ή βαθους....δλδ ή εχω καλο φυσιγγιο ( για τα γουστα μου ) η δεν εχω....
Μεσοβεζικες λυσεις δεν χωρανε....Δεν θελω ποτέ να ξανα παθω το ιδιο χουνερι με το πεταλωμα του λαγου!!!
Γι'αυτον τον λογο δεν ρισκαρω με φυσιγγια....δλδ δεν θα ριξω 36 γραμμαρια στα 50 μετρα...και οχι στα 60
που εριξες εσυ....και καλα εκανες βεβαια.
Το ψαχνεις.....και καλα κανεις...
Εαν ειναι να ριξω στον λαγο στα 50 μετρα....θελω να ξερω οτι εαν δεν τον κρατησα....αστοχησα...και
οχι οτι με πουλησε το φυσιγγιο.
Γιάυτο προσπαθω να εχω παντα καλο φυσιγγιο στην θαλαμη μου....και ξανα λεω για τα δικα μου γουστα.

Για αλλους....μπορει να θεωρουν μεγα ΦΟΛΑ αυτα που ριχνω....ΚΑΝΕΝΑ ''προβλημα''....αρκει που εμενα
μου αρεσουν!!!!;):)

Μια δοκιμη μου με Ν3 σκαγια στα 50 πραγματικα μετρα...πλησιαζει και η ευλογημενη ωρα του λαγου!!!!!:)


View attachment 32073View attachment 32074

Εαν ο λαγος βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας.....λυτρωμο δεν εχει...... και αυτο πιστευω εγω.:)
Συγνώμη κ. Νίκο, αλλά ο λαγός στα 50 πραγματικά μέτρα, δεν θέλει κάτι παραπάνω από νο5 σε σκάγι και το πολύ 36γρ σκάγια. Γιατί τόσο υπερβολή? Νο3 και 40φεύγα γρ σκάγια είναι για κάτι άλλο από λαγό!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top