Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το Diffusion το κυνηγησα σαν στανταρντ τσοκ στις μαυρες οσο κυνηγουσα με τη Benelli. Στην αρχη δε μου αρεσε καθολου, μου εδινε την εντυπωση της πολης αραιης τουφεκιας με μεγαλα κενα. Ωσπου που το δοκιμασα με φυσιγγια που βγαζουν πολυ συγκεντρωτικες τουφεκιες και απο τοτε γιναμε αχωριστοι φιλοι. Ηταν παρα πολυ αποτελεσματικο ακομη και στις πιο δυσκολες πρωινες τουφεκιες. Μεγαλη διορθωση στα οποια σκοπευτικα λαθη σε αυτες τις τουφεκιες. Δεν το κυνηγησα ποτε ημερησιο γιατι πιστευα οτι θα ανοιγε πολυ την τουφεκια. Μια μερα στα μπασιματα το ειχα ξεχασει πανω μετα τις πρωινες και ξεχασα τα λιγα που ηξερα για τη βλητικη με αυτο που εβλεπα. Προσωπικη μου αισθηση στο κυνηγι, ειναι οτι το τσοκ ανοιγει τη τουφεκια παρα πολυ κοντα και κρατα ενα σφικτο κεντρο που σου δινει αισθηση οτι τουφεκας με LF.
συμφωνώ σε όλα .shake hands.
 
Last edited:
Το Diffusion το κυνηγησα σαν στανταρντ τσοκ στις μαυρες οσο κυνηγουσα με τη Benelli. Στην αρχη δε μου αρεσε καθολου, μου εδινε την εντυπωση της πολης αραιης τουφεκιας με μεγαλα κενα. Ωσπου που το δοκιμασα με φυσιγγια που βγαζουν πολυ συγκεντρωτικες τουφεκιες και απο τοτε γιναμε αχωριστοι φιλοι. Ηταν παρα πολυ αποτελεσματικο ακομη και στις πιο δυσκολες πρωινες τουφεκιες. Μεγαλη διορθωση στα οποια σκοπευτικα λαθη σε αυτες τις τουφεκιες. Δεν το κυνηγησα ποτε ημερησιο γιατι πιστευα οτι θα ανοιγε πολυ την τουφεκια. Μια μερα στα μπασιματα το ειχα ξεχασει πανω μετα τις πρωινες και ξεχασα τα λιγα που ηξερα για τη βλητικη με αυτο που εβλεπα. Προσωπικη μου αισθηση στο κυνηγι, ειναι οτι το τσοκ ανοιγει τη τουφεκια παρα πολυ κοντα και κρατα ενα σφικτο κεντρο που σου δινει αισθηση οτι τουφεκας με LF.
Θυμάμαι που έγραφαν παλιά κάτι περίεργα για το Spreader, αλλά και τόσο περίεργα η μαγικά δεν το περίμενα.!!!
 
Το Seminole Spreader ήταν ένα τσοκ που αψηφούσε κατάμουτρα τους νόμους της βλητικής. Δοκιμάστε να βρείτε έστω ένα να πωλείται μεταχειρισμένο. Ξέρω φίλους που ψάχνουν χρόνια.
Ποτέ δεν το αντιλήφθηκα ως τσοκ διασποράς, αν και για αυτό το λόγο το πήρα. Με το Seminole Spreader έχω στο ενεργητικό μου κάποια από τα ποιο μακρινά πουλιά.
 
Θυμάμαι που έγραφαν παλιά κάτι περίεργα για το Spreader, αλλά και τόσο περίεργα η μαγικά δεν το περίμενα.!!!
Ο Παύλος δεν αναφέρεται στο Spreader αλλά από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να διαφέρουν πολύ.
 
Ποτέ δεν το αντιλήφθηκα ως τσοκ διασποράς, αν και για αυτό το λόγο το πήρα. Με το Seminole Spreader έχω στο ενεργητικό μου κάποια από τα ποιο μακρινά πουλιά.

Γιώργο με το Seminole Spreader έχω πάρει και εγώ μακρινά πουλιά. Επίσης όμως έχω χάσει και πολλά μακρινά...

Μου ήθε μια φλασιά τώρα. Εχει δοκιμάσει κανείς το Seminole Spreader με μάλλινη τάπα; Θα άξιζε μια τέτοια δοκιμή σε κυνήγι μπεκατσας ή όχι;
 
Last edited:
Σε αντιθεση με το Seminole Spreader που οσοι το κυνηγησαν δεν το θεωρουν τσοκ διασπορας το Diffusion ειναι τσοκ διασπορας και μαλιστας μεγαλης σε πολυ κοντινες αποστασεις. Το πυκνο κεντρο που κραταει του δινουν αυτες τις μακρινες επιτυχιες.
Το τσοκ ειναι πολυ επιλεχτικο στο φυσιγγι και πιο πολυ στο συγκεντρωτηρα του φυσιγγιου. Τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο το τσοκ τα ειχα παρει με το Derby Pyrkal. Εκτος απο τις μαυρες το χρησιμοποιουσα σε περπατητο σε πολυ σφιχτα μερη. Απο τα 5 μχρι τα 25 μετρα σου δινει απολυτη σιγουρια μετα απο κει μπορεις να εχεις καποιες επιτυχιες σαν LM, αν εισαι ομως στο πουλι με το κεντρο της τουφεκιας. Δεν το θεωρω γενικης χρησης σαν το Spreader. Το Diffusion δινει μαλλον καλυτερη διασπορα για κοντινα πουλια, ενω το Spreader καλυτερη κατανομη πανω απο 25 μετρα. Οπως το ειδα εγω στο κυνηγι θεωρω το Diffusion πολυ καλη επιλογη για καποιον που κυνηγα μπεκατσα η για βραδυνο στα παπια.
 
Last edited:
Σε αντιθεση με το Seminole Spreader που οσοι το κυνηγησαν δεν το θεωρουν τσοκ διασπορας το Diffusion ειναι τσοκ διασπορας και μαλιστας μεγαλης σε πολυ κοντινες αποστασεις. Το πυκνο κεντρο που κραταει του δινουν αυτες τις μακρινες επιτυχιες.
Το τσοκ ειναι πολυ επιλεχτικο στο φυσιγγι και πιο πολυ στο συγκεντρωτηρα του φυσιγγιου. Τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο το τσοκ τα ειχα παρει με το Derby Pyrkal. Εκτος απο τις μαυρες το χρησιμοποιουσα σε περπατητο σε πολυ σφιχτα μερη. Απο τα 5 μχρι τα 25 μετρα σου δινει απολυτη σιγουρια μετα απο κει μπορεις να εχεις καποιες επιτυχιες σαν LF, αν εισαι ομως στο πουλι με το κεντρο της τουφεκιας. Δεν το θεωρω γενικης χρησης σαν το Spreader. Το Diffusion δινει μαλλον καλυτερη διασπορα για κοντινα πουλια, ενω το Spreader καλυτερη κατανομη πανω απο 25 μετρα. Οπως το ειδα εγω στο κυνηγι θεωρω το Diffusion πολυ καλη επιλογη για καποιον που κυνηγα μπεκατσα η για βραδυνο στα παπια.

Παύλε φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο Diffusion με ραβδώσεις έτσι;
 
Γιώργο με το Seminole Spreader έχω πάρει και εγώ μακρινά πουλιά. Επίσης όμως έχω χάσει και πολλά μακρινά...

Μου ήθε μια φλασιά τώρα. Εχει δοκιμάσει κανείς το Seminole Spreader με μάλλινη τάπα; Θα άξιζε μια τέτοια δοκιμή σε κυνήγι μπεκατσας ή όχι;
Το breda Ampliator που είναι ίδιο με το Seminole Spreader, όταν κατασκευαστηκε (1970) χρησιμοποιοταν αποκλειστικά με φυσιγγια με μαλλινη τάπα. Γιατί τότε δεν υπήρχαν συγκεντρωτηρες.
Για μπεκάτσα σε Σ/ποζέ θα έβαζα κάτω CYL με διασπορας και πάνω Spreader με μάλλινη.
 
Σε αντιθεση με το Seminole Spreader που οσοι το κυνηγησαν δεν το θεωρουν τσοκ διασπορας το Diffusion ειναι τσοκ διασπορας και μαλιστας μεγαλης σε πολυ κοντινες αποστασεις. Το πυκνο κεντρο που κραταει του δινουν αυτες τις μακρινες επιτυχιες.
Το τσοκ ειναι πολυ επιλεχτικο στο φυσιγγι και πιο πολυ στο συγκεντρωτηρα του φυσιγγιου. Τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο το τσοκ τα ειχα παρει με το Derby Pyrkal. Εκτος απο τις μαυρες το χρησιμοποιουσα σε περπατητο σε πολυ σφιχτα μερη. Απο τα 5 μχρι τα 25 μετρα σου δινει απολυτη σιγουρια μετα απο κει μπορεις να εχεις καποιες επιτυχιες σαν LF, αν εισαι ομως στο πουλι με το κεντρο της τουφεκιας. Δεν το θεωρω γενικης χρησης σαν το Spreader. Το Diffusion δινει μαλλον καλυτερη διασπορα για κοντινα πουλια, ενω το Spreader καλυτερη κατανομη πανω απο 25 μετρα. Οπως το ειδα εγω στο κυνηγι θεωρω το Diffusion πολυ καλη επιλογη για καποιον που κυνηγα μπεκατσα η για βραδυνο στα παπια.
Το Diffuson με τι αυλο το έριχνες;
 
Λειπει η γατα κ χορευουν τα ποντικια μου φαινεται... .buy.
Η αληθεια ειναι οτι θελω ενα ανοιχτο τσοκακι για την Μ2 γιατι οσα πουλια παιρνω κατω απο τα 25 μετρα ειναι σε κακη κατασταση λογω υπερβολικα πολλων σκαγιων επανω τους....buy.
ΔΕν εχω αναγκη να "διορθωνω" γιατι οπως παραδεχθηκε κ ο φιλος μου ο Αντωνης δημοσια στο τελευταιο κυνηγι μας, ειμαι παντα κεντρο... .goodboy..banana..sarcastic.
Οσων αφορα τη μαλλινη ταπα, για το Spreader δεν εχω αποψη, στο Diffusion ομως ( που ειναι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας κ κατασεκυης, ασχετα αν προοριζονται για την ιδια δουλεια) δεν λειτουργει καθολου... Η μαλλινη ταπα δινει πολυ πιο σφχιτη κατανομη σε σχεση με τον συγκεντρωτηρα στα 15 μετρα... Στο Diffusion επαναλαμβανω...
 
Είσαι μεγάλος ΓΑΤΟΣ τελικά.
Άσε που πας φιρι φιρι για καινούργιο παρατσούκλι.!!!
Μήπως πρέπει να καθιερωθεί και σχετικό βραβείο;
 
Ειχα γραψει κατα λαθος οτι το Diffusion συμπεριφερεται σαν LF στις μακρινες. Ηθελα να γραψω LM (το διορθωσα στο κειμενο μου). Sorry για τη συγχηση
 
Είπα κι εγώ!
Μου σηκώθηκε η τρίχα!!!

Και μενα μολις το επιασε το ματι μου!!! Αν ηταν ετσι ενα τσοκ να τουφεκαει απο διασπορας μεχρι LF μαλλον θα το κολλαγα με ηλεκτροκολληση πανω στο οπλο!!!
 
Θα είχε καταρρεύσει η βιομηχανία των τσοκ.
Καταστροφή!Δεν θα είχαμε που να φορτωσουμε τις αποτυχίες μας!
 
Όλοι εσείς που ψάχνετε ένα τσοκ τύπου Spreader και έχετε όπλο που παίρνει τα καινούργια τσοκ της Beretta, θα πρότεινα να ελέγξετε το τσοκ skeet (κόκκινο) της Beretta.
Σε ένα 682E ενός φίλου είχα μετρήσει αυτό το τσοκ και είχε αρνητική συσφιξη, όπως το Spreader. Δεν θυμάμαι όμως πόσο ήταν.
 
Όλοι εσείς που ψάχνετε ένα τσοκ τύπου Spreader και έχετε όπλο που παίρνει τα καινούργια τσοκ της Beretta, θα πρότεινα να ελέγξετε το τσοκ skeet (κόκκινο) της Beretta.
Σε ένα 682E ενός φίλου είχα μετρήσει αυτό το τσοκ και είχε αρνητική συσφιξη, όπως το Spreader. Δεν θυμάμαι όμως πόσο ήταν.
.shake hands..shake hands..shake hands.
Φοβερο τσοκ... Εγκρινω.....my man.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top